Łupież łojotokowy - przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Łupież łojotokowy powstaje na skutek nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy. Mogą na to wpływać problemy hormonalne, styl życia lub nieprawidłowa pielęgnacja. Sprawdźcie, jakie są objawy, leczenie i domowe sposoby na tłusty łupież łojotokowy.

- Aneta Zygmuntowicz
Łupież łojotokowy możemy zwalczyć za pomocą przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych szamponów na łupież. Warto również stosować domowe wcierki o działaniu przeciwzapalnych i o kwaśnym pH, a także trzymać się kilku ważnych zasad w pielęgnacji skóry głowy.
Spis treści:
- Łupież łojotokowy - przyczyny
- Objawy łojotoku skóry głowy
- Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy?
- Szampon na łupież łojotokowy
- Domowe sposoby na łupież łojotokowy
Łupież łojotokowy - przyczyny
Bezpośrednią przyczyną łupieżu łojotokowego jest nadprodukcja sebum, czyli nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy. Za sprawą zbyt dużej ilości łoju na skórze dochodzi do namnożenia się drożdżaków Malassezia furfur, które prowadzą do nadmiernego łuszczenia się naskórka. Drożdże te naturalnie występują na skórze, ale dopiero ich nadmiar wywołuje stan zapalny. Na łojotokowe zapalenie skóry głowy mogą wpływać:
- problemy hormonalne - zmiany hormonalne, okres dojrzewania,
- nieprawidłowa pielęgnacja, np. zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie głowy, podrażniające kosmetyki,
- przegrzewanie skóry głowy, np. noszenie czapki, gorąca woda,
- osłabienie odporności,
- uwarunkowania genetyczne,
- przewlekły stres,
- niewłaściwa dieta,
- nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.
Objawy łojotoku skóry głowy
Pierwsze objawy łupieży łojotokowego to zaczerwienienie i swędzenie skóry głowy oraz nadmierne przetłuszczanie się włosów. Następnie dochodzi do mocnego łuszczenia się naskórka, czyli powstania łupieżu tłustego. Łupież ten charakteryzuje się tłustymi i żółtymi łuskami i jest bardzo widoczny. Dodatkowo odczuwalne jest mocne podrażnienie, swędzenie, a drapanie skóry głowy prowadzi do pogłębienia się stanu zapalanego.
Różnicą między łupieżem łojotokowym a innymi chorobami łojotokowymi jest to, iż zmiany pojawiają się jedynie na owłosionej skórze głowy, ale nie pojawiają się na czole, twarzy czy szyi.
Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy?
Skuteczne leczenie łupieżu łojotokowego powinno się opierać na kompleksowym działaniu. Przede wszystkim powinniśmy zastosować tutaj produkty miejscowe, czyli szampony na łupież łojotokowy o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwzapalnym. Najlepiej sprawdzą się te przeznaczone do łupieżu tłustego, które dodatkowo wyregulują wydzielanie sebum i usuną główną przyczynę jego powstawania. Warto również odstawić inne kosmetyki do skóry głowy, gdyż to właśnie one mogą powodować łupież.
Dodatkowo warto zadbać o siebie od wewnątrz. Ograniczenie używek i stresu, zdrowa, zbilansowana dieta mogą znacznie ograniczyć przetłuszczanie się włosów i zapobiec powstawaniu łupieżu łojotokowego.
Ważne jest również odnalezienie przyczyny jego występowania. W przypadku problemów hormonalnych lub dermatologicznych niezbędne będzie wprowadzenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego przez lekarza.
Szampon na łupież łojotokowy
Znalazłyśmy dla was dwa bardzo skuteczne szampony na łupież łojotokowy, które są hitami Wizażanek. Bardzo szybko niwelują stan zapalny i przeciwdziałają nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów, ale nie przesuszają skóry głowy.
Pharmaceris, H-Purin, Specjalistyczny szampon przeciwłupieżowy do skóry łojotokowej
Formuła szamponu Pharmaceris oparta jest na połączeniu oleju tymiankowego i ekstraktu z wierzbiny. Kosmetyk posiada silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, a dodatkowo reguluje proces złuszczania się martwych komórek. W jego składzie znajdziemy również wyciąg z drzewa herbacianego i oleju Manuka, które działają silnie przeciwzapalnie. Po zastosowaniu szamponu skóra jest natychmiastowo ukojona.

Szampon kupiłam głównie ze względu na moje problemy z łojotokowym zapaleniem skóry głowy. I w tym celu się sprawdził, może nie tak dobrze jak produkty specjalistyczne na receptę, ale w końcu to szampon drogeryjny. Jest w porządku i pomaga w łojotoku/łupieżu tłustym.
- Nihayse
Dermedic, Capilarte, Szampon zwalczający łupież i jego przyczyny
Szampon Dermedic zwalcza nie tylko objawy łupieżu, ale również jego przyczyny. W składzie tego szamponu łagodzi objawy łupieżu zarówno suchego, jak i tłustego. Dodatkowo zapobiega jego nawrotom. Świetnie sprawdzi się nie tylko w przypadku łojotokowego zapalenia skóry, ale także wyprysku i łuszczycy.

Stosowałam go u córki na łojotokowe zapalenie skory - rewelacyjny już po pierwszym zastosowaniu. Otrzymałam próbkę w aptece, i z pewnością kupię cały pełnowymiarowy produkt. Bardzo skuteczny także na łupież. Ma bardzo przyjemny zapach, dobrze się pieni.
Domowe sposoby na łupież łojotokowy
Świetnym sposobem na złagodzenie objawów łupieżu łojotokowego jest domowa pielęgnacja skóry głowy. Rewelacyjnie sprawdzą się domowe wcierki do skóry głowy o działaniu łagodzący i przeciwzapalnym. My szczególnie polecamy napar z rumianku, po krzywy lub nagietka. Pamiętajcie jednak, aby wcierka była chłodna, gdyż wysoka temperatura sprzyja nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Warto również stosować wcierki o kwaśnym pH, które zwalczają drożdżaki, np. wcierka cytrynowa czy wcierka octowa.
Trzymajmy się też kilku ważnych zasad:
- Zawsze płuczemy włosy chłodną lub letnią wodą.
- Nie używamy drażniących szamponów z SLS i SLES.
- Unikajmy nakładania odżywek i masek na skórę głowy, szczególnie jeśli zawierają silikony.
- Wykonujmy regularne peelingi skóry głowy, aby pozbyć się martwego naskórka.
- Zawsze suszmy włosów chłodnym nawiewem.