Mocne, gładkie i odporne na uszkodzenia paznokcie to marzenie każdej kobiety. Niestety, często kondycja płytek pozostawia wiele do życzenia. Przyczyną są zwykle zaniedbania pielęgnacyjne, szkodliwe nawyki, np. wykonywanie prac domowych bez nałożonych rękawiczek czy nieprawidłowo wykonywany manicure. W roli kosmetyku, który przywróci paznokcie do odpowiedniego stanu, doskonale sprawdzi się olejek do paznokci. Sięgajcie po niego systematycznie, aby już po kilku tygodniach zauważyć wyraźne efekty.

Reklama

Spis treści:

  1. Kiedy warto stosować olejek do paznokci i skórek?
  2. Jaki olejek do skórek i paznokci wybrać?
  3. Jak zrobić domowy olejek do paznokci?
  4. Olejowanie paznokci

Kiedy warto stosować olejek do paznokci i skórek?

Taka odżywka sprawdzi się zawsze, kiedy paznokcie sprawiają problemy, np. gdy ich osłabienie jest skutkiem nakładania hybrydy. Zniszczone paznokcie po manicure hybrydowym to niestety dość częsty problem, wynikający zwykle z nieumiejętnego zdejmowania lakieru czy nadmiernego piłowania powierzchni płytek. Olejek do paznokci pomoże wam jednak nie tylko po hybrydach. Jeśli zmagacie się z rozdwajaniem płytek, są one kruche, łatwo ulegają uszkodzeniom. Taka oliwka odżywi znajdującą się u ich nasady macierz, stymulując wzrost mocnych i zdrowych paznokci.

Olejek zarówno odbudowuje zniszczone paznokcie, jak i pomaga uporać się z trudnościami, które mogą sprawiać otaczające skórki. Macie suche, nieestetycznie odstające skórki, które się zadzierają? Olejek zmiękczy je i doda elastyczności. A jeśli na płytkach obecne są przebarwienia, powstałe np. na skutek nakładania kolorowych lakierów, to oliwka z dodatkiem soku z cytryny zadziała rozjaśniająco.

Dla uzyskania najlepszego efektu zrezygnujcie z malowania paznokci na okres co najmniej 2-3 tygodni. Im ich kondycja jest gorsza, tym czas ten powinien być dłuższy. Wybrany olejek do paznokci nakładajcie codziennie, np. rano i wieczorem, a raz, dwa razy w tygodniu zafundujcie płytkom intensywnie regenerującą kąpiel, mocząc je w podgrzanym olejku roślinnym.

Zobacz także

Zobacz także: Jak dbać o paznokcie? 3 praktyczne rady

Jaki olejek do skórek i paznokci wybrać?

Gotowe oliwki do paznokci są zazwyczaj mieszanką kilku naturalnych olejków. Swoje odżywczo-wzmacniające właściwości zawdzięczają obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych, minerałów i witamin, głównie A i E. Olejki do paznokci Alterra, dostępne w sieci Rossmann, zawierają olejek jojoba, arganowy, z pestek moreli. Z kolei w składzie bio olejku marki Delia znajdują się olejki z kiełków pszenicy, rycynowy i z nasion maku polnego. Ciekawą propozycją jest także oliwka do skórek i paznokci Semilac, dostępna w kilku wersjach zapachowych. Ogromną popularnością wśród Wizażanek cieszy się Regenerum do paznokci, bazujące na olejku makadamia, z pestek winogron i słodkich migdałów. Niezawodną pomocą w zapuszczaniu mocnych i zdrowych płytek będzie olejek stymulujący wzrost paznokci marki Oriflame. W jego składzie znajdziecie ekstrakt z kiwi, witaminy C i E.

Jak zrobić domowy olejek do paznokci?

Naturalną odżywkę do paznokci w formie oliwki przygotujecie również samodzielnie. Wystarczy wybrać jeden z olejków roślinnych i kilka jego kropli wmasować w płytkę i skórki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nakładać mieszankę dwóch lub trzech olejków. W tej roli sprawdzą się:

  • olejek migdałowy
  • olejek kokosowy
  • olejek z pestek malin
  • olejek z kiełków pszenicy
  • olejek z awokado
  • oliwa z oliwek
  • olejek arganowy
  • olejek jojoba
  • masło shea
  • olejek rycynowy

Ten ostatni kojarzy się głównie z pielęgnacją włosów i rzęs. Tymczasem olejek rycynowy doskonale wzmacnia i regeneruje również paznokcie. Jego niewątpliwą zaletą jest także cena – kupicie go w aptece już za kilka złotych.

Zobacz także: Jak wzmocnić paznokcie? 5 niezawodnych sposobów

Olejowanie paznokci

Mocno zniszczone paznokcie wymagają bardziej intensywnej kuracji. Pomocne w zadbaniu o kruche i łamliwe płytki będzie systematyczne moczenie ich w olejkach roślinnych. Jak wykonać taki zabieg?

  1. Do miseczki nalejcie jeden lub kilka naturalnych olejków i podgrzejcie je w kąpieli wodnej lub mikrofalówce.
  2. Zanurzcie paznokcie na 5-10 minut.
  3. Przez kilka kolejnych minut wmasowujcie olejek w paznokcie i skórki.
  4. Resztki olejku możecie zetrzeć papierowym ręcznikiem.
Reklama

Jeśli na płytkach widoczne są przebarwienia, dodajcie do olejku sok z cytryny. Regenerujące działanie kąpieli wzmocni wyciśnięta do miseczki zawartość kapsułki z witaminami A+E. A jeśli zmagacie się z grzybicą paznokci, sprawdzi się olejek z drzewa herbacianego. Ma on właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Pamiętajcie jednak, że jest to skoncentrowany olejek eteryczny. W takim przypadku przed pierwszym użyciem warto wykonać test alergiczny, nakładając na skórę, np. na szyi, kropelkę preparatu. Po upływie doby nie widać żadnego podrażnienia? Wówczas możecie bezpiecznie go użyć.

Reklama
Reklama
Reklama