Przyczyny wypadania włosów - 5 najczęstszych powodów utraty włosów
Przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo różne - od nieodpowiedniej pielęgnacji, poprzez problemy hormonalne, aż po genetykę, na którą nie mamy zbyt wielkiego wpływu.

- Laura Grzelak
Żeby odnaleźć przyczyny wypadania włosów, warto przede wszystkim przyjrzeć się swojej pielęgnacji. Gdy to nie pomoże, kolejnym etapem zawsze powinno być wykonanie badań krwi, a później wizyta u lekarza. Różne przyczyny wypadania włosów dają jednak nieco inne objawy, często możemy także zauważyć objawy towarzyszące. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze powody utraty włosów, aby łatwiej wyeliminować ten problem.
Najczęstsze przyczyny wypadania włosów
Z wypadaniem włosów najczęściej borykają się mężczyźni - wraz z wiekiem i wzrostem poziomu testosteronu włosy mocno się przerzedzają i powstają tak zwane zakola. Kobiety także zauważają osłabienie włosów wraz z wiekiem, w szczególności podczas menopauzy. Wiek oraz płeć nie są jednak jedynymi powodami wypadania włosów. Zdarza się, że już około dwudziestego roku życia tracimy sporą część cebulek. Dlaczego?
Nieodpowiednia pielęgnacja włosów
To jak traktujemy swoje pasma to zawsze pierwszy punkt rozważań o tym, z jakiej przyczyny wypadają włosy. Podstawą jest dokładne oczyszczanie skóry głowy oraz nawilżanie pasm na długości. Jeśli myjemy włosy bardzo rzadko - na przykład raz w tygodniu, może okazać się, że nasze cebulki zostały zapchane przez nadmiar łoju. Z drugiej strony, jeśli nie przykładamy uwagi do dostatecznego nawilżenia, może się okazać, że włosy wcale nie wypadają, a jedynie się wykruszają. Kłopotem może być także nadmierne stylizowanie włosów - noszenie pasm w ciasnym koku lub kucyku wyraźnie osłabia cebulki.
Zobacz także: Szampony przeciw wypadaniu włosów [Ranking]
Diety i głodówki
Kiedy jesteśmy na diecie, dostarczamy naszemu organizmowi nie tylko mniej kalorii, ale i mniej wartości odżywczych, które budują nasze włosy. Gdy nie dojadamy, nasze ciało przechodzi w tryb oszczędzania. To wtedy pogarsza nam się stan paznokci, szarzeje skóra, a włosy wypadają.
Jeśli jesteś na diecie odchudzającej, koniecznie zadbaj o suplementowanie takich mikroelementów, jak magnez, potas, cynk, selen i żelazo. Warto wspomagać się także skrzypem polnym i pokrzywą - pozytywnie wpływają na porost włosów.

Choroby skóry
Przyczyna wypadania włosów często bezpośrednio wiąże się z chorobą, która dotyka naszą skórę. W końcu zdrowa skóra głowy to zdrowe włosy. Winowajcą może być łupież, łojotokowe zapalenie skóry, ale także suchość i alergie. Jeśli oprócz wypadania włosów doskwiera ci mocne przetłuszczanie pasm albo uporczywe swędzenie - warto udać się do dermatologa, który oceni czy to choroba skóry nie jest przypadkiem przyczyną wypadania twoich włosów.
Nadmierny stres
Jeśli twoje włosy wypadły nagle, w krótkim okresie czasu, to przyczyną może być nadmierny stres. Odczuwanie stresu nie tylko powoduje w nas rozdrażnienie i zmęczenie, ale sprawia, że organizm wchodzi na wyższe obroty, a jego równowaga zostaje zaburzona. Efektem może być właśnie wypadanie włosów, szczególnie jeśli występuje nagle. Najczęściej w takiej sytuacji włosy po jakimś czasie samoistnie odrastają.
Problemy hormonalne
Zaburzenia hormonalne najczęściej dotyczą kobiet i to one są najczęstszą przyczyną wypadania włosów właśnie u tej płci. Kłopotem może być rozregulowana tarczyca, której najczęstszym objawem oprócz senności, przybierania na wadze i suchości skóry jest właśnie wypadanie włosów. Za androgenowym wypadaniem włosów również stoją hormony - gdy w ciele kobiety znajduje się za dużo męskich hormonów takich jak testosteron i androsteron, dochodzi u nich do łysienia charakterystycznego dla mężczyzn w średnim wieku - na linii czoła i na czubku głowy. Aby zapobiec tego typu wypadaniu włosów niezbędna jest wizyta u endokrynologa i odpowiednie leczenie.
Jeśli nadal masz wątpliwości co do tego, jaka przyczyna stoi za wypadaniem twoich włosów, to zachęcamy, aby swój problem skonsultować z trychologiem.