Reklama

Prawidłowe piłowanie paznokci to niełatwa sztuka. Często jest tak, że ostateczny efekt nie jest satysfakcjonujący, a każdy paznokieć ma zupełnie inną długość i kształt. Niekiedy zdarza się również, że przy nieprawidłowej technice piłowania, nasze paznokcie są zniszczone i rozdwajają się. Już wybór odpowiedniego pilniczka do naszej płytki ma ogromne znaczenie. Jak piłować paznokcie i nadać im odpowiedni kształt.

Reklama

Czym piłować paznokcie?

Zanim przejdziemy do piłowania paznokci, warto się zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt. Na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów pilniczków do paznokci. Nie każdy z nich będzie odpowiedni do naszej płytki i efektu jaki chcemy uzyskać.

Pilnik papierowy

Pilnik papierowy sprawdza się zarówno przy paznokciach naturalnych, jak i sztucznych. Gradację, czyli ostrość pilnika dobieramy do rodzaju swojego paznokcia. Do naturalnych najlepiej sprawdzają się te o gradacji 180-200-220. Do paznokci żelowych czy akrylowych zdecydowanie lepiej nadadzą się ostrzejsze narzędzia, na przykład te o gradacji 60-80-100. Jest to najtańsza opcja, jednak tego typu pilniczek bardzo szybko się zużywa i niszczy. Tego typu akcesorium możemy kupić w różnych kształtach, na przykład zaokrąglony lub formie półksiężyca.

Pilnik metalowy

Pilnik metalowe są wykonane ze stali nierdzewnej i metalowych opiłków. Ich cienka forma pozwala na dokładne wypiłowanie paznokcia w odpowiedni kształt. Są one niezwykle trwałe, dlatego bez problemu posłużą nam kilka lat. Niestety, tego typu pilniki niszczą płytkę paznokcia i powodują ich rozdwajanie. Jest to więc opcja przeznaczona jedynie dla sztucznych paznokci.

Pilnik szklany

Pilnik szklany świetnie sprawdzi się na paznokciach naturalnych. Domyka on łuski paznokcia, dzięki czemu jego krawędzie są gładkie i nie rozdwajają się. Pilniki szklane są dosyć drogie i łatwo je połamać. Jednak jeśli będziemy ostrożni, posłużą nam kilka lat. Nigdy się nie tępią i nie tracą swoich właściwości. Bez problemu można je umyć i odkazić. Ten rodzaj pilników nie sprawdzi się przy sztucznym paznokciach, bo są one zbyt twarde.

Pilnik kamienny

Pilnik kamienny to najmniej popularny rodzaj pilniczków po paznokci. Są one niezwykle delikatne i nawet piłowanie płytki w obie strony nie prowadzi do rozdwojenia paznokci. Wykonane są z wytrawionego kwasem piaskowca. Można ich używać nawet do usuwania skórek z płytki. Podobnie jak pilniki szklane, ze względu na swoją delikatność, nie sprawdzą się przy sztucznych paznokciach.

Zobacz także: Załamany paznokieć - jak go uratować?

Jak prawidłowo piłować paznokcie?

Nieprawidłowe obchodzenie się z płytką paznokcia może prowadzić do jej zniszczenia i rozdwajania się paznokci. Odpowiednia technika piłowania paznokci pozwoli nam nie tylko zadbać o ich kondycję, ale również łatwiej nadamy im piękny kształt.Zasady prawidłowego piłowania paznokci

  1. Aby skrócić paznokcie, należy je piłować, a nie obcinać.
  2. Nigdy nie piłujemy paznokci w dwie strony. Wyjątkiem jest pilnik kamienny.
  3. Nie piłujemy wilgotnych, namoczonych paznokci.
  4. Gradację dobieramy do rodzaju paznokcia. Naturalnych paznokci nie piłujemy pilnikiem o gradacji poniżej 180.
  5. Nie należy zbyt mocno przyciskać pilnika.
  6. Piłujemy pod kątem około 45%.
  7. Nie powinno się piłować paznokci w powietrzu. Lepiej podeprzeć rękę i ustabilizować ją.
  8. Po piłowaniu najlepiej umyć ręce, aby sprawdzić czy paznokcie mają pożądany kształt i czy pod paznokciem nie znajdują się nieopiłowane płatki.
  9. Prawidłowa kolejność manicure: piłowanie - namaczanie - oczyszczanie - usuwanie skórek.

Reklama

Piłowanie paznokci - jak nadać im kształt?

Na samym początku należy dobrać odpowiedni kształt paznokcia.Paznokcie zaokrąglone to naturalny kształt, który sprawdzi się u kobiet, które dużo pracują dłońmi. Kształt ten sprawdzi się również przy łamliwych paznokciach, ponieważ nie są one narażone na zdarcia i uszkodzenia.Paznokcie kwadratowe najlepiej będą wyglądać u kobiet o długich palcach. Ten kształt paznokcia podatny jest na zadarcia i złamania, dlatego bardzo trzeba z nimi uważać przy codziennych czynnościach.Paznokcie owalne to kształt bardzo podobny do paznokci kwadratowych, jednak krawędzie są delikatnie zaokrąglone. Ten kształt płytki pasuje właściwie każdemu. W dodatku bardzo łatwo o nie zadbać i nie są podatne na złamania oraz zadarcia.Migdałki polecane są przy grubszych bądź kwadratowych dłoniach i palcach, które wyraźnie wydłuża i wyszczupla. Dość ciężko nadać paznokciom taki kształt, dlatego najłatwiej jest stopniowo piłować boki paznokcia w czasie jego wzrostu.Paznokcie w szpic to najbardziej podatny na uszkodzenia kształt płytki. Aby utrzymać tego typu paznokcie, należy je utwardzić odżywką lub żelem/akrylem. Są również dość niewygodne w codziennym użytkowaniu, na przykład przy zakładaniu soczewek czy pisaniu na klawiaturze.Na początku powinnyśmy ocenić długość wszystkich paznokci i spiłować je na długość najkrótszego paznokcia. Trzy środkowe paznokcie powinny być tej samej długości. Kciuk i mały paznokieć mogą być o 1 mm krótsze bądź dłuższe. Następnie przechodzimy do nadania kształtu. Pamiętaj, aby nie przyciskać pilnika zbyt mocno do płytki, wtedy trudniej kontrolować kształt. Najpierw opiłowujemy paznokieć z jednej strony, następnie z drugiej, poruszając pilnikiem tylko w jedną stronę. Ręka powinna luźno leżeć na podparciu, przy piłowaniu w powietrzu dużo trudniej uzyskać odpowiedni kształt.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane