Dekolty - ich rodzaje i jak dobrać najlepszy dla siebie?
Dekolty mogą wiele zmienić w naszej sylwetce. Poszerzyć ramiona, uwydatnić biust... Oto najbardziej popularne wcięcia, które proponują producenci ubrań.

- Marta Średnicka
Dekolt to nie tylko element ozdobny naszych ubrań, ale również sposób na podkreślenie atutów sylwetki, a nawet ukrycie ich słabszych punktów. Dobrze dobrany dekolt potrafi wysmuklić ramiona, podkreślić biust, sprawić wrażenie dłuższej szyi, ale też współgrać z kształtem twarzy. Podpowiadamy, który z nich powinnaś wybrać właśnie dla siebie.
Dekolt w serek (trójkątny)
Dekolt w serek ma charakterystyczny kształt trójkąta, który trudno przeoczyć. Może być on zarówno głęboki, jak i płytki. Dziś często wykorzystywany jest również na plecach. To doskonały wybór dla osób o większym biuście, ale też tych, którzy chcą wysmuklić sylwetkę, a przede wszystkim ramiona lub wydłużyć szyję. Wybierając dekolt w serek, postaw na cienki, dłuższy łańcuszek, który będzie współgrał z proporcjami i kątami.
Zobacz także: Typy urody – do którego z nich się zaliczasz? [analiza kolorystyczna]

Dekolt okrągły
Okrągły dekolt może sięgać niemal pod samą szyję, jak i być bardziej wcięty, czy nawet opadający. Inaczej nazywany jest dekoltem podkoszulkowym. Jest jednym z najbardziej uniwersalnych dekoltów. Mogą nosić go śmiało osoby z mniejszym, jak i większym biustem. Cięcie tego typu to doskonały sposób na wydłużanie szyi - im będzie on bardziej głęboki, tym większy efekt. Pozwala też na złagodzenie ostrych rysów twarzy. Sprawdzi się przy sylwetce klepsydry, jabłka, a nawet kwadratowej.
Zobacz także: Kształty twarzy – jak je rozpoznać?

Dekolt kwadratowy
Dekolt kwadratowy to wybór dla osób, które chcą podkreślić biust, jednak nie posiadają dużych rozmiarów piersi, które mogą sprawiać wrażenie mocno uwydatnionych. Dekolt polega na mocno zarysowanym kształcie kwadratu, przy zachowanych prostych kątach (kanty mogą być jednak zaokrąglone). Dekolt tego typu eksponuje obojczyki. Idealnie sprawdzi się u osób o figurze gruszki i u tych, które uwielbiają nosić bardotki - ten typ stanika skomponuje się z dekoltem idealnie.
Zobacz także: Typ sylwetki - jak rozpoznać i co nosić?

Dekolt łódka
Dekolt łódka to delikatnie zaokrąglone wcięcie, które najczęściej wykorzystywane jest w swetrach o prostym kroju. To dekolt poprzeczny, często szeroki, a nawet sięgający ramion. Warto pamiętać, że tego typu wcięcie w ubraniu poszerza ramiona i górne partie ciała. Osoby o figurze klepsydry powinny go unikać. Idealnie wyrówna on jednak proporcje osób o sylwetce gruszki. Dekolt łódka to wybór na oficjalne wyjścia i bardziej eleganckie okazje.
Zobacz także: Sukienki i spódnice dla dla figury typu 'gruszka'

Dekolt hiszpanka
Dekolt hiszpanka, nazywany również dekoltem carmen, to wcięcie odsłaniające obojczyki, opadające na ramiona. Pozwala na optyczne wydłużenie szyi, lekkie poszerzenie ramion, ale też wyeksponowanie biustu. Pasuje on niemal do każdego typu figury z wyłączeniem osób o bardzo szerokich ramionach (figura "Y").
Zobacz także: Skórzane spodnie - jak je nosić? Pomysły na stylizacje dzienne i wieczorowe

Dekolt halter
Dekolt halter ma niewiele wspólnego z wcięciem w bluzce, czy sukience. To forma bardziej zabudowanej odzieży, która osłania dekolt, choć niekoniecznie obojczyki. Tego typu dekolt kładzie nacisk na ramiona i szyję. Tworzy kształt trapezu. Osłania biust, dzięki czemu sprawdzi się u osób o mniejszych rozmiarów miseczce. Taki model ubrań często jest wiązany lub zapinany na szyi. Zdarza się, że elastyczny materiał pozwala na przełożenie przez głowę, jednak jest to rzadkość. Ten rodzaj dekoltu pokochają posiadaczki ładnej linii ramion i długiej szyi.
Zobacz także: Kuloty - czym są hitowe spodnie i jak je nosić? + TOP 3 modeli z sieciówek

Dekolt serce
Dekolt serce to kształt, który przypomina górny fragment jednej z najbardziej popularnych ikon. To wcięcie, które jest najczęściej wykorzystywane przy wieczorowych sukniach, jak również kreacjach ślubnych. Dekolt o takim kształcie, to również jeden z najbardziej kobiecych i podkreślających biust fasonów. Bez wsparcia w postaci ramiączek może się nie sprawdzić u posiadaczek obfitych biustów. Dekolt zda natomiast egzamin u figury klepsydry, osób z krótszą szyją i mniejszym biustem.
Zobacz także: 5 błędów, które możesz popełniać podczas doboru biustonosza
