klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Promieniowanie UV
Pielęgnacja

Promieniowanie UV i jego wpływ na skórę. Jak skutecznie chronić się przed fotostarzeniem?

Promieniowanie UV to inaczej promieniowanie ultrafioletowe, czy też promieniowanie słoneczne. Istnieją trzy rodzaje, które w zależności od długości fal, docierają w różne części skóry, powodując mniejsze lub większe zniszczenia. Nie należy ich jednak lekceważyć, bo brak prawidłowej ochrony może doprowadzić do poważnych chorób, ale też przedwczesnego starzenia skóry. O wszystkim opowiedzieli nam Łukasz Kołodziejek i Maciej Tęsiorowski, założyciele marki Sensum Mare.
Milena Majak
czerwiec 24, 2021

Oprócz tego, że promieniowanie UV wyzwala produkcję melaniny, która daje opaleniznę, powoduje też oparzenia, wpływa destrukcyjnie na włókna kolagenowe, zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka i przyspiesza fotostarzenie skóry. Nawet 80% oznak jej starzenia się jest konsekwencją systematycznego oddziaływania promieni UV. Promieniowanie słoneczne zwiększa również tak zwany stres oksydacyjny, którego konsekwencją jest wzmożone powstawanie wolnych rodników. Te z kolei odpowiadają za powstawanie kolejnych zmarszczek.

Spis treści:

 1. Rodzaje promieniowana UV
 2. Szkodliwość promieniowania UV
 3. Objawy fotostarzenia skóry
 4. Pozytywny wpływ promieniowania UV
 5. Jak prawidłowo chronić się przed promieniowaniem UV?
 6. Oznaczenia na kremach z filtrem
 7. Jak wybrać odpowiedni filtr do twarzy?
 8. Czy filtr przeciwsłoneczny chroni skórę w 100%
 9. Kiedy należy chronić skórę przed promieniowanie UV?

Rodzaje promieniowania UV

Światło UV ma duży wpływ na organizm, ponieważ reguluje zegar biologiczny. Zakres fal ultrafioletowych jest jednak tak szeroki, że w zdecydowanie większym stopniu oddziałują one w niekorzystny sposób na wygląd i kondycję skóry. Problem w tym, że nie zawsze potrafimy określić typ promieniowania UV oraz skutki, jakie niesie ze sobą ekspozycja na nie. Nasi eksperci z Sensum Mare wyjaśniają, jakie są rodzaje promieniowania UV, a także, w jaki sposób wpływają na skórę. 

 • Ultrafiolet C (UVC) jest promieniowaniem krótkim, które pochłania atmosfera, w związku z czym, w znikomym stopniu dociera ono do powierzchni ziemi. Jest szkodliwe dla spojówki i rogówki oka.
 • Promieniowanie UVB stanowi 3% promieniowania UV, które dociera do naszej skóry. W zależności od pory roku przybiera różne natężenia. Najsilniejsze jest latem pomiędzy godziną 10 a 15 w słoneczny, bezchmurny dzień. Powoduje oparzenia i rumień skóry, uszkodzenia DNA, a także posiada właściwości mutagenne. 
 • Promieniowanie UVA stanowi 97% promieniowania UV, które dociera do naszej skóry. Jego natężenie jest niezależne od pory dnia i roku, a promienie posiadają zdolność przenikania przez chmury, szkło i naskórek człowieka. Wnika ono najgłębiej w skórę spośród wszystkich zakresów promieniowania UV i powoduje degenerację włókien kolagenowych, zwiększoną produkcję wolnych rodników oraz przyspiesza starzenie się skóry.

Mając taki zestaw informacji, nasuwa się pytanie, który rodzaj promieniowania UV jest w takim razie najgroźniejszy? 

Przez długi czas promieniowanie UVB było uważane za najbardziej niebezpieczne dla skóry człowieka, niemniej jednak ostatnio okazało się, że promieniowanie UVA jest równie niebezpieczne - mówią nam Łukasz Kołodziejek i Maciej Tęsiorowski, założyciele marki Sensum Mare.

Skąd wzięła się ta zmiana? Oczywiście nie należy lekceważyć żadnego rodzaju promieniowania UV, bo każde z nich zostawia po sobie ślad. Jednak opisany wyżej zakres działania promieniowania UVA, które dociera do naszej skóry przez cały rok, pokonując przy tym różne przeszkody, wydaje się być równie groźnie lub nawet groźniejsze. Dlaczego? Zobaczcie sami:

Szkodliwość promieniowania UV

Nie bez powodu coraz głośniej mówi się o stosowaniu preparatów przeciwsłonecznych do twarzy. Zbyt wysokie dawki promieniowania nadfioletowego negatywnie oddziałują na organizm człowieka. Dotyczy to zwłaszcza skóry, czego wynikiem jest jej fotostarzenie. Na czym to polega?

Fotostarzenie to proces degeneracji komórek skóry pod wpływem działania promieniowania UV emitowanego głównie przez słońce. Długotrwała ekspozycja na światło słoneczne przyspiesza uszkodzenie komórek skóry i ich wczesne starzenie, zachodzące zmiany są najbardziej widoczne na odsłoniętych częściach ciała, takich jak twarz, szyja, dekolt - tłumaczą Łukasz Kołodziejek i Maciej Tęsiorowski, założyciele marki Sensum Mare.

Pierwsze objawy fotostarzenia skóry można łatwo zaobserwować. To tak naprawdę ostatni dzwonek na to, by wdrożyć do codziennej pielęgnacji kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi.

Objawy fotostarzenia skóry

Nasi eksperci z Sensum Mare wypunktowali dla nas wszystkie najważniejsze objawy fotostarzenia skóry:

 • pogłębienie zmarszczek i fałd skórnych,
 • zaburzenia pigmentacji skóry w postaci plam, piegów i odbarwień,
 • teleangiektezje, czyli rozszerzone naczynka krwionośne widoczne na twarzy, dekolcie czy szyi,
 • zwiotczenie i suchość skóry wskutek utraty włókien kolagenowych,
 • zmiany w strukturze skóry (skóra cienka i szorstka),
 • zmiany przednowotworowe: rogowacenie posłoneczne,
 • zmiany nowotworowe: czerniak, rak podstawno-komórkowy, rak kolczysto-komórkowy.

Piegi

Pozytywny wpływ promieniowania UV 

Wśród wielu negatywnych skutków wystawiania skóry na promieniowanie słoneczne, często próbujemy dopatrywać się pozytywów.

Udowodnionym medycznie korzystnym efektem działania promieniowania UV jest synteza witaminy D3 (cholekalcyferolu), która jest możliwa właśnie dzięki promieniowaniu ultrafioletowemu. Należy natomiast pamiętać, że używając filtrów do twarzy czy w ogóle kremów z filtrem do ciała, nie hamujemy tej syntezy. Możemy się też posiłkować produktami spożywczymi, bo znaczna część witaminy D3 pochodzi z ryb, jaj, wątróbki zwierzęcej i produktów mlecznych.

I chyba na tym możemy zakończyć pisanie o pozytywnym wpływie promieniowania UV... Niestety niektóre z informacji powielanych w sieci, to mity i warto o tym pamiętać.

Natkniecie się na przykład na informacje o tym, że światło słoneczne pomaga łagodzić przewlekłe choroby alergiczne, łuszczycę, bielactwo, atopowe zapalenie skóry (AZS) i wiele innych. Jeśli macie podobne problemy skórne, zawsze skonsultujcie to z lekarzem. To istotne, by poznać zdanie eksperta w tej dziedzinie, który miał okazję zbadać waszą przypadłość. Dzięki temu wspólnie ocenicie czy jest szansa na jakąkolwiek poprawę poprzez ekspozycję na słońce.

Mówi się też, że promieniowanie UV może łagodzić trądzik. Faktycznie, na początku występuje poprawa, ale problem szybko zaczyna się nasilać i następuje wysyp nowych krost oraz zaskórników. Dlaczego? Słońce wysusza skórę, przez co zmiany skórne faktycznie zmniejszają się. Jednak przy braku odpowiedniego nawilżenia w krótkim czasie doświadczymy silnego wyrzutu sebum. To naturalny mechanizm obronny skóry, która jest nadmiernie przesuszona. 

Jak prawidłowo chronić się przed promieniowaniem UV?

Okres letni sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, a w tym czasie nasza skóra jest szczególnie narażona na silne i długotrwałe promieniowanie słoneczne. Powinniśmy zatem pamiętać o odpowiedniej ochronie:

 • unikajmy ekspozycji na promieniowanie w godzinach największego natężenia światła słonecznego, czyli między godziną 10 a 15,
 • zadbajmy o odpowiedni ubiór, najlepiej sprawdzą się lekkie, luźne ubrania wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów w jasnych odcieniach, 
 • pamiętajmy, by chronić głowę za pomocą kapelusza lub czapki oraz oczy za pomocą okularów z filtrem UV,
 • nie wychodźmy na dwór bez uprzedniej aplikacji na skórę odpowiedniej ilości kosmetyku z wysokim filtrem,
 • reaplikujmy kosmetyk po 2-3 godzinach ciągłego przebywania na słońcu oraz po kąpieli i wycieraniu skóry ręcznikiem.
Nagroda Redaktor Naczelnej Wizaż.pl dla firm kosmetycznych, które wspierają kobiety - oto laureaci!

Oznaczenia na kremach z filtrem

Ochronę zewnętrzną skóry przed promieniami UV zapewniają produkty kosmetyczne zawierające filtry fizyczne, filtry chemiczne, filtry mieszane oraz związki wychwytujące wolne rodniki. Każdy produkt kosmetyczny mający chronić skórę przed promieniowaniem powinien mieć podany na opakowaniu wskaźnik ochrony słonecznej. Jak to wygląda w praktyce?

Wskaźnik SPF (Sun Protection Factor) określa zdolność kosmetyku do ochrony przeciwsłonecznej, zaś występująca po nim liczba to wysokość filtra. Wskazuje ona ile razy dłużej skóra może być wystawiona na działanie promieni słonecznych po zaaplikowaniu kosmetyku, w porównaniu z czasem przebywania na słońcu bez niego. Im wyższy SPF tym nasza skóra jest lepiej chroniona przed szkodliwym promieniowaniem UVB. Natomiast o ochronie przed promieniowaniem UVA informuje skrót PPD lub IPD. PPD (Peristent Pigment Darkening), to faktor, dzięki któremu dowiemy się, ile razy zmniejszy się dawka promieniowania UVA, absorbowana przez skórę po jego aplikacji, np. PPD 15 oznacza, że do skóry przedostanie się 15 razy mniejsza dawka UVA - mówią nam Łukasz Kołodziejek i Maciej Tęsiorowski, założyciele marki Sensum Mare.

Jak wybrać odpowiedni filtr do twarzy?

Jak mówią nam Łukasz Kołodziejek i Maciej Tęsiorowski z Sensum Mare, istnieje wiele różnych czynników, które powinny decydować o tym, jaki krem i jaki filtr wybrać. Możemy to zrobić na podstawie typu skóry, w tym przypadku zwanym fototypem, a także natężenie promieniowania oraz czasu przebywania na słońcu.

Ochrona przed promieniowaniem UV

W klasyfikacji dotyczącej fototypów bierze się pod uwagę kolor włosów, kolor skóry oraz szybkość opalania się. Im ciemniejsza skóra, tym wyższy fototyp. 

 • Fototyp I "celtycki" - osoby o włosach blond lub rudych z bardzo jasną skórą, która zawsze ulega poparzeniu. 
 • Fototyp II "północnoeuropejski" - osoby o wrażliwej, jasnej cerze i blond lub rudych włosach. Wydobycie brązowej opalenizny jest trudne, ale nie niemożliwe. 
 • Fototyp III "środkowoeuropejski" - osoby o dość jasnej skórze, kasztanowych, brązowych włosach. Osoby takie łatwo opalają się na brązowo, natomiast rzadko cierpią z powodu poparzenia słonecznego. 
 • Fototyp IV "południowoeuropejski" - osoby o oliwkowej cerze i włosach. Ich skóra opala się na brązowo i nie doznaje poparzeń. Mimo że narażenie na poparzenie jest niewielkie, skóra i tak jest podatna na fotostarzenie, stąd konieczność stosowania kosmetyków z odpowiednim filtrem.

Z pewnością spotkacie się z określeniem, że przy fototypie III lub IV nie trzeba stosować wysokich filtrów, bo wystarczą SPF 12 czy nawet mniej. Należy jednak pamiętać, że fototyp jest sporym uogólnieniem, a ponadto bierze pod uwagę wyłącznie wpływ promieniowania UVB na skórę. Im niższą wartość filtra stosujemy, tym bardziej pozwalamy na to, aby promieniowanie UVA siało spustoszenie w głębszych warstwach skóry, gdzie - jak już wiecie - ma zdolność docierania bez względu na porę roku, porę dnia czy inne bariery.

Czy filtr przeciwsłoneczny chroni skórę w 100% przed promieniowaniem? 

Żaden z filtrów przeciwsłonecznych zastosowanych w kosmetykach nie chroni skóry w 100% przed promieniowaniem słonecznym. Z jednej strony blokuje jakąś część promieni UV, a z drugiej jednak jakaś ich część dociera do skóry. Wydawać by się mogło, że wysokość SPF nie ma aż takiego znaczenia, bo:

 • SPF 15 blokuje około 93% promieni UV.
 • SPF 20 blokuje około 95% promieni UV.
 • SPF 30 blokuje około 97% promieni UV.
 • SPF 50 blokuje około 98 % promieni UV.

Różnica jest niewielka, ale punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jeśli weźmiemy pod uwagę, ile promieni UV dociera do skóry, wyniki pokażą, który filtr wypada najsłabiej

 • Przy SPF 15 do skóry dociera 6,7% promieni UV.
 • Przy SPF 20 do skóry dociera około 5% promieni UV.
 • Przy SPF 30 do skóry dociera 3,33% promieni UV.
 • Przy SPF 50 do skóry dociera 1,66% promieni UV.

W jaki sposób możemy zwiększyć skuteczność filtra i ochronić naszą skórę przed słońcem? 

Po pierwsze należy aplikować na skórę ściśle określoną, podaną przez producenta na opakowaniu ilość kosmetyku. Tylko odpowiednia ilość nałożonego produktu zabezpieczy nas przed szkodliwym promieniowaniem. Po drugie, jeśli nasza skóra jest mocno eksponowana na światło słoneczne, należy reaplikować kosmetyk co 2-3 godziny -  tłumaczą Łukasz Kołodziejek i Maciej Tęsiorowski, założyciele marki Sensum Mare.

Kiedy należy chronić skórę przed promieniowaniem UV?

Świadomość stosowania kremów z filtrem rośnie, więc mówienie, że takie kosmetyki są nam potrzebne wyłącznie latem czy późną wiosną, to szkodliwy mit. Skórę należy chronić przez cały rok. Ponadto nasza skóra codziennie narażona jest na inne rodzaje promieniowania, które negatywnie oddziałują na jej stan i wygląd.

Promieniowanie HEV emitowane z ekranów telefonów, komputerów i telewizorów wnika głęboko w skórę prowadząc do rozpadu kolagenu i powstawania przebarwień. Innym szkodliwym promieniowaniem jest Infrared (IR) pochodzące z pilotów, kuchenek elektrycznych czy różnego rodzaju czujników - dodają Łukasz Kołodziejek i Maciej Tęsiorowski, założyciele marki Sensum Mare

Pamiętajcie też, że najlepszy filtr do twarzy to taki, który przede wszystkim lubicie wy i wasza skóra. Nie musi kosztować majątku, bo dobre i polecane kremy do twarzy z filtrem kupicie już za kilkanaście złotych w drogerii. Zaprzyjaźnijcie się z tym kosmetykiem, bo to najlepszy krem przeciwzmarszczkowy, w jaki możecie zainwestować. 

Szkodliwość niebieskiego światła
iStock
Pielęgnacja Twój telefon może powodować... zmarszczki. Na szczęście wiemy, jak temu zapobiec
Od dawna wiadomo, że wpatrywanie się w ekran smartfona czy komputera szkodzi. Ale kłopoty z koncentracją czy kręgosłupem to niejedyne jego negatywne skutki. Wytwarzane przez komórki, komputery i telewizory promieniowanie jest też odpowiedzialne za pogarszający się stan naszej skóry.
Matylda Nowak
czerwiec 13, 2018

Myślałaś, że wystarczy unikać słońca lub smarować się kremami z filtrem, żeby nie musieć się martwić szkodliwym działaniem jego promieni? Niestety, słońce nie jest jedynym źródłem niebezpiecznego dla twojej skóry promieniowania . Szkodzące jej bardziej niż promieniowanie UVA i UVB światło niebieskie, jest emitowane przez ekrany telefonów, telewizorów, tabletów i komputerów . Zobacz także: Czy stary krem z filtrem nadal nadaje się do użycia? Sprawdź, zanim kupisz nowy To światło niebieskie robi skórze twojej skórze Światło niebieskie, czyli światło widzialne o wysokiej energii (HEV, czyli High Energy Visible Light lub VL - Visible Light), dociera w głębsze warstwy skóry niż promieniowanie UVA i UVB i czyni tam prawdziwe spustoszenie. Przede wszystkim  skraca żywotność i proliferację (namnażanie) fibroblastów, czyli komórek produkujących kolagen . A gdy kolagenu zaczyna brakować, skóra staje się mniej elastyczna i zaczynają pojawiać się na niej zmarszczki . Światło niebieskie sprzyja też powstawaniu uszkadzających błony komórkowe i DNA wolnych rodników , co również pogarsza stan cery i powoduje jej przedwczesne starzenie się. Ale skóra narażona na dłuższe działanie niebieskiego światła nie tylko szybciej zaczyna się marszczyć. Mogą także pojawić się na niej zmiany pigmentacyjne (ciemne plamy, piegi) oraz objawiające się rumieniem podrażnienia . Pinterest Zobacz także: Jak się NIE opalać - te zdjęcia sprawią, że więcej nie zapomnisz o kremie z filtrem! Jak chronić skórę przed niebieskim światłem? Chcąc ochronić skórę przed szkodliwym działaniem niebieskiego światła warto w miarę możliwości ograniczyć czas spędzany przed ekranem smartfona, telewizora, komputera czy tabletu . Dobrze jest też na co dzień stosować kosmetyki zawierające silne przeciwutleniacze - witaminy A, C i E , które chronią skórę przed...

Przeczytaj
kostiumy kapielowe
Moda Powstały pierwsze kostiumy kąpielowe chroniące przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych!
Tkaniny, z których uszyte są te kostiumy mają moc filtra SPF 50. Ochronią cię przed poparzeniem skóry, przebarwieniami i rakiem!
Matylda Nowak
maj 09, 2019

Jeszcze do niedawna taką ochroną mogły cieszyć się tylko dzieci. Ale teraz powstają tak zwane kostiumy kąpielowe UV także dla dorosłych . Ubrana w bikini z UPF 50 nie będziesz musiała się martwić, że na piersiach czy brzuchu pojawi ci się posłoneczne przebarwienie , oparzenie czy nowotwór. I nie będziesz musiała pamiętać, żeby posmarować się kremem z filtrem POD kostiumem. ;-) Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez KORE SWIM (@koreswim) Wrz 28, 2018 o 10:00 PDT Zobacz także: Pigułka antykoncepcyjna, popularne leki na trądzik... Uwaga, to może powodować przebarwienia! Kostiumy kąpielowe z certyfikatem UPF UPF, czyli Ultraviolet Protection Factor (Wskaźnik Ochrony Przed Promieniowaniem Ultrafioletowym) jest określony w trakcie tak zwanego testu transmisji. Tkanina zostaje wystawiona na działanie promieniowania UV, a ilość odbitych przez nią promieni jest mierzona za pomocą spektrofotometru. UPF określa, ile promieni zostało zablokowanych, przy czym ocena ta dotyczy zarówno promieniowania UVA, jak i promieniowania UVB. UPF 25 oznacza, że ​​tkanina przepuszcza 1/25 (około 4 procent) dostępnego promieniowania UV. Za to UPF 50 pozwala na na transmisję 1/50 (około 2 procent) UV i blokuje 97,5 procent promieni słonecznych. Zdolność tkaniny do blokowania promieniowania UV zależy od jej pochodzenia (naturalny jedwab czy bawełna gorzej radzą sobie z promieniami słonecznymi), koloru, stopnia zużycia, tego czy jest sucha czy mokra... Ale materiały, z których szyte są kostiumy ze wskaźnikiem UPF są dodatkowo wzbogacone odpowiednimi substancjami chemicznymi , które pochłaniają promieniowanie UV. Kostiumy kąpielowe chroniące przed promieniowaniem UV można zamówić na stronie amerykańskiej marki Kore Swim. Niestety ich ceny są dośc wysokie (około 1000 złotych). Uwaga, noszenie...

Przeczytaj
kobieta przy oknie samolotu
Pielęgnacja Wcale nie krem nawilżający - to ten kosmetyk powinnaś mieć przy sobie w samolocie!
Przed wami wyjazd na wakacje? Sprawdźcie, jak nie zaszkodzić swojej skórze już na samym początku urlopu...
Agnieszka Pulikowska
czerwiec 13, 2018

Przed rozpoczęciem podróży samolotem warto się do niej dobrze przygotować. Po pierwsze należy zadbać o dobre nawilżenie skóry, dlatego trzeba pić wodę, jak również stosować kremy nawilżające np. z kwasem hialuronowym czy aloesem.  Przydatna jest również woda termalna. Nie możemy zapomnieć także o ustach, które powinny być pokryte pomadką ochronną. Okazuje się jednak, że warto też mieć przy sobie kosmetyk, o którym zazwyczaj nie zapominamy przed wyjściem na plażę, ale nie zastanawiamy się nad jego użyciem w trakcie lotu. Mowa o kremie z filtrem! Polecamy:   Doskonale chronią skórę przed mocnym słońcem i wyrównują kolor cery. Poznajcie kremy tonujące! Krem z filtrem w trakcie lotu samolotem Dermatolodzy alarmują, że stosowanie kremów z filtrami jest niezmiernie ważne również w samolocie. To dlatego, że podczas lotu jesteśmy bliżej warstwy ozonowej, a co za tym idzie, jesteśmy bardziej narażone na działanie promieni UVA. Nie tylko wysokość ma tutaj znaczenie. Po prostu większość szyb w samolotach nas też przed tym promieniowaniem nie chroni.  Na jego działanie są najbardziej narażeni piloci, ale powinny uważać także osoby siedzące przy oknie. Pomimo tego, że promienie UVA (w odróżnieniu od UVB) nie powodują bolesnych zmian, to jednak działają nawet na skórę właściwą. Przez to mogą powodować fotostarzenie, reakcje alergiczne na słońce, zaburzenia pigmentacji, a nawet nowotwory skóry.  Polecamy:   To konkurencja dla słynnego płynu micelarnego Biodermy? tak Twierdzą Wizażanki Mówiąc, że przed wejściem do samolotu warto aplikować krem z filtrem nie mamy na myśli jedynie kremu do twarzy, ale na całe ciało. Co więcej, podczas długiej podróży warto ponawiać aplikację.  Zobacz także: Czeka cię długa podróż? Oto 5 rzeczy, które warto mieć przy sobie Mamy dla was sprawdzone propozycje kremów z filtrami. Polecamy te z SPF 50-30. ...

Przeczytaj
kremy przeciwsłoneczne do twarzy z filtrem
123rf
Pielęgnacja Krem do twarzy z filtrem dla każdego rodzaju cery
Szukasz kremu do twarzy filtrem? Specjalnie dla ciebie wybraliśmy najlepsze kosmetyki ochronne odpowiednie dla każdego rodzaju cery.
Magdalena Borucińska
lipiec 13, 2020

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że stosowanie kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi to konieczność! Słońcu zawdzięczamy bowiem nie tylko piękną opaleniznę i od pewnego czasu wyjątkowo modne piegi , ale też oparzenia, przebarwienia , zmarszczki i nowotwory . Szczególnie narażona na te przykre skutki uboczne promieniowania UV jest skóra twarzy. Dlaczego? Bo niezależnie od pory roku jest  najbardziej i najczęściej wystawiona na działanie słońca . I właśnie dlatego używanie kremu do twarzy z filtrem to jest tak istotne.  Jaki krem do twarzy z filtrem jest najlepszy? Wybierając krem do twarzy z filtrem powinniśmy brać pod uwagę rodzaj naszej cery oraz jej indywidualne problemy i potrzeby. Bo po inny krem do twarzy z filtrem sięgnie osoba z cerą dojrzałą, a po inny z cerą przetłuszczającą się.  Każdy krem do twarzy z filtrem powinien : mieć wysoki filtr – najlepiej SPF 30 lub 50, żeby skutecznie chronić przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, być fotostabilny , tak żeby substancje w nim zawarte nie ulegały rozkładowi pod wpływem promieni UV, chronić przed promieniowaniem UVA i UVB – ten pierwszy rodzaj promieniowania dociera do skóry właściwej i powoduje starzenie się skóry, za to promieniowanie UVB powoduje poparzenie, mieć lekką konsystencję , tak żeby nadawał się pod makijaż, mieć dodatkowe właściwości pielęgnacyjne (np. matowienie tłustej skóry, rozjaśnianie przebarwień, wzmacnianie naczynek). Wykorzystaj oferowany przez Booking kod rabatowy i zarezerwuj zagraniczne wakacje! Już dziś szykuj krem z filtrem i pakuj swoje walizki. Krem do twarzy z filtrem dla skóry tłustej i trądzikowej Jeśli cierpisz na łojotok lub trądzik, szukaj kremu do twarzy z filtrem o lekkiej konsystencji i matujących właściwościach...

Przeczytaj
 • Polecane
 • Najnowsze
 • Wybrane dla Ciebie