Reklama

Uzyskanie długich paznokci bywa nie lada wyzwaniem. A to dlatego, że na ich kondycję ma wpływ mnóstwo różnych czynników, zaczynając od genów, poprzez codzienne nawyki dietetyczne, na stosowaniu (lub nie) odżywek kończąc. Na geny nie macie żadnego wpływu, jednak od was zależy to, co kładziecie na talerzu i co nakładacie na paznokcie. Sprawdźcie, co możecie zrobić, żeby paznokcie były długie, mocne i zdrowe.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak długo rosną paznokcie?
  2. Dieta na mocne paznokcie
  3. Złe nawyki - co szkodzi paznokciom?
  4. Olejki i odżywki na długie paznokcie
  5. Domowe sposoby na wzmocnienie paznokci

Jak długo rosną paznokcie?

Tempo wzrostu paznokci w znacznej mierze uzależnione jest od wspomnianych genów. Z drugiej strony jednak ma na niego wpływ także codzienny styl życia i ogólna kondycja organizmu. Jeśli w waszym jadłospisie brakuje witamin i minerałów wzmacniających paznokcie, a do tego często łapiecie infekcje bądź chorujecie na przewlekłe schorzenia, płytki rosną o wiele wolniej. Zazwyczaj jednak naturalne paznokcie wydłużają się o kilka milimetrów w ciągu miesiąca. Tempo to możecie nieco przyspieszyć, stosując się do poniższych zaleceń.

Zobacz także: Trik z TikToka: metoda zapuszczania paznokci dzięki kremowi z Rossmanna

Do zapuszczania długich paznokci trzeba podejść kompleksowo. Oznacza to wprowadzenie kilku zmian zarówno w pielęgnacji, jak i codziennych nawykach.

Dieta na mocne i długie paznokcie

Podstawą w szybkim zapuszczaniu paznokci jest przyjrzenie się diecie i odpowiednie zmodyfikowanie jej. Dlaczego to takie istotne? Pamiętajcie, że płytka paznokcia jest tak naprawdę martwym tworem, tak samo jak łodygi włosów. Najważniejsze jest wzmocnienie macierzy, z której wyrasta paznokieć (analogicznie w przypadku włosów kluczowe jest odżywienie cebulki). Długie paznokcie uzyskacie wyłącznie wtedy, gdy będą one odpowiednio odżywiane od środka. W praktyce oznacza to, że w waszej diecie nie może zabraknąć przede wszystkim takich składników jak:

  • witaminy z grupy B
  • cynk
  • miedź
  • żelazo
  • wapń
  • magnez
  • aminokwasy siatkowe: metionina i cysteina

Prawdziwą skarbnicą różnego rodzaju witamin i minerałów są np. kiełki, które możecie hodować samodzielnie. Warto też każdego dnia przegryzać pestki dyni i słonecznika.

g-stockstudio

Złe nawyki, które utrudniają zapuszczenie długich paznokci

Teraz pora na rachunek sumienia i przyznanie, które z tych grzechów przeciwko długim paznokciom popełniacie:

  • używanie silnych detergentów do sprzątania
  • zapominanie o rękawiczkach podczas prac domowych
  • nieumiejętne zdejmowanie hybryd
  • obgryzanie paznokci
  • używanie paznokci np. do otwierania puszek

Jeśli dobrze znane są wam te przewinienia, spróbujcie je wyeliminować. Długie paznokcie zapuścicie tylko wtedy, gdy w tym wzroście nie będzie im nic przeszkadzać. Wystarczy złamać paznokieć podczas otwierania puszki i cały proces będziecie musiały zaczynać od nowa.

Długie paznokcie – jakie odżywki i olejki wybrać?

Długie paznokcie warto wzmacniać także od zewnątrz. Oznacza to nakładanie odżywek, które utwardzają płytkę, uzupełniają znajdujące się w niej ubytki, dzięki czemu staje się odporniejsza na mechaniczne uszkodzenia. Ale nie zapominajcie o wspomnianej macierzy, która jest żywa i to właśnie z niej wyrasta płytka. Najlepszym sposobem na odżywienie jej z zewnątrz jest systematyczne wcieranie odżywek w formie olejków. Pamiętajcie, że takie wzmacnianie płytek odżywkami będzie najskuteczniejsze, kiedy na pewien czas, np. 3-4 tygodnie, całkowicie zrezygnujecie z malowania paznokci.

Długie paznokcie – domowe sposoby na ich wzmocnienie

Sklepowe preparaty możecie stosować równocześnie z naturalnymi domowymi odżywkami do paznokci. Podstawową bazę stanowią tu olejki roślinne, takie jak oliwa z oliwek, olejek rycynowy czy olejek arganowy. Olejki są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, minerały i witaminy, głównie A i E. Dzięki temu odżywiają płytki i pokrywają je ochronną powłoczką.

webphotographeer

Żeby przygotować taką domową odżywkę do paznokci, zmieszajcie łyżkę wybranek olejku z zawartością kapsułki A+E, dodajcie też trochę soku z cytryny, który rozjaśni ewentualne przebarwienia na płytkach. Taką mieszankę wystarczy wetrzeć w płytki i skórki.

Olej roślinny może posłużyć także do zabiegu olejowania dłoni i paznokci. Wlejcie jego większą ilość do miseczki, lekko podgrzejcie i zanurzcie w nim całe dłonie. Po wyjęciu możecie zetrzeć resztki oleju papierowym ręcznikiem. Bardziej intensywne odżywienie uzyskacie, pozostawiając olejek na skórze i zakładając bawełniane rękawiczki. Taki „opatrunek” możecie trzymać na dłoniach nawet przez całą noc.

Reklama

Ciekawą propozycją ułatwiającą zapuszczenie długich paznokci jest systematyczne fundowanie im „kąpieli” w kisielu z siemienia lnianego. Siemię jest pełne witamin i minerałów, a przy tym zawiera substancje śluzowe, które tworzą na paznokciu ochronną warstewkę. Łyżkę nasion lnu umieśćcie w garnuszku, zalejcie szklanką wody i gotujcie przez ok. 10 minut, aż wydzielą się śluzy i powstanie kisiel. Następnie moczcie w nim paznokcie.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane