Olejowanie włosów to jeden z pierwszych zabiegów, który poznają osoby dopiero zaczynające ze świadomą pielęgnacją włosów. Zazwyczaj dzieje się tak dlatego, że szukamy ratunku dla mocno zniszczonych, suchych pasm, a olejowanie może na nie zadziałać jak zabieg ratunkowy. Jednak dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów nie wystarczy użyć pierwszego lepszego oleju i po prostu nałożyć go na włosy. Zobacz, jak wykonać olejowanie w sposób, który nie pogorszy naszego stanu włosów.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym olejować włosy?
  2. Olejowanie włosów wysokoporowatych
  3. Olejowanie włosów średnioporowatych
  4. Olejowanie włosów niskoporowatych
  5. Czy włosy kręcone należy olejować?
  6. Jaki olej do olejowania włosów?
  7. Olejowanie włosów oliwą z oliwek
  8. Olejowanie włosów olejem kokosowym
  9. Olejowanie włosów olejem rycynowym
  10. Olejowanie włosów olejem rzepakowym
  11. Olejowanie włosów olejem lnianym
  12. Olejowanie włosów – efekty, których możesz się spodziewać
  13. Jak olejować włosy?
  14. Olejowanie włosów na sucho
  15. Olejowanie włosów na mokro
  16. Olejowanie włosów na podkład
  17. Olejowanie włosów - domowy sposób z użyciem miski
  18. Olejowanie włosów na noc
  19. Czepek do olejowania włosów, czyli akcesoria
  20. Jak często olejować włosy?

Czym olejować włosy?

Zanim dokonasz wyboru, który olej nałożyć na włosy, zacznij od określenia porowatości swoich włosów. To bardzo ważny krok. Wykonanie testu na porowatość pomoże dobrać produkt, który nie zrobi z Twoich włosów obciążonych strąków lub w inny sposób nie pogorszy ich stanu. Wyróżniamy trzy typy włosów:

  • wysokoporowate, które będą potrzebowały intensywnego odżywienia,
  • średnioporowate, do pielęgnacji których zazwyczaj rekomenduje się te same oleje, co do wysokoporowatych,
  • niskoporowate, które najłatwiej obciążyć i sprawić, że będą wyglądały na przetłuszczone.

Olejowanie włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate uchodzą za jedne z najtrudniejszych w pielęgnacji. Są bardzo łamliwe, puszą się, rozdwajają, łatwo stają się matowe. Włosy wysokoporowate to włosy, które są zniszczone częstymi zabiegami, jak farbowanie i rozjaśnianie, ale nie tylko! Stylizacja na ciepło lub nieprawidłowa pielęgnacja także ma ogromny wpływ na kondycję włosów. Łuski włosów wysokoporowatych są mocno odchylone, dlatego wymagają intensywnej pielęgnacji. Olejowanie pozwoli przywrócić im gładkość i blask. Aby osiągnąć zadowalający efekt, warto sięgnąć po jeden z tych olejów:

  • olej z wiesiołka,
  • olej lniany,
  • olej z czarnej porzeczki,
  • olej konopny,
  • olej z czarnuszki,
  • olej z pestek winogron,
  • olej z opuncji,
  • olej z pestek granatu.

Olejowanie włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate to jeden z najczęściej spotykanych typów włosów. Mają one lekko rozchylone łuski, często się rozdwajają. Pogorszenie ich stanu zazwyczaj wynika z nieodpowiedniej pielęgnacji – wycierania mokrych pasm szorstkim ręcznikiem, spanie w mokrych włosach itd. Należy pamiętać, że porowatość włosów nie jest stała, masz na nią wpływ. Dlatego wysokoporowate włosy mogą stać się niskoporowatymi. Podobnie średnioporowate. Olejowanie i świadoma pielęgnacja poprawiają ich stan. W przypdku włosów średnioporowatych pomogą:

Zobacz także
  • olej z awokado,
  • olej z pestek moreli,
  • olej jojoba,
  • olej makadamia,
  • olej rycynowy,
  • olej śliwkowy,
  • olej ze słodkich migdałów.

Olejowanie włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate są najmniej wymagające: dlatego wystarczy im odrobina lekkich olejów, które oczyszczą skórę głowy, wyregulują działanie sebum, a jednocześnie nie obciążą pasm. Należą do nich na przykład olej kokosowy czy rycynowy, a także masło shea, kakaowe lub mango.

Czy włosy kręcone należy olejować?

Odpowiedź jest prosta: tak! Jak najbardziej. Każdy typ włosów jest odpowiedni do olejowania. Włosy kręcone są włosami wysokoporowatymi, dlatego wymagają specjalnej pielęgnacji. Dzięki niej posiadaczka pięknych skrętów będzie mogła się cieszyć ich genialną kondycją. Zdrowe loki są zdefiniowane, sprężyste i miękkie w dotyku.

:Emilija Randjelovic/iStock

Jaki olej do olejowania włosów?

Skoro określiłaś już, jaki rodzaj włosów posiadasz, możesz zacząć wybierać odpowiedni olej do włosów. Pamiętaj jednak, że każdy włos jest inny i zanim wybierzesz olej, który sprawdzi się u Ciebie najlepiej, musisz przejść przez testy zarówno różnych produktów, jak i sposobów ich aplikacji. Dlatego powinnaś uzbroić się w cierpliwość i metodą prób i błędów znaleźć metodę dla siebie. Poniżej przedstawiamy Ci jedne z najpopularniejszych rodzajów olejów do włosów.

Olejowanie włosów oliwą z oliwek

Olejowanie włosów oliwą z oliwek jest tanim sposobem na regenerację włosów, a jego efekty powinnaś zauważyć już po pierwszym zastosowaniu. Rekomendowany jest do włosów średnioporowatych, ale będzie odpowiedni także do wysokoporowatych. Oliwa ma działanie mocno regenerujące, a w jej składzie znajduje się witamina E, nawilżający skwalan, regulujący beta-karoten i naturalne emolienty.

Olejowanie włosów olejem kokosowym

Olej kokosowy to emolient, który może powodować puszenie włosów, a najlepiej sprawdza się u niskoporowatych. Odpowiednio zastosowany pomaga zachować pasma w doskonałej kondycji i uzyskać efekt gładkiej tafli. Olej kokosowy jest bogatym źródłem witamin E, A, B oraz K, a także żelaza i cynku. Przed olejowaniem włosów olejem kokosowym należy go rozpuścić w kąpieli wodnej. Posiada bowiem gęstą konsystencję, która może trudno się rozprowadzać.

Olejowanie włosów olejem rycynowym

Olej rycynowy jest niesamowicie gęstym, ciężkim olejem, ale znany jest ze swoich bogatych właściwości. To sposób naszych babć na wypadające włosy. Wzmacnia cebulki włosów, głęboko regeneruje pasma i oblepia filmem, natychmiast rozpoczynając odżywianie. Może być stosowany do wszystkich typów włosów, jednak w przypadku niskoporowatych warto stosować go raz na jakiś czas. Zawsze mieszamy go z innym olejem w proporcji miniumum 1:1, gdy jest bardzo ciężko do zmycia.

Olejowanie włosów olejem rzepakowym

Olej rzepakowy jest jednym z najtańszych, a zarazem najbardziej wszechstronnych olejów roślinnych. To podstawa wyposażenia kuchni, ale także… naszych kosmetyczek. Mogą go stosować posiadaczki wszystkich typów włosów, w tym kręconych. Nienasycone kwasy tłuszczowe mają silne właściwości nawilżające, zawiera kwasy omega-6 i omega-3, które łagodzą podrażnioną skórę głowy. Olej rzepakowy jest także źródłem witaminy A i E.

Olejowanie włosów olejem lnianym

Olej lniany będzie służył dobrze do olejowania włosów wysokoporowatych, które potrzebują silnej dawki wygładzenia i wzmocnienia. Jest idealny do stosowania na różne sposoby – zarówno na podkład, jak i na mokro lub sucho. Olej lniany wygładza włosy, ułatwia rozczesywanie i niweluje uciążliwe elektryzowanie się.

Olejowanie włosów – efekty, których możesz się spodziewać

Olejowanie włosów działa na nie jak opatrunek. Odżywczy produkt natychmiast otula pasma i zaczyna je odżywiać. Domyka łuski włosów, wpływa na ich sprężystość, przywraca im blask oraz witalność. Odpowiednio dobrana aplikacja, metoda olejowania oraz rodzaj oleju sprawią, że Twoje włosy będą elastyczne, odbite u nasady i lśniące. Przestaną się puszyć i łamać. Oleje pomagają zabezpieczyć końce pasm, dzięki czemu nie rozdwajają się.

triocean/iStock

Jak olejować włosy?

Kolejnym krokiem jest nauka prawidłowego aplikowania oleju. Co to znaczy? Musimy go nakładać z umiarem. Nie sztuką jest zalać włosy olejem, ponieważ bardzo trudno będzie nam go zmyć. Trzeba nałożyć go w takiej ilości, aby pokrył warstwą całą długość włosów oraz skórę głowy bez nadania efektu nieświeżości.

  • Wylewamy na dłoń porcję wielkości grochu i rozcieramy ją w dłoniach.
  • Głowę pochylamy w dół, a następnie metodą modlących dłoni (między dłońmi znajduje się pasmo włosów) przeciągamy je na całej długości włosów.
  • Kolejną porcję oleju wylewamy dopiero, gdy na dłoniach pozostanie tylko minimalnie tłusta poświata.
  • Kiedy już mamy pewność, że olej został dobrze rozprowadzony na całych włosach, wtedy to, co zostało nam na dłoniach wmasowujemy w skórę głowy (ten punkt mogą pominąć osoby, którym włosy wypadają).

Teraz czas wybrać odpowiednią metodę. Oprócz prawidłowo dobranego oleju, to ona jest drugim czynnikiem, który zaważy na efektach.

Olejowanie włosów na sucho

Jedną z popularniejszych metod jest olejowanie włosów na sucho. Jeśli macie wannę, wtedy olej warto nałożyć na włosy jeszcze przed wieczorną kąpielą i związać w luźny koczek lub zapleść w warkocz. W innym przypadku lepiej z tym zaczekać, aby nie zamoczyć włosów.

Olejować na sucho można również w ciągu dnia, o ile nigdzie nie wychodzicie. W przypadku kręconych włosów można spokojnie wyjść z domu w naolejowanych lokach, ponieważ efekt nieświeżości jest praktycznie niewidoczny.

Olejowanie włosów na mokro

To stosunkowo prosta metoda, która w wielu przypadkach przynosi najlepsze efekty. Z uwagi na jeszcze rozchyloną nieco łuskę włosa, olej lepiej w nią wnika - tym bardziej jeśli wybierzemy olej wnikający (kokosowy, słonecznikowy, masło klarowane). Jak olejować na mokro? Po umyciu włosów nadmiar wody odciskamy w koszulę bawełnianą lub ręcznik papierowy, a następnie aplikujemy małymi porcjami olej.

Olejowanie włosów na podkład

Podkładem pod podkład zazwyczaj są humektanty, takie jak żel aloesowy czy humektantowa odżywka. Każdy z tych kosmetyków jest dodatkowych czynnikiem kondycjonującym włosy. Na uprzednio pokryte jednym z tych produktów włosy, nakładamy wybrany olej. W takiej konfiguracji warto posiedzieć nawet godzinę, a później całość zmyć.

Te metodę powinny przetestować szczególnie osoby początkujące, które jeszcze nie do końca wiedzą, jak dobrze zmyć olej z włosów. Należy jednak unikać masek proteinowych oraz silikonowych, aby nie osłabić działania oleju.

Olejowanie włosów - domowy sposób z użyciem miski

Niektórzy nazywają to nawet rosołowaniem, bo mieszanka, którą należy przygotować, rzeczywiście wygląda jak popularna zupa. Do miski z wodą lub naparem ziołowym wlewamy olej, a następnie zanurzamy w miksturze włosy. Tłuste oka zaczynają osadzać się na pasmach, więc można powiedzieć, że nawet specjalnie się nie ubrudzicie.

Niestety ta metoda nie sprawdzi się u osób z krótkimi włosami. Wiązałoby się to z zanurzeniem niemal całej głowy, a nie ma wcale takiej potrzeby, ponieważ włosy przy nasadzie z reguły są zdrowsze.

Olejowanie włosów na noc

Kolejną metodą jest olejowanie włosów na noc. To już prawdziwy zabieg regeneracyjny. Wieczorem na suche włosy lub na podkład nałóż olej – zgodnie z metodami opisanymi powyżej. Następnie zabezpiecz włosy i połóż się spać. Przez noc olej będzie pracował na włosach. Rano zmyj go szamponem. To bardzo intensywna kuracja dla włosów. Dlatego jeśli to Twoja pierwsza próba, najlepiej przeprowadzić ją wieczorem przed wolnym dniem, gdyby okazało się, że nie sprzyja Twoim pasmom.

Czepek do olejowania włosów, czyli akcesoria

Do olejowania włosów warto zaopatrzyć się w gadżety, które pozwolą na swobodne olejowanie włosów. Jednym z najbardziej przydatnych jest czepek, pod którym ukryjesz pokryte tłustym produktem włosy. Będzie przydatny zwłaszcza w olejowaniu na noc, gdyż uchroni naszą poduszkę przed zabrudzeniem, ale nie tylko. Jeśli chcesz trzymać olej na włosach przez dłuższy czas, także się sprawdzi.

Reklama
Yuriy Pozdnikov/iStock

Jak często olejować włosy?

Najczęściej można spotkać się z olejowaniem włosów co tydzień. Są jednak osoby, które preferują olejowanie co drugie mycie albo nawet codziennie. Trudno ustalić tutaj najbardziej optymalną częstotliwość uniwersalną dla wszystkich - trzeba po prostu obserwować, jak reagują nasze włosy. Częstotliwość nie wpływa na przyspieszenie efektu, ale regularność w olejowaniu włosów już tak.

Reklama
Reklama
Reklama