iwostin solecrin
Wyniki testu
kosmetyki ziaja
Chcę testować
philips lumea
Hot Trendy 2022
krem koloryzujący rare beauty
Chcę testować
kosmetyki aa wings of color
Chcę testować
kosmetyki palmolive
Chcę testować
kosmetyki AA
Wyniki testu
kosmetyki tołpa
Wyniki testu
Gama Hyaluron Plump od Elseve
Wyniki testu
kosmetyki samarite
Laureaci
suplement diety restme
Laureaci
kosmetyki feedskin
Laureaci
kosmetyki revitalift
Laureaci
kosmetyki iwostin
Laureaci
kosmetyki avene
Laureaci
krem nivea
Wyniki testu
kosmetyki wella
Laureaci
kosmetyki ziaja
Laureaci
kosmetyki ziaja
Laureaci
kosmetyki aa
Laureaci
obgryzanie paznokci
AndreyPopov
Manicure

Obgryzanie paznokci – przyczyny, skutki, leczenie

Obgryzanie paznokci, czyli onychofagia, to problem nie tylko natury estetycznej, ale też zdrowotnej. Nieleczone zaburzenie może prowadzić do poważnych chorób zarówno w obrębie naruszonej skóry, jak i ogólnoustrojowych, np. zakażenia pasożytami. Podpowiadamy, co zrobić, żeby przestać obgryzać paznokcie.

Obgryzanie paznokci zaliczane jest do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, a więc mających swoje źródło w problemach natury emocjonalnej. Często występuje u dzieci i w okresie dojrzewania, ale nierzadko dotyczy również dorosłych. Z nawykiem pomogą uporać się gorzkie preparaty nakładane na paznokcie, bawełniane rękawiczki i drobne przekąski, które zajmą ręce.

Spis treści:

 1. Przyczyny obgryzania paznokci
 2. Obgryzanie paznokci u dzieci i młodzieży
 3. Skutki obgryzania paznokci
 4. Jak przestać obgryzać paznokcie?
 5. Leczenie obgryzania paznokci u specjalisty
 6. Jak wzmocnić paznokcie po obgryzaniu?
 7. Ile rosną paznokcie po obgryzaniu?

Mocne i twarde paznokcie zaraz po hybrydzie? To możliwe! Zobacz, o jaki produkt chodzi!

Przyczyny obgryzania paznokci

Przyczyn obgryzania paznokci należy szukać przede wszystkim w psychice. Nawyk ten jest reakcją na nadmierny stres, lęk, niepokój, czasem związany jest z niską samooceną, poczuciem bezradności i bezsilności. Pojawia się więc wtedy, kiedy odczuwane emocje są zbyt silne, przytłaczające, wtedy „ujściem” dla nich jest właśnie obgryzanie płytki paznokci, a często również otaczających je skórek.

Obgryzanie paznokci może występować sporadycznie, jedynie w sytuacjach związanych z silnym stresem. Onychofagia (z języka greckiego: onycho – paznokieć, phagia – jeść) może jednak stać się poważnym problemem, jeśli paznokcie trafiają do jamy ustnej niemal nieustannie, najczęściej w sposób nieświadomy. Wówczas stanowi sygnał, że nawyk nie jest sposobem na okazjonalne rozładowanie napięcia, lecz być może już wskazuje na rozwiniętą depresję lub nerwicę. W skrajnych przypadkach obgryzanie staję się formą samookaleczania.

Obgryzanie paznokci może nasilać się na skutek niedoborów witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, takich jak magnez, witaminy z grupy B, żelazo.

poobgryzane paznokcie
Ben Harding

Obgryzanie paznokci u dzieci i młodzieży

Obgryzanie paznokci u dzieci pojawia się zwykle między 4. a 6. rokiem życia, a więc w okresie, kiedy większość maluchów rozpoczyna przedszkole. Emocje związane z adaptacją w nowym miejscu mogą być na tyle silne, że stają się właśnie przyczyną obgryzania paznokci. Nawyk ten może pojawić się także na skutek innego typu stresujących sytuacji, takich jak np. rozwód rodziców. Jeśli więc dziecko nagle zaczęło wkładać paznokcie do buzi, warto zastanowić się, czy w jego życiu nie nastąpiła w ostatnim czasie jakaś większa zmiana.

Także u młodzieży w okresie dojrzewania może rozwinąć się nawyk obgryzania paznokci. Sprzyjają mu emocje związane ze zmianą szkoły, koniecznością odnalezienia się w grupie rówieśniczej, poczucie braku akceptacji własnego wyglądu czy stres związany z egzaminami. Zdarza się, że nastolatek wpada w błędne koło: obgryza paznokcie na skutek niskiej samooceny, a nieestetycznie wyglądająca płytka dodatkowo ją obniża. Zwykle nawyk zanika wraz z upływem lat, ale jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, może on towarzyszyć również w dorosłości.

Skutki obgryzania paznokci

Obgryzanie prowadzi nie tylko do nieestetycznego wyglądu palców i dłoni, które „ozdobione” są króciutkimi, nierównymi i nieraz popękanymi paznokciami. Skutki nawyku mogą być poważne, szczególnie jeśli jest on bardzo nasilony. Onychofagia może prowadzić do:

 • problemów stomatologiczno-ortodontycznych – wad zgryzu, skrzywienia przednich zębów, zniszczenia szkliwa, zniekształcenia szczęki, stanów zapalnych dziąseł i jamy ustnej.
 • chorób układu pokarmowego – pod paznokciami i na dłoniach mogą być przenoszone bakterie, wirusy i jaja pasożytów; problem dotyczy szczególnie małych dzieci, które nie mają wyrobionego nawyku regularnego mycia dłoni.
 • infekcji zapalnych w obrębie uszkodzonej skóry wokół paznokci – może to być np. zanokcica, czyli infekcja skóry związana z zakażeniem bakteryjnym.
 • trwałego uszkodzenia i zniekształcenia płytki paznokciowej.

Jak przestać obgryzać paznokcie?

Jeśli zastanawiacie się, jak przestać obgryzać paznokcie, w pierwszej kolejności warto zastanowić się, jaka jest przyczyna problemu. Pomocne będą sposoby pozwalające zmniejszyć codzienny stres, np. aktywność fizyczna, medytacja, techniki relaksacyjne czy po prostu hobby, które zajmie myśli (i ręce). Można wesprzeć się herbatami ziołowymi o działaniu uspokajającym, np. z melisy.

Popularnym sposobem na onychofagię są lakiery przeciw obgryzaniu paznokci. Są to preparaty o gorzkim smaku, które nakłada się na płytki paznokci. Ich zadaniem jest po prostu zniechęcenie do wkładania palców do jamy ustnej. Jeśli przyzwyczaicie się do smaku jednego lakieru, zamieńcie go na drugi.  

W domu możecie zakładać na dłonie cienkie, bawełniane rękawiczki. Dobrym sposobem jest także przedłużenie paznokci żelem czy akrylem – wówczas ich gryzienie będzie po prostu niemożliwe, a i konieczność płacenia za usługę może okazać się czynnikiem zniechęcającym do niszczenia płytek. Domowym sposobem na obgryzanie paznokci u dzieci i dorosłych może być również smarowanie płytek olejem czy sokiem z cytryny. Smak powinien zmniejszyć ochotę na gryzienie płytek.

Dobrym pomysłem jest także znalezienie metody na zajęcie czymś rąk. Warto mieć w pobliżu miseczkę z pestkami dyni czy słonecznika. Dodatkowo zadbacie w ten sposób o kondycję paznokci – nasiona te zawierają mnóstwo cynku. Pomocne będą też wszelkiego rodzaju gniotki i gadżety odstresowujące do rąk.

Leczenie obgryzania paznokci u specjalisty

Przy bardzo nasilonym obgryzaniu paznokci konieczne może się okazać specjalistyczne leczenie. Biorąc pod uwagę, że jest to zaburzenie na tle emocjonalnym, warto rozważyć wizytę u psychoterapeuty i wprowadzenie terapii poznawczo-behawioralnej. Przy silnej postaci onychofagii lekarz psychiatra może zadecydować o wdrożeniu leków stosowanych w zaburzeniach nerwicowych.

Jak wzmocnić paznokcie po obgryzaniu?

Nawet jeśli udało się wam uporać z nawykiem obgryzania paznokci, płytki będą potrzebować czasu na powrót do dobrej kondycji. Wzmocnicie je, stosując odżywki i olejki do paznokci. Pamiętajcie, że najważniejsza jest systematyczność. Na początku nie próbujcie zapuszczać płytek, lecz przycinajcie je, żeby się niepotrzebnie nie łamały i nie rozdwajały. 1-2 razy w tygodniu warto wykonać olejowanie dłoni i paznokci.

Zobacz także: Odżywki do paznokci. 8 hitów z KWC, które naprawią Twoje paznokcie!

Bardzo ważna jest dieta. Nie może w niej zabraknąć minerałów i witamin niezbędnych dla zdrowia paznokci, takich jak żelazo, cynk, miedź, siarka, witaminy z grupy B. Ich cennym źródłem są wspomniane pestki, ale też np. kiełki. Można wspomóc się gotowymi suplementami zawierającymi bogaty w krzemionkę skrzyp polny.

Ile rosną paznokcie po obgryzaniu?

Tempo wzrostu paznokci u osób z onychofagią jest takie samo jak u osób, które nie mają nawyku obgryzania. Jednak nawet jeśli uda wam się uporać z problemem, odrastające paznokcie będą początkowo słabe, łamliwe i zniekształcone. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość. W ciągu kilku, kilkunastu miesięcy ich forma powinna ulec widocznej poprawie.

jak przestać obgryzać paznokcie
Manicure
Jak przestać obgryzać paznokcie? 3 skuteczne sposoby
Obgryzanie paznokci sprawia, że te stają się słabe i wyglądają nieestetycznie. Jak raz na zawsze pozbyć się tego niewygodnego nałogu?

Robimy to, gdy się stresujemy lub gdy nie mamy czym zająć dłoni. Często obiecujemy sobie, że to już ostatni raz, a potem w stresującym momencie znów okazuje się, że palce wędrują ku wargom. Obgryzanie paznokci to niezdrowy nawyk, jednak dzięki odpowiedniej motywacji i kilku sposobom możemy się go pozbyć i w krótkim czasie doprowadzić nasze paznokcie i skórki do porządku. Źródło zdjęcia: Istock Lakiery i preparaty przeciw obgryzaniu paznokci Najbardziej popularnym sposobem na obryzganie paznokci jest posmarowanie płytki gorzkim lakierem do paznokci . W ten sposób, gdy tylko włożymy paznokieć do ust, smak i zapach upomni nas przed obgryzaniem. Wiele osób jest jednak na tyle zdeterminowanych, że nawet gorzki smak nie jest w stanie ich powstrzymać. Ten sposób, jak i każdy inny nie zadziała, jeśli nie wyrobimy w sobie odpowiedniej motywacji. Po prostu musimy chcieć przestać obgryzać paznokcie. Gdy postaramy się zmienić myślenie, o wiele łatwiej będzie nam oddalić palce od zębów, a gorzki smak będzie wzmocnieniem tej reakcji.  Przedłużanie paznokci żelem i akrylem a obgryzanie paznokci Paznokcie żelowe i akrylowe są tak twarde, że nie ma możliwości abyśmy je ugryźli. Przedłużenie paznokci to także dobry sposób, aby w moment odmienić ich wygląd po wieloletnim obgryzaniu. Doświadczone manicurzystki są w stanie przedłużyć nawet najkrótsze i najbardziej zniszczone paznokcie. Wykonanie żelowych lub akrylowych paznokci pomoże więc z dnia na dzień zerwać z nałogiem. Jeśli bowiem będziemy próbować ugryźć żel, szybko zabolą nas zęby. Motywacją może okazać się także cena, jaką zapłacimy za manicure. Podobnie jednak jak w pierwszym przypadku, musimy zacząć być bardziej uważnym i kontrolować to, co robimy z rękoma, szczególnie w sytuacji stresowej. Wiele osób zastępuje obgryzanie paznokci nadrywaniem skórek, co również nie jest zdrowym...

Pękające paznokcie
iStock
Pielęgnacja
Pękające paznokcie – jakie są przyczyny i jak temu zapobiec?
Pękające paznokcie to symptom nieodpowiedniej pielęgnacji, braków witaminowych, złych nawyków lub chorób. Aby pozbyć się tego problemu, najpierw powinniśmy znaleźć źródło złego stanu płytki paznokci. Dzięki temu będziemy mogli wdrożyć odpowiednie leczenie lub domowe sposoby na wzmocnienie płytki.

Zazwyczaj pękające paznokcie to wynik bardzo osłabionej i cienkiej płytki. Może się on pojawiać na przykład po częstym przedłużaniu i ściąganiu paznokci lub bardzo złym nawyku, czyli ich obgryzaniu. W tym przypadku świetnie sprawdzą się domowe sposoby na wzmocnienie płytki, takie jak olej rycynowy, olej z drzewa herbacianego oraz hitowy kosmetyk - rybki GAL. Pękające paznokcie - przyczyny Pękające paznokcie to problem wynikający z ich osłabienia.  Pogorszenie stanu paznokcia może być wynikiem : obgryzania paznokci, zdrapywania lakieru, częstego przedłużania paznokci, stosowania acetonu, używania środków chemicznych bez zabezpieczania dłoni rękawiczkami, uszkodzenia mechaniczne, braki witamin. Może być to również skutek chorób, zarówno tych dotykających paznokci, jak i schorzeń ogólnych.  Może być to między innymi jeden z objawów : grzybicy , łuszczycy , problemów z tarczycą, problemów hormonalnych, chorób nowotworowych. Jak wyleczyć pękające paznokcie? Leczenie pękających paznokci opiera się przede wszystkim na  odpowiedniej pielęgnacji oraz zmianie nawyków . Należy unikać wszystkich rzeczy, które mogą wpływać na osłabienie płytki. Warto wprowadzić urozmaiconą dietę, która będzie zawierać takie składniki jak: żelazo, witaminę A  i E, witamin z grupy B. Jeśli pękanie paznokci jest wynikiem chorób, takich jak grzybica czy łuszczyca, jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Jeśli dbacie o paznokcie, a one nadal są łamliwe, należy  jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty . Zobacz także:   Tabletki na włosy i paznokcie - jak wybrać najlepsze i czy są skuteczne? Pękające paznokcie - domowe sposoby...

Korey Baruta
Manicure
Ta piękna dziewczyna ma zmasakrowane paznokcie. Co się stało?
Zniekształcone, a miejscami wygryzione do mięsa paznokcie Korey Baruty to efekt zaburzeń odżywiania i zaburzeń lękowych. Tylko zobaczcie te zdjęcia.

Korey Baruta ta prawdziwa piękność! Dziewczyna ma śliczną buzię i promienny uśmiech, i tylko drobna sylwetka oraz stan jej dłoni zdradzają z jakimi problemami się boryka. Paznokcie 21-latki są bardzo krótkie, pofałdowane, łuszczące się, a miejscami po prostu ich nie ma. Patrzenie na ręce Korey jest wręcz bolesne... A ona sama je do takiego stanu doprowadziła! Dla Baruty obgryzanie paznokci to nałóg oraz   sposób na radzenie sobie z  napięciem i lękami . Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Korey (@storyofkorey) Gru 16, 2017 o 4:38 PST Zobacz także: Ta dziewczyna straciła palec przez obgryzanie paznokci. Jak do tego doszło? 21-latka zniszczyła sobie paznokcie Korey cierpi na zaburzenia lękowe, ma osobowość obsesyjno-kumpulsywną i od kilku lat walczy z anoreksją (w wieku 15 lat trafiła do szpitala, ważąc zaledwie 35 kg). W chwilach silnego napięcia nerwowego Baruta odruchowo zaczyna obgryzać paznokcie. Twierdzi, że reaguje w ten sposób na stres od dziecka. Nie pamiętam czasów, kiedy nie obgryzałam paznokci - tłumaczy Korey przy zdjęciu swoich dłoni opublikowanym na Instagramie. - To było moje instynktowne zachowanie i odkąd pojawiły mi się zęby, gryzłam paznokcie w momentach stresu, strachu i dyskomfortu. Obgryzanie paznokci było dla mnie techniką uspokajającą, dzięki której poradziłam sobie z czasowym rozstaniem z moją mamą. Z czasem moje obgryzanie paznokci zamieniło się w zły nawyk i dorastałam z palcami w ustach. To oznaczało, że moje paznokcie były krótkie, czego bardzo się wstydziłam, zwłaszcza gdy koleżanki chciały mi je pomalować. Opisane przez Korey Barutę   nerwowe,  kompulsywne obgryzanie paznokci to  onychofagia . Zaburzenie to występuje zwykle u osób, które mają problemy z wyrażaniem emocji i samooceną, którym towarzyszy...

Długie naturalne paznokcie
Natalya Sambulova
Manicure
Długie paznokcie – jak je zapuścić i pielęgnować?
Pewnie jak każdej kobiecie, marzą się wam długie zadbane paznokcie. Nic dziwnego. Wysmuklają dłonie i stanowią doskonałą bazę do stworzenia perfekcyjnego manicure. Jeśli jednak spoglądacie na własne paznokcie i zamiast zdrowych imponujących płytek widzicie kruchą i łamliwą płytkę, to najwyższa pora, żeby odpowiednio o nią zadbać.

Uzyskanie długich paznokci bywa nie lada wyzwaniem. A to dlatego, że na ich kondycję ma wpływ mnóstwo różnych czynników, zaczynając od genów, poprzez codzienne nawyki dietetyczne, na stosowaniu (lub nie) odżywek kończąc. Na geny nie macie żadnego wpływu, jednak od was zależy to, co kładziecie na talerzu i co nakładacie na paznokcie. Sprawdźcie, co możecie zrobić, żeby paznokcie były długie, mocne i zdrowe. Spis treści: Jak długo rosną paznokcie? Dieta na mocne paznokcie Złe nawyki - co szkodzi paznokciom? Olejki i odżywki na długie paznokcie Domowe sposoby na wzmocnienie paznokci Jak długo rosną paznokcie? Tempo wzrostu paznokci w znacznej mierze uzależnione jest od wspomnianych genów. Z drugiej strony jednak ma na niego wpływ także codzienny styl życia i ogólna kondycja organizmu. Jeśli w waszym jadłospisie brakuje witamin i minerałów wzmacniających paznokcie, a do tego często łapiecie infekcje bądź chorujecie na przewlekłe schorzenia, płytki rosną o wiele wolniej. Zazwyczaj jednak naturalne paznokcie wydłużają się o kilka milimetrów w ciągu miesiąca. Tempo to możecie nieco przyspieszyć, stosując się do poniższych zaleceń. Zobacz także:  Trik z TikToka: metoda zapuszczania paznokci dzięki kremowi z Rossmanna Do zapuszczania długich paznokci trzeba podejść kompleksowo. Oznacza to wprowadzenie kilku zmian zarówno w pielęgnacji, jak i codziennych nawykach. Dieta na mocne i długie paznokcie Podstawą w szybkim zapuszczaniu paznokci jest przyjrzenie się diecie i odpowiednie zmodyfikowanie jej. Dlaczego to takie istotne? Pamiętajcie, że płytka paznokcia jest tak naprawdę martwym tworem, tak samo jak łodygi włosów. Najważniejsze jest wzmocnienie macierzy, z której wyrasta paznokieć (analogicznie w przypadku włosów kluczowe jest...

Nasze akcje
philips lumea
Pielęgnacja

Jedwabiście gładkie ciało na twoich własnych zasadach!

„Stały się elementem mojej codziennej rutyny, przez cały dzień czuję się świeżo!”. Te antyperspiranty to prawdziwy hit!
PIELĘGNACJA

Stres, upał, ruch? Oto antyperspirant do zadań specjalnych!

philips lumea
Pielęgnacja

Depilacja IPL – na czym polega, czy jest bezpieczna i trwała?

pielęgnacja skóry twarzy
MAKIJAŻ

Kosmetyki, które zapewniają idealny make-up no make-up

Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury

Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!

Laura Osakowicz Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury

Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie

Laura Osakowicz
Trendy w paznokciach 2022
Manicure

Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 

Laura Osakowicz Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja

Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?

Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury

Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]

Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure

Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę

Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja

Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?

Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja

Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?

Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia

Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report

Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure

Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury

Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure

Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure

Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja

Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC

Dominika Zabost