Trwała ondulacja w latach 80. była fryzurą nie tylko najmodniejszą, ale też uwielbianą przez kobiety o cienkich włosach. Loki nadawały objętości, były też prostym sposobem na fryzurę, która nie wymagała specjalnego układania. Potem przez lata trwała uchodziła za symbol obciachowej fryzury. Wiele kobiet musiało też ratować swoje włosy po trwałej ondulacji.

Reklama

7 trendów urodowych 2017, które musisz poznać. Pobierz Trendbook!

Bo zabieg ten niestety nie zawsze kończył się dobrze, o czym przekonałyśmy się, czytając poświęcony temu wątek na naszym wizażowym forum… Ale ponieważ metody pielęgnacji, koloryzacji i strzyżenia włosów stale się zmieniają (na lepsze), trwała powraca w o wiele bezpieczniejszym wydaniu. Na dodatek wraca z nowczesną nazwą:) W naszej galerii możesz zobaczyć, jak wyglądają modne w tym sezonie disco hair. Ale najpierw warto się dowiedzieć, na czym w ogóle obecnie polega ten zabieg.

Taki zabieg najlepiej przeprowadzać w sprawdzonym salonie, gdzie styliści nie stosują archaicznych metod wykonywania trwałej ondulacji. Koszt takiej usługi to z reguły wydatek rzędu nawet 200 zł. Wszystko zależy od długości włosów, ich struktury oraz użytych preparatów. Czy to dużo? Pamiętajmy, że źle wykonana domowa trwała ondulacja może się skonczyć nawet ścięciem włosów – nawet na bardzo krótko.

Jak działa trwała ondulacja?

Niezależnie od tego, jak bardzo preparaty do trwałej ondulacji zostaną zmodyfikowane, należy pamiętać o tym, że tego typu zabieg silnie ingeruje w strukturę włosów. Zobacz także: Imbirowy tonik, maseczka i odżywka do włosów. Potrafią zdziałać cuda!Sam zabieg nie jest skomplikowany. Najpierw fryzjer myje włosy, nakręca je na małe wałki, zabezpiecza końce płatkami i całość zwilża specjalnym płynem. Zadaniem preparatu jest przerwanie wiązań, które odpowiadają za to, jakie są nasze włosy (proste, falowane, kręcone). Kiedy te wiązania pękają, struktura włosów staje się bardziej elastyczna i można jej nadać dowolny kształt. Płyn powinno się trzymać do 30 minut.Podczas zmywania stylista nakłada również preparat utrwalający efekt, a jednocześnie regenerujący. Odżywia on włosy i nawilża je.

Dostępne dziś na rynku preparaty do ondulacji są łagodniejsze i bardziej profesjonalne niż te stosowane dawniej. Dzięki temu (jeśli zabieg zostanie profesjonalnie wykonany) nie musimy obawiać się zniszczenia włosów. Niezmiennie od lat ważne jest używanie środków i produktów zakwaszających, które zamykają łuskę włosów - mówi Marek Turek, top stylista w Wierzbicki Pracownia Fryzur.

Zobacz także

Pielęgnacja włosów po trwałej ondulacji

Trwała ondulacja bardzo wysusza włosy. To samo dotyczy farbowania, tyle że w tym przypadku nie używa się aż tak intensywnie oddziałujących na preparatów. Dlatego też po trwałej ondulacji, konieczna jest wzmożona pielęgnacja.

Mimo tego nie wolno zapominać o pielęgnacji włosów po ondulacji. Niezwykle istotne jest to, jak o nie dbamy, jak i czym rozczesujemy, jak suszymy oraz jakie kosmetyki stosujemy do podkreślenia efektu. Podpowiedzi i wszelkiego rodzaju wskazówki na temat ochrony włosów po wykonaniu trwałej, powinien zawsze udzielić nam fryzjer wykonujący ten zabieg - dodaje Marek Turek.

Najważniejsze jest odpowiednie nawilżenie. Zapewnimy to włosom pijąc dużo płynów w ciągu dnia, ale również stosując delikatne kosmetyki pielęgnujące. Zapobiegną plątaniu się włosów oraz puszeniu, zregenerują je i przygotują odpowiednio do stylizacji. A skoro o układaniu fryzury mowa, przyda się także kosmetyk, który zabezpieczy pasma przed temperaturą. Warto zatem sięgnąć po preparat, zawierający w składzie silikon. Nie należy go jednak nadużywać.

Przeciwwskazania do trwałej ondulacji

Nie każdy rodzaj włosów nadaje się do wykonania trwałej ondulacji. Nie wykonuje się jej bezpośrednio po farbowaniu. Jeżeli wykorzystywałaś do tego hennę, powinnaś w ogóle zapomnieć o zrobieniu sobie „trwałej”. Również kobiety w ciąży nie powinny aż tak ingerować w strukturę włosów (nie zaszkodzi to dziecku, ale trwała może po prostu nie wyjść). Dość oczywistym powodem jest również alergia na preparaty używane do wykonania trwałej ondulacji.

Dobry stylista fryzur wie, że tego typu zabiegi nie sprawdzą się w przypadku każdych włosów, dlatego wcześniej zawsze przeprowadzi dokładną analizę, sprawdzi ich stan, strukturę, weźmie pod uwagę formę fryzury, a także oceni czy będzie pasowała do danego kształtu twarzy. W razie wątpliwości zawsze może wykonać też pasmo próbne - mówi Marek Turek.
Reklama

Trwała ondulacja wydaje się zbawieniem, gdy włosy są cienkie. Mogą one jednak ucierpieć znacznie bardziej podczas zabiegu, niż gdybyś miała grube włosy. Przez długi czas będziesz męczyć się z charakterystycznym, puszącym się barankiem.Zdjęcia: istockphoto.com

Reklama
Reklama
Reklama