
Łupież skóry głowy to bardzo często występujący problem. Wywołuje go duża aktywność grzybów Pityrosporum ovale. Tak naprawdę występują one na głowie każdego człowieka, lecz łupież pojawia się dopiero w momencie, gdy stworzymy warunki do ich nadmiernego namnażania. Jak powstaje łupież suchy i tłusty? Domowe i medyczne sposoby na pozbycie się łupieżu.
Łupież suchy - przyczyny i objawy
Najczęściej łupież suchy występuje wskutek:
- złego doboru kosmetyków oczyszczających i pielęgnacyjnych do włosów,
- przebywania w ciepłych pomieszczeniach,
- złej diety,
- długotrwałego stresu,
- przegrzania głowy, np. przy noszeniu czapki,
- nadwrażliwości na Pityrosporum ovale.
Najczęstszym symptomem łupieżu suchego jest łuszcząca się skóra głowy. Złuszczony naskórek spada na włosy i ramiona w postaci białych płatków. Tego typu łupież występuje na normalnej i suchej skórze głowy.
Łupież tłusty - przyczyny i objawy
Przyczyny występowania łupieżu tłustego to:
- przetłuszczająca się skóra głowy,
- zaburzenia hormonalne,
- nadmierne spożywanie cukru,
- długotrwały stres.
Objawem łupieżu tłustego są żółtawe strupki występujące na skórze głowy. Oprócz tego skóra może być zaczerwieniona oraz niekiedy odczuwalny jest silny świąd. Nieleczony może prowadzić do wypadania włosów i łysienia, dlatego bardzo ważna jest szybka wizyta u specjalisty.
Łupież - domowe sposoby na łupież
Podstawą pozbycia się na zawsze problemu z łupieżem, jest zmiana naszej diety. Powinna ona być urozmaicona i pełnowartościowa. W spożywanych produktach muszą się znaleźć witaminy z grupy B oraz A i E. Bardzo korzystne będzie również ograniczenie cukru.
Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się łupieżu jest płukanka z octu jabłkowego. Do szklanki z chłodną wodą dodajemy 1-2 łyżki octu jabłkowego. Taką mieszanką polewamy włosy i skórę głowy. Ten rodzaj płukanki stosuje się na umyte i mokre włosy. Można również sięgnąć po naturalny szampon dziegciowy. Hamuje on pracę gruczołów łojowych, co skutkuje ograniczeniem rozwoju grzybów Pityrosporum ovale.
Zobacz także: Cytryna i sól na łupież.
Łupież - leczenie
Leczenie rozpoczynamy od mycia głowy szamponem ze składnikiem przeciwgrzybiczym. W jego składzie znajdziemy składniki ograniczające liczebność koloni Pityrosporum ovale takie jak:
- ketokonazol,
- piroktolanina,
- pirytonian cynku,
- siarczan selenu.
Tego typu preparatem można myć głowę maksymalnie 2-3 razy w tygodniu. Jeśli myjemy włosy częściej, używamy naprzemiennie szamponu przeciwgrzybicznego z delikatnym szamponem bez SLS, który nie podrażni dodatkowo skóry głowy.
Niestety niekiedy łupież, szczególnie przy skórze łojotokowej, bez przerwy powraca. Drożdżak Pityrosporum ovale świetnie odnajduje się w tłustym środowisku i bez problemu się ponownie namnaża. Jeżeli stosujemy szampony przeciwłupieżowe od dłuższego czasu i nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa. Lekarz najprawdopodobniej zaleci stosowanie doustnych środków przeciwgrzybiczych oraz przemywanie skóry głowy produktem ze sterydem oraz kwasem salicylowym.