klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
obgryzanie paznokci
iStock
Manicure

Obgryzanie paznokci – jak się pozbyć tego nawyku?

Jak przestać obgryzać paznokcie? Najlepiej zacząć od unikania przyczyn onychofagii, takich jak stres. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą porzucić ten nawyk.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 16, 2019

Obgryzanie paznokci nie jest jedynie problemem estetycznym, ale może również prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Nałóg ten najczęściej wynika ze stresu. Sprawdź, w jaki sposób pozbyć się nawyku obgryzania paznokci i jak pielęgnować uszkodzoną płytkę.

Mocne i twarde paznokcie zaraz po hybrydzie? To możliwe! Zobacz, o jaki produkt chodzi!

Obgryzanie paznokci - przyczyny

Obgryzanie paznokci to nieświadomy i automatyczny nawyk. Najczęściej wynika ze stresu, niepewności lub wewnętrznego napięcia. Czasem wynika również z niskiej samooceny i zwiększonej pobudliwości. Zwyczaj ten często występuje u dzieci, jednak i dorośli niekiedy mają z nim problem.

Nawyk obgryzania paznokci w formie łagodnej występuje jedynie w sytuacjach stresowych. Wtedy obgryzamy paznokcie tylko jeśli aktualnie czymś się denerwujemy. Wtedy jest to odruch bezwarunkowy i występuje sporadycznie. Zdarzają się również przypadki, w których chory obgryza paznokcie celowo, co może być skutkiem nerwicy.

obgryzanie paznokci

Obgryzanie paznokci - skutki

Obgryzanie paznokci ma bardzo negatywne skutki zarówno dla naszych dłoni, jamy ustnej, jak i całego organizmu. Może powodować między innymi:

  • wady zgryzu,
  • zniekształcenie szczęki,
  • uszkodzenie dziąseł,
  • stany zapalne jamy ustnej,
  • infekcje grzybicze dróg pokarmowych,
  • zarażenie się owsikami, tasiemcem czy glistą ludzką,
  • zakażenia dróg pokarmowych,
  • uszkodzenie płytek i skórek paznokcia,
  • deformacja szpiku kostnego paliczków,
  • nieodwracalne zmiany w strukturze płytki.

Przeczytaj również: Białe plamki na paznokciach - przyczyny i jak się ich pozbyć?

Obgryzanie paznokci - jak zwalczyć ten nawyk?

Pierwszym krokiem jest odnalezienie źródła stresu, które aktywuje odruch obgryzania paznokci oraz walka z tym stresem. W złagodzeniu stresu pomoże nam herbatka z melisą, medytacja, joga czy codzienny ruch. Jeżeli obgryzanie paznokci wynika z nerwicy, niezbędna będzie wizyta u specjalisty.

Drugi sposób polega na zniechęceniu siebie do obgryzania paznokci. Bardzo popularnym rozwiązaniem są gorzkie lakiery, których smak z pewnością odrzuci. Można również założyć tipsy lub plastry, dzięki którym obgryzanie paznokci będzie niemożliwe. Wart również nosić przy sobie przekąski lub gumę do żucia, które odciągną nas od niezdrowego nałogu.

Zobacz także: Przyczyny żółtych paznokci.

Jak pielęgnować obgryzione paznokcie?

Paznokcie, które przez dłuższy czas był obgryzane są w bardzo złym stanie. Są słabe, łamliwe, a niekiedy tracą swój kształt i zmieniają kolor. Z początku paznokcie warto piłować na krótko, aby były mocniejsze i nie kusiły nas do ponownego podjęcia nałogu. Niezbędne będzie również nakładanie odżywek lub smarowanie paznokci naturalnymi olejami.

Komentarze
diastema
iStock
Pielęgnacja Diastema - co to jest i jak ją leczyć?
Diastema to najbardziej kontrowersyjna wada zgryzu. Przez niektórych uważana za cechę charakterystyczną i noszona z dumą, przez innych uznawana za największą wadę. Jak wyleczyć przerwę miedzy jedynkami, czy aparat ortodontyczny to konieczność?
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 03, 2019

Diastema bardzo często uznawana jest za modny znak rozpoznawczy, jednak wada ta może prowadzić do problemów zdrowotnych. Nieleczona przerwa często prowadzi do problemów z wymową, wadą zgryzu i chorób przyzębia. Czym dokładnie jest diastema i jak powstaje? Sposoby leczenia diastemy prawdziwej i rzekomej. Co to jest diastema?  Diastema to przerwa między zębami, która występuje zarówno w zębach mlecznych, jak i stałych. Istnieją dwa rodzaje tej wady zgryzu: diastema prawdziwa - powodem jest przerostem wędzidełka górnej wargi, diastema rzekoma - powodem jest zmniejszenie siekaczy bocznych lub ich brak. Do powstania diastemy może również prowadzić wyrośnięcie dodatkowego zęba, który naciska na siekacze lub zbyt mała ilość zębów w jamie ustnej. U dzieci między 7 a 9 rokiem życia powstaje niekiedy diastema fizjologiczna. Dzieje się tak w momencie, kiedy jeszcze nie wyjdą boczne siekacze. Diastema fizjologiczna zwykle jest niewielka i ustępuje sama. Diastema do 2 mm uznawana jest za problem estetyczny. Większa przerwa może jednak nieść gorsze konsekwencje. Wyświetl ten post na Instagramie. De quelle couleur sont vos yeux? :) #vanessaparadis #beauty #paris #model #singer #france #frenchgirl #chanel #karllagerfeld #love Post udostępniony przez Vanessa Paradis, fan page. (@vanessaparadis__) Lis 25, 2019 o 11:56 PST Diastema - leczenie Plan leczenia zależy od przyczyny jej występowania i rodzaju wady zgryzu. Najczęściej diastema powyżej 2 mm uważana jest za wadę zgryzu i wymaga leczenia ortodontycznego.  Diastema fizjologiczna nie wymaga leczenia i zanika samoistnie w momencie pojawienia się bocznych siekaczy.  Przy redukcji diastemy rzekomej może być konieczne wszczepienie implantów bocznych oraz usunięcie nadliczbowych zębów. Odsunięte jedynki zbliża się za pomocą skręcanej śrubki...

Przeczytaj
regeneracja zniszczonych paznokci
iStock
Manicure Jak zregenerować zniszczone paznokcie?
Nasze paznokcie często są bardzo zniszczone po hybrydzie, przedłużaniu żelem czy tipsach. Jak zregenerować zniszczone paznokcie? Najlepsze domowe sposoby - witaminy na paznokcie, detox manicure, olejowanie paznokci.
Aneta Zygmuntowicz
październik 02, 2020

Istnieje kilka czynników, które wpływają na pogorszenie kondycji naszych paznokci. Są to przede wszystkim niedobory witamin i składników mineralnych, czynniki zewnętrzne, na przykład uszkodzenia po przedłużaniu oraz nieprawidłowa pielęgnacja. Aby zregenerować płytkę paznokcia, przede wszystkim należy unikać tego, co im szkodzi. Bardzo ważna jest dieta bogata w witaminy na paznokcie, takie jak witamina A, witaminy z grupy B czy biotyna. Przez 2-3 tygodnie powinniśmy nie malować i nie przedłużać paznokci, zamiast tego codziennie smarować je olejkiem rycynowym, oliwą z oliwek lub naturalną odżywką. Jak zregenerować paznokcie po hybrydzie, żelu, tipsach? Najważniejszym aspektem w regeneracji paznokci jest unikanie czynników, które negatywnie wpływają na płytkę. Paznokcie bardzo się niszczą pod wpływem regularnego przedłużania, malowania i zdejmowania paznokci. Bardzo duży wpływ na ich kondycję mają również niedobory witamin i składników mineralnych. Oprócz tego warto unikać używek, stresu oraz stosowania silnych detergentów bez rękawiczek. Detox manicure Przerwa w malowaniu i przedłużaniu paznokci to podstawa procesu regeneracji. Przez 2-3 tygodnie warto wykonywać jedynie klasyczny manicure, ale nie malować paznokci, a tym bardziej nie używać hybryd, żelu lub tipsów . Regularne przedłużanie paznokci , traktowanie ich acetonem, frezarką czy nawet zmywaczem do paznokci ma bardzo negatywny wpływ na ich kondycję i niszczą strukturę płytki. Witaminy na zniszczone paznokcie Bardzo duży wpływ na wygląd naszych paznokci ma zdrowa i urozmaicona dieta. Jeśli w naszym organizmie brakuje witamin i składników mineralnych, organizm przestaje funkcjonować prawidłowo i od razu odbija się to na naszej urodzie. Niekiedy bardzo trudno jest samodzielnie ułożyć taką...

Przeczytaj
stopy u lekarza
iStock
Manicure Ta kobieta niemal straciła paznokcie! Co się stało?
32-letnia Libby Trickett opublikowała na swoim Instagramie przerażające zdjęcie paznokci u stóp. Myślicie, że to grzybica? Nic z tego...
Agnieszka Pulikowska
grudzień 14, 2017

Kiedy paznokcie u stóp Libby Trickett zaczęły się dosłownie rozpadać, jej bliscy myśleli, że to efekt grzybicy lub innej choroby. Było to niepokojące, bo autralijska pływaczka jest w 27 tygodniu ciąży, więc każda infekcja jest dla niej niewskazana. Okazało się jednak, że fatalny stan paznokci nie wynika z choroby. Wręcz przeciwnie - to efekt... ciąży Polecamy:  Test redakcji: szczoteczka Philips Sonicare 9500 Diamond Clean Smart Cóż, to jest oficjalnie coś, o czym nie wiedziałam, że może się wydarzyć w ciąży - napisała ciężarna pływaczka i dodała hashtagi mówiące m.in. "baj baj paznokcie", "dziwna przypadłość ciążowa", "nie grzyb, przysięgam".  Post udostępniony przez Libby (@libby_trickett) 10 Gru, 2017 o 3:32 PST Jak zwykle, internautki nie pozostały obojętne i zaczęły się dzielić swoimi doświadczeniami. Niektóre pisały, że w czasie ciąży też miały też miały takie problemy z paznokciami, pogorszył się stan ich zębów.  Część kobiet była mniej empatyczna i twierdziła, że paznokcie u stóp Lippy są po prostu obrzydliwe. Deklarowały nawet, że patrząc na zniszczone paznokcie, podjęly decyzję, że nie chcą być w ciąży. Inne również nie są przekonane, czy to aby na pewno nie jest grzybica .  Łamliwe paznokcie w ciąży - przyczyny  Okazuje się, że tego typu objawy  są możliwe. Lekarz i położnik Gino Pecoraro, dla serwisu "Mail Online" przyznaje, że taki stan paznokci zdarza się w ciąży: "W ciąży istnieją różne przyczyny wrażliwych i łamliwych paznokci. Może to być m.in. niedobór żelaza, który jest bardzo powszechny u kobiet w ciąży, ponieważ zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest wtedy ogromne. Szczególnie narażone na jego niedobory są kobiety, które jeszcze przed zajściem w ciążę borykały się z problemami z prawidłowym poziomem żelaza". Lekarz dodaje, że inną przyczyną problemów z paznokciami w...

Przeczytaj
Korey Baruta
Manicure Ta piękna dziewczyna ma zmasakrowane paznokcie. Co się stało?
Zniekształcone, a miejscami wygryzione do mięsa paznokcie Korey Baruty to efekt zaburzeń odżywiania i zaburzeń lękowych. Tylko zobaczcie te zdjęcia.
Matylda Nowak
maj 06, 2019

Korey Baruta ta prawdziwa piękność! Dziewczyna ma śliczną buzię i promienny uśmiech, i tylko drobna sylwetka oraz stan jej dłoni zdradzają z jakimi problemami się boryka. Paznokcie 21-latki są bardzo krótkie, pofałdowane, łuszczące się, a miejscami po prostu ich nie ma. Patrzenie na ręce Korey jest wręcz bolesne... A ona sama je do takiego stanu doprowadziła! Dla Baruty obgryzanie paznokci to nałóg oraz   sposób na radzenie sobie z  napięciem i lękami . Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Korey (@storyofkorey) Gru 16, 2017 o 4:38 PST Zobacz także: Ta dziewczyna straciła palec przez obgryzanie paznokci. Jak do tego doszło? 21-latka zniszczyła sobie paznokcie Korey cierpi na zaburzenia lękowe, ma osobowość obsesyjno-kumpulsywną i od kilku lat walczy z anoreksją (w wieku 15 lat trafiła do szpitala, ważąc zaledwie 35 kg). W chwilach silnego napięcia nerwowego Baruta odruchowo zaczyna obgryzać paznokcie. Twierdzi, że reaguje w ten sposób na stres od dziecka. Nie pamiętam czasów, kiedy nie obgryzałam paznokci - tłumaczy Korey przy zdjęciu swoich dłoni opublikowanym na Instagramie. - To było moje instynktowne zachowanie i odkąd pojawiły mi się zęby, gryzłam paznokcie w momentach stresu, strachu i dyskomfortu. Obgryzanie paznokci było dla mnie techniką uspokajającą, dzięki której poradziłam sobie z czasowym rozstaniem z moją mamą. Z czasem moje obgryzanie paznokci zamieniło się w zły nawyk i dorastałam z palcami w ustach. To oznaczało, że moje paznokcie były krótkie, czego bardzo się wstydziłam, zwłaszcza gdy koleżanki chciały mi je pomalować. Opisane przez Korey Barutę   nerwowe,  kompulsywne obgryzanie paznokci to  onychofagia . Zaburzenie to występuje zwykle u osób, które mają problemy z wyrażaniem emocji i samooceną, którym towarzyszy...

Przeczytaj