Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Wypadanie włosów po ciąży dotyczy większości młodych mam, przysparzając niemałych zmartwień. Kosmyki nagle stają się łamliwe, słabe, a podczas czesania czy mycia wypadają dosłownie garściami. Za wszystko odpowiedzialne są gwałtowne zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży i po porodzie.

Wypadanie włosów po ciąży jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i powinno samoistnie ustąpić w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu miesięcy od porodu. Czas ten może się wydłużyć w przypadku karmienia piersią. Wypadania niestety nie da się zatrzymać, ale mimo to konieczne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji i diety, żeby wzmocnić nowe, odrastające włosy.
Spis treści:
- Dlaczego po ciąży wypadają włosy?
- Jak długo wypadają włosy po ciąży?
- Jak zaradzić wypadaniu włosów po ciąży?
- Domowe sposoby na wypadanie włosów po ciąży
- Witaminy na wypadanie włosów po ciąży
- Kiedy wypadanie włosów po ciąży powinno niepokoić?
Dlaczego po ciąży wypadają włosy?
Za poporodowe wypadanie włosów odpowiadają zaburzenia w naturalnym cyklu wzrostu włosa, które z kolei wynikają z wahań poziomu hormonów zachodzących w czasie ciąży i po niej. Żeby zrozumieć cały mechanizm, trzeba wiedzieć, jak ten cykl wygląda, kiedy nie jest niczym zakłócony.
- faza wzrostu (anagen) – trwa od 2 do nawet 7 lat i w tej fazie znajduje się większość włosów na głowie; jest to faza, podczas której włos rośnie i zwiększa swoją długość.
- faza przejściowa, inaczej zanikania (katagen) – trwa o wiele krócej, bo maksymalnie 2-3 tygodnie; w tej fazie dochodzi do zatrzymania wzrostu włosa.
- faza spoczynku (telogen) – trwa 2-3 miesiące i pod jej koniec dochodzi do wypadnięcia włosa.
W czasie ciąży gwałtownie rośnie poziom estrogenów, które wprowadzają zmiany w powyższym cyklu. Włosy „zatrzymują się” w fazie wzrostu. Przyszłe mamy mogą mieć więc wrażenie (zresztą słuszne), że kosmyków jest więcej, są grubsze, mocniejsze, bardziej lśniące.
Po porodzie poziom estrogenów nagle spada, co sprawia, że naturalny cykl wzrostu włosa rusza zgodnie z rytmem i nagle większość włosów znajdujących się na głowie przechodzi w fazę telogenu, czyli wypadania. Tak naprawdę po ciąży wypadają te włosy, które już w trakcie jej trwania powinny wypaść. Może to być nawet 20-30 proc. kosmyków znajdujących się na głowie. Nie bez powodu więc wypadanie włosów po ciąży zaczyna się po upływie 2-3 miesięcy od porodu – wtedy właśnie następuje końcowy etap fazy telogenowej, czyli wypadnięcie włosa z mieszka.

Nie tylko estrogeny odpowiedzialne są za tzw. łysienie poporodowe (zaliczane do łysienia telogenowego). Istotny wpływ ma także związana z laktacją prolaktyna, która osłabia włosy, a której poziom rośnie po narodzinach dziecka.
Nie bez znaczenia jest również nieraz bardzo restrykcyjna dieta eliminacyjna, na którą decydują się młode mamy karmiące piersią. Jej efektem mogą być niedobory składników wpływających na kondycję włosów. Ogromną rolę odgrywa też poporodowy stres, zmęczenie i niewyspanie.
Jak długo wypadają włosy po ciąży?
Kiedy fryzura zaczyna się przerzedzać, młode mamy zastanawiają się, ile takie wypadanie włosów po ciąży będzie trwać. Najczęściej zjawisko to ustępuje po ok. 6 miesiącach, jednak może przedłużyć się nawet do roku. Wpływ ma również długość karmienia piersią.
Jak zaradzić wypadaniu włosów po ciąży?
Wypadanie włosów po ciąży jest normalnym zjawiskiem, nie oznacza to jednak, że nic nie można zrobić, żeby je wzmocnić. Właśnie po porodzie warto zadbać o odpowiednią pielęgnację, żeby odrastające kosmyki były silne i zdrowe.
Pomocne będą przede wszystkim wcierki na wypadanie włosów. Mogą mieć postać szklanych ampułek bądź buteleczek z atomizerem. Najważniejsza jest jednak ich zawartość. Wcierki zawierają składniki, które nie tylko wzmacniają i odżywiają cebulki włosów, ale też regulują pracę gruczołów łojowych, zmniejszając przetłuszczanie się pasm. Najczęściej są to witaminy i wyciągi roślinne. Po kilku tygodniach systematycznego stosowania zauważycie efekty w postaci „baby hair”.
Zobacz także: Najlepsze wcierki do włosów na porost i wypadanie - TOP 5 z KWC i 3 domowe hity [RANKING]
Podczas nakładania wykonujcie delikatny masaż, który ułatwi wchłanianie aktywnych substancji, poprawi ukrwienie skóry i dotleni cebulki włosowe. Efektywność takiego masażu zwiększy użycie specjalnego masażera do skóry głowy. Najprostsze „grabki” kupicie już za kilkanaście złotych.
Pielęgnację uzupełnijcie szamponem na wypadanie włosów po ciąży. Zwróćcie jednak uwagę na jego skład. Niektóre tego typu produkty zawierają w składzie kofeinę pobudzającą krążenie w skórze głowy. Jeśli więc karmicie piersią, bezpieczniej będzie wybrać szampon bez kofeiny. Szukajcie naturalnych szamponów, bez SLS i SLES, które mogą osłabiać włosy.
Pamiętajcie też, żeby osłabionych po ciąży włosów nie męczyć dodatkowo farbowaniem, nadmierną stylizacją, rozjaśnianiem. Warto dać im odpocząć. Jeśli są długie, rozważcie skrócenie ich. Krótsza, wycieniowana fryzurka łatwiej ukryje fakt, że włosy są przerzedzone. Co więcej, krótkie włosy mniej się plączą i są też lżejsze, więc łatwiej je „udźwignąć” osłabionym cebulkom.
Zobacz także: Przerzedzone włosy – przyczyny i sposoby leczenia
Domowe sposoby na wypadanie włosów po ciąży
Jeśli zastanawiacie się, jak jeszcze wzmocnić włosy po ciąży, wypróbujcie domowe sposoby na wypadanie włosów. Warto sięgnąć po zioła, które są znane ze wzmacniających właściwości. Są to przede wszystkim pokrzywa i skrzyp polny. Przygotowanych z nich naparów użyjcie do ostatniego płukania pasm po umyciu. Nie spłukujcie już ich wodą, lecz delikatnie wmasujcie w skórę głowy. Taką domową płukankę stosujcie co najmniej 3 razy w tygodniu.
Pomocne będą również oleje roślinne, np. oliwa, olejek jojoba, arganowy czy kokosowy, których można użyć do olejowania włosów. Oleje nie tylko dostarczają witamin, ale również uzupełniają powłokę hydrolipidową skóry i włosów. Pasma dzięki nim stają się bardziej elastyczne, błyszczące i mniej podatne na łamanie.
Zobacz także: Co stosować na wypadanie włosów, aby nie pojawiały się prześwity?
Witaminy na wypadanie włosów po ciąży
Kluczowe dla zdrowia włosów jest dostarczanie wraz z pożywieniem niezbędnych składników odżywczych. Dieta na wypadanie włosów powinna być zróżnicowana i bogata w substancje takie jak:
- cynk
- biotyna
- witaminy z grupy B
- aminokwasy siarkowe (metionina i cysteina)
- żelazo
- miedź
- krzem
- magnez
- nienasycone kwasy tłuszczowe
W jadłospisie nie powinno zabraknąć owoców, warzyw, pestek dyni lub słonecznika, orzechów, pełnoziarnistych kasz, żółtek jaj, ryb. Warto do posiłków dodawać kiełki, które są prawdziwą skarbnicą niezbędnych witamin i minerałów.
Wspomagająco można stosować suplementy z witaminami na wypadanie włosów. Jednak jeśli karmicie piersią, skonsultujcie się najpierw z lekarzem lub farmaceutą.
Kiedy wypadanie włosów po ciąży powinno niepokoić?
Jeśli wypadanie włosów trwa dłużej niż rok, a zwłaszcza jeśli towarzyszy mu łupież, łojotok, świąd skóry głowy, warto udać się do dermatologa lub trychologa. Z kolei wizyta u lekarza jest niezbędna, jeśli oprócz przerzedzenia włosów zauważycie ogólne osłabienie, silne zmęczenie, bladość skóry. Objawy te niekoniecznie muszą wynikać z niewyspania i stresu związanego z opieką nad niemowlakiem, lecz mogą być wynikiem anemii.
Zdarza się również, że po ciąży rozwija się poporodowe zapalenie tarczycy. W takim przypadku niezbędne będzie wykonanie badań i wdrożenie odpowiedniego leczenia.