Takiej metody mycia włosów jeszcze nie było! Jest prosta, szybka i tańsza niż szampon
Poznajcie najnowszą modę w stylu eko - mycie włosów... mąką żytnią. Czy to w ogóle działa?

Niektórzy pewnie już słyszeli o tej metodzie, jednak dla nas to zupełna nowość, którą zamierzamy szybko wypróbować. Choćby po to, żeby prawdzić, czy mycie włosów mąką naprawdę działa?
Mycie bez detergentów
Zacznijmy od tego, że większość z nas jest przyzwyczajona do mycia włosów zwykłym szamponem (droższym bądź tańszym). Każdy chyba doskonale wie, że szampon to w dużej mierze detergent, który bardzo często zawiera SLS, czyli sztuczne substancje spieniające. Dzięki nim łatwiej myje się włosy, a pasma błyszczą bardziej niż po ożyciu kosmetyków ekologicznych.Zobacz także: DIY - 4 maseczki do włosów z wykorzystaniem oleju kokosowegoProdukty z SLS oczywiście oczyszczają włosy, czasami aż za bardzo, co jest dla nich szkodliwe. Nadmierne używanie detergentów zaburza naturalną produkcję sebum, a pasma zaczynają się coraz częściej i bardziej intensywnie przetłuszczać.

Aby temu zaradzić, włosomaniaczki zaczęły rozpowszechniać metodę mycia OMO oraz, dopiero zyskującą na popularności, metodę kubeczkową. Na rynku kosmetycznym pojawia się również coraz więcej szamponów bez SLS, SLES oraz innych dodatków. Moda na dokładne sprawdzanie składów kosmetyków wręcz rozkwita, a przez to coraz częściej sięgamy po bardziej naturalne metody pielęgnacji skóry czy właśnie włosów.Zobacz także: Przyspiesza porost włosów, leczy trądzik, a nawet... opryszczkę. Kosztuje 8 zł!I tu dochodzimy do momentu, w którym pałeczkę przejmuje zwyczajna mąka i powoli staje się jednym z tych produktów, które przedstawiane są jako alternatywa dla standardowych metod higieny. Wracamy zatem do pytania: jak działa mycie włosów mąką (i czy w ogóle działa)?
Mycie włosów mąką żytnią

W całym eksperymencie nie chodzi o mycie włosów dowolnym rodzajem mąki. Musimy użyć żytniej, ponieważ inne mogą sklejać włosy. Następnie należy przyjrzeć się jej typowi, czyli grubości zmielenia. Im wyższy typ, tym mąka będzie bardziej sypka. Wybieramy tę pomiędzy 500 a 720 - nie mniej i nie więcej.Zobacz także: Zaskakujący sposób na wypadanie włosów - rezultaty są spektakularne!Dlaczego akurat mąka żytnia? Ponieważ zawiera naturalne saponiny, czyli substancje spieniające. W przeciwieństwie do tych sztucznych, saponiny łagodnie myją i nie podrażniają skóry głowy. Z kolei kwas pantotenowy ma działanie wzmacniające. Mąka ma również pH naturalne dla skóry. Oprócz tego mączny szampon ma zapobiegać elektryzowaniu się włosów, a także unosić je delikatnie u nasady.
Jak przygotować szampon z mąki żytniej?
Nasz mączny szampon powinien przypominać papkę. Potrzebujemy dwóch łyżek mąki oraz odrobiny wody. Oba składniki trzeba dobrze wymieszać i gotową miksturę nałożyć na włosy. Spłukujemy wszystko tak samo, jak w przypadku normalnego szamponu, ale trzeba się przygotować, że zajmie nam to nieco więcej czasu.Zobacz także: 5 błędów, które popełniasz podczas prostowania włosówPo takim eksperymencie włosy będą na początku szorstkie w dotyku. Jednak kiedy wyschną, szybko pożałujesz, że nie przetestowałaś szamponu z mąki żytniej o wiele wcześniej :). Zwolenniczki tej metody zapewniają, że włosy staną się jedwabiście gładkie i, co najważniejsze, będą pięknie błyszczeć.Spróbujecie same?Zdjęcia: istockphoto.com