Piwo na włosy – co daje i jak je wykorzystać? 5 najlepszych metod
Piwo na włosy sprawia, że kosmyki stają się mocniejsze, zregenerowane i bardziej lśniące. To świetna alternatywa dla wielu odżywek, maseczek czy szamponów dostępnych w drogeriach. Na swoje włosy ten sposób stosowała Margot Robbie.

Piwo na włosy stosowały już nasze babki. Za tą metodą pielęgnacji przemawia na pewno bogaty skład. Chmiel (czyli podstawowy składnik piwa) uzupełnia ubytki w strukturze włosów. Cukry, czyli maltoza i sacharoza nadają pasmom naturalnego połysku. Również witaminy z grupy B, witamina D, kwas foliowy i minerały takie jak magnez, sód, potas, krzem, selen, czy wapń przyczyniają się do ogólnej poprawy kondycji pukli. Sprawdź, jak stosować piwo na włosy, które stosują nawet znane gwiazdy.
Spis treści:
- Jakie piwo wybrać na włosy?
- Efekty stosowania piwa na włosy
- Jak stosować piwo na włosy?
- Mycie włosów piwem
- Płukanka z piwa na włosy
- Maseczka z piwa na porost włosów
- Odżywka z piwa do włosów
- Lakier do włosów z piwa
Jakie piwo wybrać na włosy?
Do pielęgnacji włosów polecane jest piwo pszeniczne, niepasteryzowane, ewentualnie standardowe jasne lub ciemne, ale bez dodatków. Najlepiej, żeby było niskoprocentowe. Zanim stworzysz z jego pomocą domowy kosmetyk uważnie przyjrzyj się etykiecie. Wybierz piwo o prostym składzie, bez żadnych ulepszaczy smakowych czy aromatów. Im czystszy skład, tym lepiej dla naszych włosów.
Efekty stosowania piwa na włosy
Piwo na włosy sprawdzi się zarówno w przypadku łupieżu, włosów rzadkich, pozbawionych witalności, niesfornych, zniszczonych, przetłuszczających się czy skłonnych do wypadania. Ma bardzo szerokie zastosowanie:
- wzmacnia włosy i je regeneruje,
- zapobiega wypadaniu włosów (a nawet łysieniu) i ich łamaniu,
- sprawia, że są bardziej miękkie,
- nabłyszcza,
- dodaje objętości,
- zmniejsza puszenie,
- działa oczyszczająco i reguluje działanie gruczołów łojowych,
- działa w walce z łupieżem,
- wzmacnia skręt włosów,
- dba o kondycję skóry głowy,
- rozjaśnia włosy (ale tylko piwo jasne).

Piwo na włosy nie obciąża kosmyków, więc możesz stosować je w różnej postaci nawet kilka razy w tygodniu. Pierwsze efekty powinnaś zauważyć już po kilku tygodniach regularnego stosowania.
Jak stosować piwo na włosy?
Z piwa na włosy przygotujesz mnóstwo domowych kosmetyków do włosów. Najpopularniejsze z nich to piwny szampon i płukanka z piwa. Na poprawę kondycji kosmyków dobrze będą działały też odżywki i maseczki. Możesz zrobić je sama od podstaw, albo dodać do ulubionych kosmetyków.
Mycie włosów piwem
Piwo możesz dodać do ulubionego szamponu. Wystarczy, że podgrzejesz jego niewielką ilość, a kiedy ostygnie, zmieszasz ją z szamponem w proporcji 1:1 lub 2:1. Piwnym szamponem umyj włosy, najlepiej dwukrotnie. Następnie przechowuj w szklanej butelce w lodówce.

Płukanka z piwa na włosy
Na naszym wizażowym forum powstał wątek „Płukanka z piwa na mocne wlosy”, w którym znalazłyśmy przepis na płukankę wzmacniającą zmęczone włosy.
- 125 ml piwa
- dwie łyżki miodu
Oba składniki należy dobrze wymieszać, a następnie nałożyć powstałą miksturę na włosy i owinąć je ręcznikiem. Zostawiamy na 10 min, po czym spłukujemy obficie wodą. Nie musisz się obawiać o nieprzyjemny zapach - jest on wyczuwalny tylko podczas nakładania.
Zobacz także: Dzięki trikom Meghan Markle nawet matowe i zniszczone włosy będą wyglądały na zdrowe
Maseczka z piwa na porost włosów
Najprostsza maseczka z piwa na włosy to ta z użyciem:
- kilku łyżek piwa,
- żółtka jajka.
Opcjonalnie można dodać do niej łyżeczkę oliwy z oliwek lub miodu. Gotową miksturę nałóż na włosy przed myciem. Załóż na głowę czepek i trzymaj na głowie ok. 15 minut. Po tym czasie spłucz maskę i umyj włosy delikatnym szamponem.
Odżywka z piwa na porost włosów
Do przygotowania prostej odżywki do włosów będziesz potrzebowała:
- szlaki ciepłego piwa,
- dwóch łyżeczek oleju jojoba.
Całość wcieraj w mokre, umyte włosy, a po upływie 5 minut spłucz letnią wodą. Możesz też dodać piwo do swojej ulubionej odżywki w proporcji 1:1.
Lakier do włosów z piwa
Piwo do włosów to jednak nie tylko odżywcze maski i szampony. Jeśli nie podoba ci się efekt, jaki dają drogeryjne lakiery możesz przygotować go sama w domu. Pamiętaj, by zagotować piwo przed użyciem, aby odparowało. W następnym kroku połącz je z wodą w proporcji 1:1. Roztwór utrwala włosy, ale ich nie niszczy. Nie musisz też martwić się o specyficzny zapach piwa na włosach – nie będziesz go czuła.