Reklama

Rozdwajające się paznokcie występują zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, a nawet u dzieci. Rozwarstwianie dotyczy głównie paznokci u rąk, jednak zdarza się, że defekt ten pojawia się u nóg, będąc skutkiem np. noszenia nieodpowiedniego obuwia. Paznokcie wzmocnicie przy pomocy gotowych odżywek i olejków, ale warto spróbować też domowych sposobów, np. olejowania dłoni.

Reklama

Spis treści:

  1. Dlaczego paznokcie się rozdwajają?
  2. Rozdwajające się paznokcie – przyczyny chorobowe
  3. Rozdwajające się paznokcie u dziecka
  4. Rozwarstwianie paznokci u nóg
  5. Jak wzmocnić paznokcie rozdwajające się i łamliwe?
  6. Domowe sposoby na rozdwajające się paznokcie
  7. Witaminy na rozdwajające się paznokcie. Nie tylko biotyna
  8. Rozwarstwianie się paznokci – leczenie
  9. Jak zapobiegać rozwarstwianiu paznokci?
  10. Jak piłować paznokcie z tendencją do rozdwajania?

Dlaczego paznokcie się rozdwajają?

Do najczęstszych przyczyn rozdwajających się paznokci należą niedobory witamin i minerałów. To właśnie z powodu ich braku płytka staje się łamliwa, krucha, podatna na uszkodzenia i rozwarstwianie. Dzieje się tak w przypadku obniżonego poziomu witamin A, E, C, z grupy B (w tym również biotyny) oraz takich minerałów jak cynk, siarka, żelazo, miedź, wapń, krzem.

Przyczyn rozwarstwiania paznokci trzeba też szukać w szkodliwych nawykach i błędach pielęgnacyjnych popełnianych na co dzień. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • stosowanie zmywaczy z acetonem;
  • nieumiejętne zdejmowanie hybryd;
  • niestosowanie bazy pod klasyczny manicure;
  • nieumiejętne piłowanie paznokci;
  • obgryzanie paznokci;
  • obcinanie paznokci tępymi cążkami/nożyczkami lub używanie do tego celu zwykłych nożyczek;
  • częsty kontakt dłoni z wodą i detergentami;
  • narażanie dłoni i paznokci na gwałtowne zmiany temperatury;
  • częste stosowanie płynów do dezynfekcji rąk.

Rozdwajające się paznokcie – przyczyny chorobowe

Rozdwajające się i łamliwe paznokcie mogą być również skutkiem procesu chorobowego zarówno miejscowego, dotyczącego tylko płytek, jak i ogólnoustrojowego. Dlatego jeśli pielęgnacja paznokci nie przynosi pozytywnego efektu, należy skonsultować się z lekarzem i wykonać zalecone badania, np. morfologię i poziom żelaza. Choroby, które mogą prowadzić do rozwarstwiania paznokci, to między innymi:

  • choroby tarczycy,
  • anemia,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • dna moczanowa,
  • grzybica paznokci,
  • łuszczyca.

Rozdwajające się paznokcie u dziecka

Rozwarstwione paznokcie można zaobserwować również u dzieci. Trzeba pamiętać, że ich paznokcie (zwłaszcza niemowląt) są z natury trochę słabsze niż u osób dorosłych. Rozdwajanie często jest w ich przypadku związane z urazami mechanicznymi czy wkładaniem dłoni do buzi. Jeśli jednak problem jest nasilony i odpowiednie skracanie paznokci nie przynosi poprawy, warto wybrać się do lekarza. U dzieci także w ten sposób mogą objawiać się niedobory pokarmowe.

Warto też mieć na uwadze, że rozdwajające się paznokcie u dzieci bywają objawem choroby wirusowej, a raczej – jej długofalowym skutkiem. Przykładem takiej choroby jest bostonka. Po jej przejściu dochodzi do złuszczania się skóry na palcach i właśnie rozdwajania, a nawet schodzenia paznokci.

Rozwarstwianie paznokci u nóg

Takie same przyczyny jak w przypadku rozdwajania się paznokci u rąk mogą dotyczyć również paznokci u nóg. Do przyczyn chorobowych oraz tych związanych z błędami w stylizacji i pielęgnacji paznokci trzeba jednak dodać także kolejną: noszenie nieodpowiedniego obuwia. Chodzi oczywiście o buty zbyt ciasne, obcierające palce i paznokcie, co prowadzi do ich mechanicznego uszkodzenia. Paznokcie u nóg są też bardziej narażone na infekcje grzybicze związane np. z wizytami na basenie.

Jak wzmocnić paznokcie rozdwajające się i łamliwe?

Rozdwajającym się paznokciom trzeba przede wszystkim dać odpocząć. Jeśli więc dotychczas regularnie wykonywałyście hybrydę bądź przedłużałyście płytki, warto choć na kilka tygodni zrezygnować z tych zabiegów. Rozwarstwionych płytek nie da się skleić, więc nieuniknione jest też ich skrócenie. W ciągu tych kilku tygodniu intensywnej pielęgnacji stosujcie specjalne preparaty wzmacniające do paznokci, które kupicie zarówno w drogeriach, jak i aptekach.

Odżywki do paznokci mają zwykle formę podobną do lakieru i wystarczy nałożyć je raz na kilka dni. Działanie wzmacniające ma też serum do paznokci, często dostępne w postaci płynu z pędzelkiem. Na rozdwajające się płytki możecie aplikować też olejki do paznokci, które z kolei przeznaczone są do wcierania w paznokcie i otaczające je skórki nawet kilkakrotnie w ciągu dnia.

Preparaty na rozdwajające się paznokcie różnią się nie tylko postacią i sposobem nakładania, ale też składem. W olejkach do paznokci znajdziecie głównie naturalne oleje roślinne, które nie tylko dostarczają witamin i minerałów, ale też powlekają paznokcie lipidową powłoczką. Dzięki niej płytki są mniej narażone na wysychanie czy szkodliwe działanie detergentów, wody czy mrozu.

W składzie odżywek czy serum również nieraz kryją się olejki, jednak tego typu produkty bazują głównie na witaminach i minerałach. Zawierają również proteiny, ceramidy, D-panthenol, keratynę czy diamentowy pył. Kupując odżywkę do paznokci, zwróćcie koniecznie uwagę, czy na liście składników jest obecny formaldehyd. Jeśli tak, wybierzcie inną.

Vitalii Bezverkhii

Zobacz także: Odżywka do paznokci po hybrydzie - 5 najlepiej ocenianych produktów [Semilac, Life, Eveline]

Domowe sposoby na rozdwajające się paznokcie

Równie dobrze co gotowe preparaty sprawdzą się domowe naturalne odżywki do paznokci, które z łatwością przygotujecie samodzielnie. Co polecamy?

  • Witaminową odżywkę do rozdwajających się paznokci – żeby ją przygotować, zmieszajcie łyżeczkę oleju roślinnego (np. oliwy z oliwek), z zawartością dwóch kapsułek A+E, możecie dodać też trochę soku z cytryny. Taką mieszankę nakładajcie na paznokcie przynajmniej dwa razy dziennie.
  • Olejowanie dłoni i paznokci – to nic innego jak po prostu ich moczenie w lekko podgrzanym oleju. Kąpiel w ciepłej oliwce lub np. oleju arnganowym może przyspieszyć regenerację płytki, nawilżyć ją i odżywić skórki wokół paznokci. Żeby ją wykonać, należy wymieszać odrobinę lekko podgrzanej (ale nie gorącej) oliwy z oliwek z kilkoma kroplami soku z cytryny. Paznokcie powinny być w niej moczone przez ok. 10 min. Po wyjęciu paznokci z kąpieli oliwkowej wmasujcie resztki kosmetyku albo osuszcie dłonie papierowym ręcznikiem.
  • Kurację z rękawiczkami na rozwarstwianie paznokci – grubszą warstwą kremu do rąk pokryjcie dłonie ze szczególnym uwzględnieniem paznokci, a następnie załóżcie bawełniane rękawiczki i pozostawcie je nawet na całą noc. W ten sposób zapewnicie im odpowiednie nawilżenie i przyspieszycie proces wchłaniania witamin.
  • Moczenie dłoni w siemieniu lnianym – siemię lniane to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów, zawiera też substancje śluzowe, które powlekają dłonie i paznokcie ochronną powłoczką. Żeby przygotować taką regenerująco-wzmacniającą kąpiel dla paznokci, nasypcie 2 łyżki nasion lnu do garnuszka i zalejcie szklanką wody. Zagotujcie, aż wydzieli się charakterystyczny śluz. Odcedźcie nasionka i przelejcie „kisiel” do miseczki. Możecie dodać do niego również witaminę A+E, sok z cytryny lub łyżeczkę miodu. Moczcie dłoni i paznokcie przez ok. 10 minut.

Witaminy na rozdwajające się paznokcie. Nie tylko biotyna

Tak jak wspominałyśmy, rozwarstwianie paznokci to bardzo często znak, że w organizmie występują niedobory konkretnych witamin i minerałów. To właśnie od zmiany w diecie i uzupełnienie niezbędnych składników należy rozpocząć całą kurację. Bez tego nawet najlepsze odżywki do paznokci okażą się nieskuteczne.

Jedynie na drodze dokładnych badań można ustalić, których konkretnie składników wam brakuje. Łatwiejszym rozwiązaniem będzie zadbanie o różnorodność spożywanych pokarmów. W codziennym jadłospisie warto uwzględnić:

  • pestki dyni i słonecznika oraz orzechy;
  • kiełki (np. brokułu, rzodkiewki);
  • jaja;
  • pełnoziarniste kasze;
  • surowe owoce i warzywa;
  • podroby.

Wygodnym sposobem na dostarczenie organizmowi niezbędnych składników jest stosowanie suplementów. Oprócz witamin i minerałów zawierają one też zwykle wyciągi roślinne znane z korzystnego wpływu na kondycję paznokci i włosów. Są to m.in. skrzyp polny i pokrzywa. Pamiętajcie jednak, że suplementacja powinna stanowić jedynie uzupełnienie diety. Trzeba też poczekać na efekty ich stosowania.

Rozwarstwianie się paznokci – leczenie

Stosujecie odżywki do paznokci i domowe sposoby na ich wzmocnienie, a mimo to łamią się i rozdwajają? W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie badania i pozwoli ustalić przyczynę problemu. Jeśli u podłoża leży choroba ogólnoustrojowa, leczenie rozdwajających się paznokci polega przede wszystkim na zapanowaniu nad podstawowym schorzeniem.

Jak zapobiegać rozwarstwianiu paznokci?

Żeby ograniczyć ryzyko pojawienia się problemu rozdwajających się paznokci, należy zastosować się do kilku łatwych do wdrożenia zasad w codziennym funkcjonowaniu. Należą do nich:

  • zakładanie rękawic podczas sprzątania, co ograniczy kontakt z wodą i szkodliwymi detergentami;
  • unikanie obgryzania paznokci (jeśli nie możecie się z nim uporać, warto zastosować specjalne preparaty do nakładania na paznokcie);
  • systematyczne przerwy w wykonywaniu manicure hybrydowego, żelowego itp.;
  • skracanie paznokci poprzez piłowanie ich zamiast skracania nożyczkami czy cążkami;
  • rezygnacja z acetonowych zmywaczy do paznokci;
  • stosowanie bazy pod lakiery;
  • regularne nakładanie kremu do rąk (najlepiej po każdym myciu dłoni);
  • w przypadku tendencji do rozdwajania się paznokci u nóg – noszenie odpowiednio dobranego obuwia.

Jak piłować paznokcie z tendencją do rozdwajania?

Na koniec chcemy zwrócić waszą uwagę na to, w jaki sposób należy prawidłowo piłować paznokcie. Błędy popełniane w tym zakresie są bardzo powszechną przyczyną osłabienia i rozwarstwiania paznokci.

Unikajcie pilniczków metalowych. Należą one do najpopularniejszych i przez długie lata głównie takie były dostępne w drogeriach. Obecnie jednak wybór jest znacznie szerszy i bez trudu możecie kupić o wiele mniej szkodliwe dla paznokci pilniczki szklane czy papierowe.

Zwracajcie też uwagę na tzw. gradację (ziarnistość). Im jest ona wyższa, tym drobinki na pilniczku są mniejsze i mniej też uszkadzają płytkę. Wybierajcie pilniki z gradacją najlepiej powyżej 200.

Piłujcie paznokcie w jednym kierunku. Co to oznacza? Po przyłożeniu pilniczka do płytki i przesuwajcie nim tam i z powrotem, lecz cały czas w jednym, takim samym kierunku.

Reklama

Bardzo ważny jest również dobór odpowiedniego momentu piłowania. Jeśli wykonujecie kompleksowy manicure, a więc razem z moczeniem paznokci, polerowaniem, odsuwaniem skórek itd., najlepiej zacząć go właśnie od piłowania. Rozmiękczona wodą płytka jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne i nawet zdrowe paznokcie przy wielokrotnym powtarzaniu tego błędu mogą ulec zniszczeniu.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane