Reklama

Oliwa z oliwek na włosy to jeden z najłatwiejszych, domowych sposobów na przywrócenie im blasku. Oliwa jest wytwarzana z owoców wiecznie zielonego drzewa oliwki europejskiej. Oliwki są miażdżone razem z pestkami, a następnie tłoczone na zimno. W efekcie tego procesu powstaje mieszanina oleju i wody pochodzącej z owoców, która jest następnie rozdzielana w wirówce. Do wyprodukowania jednego litra oleju potrzebne jest około 5 kg oliwek. Gotowy produkt kojarzymy głównie jako składnik różnorodnych potraw, ale oliwa jest także wykorzystywana przez przemysł kosmetyczny. Warto też używać jej w czystej postaci do pielęgnacji skóry i włosów. W przypadku włosów i ich pielęgnacji najlepiej sprawdzi się oliwa extra virgin, z pierwszego tłoczenia.

Reklama

Spis treści:

  1. Oliwa z oliwek – skład i działanie na kosmyki
  2. Oliwa z oliwek na włosy - do jakich włosów najlepsza?
  3. Jaką stosować oliwę z oliwek do włosów?
  4. Oliwa z oliwek w pielęgnacji włosów
  5. Jak olejować włosy oliwą z oliwek?
  6. Jak używać oliwy z oliwek na inne sposoby?
  7. Oliwa z oliwek na końcówki włosów
  8. O czym warto pamiętać stosując oliwę z oliwek?

Oliwa z oliwek – skład i działanie na kosmyki

Oliwa z oliwek zawiera duże ilości kwasu oleinowego, kwas linolowy, palmitynowy i stearynowy, które doskonale wpływają na skórę, poprawiając jej nawilżenie, wzmacniając jej naturalną barierę ochronną, łagodząc jej stany zapalne i zmniejszając jej przetłuszczanie się.

W oliwie znajdziemy także:

  • tokoferole, czyli formy witaminy E, która jest silnym antyoksydantem,
  • beta-karoten (prowitaminę A), który normalizuje pracę gruczołów łojowych i neutralizuje wolne rodniki,
  • związki fenolowe, które działają antyoksydacyjnie,
  • związki aromatyczne, które działają antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo,
  • skwalan, który wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze oraz antyoksydacyjne.

Oliwa z oliwek na włosy - do jakich włosów najlepsza?

Oliwa z oliwek sprawdzi się w przypadku włosów wysokoporowatych i średnioporowatych, które łatwo przesuszyć. To silny emolient, który otacza pasma ochroną przed dalszymi zniszczeniami, a także pomaga wygładzić ich strukturę i nabłyszczyć. Oliwa działa też na wypadanie włosów oraz ogranicza ich puszenie. Dzięki temu możemy uzyskać efekt gładkiej tafli lśniących włosów - miękkich i jedwabistych w dotyku. Jest także świetna w przypadku przesuszonej skóry głowy. Właściwości oliwy pomagają ją nawilżyć i ograniczyć łupież. Podobnie ukoją podrażniony skalp, a także pomogą wzmocnić włosy.

Getty Images@HakanEliacik / 500px

Zobacz także: Emolienty - czym są, jaki mają wpływ na włosy i skórę, jak je stosować?

Jaką stosować oliwę z oliwek do włosów?

Najlepszą oliwą do włosów jest ta z pierwszego tłoczenia i do przetworzenia której nie zastosowano środków chemicznych. Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia nazywana jest extra virgin lub virgin (druga ma wyższy poziom kwasowości). Oliwa z oliwek extra virgin jest dla włosów najlepsza, pozbawiona obróbki chemicznej nie traci swoich cennych składników odżywczych.

Oliwa z oliwek w pielęgnacji włosów

Oliwy z oliwek warto używać zarówno do pielęgnacji skóry głowy, jak i samych włosów. Oliwa nadaje się do olejowania włosów, ale zdecydowanie lepiej sprawdzi się jako składnik domowych maseczek i wcierek. Warto dodać ją do regenerującej maski na włosy, której głównym składnikiem będzie jajko albo do przyspieszającej wzrost włosów wcierki z pieprzem.

Pielęgnowane oliwą z oliwek włosy staną się błyszczące, sprężyste i będą się wolniej przetłuszczały. Dzięki oliwie, skóra głowy będzie dobrze nawilżona i zniknie z niej łupież. Oliwę z oliwek polecamy zwłaszcza do pielęgnacji włosów zniszczonych rozjaśnianiem i stylizacją z użyciem ciepła.

Jak olejować włosy oliwą z oliwek?

Oliwę z oliwek możemy stosować zarówno w olejowaniu na sucho, jak i w olejowaniu na mokro, czyli na podkład. W zależności od obranej metody aplikuje się ją na włosy suche lub pokryte podkładem, którymi mogą być np. hydrolaty czy żel aloesowy.

Zacznij od nabrania na palce odrobiny oliwy z oliwek, a następnie palcami przeczesuj pasma, starając się ją rozprowadzić równomiernie. Najpierw zaaplikuj odrobinę oliwy i stopniowo dodawaj jej coraz więcej, aż do pokrycia wszystkich pasm. Możesz stosować ją na włosy i skórę głowy. Do pokrycia średniej długości włosów powinny wystarczyć 2-3 łyżki oliwy z oliwek.

Kolejny krok to owinięcie głowy i pasm czepkiem lub specjalnym ręcznikiem, co pomoże rozgrzać produkt i lepiej mu wniknąć w głąb łodyg włosów. Olejowanie powinno trwać minimum około 20 minut, chociaż możemy zastosować nawet olejowanie na noc, pozostawiając produkt aż do rana.

Po zdjęciu czepka należy włosy delikatnie rozczesać grzebieniem o szerokich ząbkach, a następnie spłukać i umyć włosy szamponem, najlepiej dwukrotnie, nie omijając przy tym ani skóry głowy, ani końcówek.

Getty Images@Kryssia Campos

Zobacz także: Olejowanie włosów wysokoporowatych - jak olejować i jakie oleje wybrać

Jak używać oliwy z oliwek na inne sposoby?

Oliwa z oliwek może być stosowana raz jako produkt do olejowania, ale nie tylko! Kosmetyki z oliwą są równie dobrym połączeniem, które warto zastosować w swojej pielęgnacji. Oliwę z oliwek wystarczy dodać do gotowej maseczki lub odżywki, aby wzbogacić jej właściwości. Takie użycie oliwy z oliwek jest "bezpieczniejsze" dla osób, które obawiają się olejowania i jego efektów, a także sprawdza się lepiej w przypadku cienkich pasm z tendencją do obciążania.

Oliwa z oliwek na końcówki włosów

Oliwa z pierwszego tłoczenia to także świetny produkt do zabezpieczania końcówek. W takiej roli sprawdzi się na każdym rodzaju włosów. Pielęgnacja końcówek włosów przy użyciu oliwy polega na tym, że odrobinę produktu nakładamy po myciu na same końce. Użyta w ten sposób zapobiegnie rozdwajaniu i uszkodzeniu delikatnej partii pasm.

O czym warto pamiętać stosując oliwę z oliwek?

Oliwa z oliwek jest genialnym składnikiem domowej pielęgnacji, ale nieodpowiednio użyta może przynosić szkody. Warto pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad, dzięki którym uzyskamy świetne efekty!

Reklama
  1. Nie powinno się używać zbyt dużej ilości oliwy z oliwek. Jeśli zaaplikujemy jej zbyt dużo, obciąży nasze pasma i spowoduje, że będą one matowymi strąkami, przypominającymi brudne, nieświeże włosy.
  2. Po nałożeniu oliwy z oliwek należy umyć włosy stosując do tego szampon bez SLSów. Ten składnik powoduje przesuszanie, co ograniczy efekt zaaplikowania na nie oliwy. Należy też pamiętać o tym, aby dokładnie spłukać z pasm oliwę.
  3. Oliwa z oliwek nie powinna zastępować innych produktów do pielęgnacji włosów. O ile oliwa działa na włosy świetnie, to należy pamiętać o innych krokach pielęgnacji, jak odżywki, maski do włosów, wcierki, a także o regularnych wizytach u fryzjera.
  4. Oliwy z oliwek nie powinno się stosować zbyt często - olejowanie włosów powinno się robić raz lub dwa razy w tygodniu, aby dawało najlepsze rezultaty. Posiadaczki włosów średnioporowatych będą potrzebować mniej zabiegów niż osoby, które mają włosy ekstremalnie przesuszone i puszące się.
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane