Reklama

Lato jest dla naszych włosów trudnym czasem. Słońce, wysokie temperatury, wiatr, słona lub chlorowana woda - to wszystko wpływa negatywnie na ich kondycję. Nagłe zmiany temperatur, klimatyzowane pomieszczenia i upał na zewnątrz zmuszają skórę głowy do produkcji nadmiaru sebum. To naturalna reakcja organizmu, który w ten sposób broni się przed zmianami temperatur.

Reklama

Taka reakcja chroni skórę głowy, ale też i włosy. Po każdym takim upalnym dniu należy je więc dokładnie umyć, aby pozbyć się nadmiaru nagromadzonego w ciągu dnia sebum. Dzięki temu nie dopuścimy do jego nadprodukcji oraz unikniemy osłabienia włosów, a w konsekwencji ich wypadania.

Niestety zmienność temperatury czy klimatu to tylko część powodów, przez które kondycja włosów pozostawia wiele do życzenia. Razem z Grzegorzem Dużym, stylistą fryzur, przygotowałyśmy dla was kompleksowy poradnik o tym, co robić, a czego nie, by włosy nie ucierpiały aż tak bardzo podczas wakacji.

Co najbardziej osłabia włosy latem?

Nie będzie dla was zaskoczeniem, jeśli powiemy, że włosy osłabia przede wszystkim nieprawidłowa pielęgnacja lub zabiegi chemiczne, takie jak dekoloryzacja czy trwała ondulacja. Podrażniają i mocno wysuszają skórę głowy. Złe rozczesywanie i tarcie mokrych włosów też mają duży wpływ. Co poza tym? Należy uważać na nieodpowiednią stylizację włosów, czyli:

  • ograniczyć używanie prostownicy i lokówki oraz unikać zbyt gorącego powietrza z suszarki,
  • zrezygnować ze stosowania kosmetyków zawierających alkohol, który dodatkowo wysusza skórę głowy i włosy.

Wpływ promieniowania UV na włosy

Nie tylko skóra twarzy oraz ciała wymaga regularnego stosowania kremów z filtrem. Słońce wpływa również na włosy, które tak samo potrzebują ochrony przed promieniowaniem UV.

Wysokie temperatury i większe nasłonecznienie sprawiają, że promienie ultrafioletowe rozchylają łuski włosa, a następnie niszczą białka wchodzące w jego skład i melaninę odpowiedzialna za kolor włosów. Wtedy włosy stają się jaśniejsze, wypłowiałe i łamliwe - mówi nam Grzegorz Duży.

Z pewnością najlepszą ochroną włosów przed słońcem są nakrycia głowy, które będą również doskonałym dopełnieniem letniej stylizacji. Jeśli zdecydujemy się wyjść na słońce bez czapki czy kapelusza, warto spiąć włosy tak, aby powierzchnia działania szkodliwych czynników (słońca, wiatru i wody) była jak najmniejsza.

Planując wyjazd warto też zabrać ze sobą kosmetyki, które przystosowane są do letniej pielęgnacji włosów. Zwróćmy uwagę, czy wybrany szampon i odżywka zawierają składzie filtry, które hamują przenikanie promieni UV do wnętrza włosa. Wychodząc na słońce warto rozpylić na włosy mgiełkę w spray’u z filtrem. Taki zabieg z pewnością nie będzie działać przetłuszczająco na włosy, a będzie dla nich dodatkową barierą ochronną - dodaje Grzegorz Duży.

Pielęgnacja włosów po kąpieli w morzu i basenie

Zaraz po wyjściu z morza czy basenu warto opłukać włosy letnią wodą, by zmyć z nich chlor lub sól, które działają wysuszająco oraz mogą powodować szkodliwe pojaśnienia lub matowienie koloru. To z kolei może doprowadzić do kruszenia się włosów, a nawet ich wypadania.

Z kolei przed wejściem do wody najlepiej nałożyć olejek do włosów lub maskę nawilżającą, które natłuszczają, dzięki czemu zabezpieczają kosmyki przed wchłanianiem chloru i soli - radzi Grzegorz Duży.

Jak przygotować włosy na lato?

Przyczyn wypadania włosów może być wiele - stres, zła dieta, choroby skóry głowy, ale też oczywiście - i to częściej - błędy w ich pielęgnacji. Najlepszym sposobem jest dbanie o kondycję włosów poprzez stałe ich nawilżanie. Tak naprawdę wymagają tego nie tylko latem, ale także przez cały rok.

Ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków. Szukajmy produktów zgodnie z rodzajem naszych włosów i dopasowanych do ich kondycji. Najlepszy efekt osiągniemy, gdy oba kosmetyki będą z tej samej serii (na przykład nawilżającej lub wzmacniającej) i będą się wzajemnie uzupełniać. Dobrze jest też dwa razy w miesiącu zastosować peeling oczyszczający skórę głowy, który zabezpieczy i oczyści ujście do mieszka włosowego, a także zapobiegnie wypadaniu. Należy także zadbać o odpowiednia dietę, bogatą w witaminy: A, C, witaminy z grupy B oraz cynk, magnez, selen oraz biotyna - dodaje Grzegorz Duży.

Jak pielęgnować włosy po lecie?

I znowu - odpowiedni kosmetyk jest kluczem do sukcesu. Szampon zawsze dobieramy do skóry głowy, a odżywkę do włosów. Szampon, którego używam najczęściej, powinien być łagodny. Dobrze jest jednak raz w tygodniu użyć mocniejszego szamponu z detergentem, który oczyści skórę i włosy z nagromadzonych zanieczyszczeń z powietrza oraz z nadbudowanych warstw kosmetyków do stylizacji kosmetyków. Odżywkę dobieramy do odpowiedniej porowatości włosa.

Rozdwojone i zniszczone końce warto odświeżyć poprzez pielęgnacyjne strzyżenie. Niestety rozdwojonych końcówek nie da się uratować. Jeśli włosy są w ogólnie złej kondycji, kruszą się i wypadają warto skorzystać dodatkowo z zabiegów regeneracyjnych w salonie fryzjerskim, z zastosowaniem sauny ozonowej. Podczas usługi stylista oceni kondycję włosów i dobierze odpowiedni dla nich preparat - mówi Grzegorz Duży.

Gdy sauna się nagrzeje do temperatury 40 stopni Celsjusza, zaczyna wytwarzać parę. Wilgotne i ciepłe powietrze powoduje otwarcie się łuski włosa, co umożliwia wnikanie odżywczych składników do wnętrza włosa. Dodatkowo zabieg niszczy bakterie i wirusy. Pobudza krążenie oraz głęboko regeneruje struktury włosa. Końcowym etapem jest zimny nawiew, który domyka łuski włosa, pozostawiając je gładkimi oraz nawilżonymi. Efekt ten utrzymuje się przez średnio dwa tygodnie.

Jakich składników w kosmetykach szukać?

Przede wszystkim unikajmy obciążających włosy silikonów. Niestety często występują w składzie szamponów, odżywek, lotionów czy masek. Są tam mile widziane, bo poprawiają kondycję włosa, ale to tylko na pierwszy rzut oka. Po prostu ekspresowo wygładzają łuskę i nadają pasmom blasku. Niestety osadzają się na skórze głowy i włosach w takim stopniu, że tylko szampon z silnymi detergentami potrafi je zmyć.

Należy także unikać regularnego stosowania SLS i SLES – to silne detergenty, które działają podrażniająco na skórę głowy. Przez co mogą powodować świąd, egzemę oraz nadmierne wysuszenie skóry. Do listy należy dodać też parabeny, bo po prostu przedłużają ich datę przydatności do zużycia.

Cennymi składnikami na pewno są keratyna, diosmina, hesperydyna, olejek arganowy, skrzyp polny, biotyna, kwas hialuronowy - poleca Grzegorz Duży.
Reklama

Jeśli nie wiecie, od czego zacząć pielęgnację włosów, sposoby powyżej idealnie sprawdzą się w przypadku laików.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane