Nawilżanie włosów kwasem hialuronowym jest dość nowym trendem. Jest to składnik aktywny, który nie tylko odpowiednio nawilża łuskę włosa, lecz także chroni skórę głowy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Możemy go używać zarówno w codziennej pielęgnacji w formie szamponów i odżywek z kwasem, ale także zdecydować na zabieg w salonie, np. mezoterapię skóry głowy z kwasem hialuronowym.

Reklama

Spis treści:

  1. Co to jest kwas hialuronowy?
  2. Jak działa kwas hialuronowy na włosy?
  3. Kiedy warto użyć kwasu hialuronowego na włosy?
  4. Jaki kwas hialuronowy na włosy wybrać?
  5. Kwas hialuronowy w codziennej pielęgnacji – wskazówki
  6. Kwas hialuronowy na włosy – efekty domowe
  7. Kwas hialuronowy na włosy – zabieg mezoterapii skóry głowy

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy (INCI: Sodium Hyaluronate, Hyaluronic Acid, Sodium Hyaluronate Crosspolymer, Sodium Acetylated Hyaluronate, Hydrolyzed Sodium Hyaluronate, Hydrolyzed Hyaluronic Acid) to naturalny humektant o właściwościach higroskopijnych, czyli wiążących wodę. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać nawet 250 cząsteczek wody, co znacząco wpływa na poprawę wyglądu skóry czy włosów.

Jak działa kwas hialuronowy na włosy?

Nadmierna ekspozycja słońca i brak odpowiedniej ochrony UV czy wysuszające działanie detergentów może prowadzić do uszkodzonej struktury włosów. Kwas hialuronowy odpowiada za wiązanie wody w strukturze włosów, dlatego świetnie zabezpiecza włosy przed przesuszeniem. Może zapewnić takie efekty jak:

  • porost włosów – osłabiona struktura włosa skutecznie uniemożliwia ich zapuszczanie. Kwas hialuronowy uzupełnia ubytki w łodydze włosa. Regeneracja wpływa na znaczną poprawę ich struktury, co może ograniczać wypadanie i łamanie się kosmyków.
  • poprawa kondycji skalpu – kwas hialuronowy ma właściwości antybakteryjne, dlatego skutecznie łagodzi wszelkie stany zapalne skóry głowy.
  • nawilżenie włosów – higroskopijne właściwości kwasu hialuronowego działa podobnie jak proteiny w strukturze włosa.
  • ograniczenie puszenia – kwas hialuronowy wpływa na zmianę struktury molekularnej włosów. Wpływa na wygładzenie ich struktury, co z pewnością docenią właścicielki włosów wysokoporowatych, które są podatne na puszenie się w wilgotnych warunkach.
  • zmniejszenie porowatości włosów – właściwości higroskopijne kwasu hialuronowego wpływają na "obciążanie" struktury włosów, co będzie skutecznie przeciwdziałać ich wysokiej porowatości.

Zobacz także: Kwas hialuronowy na twarz - jak działa i jak stosować? TOP 3 kosmetyków z kwasem hialuronowym

Zobacz także

Kiedy warto użyć kwasu hialuronowego na włosy?

Choć kwas hialuronowy na włosy sprawdzi się w przypadku pielęgnacji każdego rodzaju skóry i włosów, to szczególnie warto wdrążyć go do swojej pielęgnacji, gdy masz jeden z poniższych problemów:

  • zniszczone włosy – kwas hialuronowy świetnie sprawdzi się w pielęgnacji włosów zniszczonych. Jego działanie nawilżające sprawdza się, gdy fryzura jest zniszczona zabiegami stylizacyjnymi czy farbowaniem.
  • problemy ze skalpem – kwas hialuronowy bardzo dobrze sprawdzi się w na suchą skórę głowy. Dzięki właściwościom nawilżającym skutecznie ją odżywi, a jego antybakteryjne funkcje pomogą w walce z różnymi chorobami skóry głowy.
  • okres letni – nadmierna ekspozycja skóry i włosów na słońce może negatywnie wpływać na ich nawilżenie. Przy większej skłonności do utraty wody może do skutkować pogorszeniem stanu skóry głowy i zwiększeniem porowatości włosów. Kwas odżywi włosy i ochroni skórę głowy, dlatego warto go używać w miesiącach letnich, jednak należy pamiętać o warstwie ochronnej z emolientów.

Jaki kwas hialuronowy na włosy wybrać?

W kosmetyce kwas hialuronowy używany jest w różnej masie cząsteczkowej. Występuje np.:

  • potrójny kwas hialuronowy 1,5%, czyli trzy cząsteczki kwasu hialuronowego w stężeniu 0,5%,
  • czy potrójny kwas hialuronowy 3%, czyli trzy cząsteczki kwasu hialuronowego w stężeniu 1%.

Zrozumienie tego jest istotne w celu dobrania odpowiedniego stężenia do pielęgnacji. Wyższe stężenie kwasu hialuronowego sprawdzi się szczególnie do zabiegu "solo" np. w pielęgnacji skóry głowy czy zabezpieczania końcówek. Mniejsze stężenie sprawdzi się do uzupełniania gotowych kosmetyków (np. maseczek czy odżywek).

Uwaga: Jeśli chcesz zapewnić włosom silną regenerację, to wybierz najsilniejsze stężenie.

Jak stosować kwas hialuronowy na włosy?

Kwas hialuronowy na włosy może być stosowany jako:

  • serum na rozdwojone końcówki,
  • dodatek do kosmetyków na włosy,
  • serum do skóry głowy.

Kwas hialuronowy w codziennej pielęgnacji – wskazówki

Kwas hialuronowy możesz kupić w postaci preparatu kosmetycznego w różnych stężeniach. Możesz go używać solo, rozprowadzając np. na powierzchni skóry głowy czy na końcówkach lub jako dodatek substancji czynnej do gotowych kosmetyków.

O czym musisz pamiętać?

  1. Zabezpiecz po zabiegu włosy emolientami – jeśli zdecydujesz się użyć kwasu hialuronowego solo, to musisz pamiętać o tym, że jest to substancja higroskopijna. Świetnie łączy cząsteczki wody, lecz niezabezpieczona może negatywnie wpływać na kondycję skóry i włosów. Humektanty należy stosować z warstwą okluzyjną, czyli emolientami. Możesz np. połączyć kwas hialuronowy z olejem roślinnym lub witaminą E. W taki sposób zabezpieczysz przed nadmierną ucieczką wody ze skóry głowy i włosów.
  2. Nałóż kwas hialuronowy na wilgotne włosy – tak jak w przypadku pielęgnacji twarzy, kwas hialuronowy powinien być nakładany na wilgotne włosy, gdyż jego właściwości higroskopijne mogą powodować efekt odwrotny do oczekiwanego.
  3. Wybierz odpowiednie stężenie kwasu hialuronowego – jeśli będziesz dodawać kwas hialuronowy do gotowych kosmetyków, wybierz niższe stężenie, a jeśli chcesz działać kwasem hialuronowym solo, wybierz wyższe stężenia.

Kwas hialuronowy na włosy – efekty domowe

Domowa regeneracja włosów kwasem hialuronowym jest szczególnie polecana dla włosów zniszczonych codzienną stylizacją i farbowaniem. Przy regularnym stosowaniu w postaci serum lub masek może skutecznie poprawić wygląd kosmyków.

Warto jednak zadbać o to, by domowy preparat z kwasem hialuronowym zawierał także inne cenne składniki, które są niezbędne dla prawidłowego budulca włosów. Najlepsze efekty przyniesie połączenie go z: olejami, ceramidami oraz proteinami. Taka domowa maska do włosów z kwasem hialuronowym będzie nie tylko nawilżać, ale także odbudowywać budowę włosów.

Reklama

Kwas hialuronowy na włosy – zabieg mezoterapii skóry głowy

W gabinetach medycyny estetycznej można spotkać się także z zabiegiem mezoterapii skóry głowy, którego preparaty opierające się na kwasie hialuronowym i peptydach. Taki zabieg pobudza cebulki włosów, a także wpływa pozytywnie na ich pigmentację.

Reklama
Reklama
Reklama