nivea sun alpin
Chcę testować
serum złuszczające Glow On
Wyniki testu
Kosmetyki Mixa Hyalu
Chcę testować
Zestaw kosmetyków Samarite
Wyniki testu
suplement diety OmegaMe od Health Labs Care
Wyniki testu
Avene Cicalfate
Chcę testować
kosmetyki CeraVe
Wyniki testu
oriflame signature
Chcę testować
Health Labs Care - Emulsja do demakijażu i oczyszczania Pure On
Wyniki testu
kosmetyki do włosów herbapol Polana
Chcę testować
suche szampony wella
Chcę testować
suplement diety ShapeMe mix smaków od Health Labs Care
Laureaci
suplement diety VibeMe Health Labs Care
Laureaci
bandi anti dark spot
Laureaci
żel myjący Pure On
Wyniki testu
kremów Revitalift Laser X3 od L'Oréal Paris
Wyniki testu
SEYSSO - szczoteczka do zębów i pasta do zębów
Laureaci
Ziaja MED
Wyniki testu
La Roche Posay Cicaplast Baume B5 +
Wyniki testu
Biovax Sebocontrol
Laureaci
Promieniowanie UV
Pielęgnacja

Promieniowanie UV i jego wpływ na skórę. Jak skutecznie chronić się przed fotostarzeniem?

Promieniowanie UV to inaczej promieniowanie ultrafioletowe, czy też promieniowanie słoneczne. Istnieją trzy rodzaje, które w zależności od długości fal, docierają w różne części skóry, powodując mniejsze lub większe zniszczenia. Nie należy ich jednak lekceważyć, bo brak prawidłowej ochrony może doprowadzić do poważnych chorób, ale też przedwczesnego starzenia skóry. O wszystkim opowiedzieli nam Łukasz Kołodziejek i Maciej Tęsiorowski, założyciele marki Sensum Mare.

Oprócz tego, że promieniowanie UV wyzwala produkcję melaniny, która daje opaleniznę, powoduje też oparzenia, wpływa destrukcyjnie na włókna kolagenowe, zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka i przyspiesza fotostarzenie skóry. Nawet 80% oznak jej starzenia się jest konsekwencją systematycznego oddziaływania promieni UV. Promieniowanie słoneczne zwiększa również tak zwany stres oksydacyjny, którego konsekwencją jest wzmożone powstawanie wolnych rodników. Te z kolei odpowiadają za powstawanie kolejnych zmarszczek.

Spis treści:

 1. Rodzaje promieniowana UV
 2. Szkodliwość promieniowania UV
 3. Objawy fotostarzenia skóry
 4. Pozytywny wpływ promieniowania UV
 5. Jak prawidłowo chronić się przed promieniowaniem UV?
 6. Oznaczenia na kremach z filtrem
 7. Jak wybrać odpowiedni filtr do twarzy?
 8. Czy filtr przeciwsłoneczny chroni skórę w 100%
 9. Kiedy należy chronić skórę przed promieniowanie UV?

Rodzaje promieniowania UV

Światło UV ma duży wpływ na organizm, ponieważ reguluje zegar biologiczny. Zakres fal ultrafioletowych jest jednak tak szeroki, że w zdecydowanie większym stopniu oddziałują one w niekorzystny sposób na wygląd i kondycję skóry. Problem w tym, że nie zawsze potrafimy określić typ promieniowania UV oraz skutki, jakie niesie ze sobą ekspozycja na nie. Nasi eksperci z Sensum Mare wyjaśniają, jakie są rodzaje promieniowania UV, a także, w jaki sposób wpływają na skórę. 

 • Ultrafiolet C (UVC) jest promieniowaniem krótkim, które pochłania atmosfera, w związku z czym, w znikomym stopniu dociera ono do powierzchni ziemi. Jest szkodliwe dla spojówki i rogówki oka.
 • Promieniowanie UVB stanowi 3% promieniowania UV, które dociera do naszej skóry. W zależności od pory roku przybiera różne natężenia. Najsilniejsze jest latem pomiędzy godziną 10 a 15 w słoneczny, bezchmurny dzień. Powoduje oparzenia i rumień skóry, uszkodzenia DNA, a także posiada właściwości mutagenne. 
 • Promieniowanie UVA stanowi 97% promieniowania UV, które dociera do naszej skóry. Jego natężenie jest niezależne od pory dnia i roku, a promienie posiadają zdolność przenikania przez chmury, szkło i naskórek człowieka. Wnika ono najgłębiej w skórę spośród wszystkich zakresów promieniowania UV i powoduje degenerację włókien kolagenowych, zwiększoną produkcję wolnych rodników oraz przyspiesza starzenie się skóry.

Mając taki zestaw informacji, nasuwa się pytanie, który rodzaj promieniowania UV jest w takim razie najgroźniejszy? 

Przez długi czas promieniowanie UVB było uważane za najbardziej niebezpieczne dla skóry człowieka, niemniej jednak ostatnio okazało się, że promieniowanie UVA jest równie niebezpieczne - mówią nam Łukasz Kołodziejek i Maciej Tęsiorowski, założyciele marki Sensum Mare.

Skąd wzięła się ta zmiana? Oczywiście nie należy lekceważyć żadnego rodzaju promieniowania UV, bo każde z nich zostawia po sobie ślad. Jednak opisany wyżej zakres działania promieniowania UVA, które dociera do naszej skóry przez cały rok, pokonując przy tym różne przeszkody, wydaje się być równie groźnie lub nawet groźniejsze. Dlaczego? Zobaczcie sami:

Szkodliwość promieniowania UV

Nie bez powodu coraz głośniej mówi się o stosowaniu preparatów przeciwsłonecznych do twarzy. Zbyt wysokie dawki promieniowania nadfioletowego negatywnie oddziałują na organizm człowieka. Dotyczy to zwłaszcza skóry, czego wynikiem jest jej fotostarzenie. Na czym to polega?

Fotostarzenie to proces degeneracji komórek skóry pod wpływem działania promieniowania UV emitowanego głównie przez słońce. Długotrwała ekspozycja na światło słoneczne przyspiesza uszkodzenie komórek skóry i ich wczesne starzenie, zachodzące zmiany są najbardziej widoczne na odsłoniętych częściach ciała, takich jak twarz, szyja, dekolt - tłumaczą Łukasz Kołodziejek i Maciej Tęsiorowski, założyciele marki Sensum Mare.

Pierwsze objawy fotostarzenia skóry można łatwo zaobserwować. To tak naprawdę ostatni dzwonek na to, by wdrożyć do codziennej pielęgnacji kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi.

Objawy fotostarzenia skóry

Nasi eksperci z Sensum Mare wypunktowali dla nas wszystkie najważniejsze objawy fotostarzenia skóry:

 • pogłębienie zmarszczek i fałd skórnych,
 • zaburzenia pigmentacji skóry w postaci plam, piegów i odbarwień,
 • teleangiektezje, czyli rozszerzone naczynka krwionośne widoczne na twarzy, dekolcie czy szyi,
 • zwiotczenie i suchość skóry wskutek utraty włókien kolagenowych,
 • zmiany w strukturze skóry (skóra cienka i szorstka),
 • zmiany przednowotworowe: rogowacenie posłoneczne,
 • zmiany nowotworowe: czerniak, rak podstawno-komórkowy, rak kolczysto-komórkowy.

Piegi

Pozytywny wpływ promieniowania UV 

Wśród wielu negatywnych skutków wystawiania skóry na promieniowanie słoneczne, często próbujemy dopatrywać się pozytywów.

Udowodnionym medycznie korzystnym efektem działania promieniowania UV jest synteza witaminy D3 (cholekalcyferolu), która jest możliwa właśnie dzięki promieniowaniu ultrafioletowemu. Należy natomiast pamiętać, że używając filtrów do twarzy czy w ogóle kremów z filtrem do ciała, nie hamujemy tej syntezy. Możemy się też posiłkować produktami spożywczymi, bo znaczna część witaminy D3 pochodzi z ryb, jaj, wątróbki zwierzęcej i produktów mlecznych.

I chyba na tym możemy zakończyć pisanie o pozytywnym wpływie promieniowania UV... Niestety niektóre z informacji powielanych w sieci, to mity i warto o tym pamiętać.

Natkniecie się na przykład na informacje o tym, że światło słoneczne pomaga łagodzić przewlekłe choroby alergiczne, łuszczycę, bielactwo, atopowe zapalenie skóry (AZS) i wiele innych. Jeśli macie podobne problemy skórne, zawsze skonsultujcie to z lekarzem. To istotne, by poznać zdanie eksperta w tej dziedzinie, który miał okazję zbadać waszą przypadłość. Dzięki temu wspólnie ocenicie czy jest szansa na jakąkolwiek poprawę poprzez ekspozycję na słońce.

Mówi się też, że promieniowanie UV może łagodzić trądzik. Faktycznie, na początku występuje poprawa, ale problem szybko zaczyna się nasilać i następuje wysyp nowych krost oraz zaskórników. Dlaczego? Słońce wysusza skórę, przez co zmiany skórne faktycznie zmniejszają się. Jednak przy braku odpowiedniego nawilżenia w krótkim czasie doświadczymy silnego wyrzutu sebum. To naturalny mechanizm obronny skóry, która jest nadmiernie przesuszona. 

Jak prawidłowo chronić się przed promieniowaniem UV?

Okres letni sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, a w tym czasie nasza skóra jest szczególnie narażona na silne i długotrwałe promieniowanie słoneczne. Powinniśmy zatem pamiętać o odpowiedniej ochronie:

 • unikajmy ekspozycji na promieniowanie w godzinach największego natężenia światła słonecznego, czyli między godziną 10 a 15,
 • zadbajmy o odpowiedni ubiór, najlepiej sprawdzą się lekkie, luźne ubrania wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów w jasnych odcieniach, 
 • pamiętajmy, by chronić głowę za pomocą kapelusza lub czapki oraz oczy za pomocą okularów z filtrem UV,
 • nie wychodźmy na dwór bez uprzedniej aplikacji na skórę odpowiedniej ilości kosmetyku z wysokim filtrem,
 • reaplikujmy kosmetyk po 2-3 godzinach ciągłego przebywania na słońcu oraz po kąpieli i wycieraniu skóry ręcznikiem.

Świąteczny makijaż 2022, który pasuje do każdej urody [krok po kroku]

Oznaczenia na kremach z filtrem

Ochronę zewnętrzną skóry przed promieniami UV zapewniają produkty kosmetyczne zawierające filtry fizyczne, filtry chemiczne, filtry mieszane oraz związki wychwytujące wolne rodniki. Każdy produkt kosmetyczny mający chronić skórę przed promieniowaniem powinien mieć podany na opakowaniu wskaźnik ochrony słonecznej. Jak to wygląda w praktyce?

Wskaźnik SPF (Sun Protection Factor) określa zdolność kosmetyku do ochrony przeciwsłonecznej, zaś występująca po nim liczba to wysokość filtra. Wskazuje ona ile razy dłużej skóra może być wystawiona na działanie promieni słonecznych po zaaplikowaniu kosmetyku, w porównaniu z czasem przebywania na słońcu bez niego. Im wyższy SPF tym nasza skóra jest lepiej chroniona przed szkodliwym promieniowaniem UVB. Natomiast o ochronie przed promieniowaniem UVA informuje skrót PPD lub IPD. PPD (Peristent Pigment Darkening), to faktor, dzięki któremu dowiemy się, ile razy zmniejszy się dawka promieniowania UVA, absorbowana przez skórę po jego aplikacji, np. PPD 15 oznacza, że do skóry przedostanie się 15 razy mniejsza dawka UVA - mówią nam Łukasz Kołodziejek i Maciej Tęsiorowski, założyciele marki Sensum Mare.

Jak wybrać odpowiedni filtr do twarzy?

Jak mówią nam Łukasz Kołodziejek i Maciej Tęsiorowski z Sensum Mare, istnieje wiele różnych czynników, które powinny decydować o tym, jaki krem i jaki filtr wybrać. Możemy to zrobić na podstawie typu skóry, w tym przypadku zwanym fototypem, a także natężenie promieniowania oraz czasu przebywania na słońcu.

Ochrona przed promieniowaniem UV

W klasyfikacji dotyczącej fototypów bierze się pod uwagę kolor włosów, kolor skóry oraz szybkość opalania się. Im ciemniejsza skóra, tym wyższy fototyp. 

 • Fototyp I "celtycki" - osoby o włosach blond lub rudych z bardzo jasną skórą, która zawsze ulega poparzeniu. 
 • Fototyp II "północnoeuropejski" - osoby o wrażliwej, jasnej cerze i blond lub rudych włosach. Wydobycie brązowej opalenizny jest trudne, ale nie niemożliwe. 
 • Fototyp III "środkowoeuropejski" - osoby o dość jasnej skórze, kasztanowych, brązowych włosach. Osoby takie łatwo opalają się na brązowo, natomiast rzadko cierpią z powodu poparzenia słonecznego. 
 • Fototyp IV "południowoeuropejski" - osoby o oliwkowej cerze i włosach. Ich skóra opala się na brązowo i nie doznaje poparzeń. Mimo że narażenie na poparzenie jest niewielkie, skóra i tak jest podatna na fotostarzenie, stąd konieczność stosowania kosmetyków z odpowiednim filtrem.

Z pewnością spotkacie się z określeniem, że przy fototypie III lub IV nie trzeba stosować wysokich filtrów, bo wystarczą SPF 12 czy nawet mniej. Należy jednak pamiętać, że fototyp jest sporym uogólnieniem, a ponadto bierze pod uwagę wyłącznie wpływ promieniowania UVB na skórę. Im niższą wartość filtra stosujemy, tym bardziej pozwalamy na to, aby promieniowanie UVA siało spustoszenie w głębszych warstwach skóry, gdzie - jak już wiecie - ma zdolność docierania bez względu na porę roku, porę dnia czy inne bariery.

Czy filtr przeciwsłoneczny chroni skórę w 100% przed promieniowaniem? 

Żaden z filtrów przeciwsłonecznych zastosowanych w kosmetykach nie chroni skóry w 100% przed promieniowaniem słonecznym. Z jednej strony blokuje jakąś część promieni UV, a z drugiej jednak jakaś ich część dociera do skóry. Wydawać by się mogło, że wysokość SPF nie ma aż takiego znaczenia, bo:

 • SPF 15 blokuje około 93% promieni UV.
 • SPF 20 blokuje około 95% promieni UV.
 • SPF 30 blokuje około 97% promieni UV.
 • SPF 50 blokuje około 98 % promieni UV.

Różnica jest niewielka, ale punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jeśli weźmiemy pod uwagę, ile promieni UV dociera do skóry, wyniki pokażą, który filtr wypada najsłabiej

 • Przy SPF 15 do skóry dociera 6,7% promieni UV.
 • Przy SPF 20 do skóry dociera około 5% promieni UV.
 • Przy SPF 30 do skóry dociera 3,33% promieni UV.
 • Przy SPF 50 do skóry dociera 1,66% promieni UV.

W jaki sposób możemy zwiększyć skuteczność filtra i ochronić naszą skórę przed słońcem? 

Po pierwsze należy aplikować na skórę ściśle określoną, podaną przez producenta na opakowaniu ilość kosmetyku. Tylko odpowiednia ilość nałożonego produktu zabezpieczy nas przed szkodliwym promieniowaniem. Po drugie, jeśli nasza skóra jest mocno eksponowana na światło słoneczne, należy reaplikować kosmetyk co 2-3 godziny -  tłumaczą Łukasz Kołodziejek i Maciej Tęsiorowski, założyciele marki Sensum Mare.

Kiedy należy chronić skórę przed promieniowaniem UV?

Świadomość stosowania kremów z filtrem rośnie, więc mówienie, że takie kosmetyki są nam potrzebne wyłącznie latem czy późną wiosną, to szkodliwy mit. Skórę należy chronić przez cały rok. Ponadto nasza skóra codziennie narażona jest na inne rodzaje promieniowania, które negatywnie oddziałują na jej stan i wygląd.

Promieniowanie HEV emitowane z ekranów telefonów, komputerów i telewizorów wnika głęboko w skórę prowadząc do rozpadu kolagenu i powstawania przebarwień. Innym szkodliwym promieniowaniem jest Infrared (IR) pochodzące z pilotów, kuchenek elektrycznych czy różnego rodzaju czujników - dodają Łukasz Kołodziejek i Maciej Tęsiorowski, założyciele marki Sensum Mare

Pamiętajcie też, że najlepszy filtr do twarzy to taki, który przede wszystkim lubicie wy i wasza skóra. Nie musi kosztować majątku, bo dobre i polecane kremy do twarzy z filtrem kupicie już za kilkanaście złotych w drogerii. Zaprzyjaźnijcie się z tym kosmetykiem, bo to najlepszy krem przeciwzmarszczkowy, w jaki możecie zainwestować. 

Dbanie o cerę po opalaniu
Pielęgnacja
Jak zadbać o cerę po opalaniu? TOP 3 porady, które uratują skórę podczas urlopu
Coraz głośniej mówi się o ochronie przeciwsłonecznej, ale temat pielęgnacji skóry twarzy po opalaniu nadal jest traktowany po macoszemu. Nie wystarczy nałożyć na cerę kremu nawilżającego. Potrzebna jest kompleksowa pielęgnacja, aby zapobiec jej wysuszeniu.

Lato kojarzy nam się przede wszystkim ze słońcem, piękną pogodą, wysokimi temperaturami i wakacyjnym wypoczynkiem. Niestety skóra nie podziela naszego wakacyjnego entuzjazmu i niechętnie pozwala na słoneczną ekspozycję. Skóra nie lubi narażania na silne promieniowanie UV , słoną wodę czy mocny wiatr i daje o sobie znać łuszcząc się, wysuszając. Kto z nas przynajmniej raz w życiu nie wracał z wakacji ze spieczoną, bolącą, szorstką skórą? Prawdą jest, że w okresie letnim, urlopowym nasza delikatna i wrażliwa skóra nie ma lekko, szczególnie te partie ciała, które mają najczęstszy kontakt z promieniowaniem UV, czyli twarz, szyja i dekolt. W jaki sposób należy zadbać o skórę w czasie wakacyjnych urlopów i wyjazdów? Przyda wam się kilka cennych wskazówek, które przygotowali dla nas i dla was Łukasz Kołodziejek oraz Maciej Tęsiorowski, założyciele marki Sensum Mare. SPIS TREŚCI: Jak dbać o skórę latem? Nawilżanie skóry latem Regeneracja skóry latem Jak poradzić sobie z poparzeniem słonecznym? Leczenie trądziku poprzez opalanie skóry Jak dbać o skórę latem? Latem wielu osobom trudno jest oprzeć się złocistej opaleniźnie, bo alternatywne metody - jak nakładanie samoopalaczy lub balsamów brązujących  - nie przynoszą zadowalającego efektu. Nie jest jednak tajemnicą, że dermatolodzy już od dawna biją na alarm i ostrzegają przed negatywnymi skutkami nadmiernej ekspozycji skóry na słońce.  Latem, w godzinach od 10 do 16, gdy słońce najsilniej operuje, powinniśmy wystrzegać się przebywania na dworze. Nawet odpowiednio dobrany filtr nie uchroni naszej skóry przed suchością czy nadmiernym wydzielaniem sebum. Nie wychodźmy więc z domu bez uprzedniej...

krem z filtrem SPF chroniący przed promieniowanie UVA i UVB
verona_S/iStock
Pielęgnacja
Promieniowanie UVA i UVB - czym się różnią, jak wpływają na skórę i jak się chronić?
Promieniowanie UVA i UVB to dwa rodzaje promieniowania słonecznego, które bezpośrednio wpływają na naszą skórę. Pierwsze z nich jest groźne przez cały rok, drugie odpowiada za opalanie, ale również poparzenia słoneczne. Zobaczcie, czym się różnią te dwa rodzaje promieniowania UV i jak się przed nimi chronić.

Promieniowanie UVA i UVB mogą bardzo negatywnie wpływać na naszą skórę, często prowadzą do poparzeń i przebarwień oraz przyspieszają procesy starzenia się skóry. Dlatego właśnie niezwykle ważna jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna SPF. Pamiętajcie, by chronić skórę twarzy przez cały rok, a nie tylko latem! Spis treści: Rodzaje promieniowania UV Promieniowanie UVA Promieniowanie UVB Pozytywny wpływ promieniowania UV Jak się chronić przed promieniowaniem UVA i UVB? Rodzaje promieniowania UV Rozróżniamy 3 rodzaje promieniowania UV - UVA, UVB i UVC. Ostatnie z nich jest zupełnie absorbowane przez warstwę ozonową, więc nie dociera na powierzchnię ziemi. Powinniśmy jednak chronić się przed promieniowaniem UVA i UVB, które mogą prowadzić do nowotworów skóry, oparzeń, przebarwień, a także przyspieszają procesy starzenia się skóry. Promieniowanie UVA Promieniowanie UVA to aż 95% promieniowania ultrafioletowego, które dociera do naszej skóry. Dodatkowo jest ono w stanie przedostać się w głąb naszej skóry i dotrzeć do komórek skóry właściwej. To właśnie ono odpowiedzialne jest za tworzenie się  wolnych rodników i przyspiesza procesy starzenia się skóry. Jeśli nie będziemy się chronić przed promieniowanie UVA, możemy doprowadzić do: szybszego starzenie się skóry, utraty jędrności i pojawienia się zmarszczek poprzez zmiany we włóknach elastyny i kolagenu, problemów z pigmentacją i przebarwieniami na skórze, pojawienia się nietolerancji na słońce, która powoduje zaczerwienie i swędzenie skóry przy ekspozycji na słońce, zwiększenia ryzyka chorób nowotworowych skóry. Promieniowanie UVB...

letnia opalenizna
cdwheatley/iStock
Pielęgnacja
Opalenizna - jak się bezpiecznie opalić i utrzymać efekt na dłużej?
Ładna i trwała opalenizna to połączenie odpowiedniej pielęgnacji, ochrony przeciwsłonecznej i naszego rodzaju skóry. Peelingi ciała, suplementacja beta-karotenem i kremy z filtrem UV to niezbędnik każdej osoby, która marzy o skórze muśniętej słońcem i głębokim, brązowym odcieniu. Jeśli jednak chcecie pozbyć się opalenizny, koniecznie przetestujcie nasze sposoby o działaniu złuszczająco-rozświetlającym.

Opalenizna to odpowiedź ochronna skóry na zbyt dużą ilość promieniowania UV. Aby bezpieczne i szybko się opalić, musimy dostosować ochronę przeciwsłoneczną do naszego fototypu skóry. Sprawdźcie, jakie rozróżniamy rodzaje opalenizny, jak ją utrwalić oraz usunąć. Spis treści: Jak powstaje opalenizna? Jak się opalać szybko i bezpiecznie? Rodzaje opalenizny Opalenizna w solarium Jak utrwalić opaleniznę? Jak pozbyć się opalenizny? Jak powstaje opalenizna? Powstawanie opalenizny to bardzo prosty proces. Jego pierwszym etapem jest ekspozycja skóry na promieniowanie UV . Wskutek zetknięcia promieni słonecznych ze skórą dochodzi do wzmożonej produkcji melaniny. Melanina odkłada się w naskórku, by chronić głębsze warstwy skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB . Melanina to barwnik skóry, który w wyniku nagromadzenia nadaje skórze ciemniejszy odcień. Jak się opalać szybko i bezpiecznie? Aby opalać się szybko i bezpiecznie, musimy trzymać się kilku podstawowych zasad i dobrać odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną do naszego fototypu skóry . W zależności od rodzaju naszej skóry dobieramy odpowiedni poziom ochrony SPF, dzięki czemu nasza skóra nie ulega oparzeniom. Z kolei jeśli użyjemy zbyt mocnej ochrony nasza skóra się nie opali. Fototyp I - celtycki To jasna skóra o różowym odcieniu, przez która często prześwitują naczynka i żyły.  Skóra ma naturalnie małą ilość melaniny, więc nie posiada naturalnej ochrony przed słońcem. Bardzo szybko ulega poparzeniom i nigdy nie osiąga brązowej opalenizny.  Fototyp II - północnoeuropejski Fototyp północnoeuropejski to również osoby z jasną karnacją w neutralnym odcieniu. Są to...

Szkodliwość niebieskiego światła
iStock
Pielęgnacja
Twój telefon może powodować... zmarszczki. Na szczęście wiemy, jak temu zapobiec
Od dawna wiadomo, że wpatrywanie się w ekran smartfona czy komputera szkodzi. Ale kłopoty z koncentracją czy kręgosłupem to niejedyne jego negatywne skutki. Wytwarzane przez komórki, komputery i telewizory promieniowanie jest też odpowiedzialne za pogarszający się stan naszej skóry.

Myślałaś, że wystarczy unikać słońca lub smarować się kremami z filtrem, żeby nie musieć się martwić szkodliwym działaniem jego promieni? Niestety, słońce nie jest jedynym źródłem niebezpiecznego dla twojej skóry promieniowania . Szkodzące jej bardziej niż promieniowanie UVA i UVB światło niebieskie, jest emitowane przez ekrany telefonów, telewizorów, tabletów i komputerów . Zobacz także: Czy stary krem z filtrem nadal nadaje się do użycia? Sprawdź, zanim kupisz nowy To światło niebieskie robi skórze twojej skórze Światło niebieskie, czyli światło widzialne o wysokiej energii (HEV, czyli High Energy Visible Light lub VL - Visible Light), dociera w głębsze warstwy skóry niż promieniowanie UVA i UVB i czyni tam prawdziwe spustoszenie. Przede wszystkim  skraca żywotność i proliferację (namnażanie) fibroblastów, czyli komórek produkujących kolagen . A gdy kolagenu zaczyna brakować, skóra staje się mniej elastyczna i zaczynają pojawiać się na niej zmarszczki . Światło niebieskie sprzyja też powstawaniu uszkadzających błony komórkowe i DNA wolnych rodników , co również pogarsza stan cery i powoduje jej przedwczesne starzenie się. Ale skóra narażona na dłuższe działanie niebieskiego światła nie tylko szybciej zaczyna się marszczyć. Mogą także pojawić się na niej zmiany pigmentacyjne (ciemne plamy, piegi) oraz objawiające się rumieniem podrażnienia . Pinterest Zobacz także: Jak się NIE opalać - te zdjęcia sprawią, że więcej nie zapomnisz o kremie z filtrem! Jak chronić skórę przed niebieskim światłem? Chcąc ochronić skórę przed szkodliwym działaniem niebieskiego światła warto w miarę możliwości ograniczyć czas spędzany przed ekranem smartfona, telewizora, komputera czy tabletu . Dobrze jest też na co dzień stosować kosmetyki zawierające silne przeciwutleniacze - witaminy A, C i E , które chronią skórę przed...

Nasze akcje
Świąteczne zestawy marki Sielanka
Fryzury
Idealne zestawy na święta? Kosmetyki pachnące jeżyną, maliną i cynamonem od marki Sielanka
Współpraca reklamowa
Wella fryzury na święta
Fryzury
Szybkie i trwałe fryzury na Święta. Jak je zrobić, by cały wieczór wyglądały perfekcyjnie?
Współpraca reklamowa
kosmetyki do skóry z niedoskonałościami od CeraVe
Pielęgnacja
Wizażanki przetestowały dermokosmetyki do skóry z niedoskonałościami od CeraVe
Współpraca reklamowa
philips prezenty na święta
Fryzury
Stylizacyjne hity od Philips idealnym prezentem na Święta
Współpraca reklamowa
jak zrobić depilację IPL
Pielęgnacja
Jak prawidłowo wykonać depilację IPL w domu, aby dała jak najlepsze efekty?
Współpraca reklamowa
Akademia Syoss
Fryzury
Twoje włosy się puszą? Sprawdź, co radzi ekspert
Współpraca reklamowa
Gliss pielęgnacja włosów po lecie
Fryzury
Pielęgnacja włosów zniszczonych po lecie
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Testujemy kilka hitów do pielęgnacji i makijażu Eveline Cosmetics
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Grzelak Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost