Atopowe zapalenie skóry głowy - przyczyny, objawy, szampony, leczenie
Atopowe zapalenie skóry głowy najczęściej uwarunkowane jest genetyką. Objawia się suchą, łuszczącą się skórą, podrażnieniem, krostkami. Najważniejszymi aspektami łagodzącymi są zdrowy tryb życia, kojąca pielęgnacja skóry głowy oraz unikanie czynników drażniących. Sprawdźcie, jak rozpoznać AZS skóry głowy.

Atopowego zapalenia skóry głowy jest bardziej problematyczne niż na innych częściach ciała. Gęsto owłosienie może bowiem utrudniać odpowiednią pielęgnację skóry. Podstawą jest tutaj dobór odpowiedniego szamponu łagodzącego, a także stosowanie odpowiednich preparatów dermatologicznych.
- Atopowe zapalenie skóry głowy - przyczyny
- Objawy atopowego zapalenia skóry głowy
- Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry głowy
- Szampon na atopowe zapalenie skóry głowy
- Leczenie atopowego zapalenia skóry głowy
Atopowe zapalenie skóry głowy - przyczyny
Przyczyny atopowego zapalenia skóry mogą wynikać z predyspozycji genetycznych i wpływu czynników środowiskowych. Bardzo często choroba ta jest przekazywana genetycznie w linii prostej, czyli po rodzicach lub dziadkach. To choroba genetyczna, która polega na odpowiedzi układu immunologicznego po kontakcie z czynnikiem, który u zdrowego człowieka nie wywołuje żadnej reakcji.
Z kolei do najpopularniejszych czynników środowiskowych należą:
- zanieczyszczenia powietrza,
- alergeny,
- przewlekły stres,
- infekcje,
- składniki pożywienia.
Objawy atopowego zapalenia skóry głowy zaostrzają się wraz z występowaniem czynników środowiskowych. Może je także zaostrzać nieprawidłowa dieta i przewlekły stres. Niekiedy całkowicie ustępują, jeśli nie występuje czynnik zapalny.
Objawy atopowego zapalenia skóry głowy - zdjęcia
Najczęstszym objawem atopowego zapalenia skóry są zmiany o charakterze wypryskowym, zgrubiała i pofałdowana oraz niezwykle sucha skóra. Skóra bardzo intensywnie się łuszczy, dosłownie odpada całymi łuskami. Wypryski z czasem zmieniają się w strupki. Może również dochodzić do rozwoju grzybicy oraz infekcji na podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Początkowo w obrębie zmian czuć silny świąd, w przypadku zaostrzenia stanu ból. W przypadku AZS skóry głowy włosy stają się bardzo łamliwe i suche. W niektórych przypadkach dochodzi również do nadmiernego wypadania włosów i łysienia. W zaawansowanym stadium choroby mogą pojawić się również:
- nadżerki,
- pęcherzyki
- grudki podskórne.

Objawy te występują zmiennie i nawracają. Czasami zupełnie znikają, a w kontakcie z drażniącym czynnikiem pojawiają się lub pogłębiają. Często znikają samoistnie po kilku tygodniach czy miesiącach. Niekiedy objawy się nie pojawiają nawet przez kilka lat. W przypadku alergii na pyłki objawy często zaostrzają się w sezonie wiosenno-letnim, a przy alergiach pokarmowych mogą występować zdecydowanie częściej. Zmiany związane z AZS mogą występować na całym ciele. U dzieci może dojść do obniżenia linii włosów na czole.
Podobne objawy mogą występować przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy lub przy łuszczycy, dlatego bardzo ważna jest konsultacja dermatologiczna.
Zobacz także: Skóra atopowa - jak rozpoznać, pielęgnacja, kosmetyki
Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry głowy
Podstawą złagodzenia objawów atopowego zapalenia skóry głowy jest zdrowy tryb życia i unikanie czynników wywołujących chorobę. Należy więc unikać sytuacji stresogennych, smogu oraz alergenów. Bardzo ważna jest również zdrowa, zbilansowana dieta oraz odpowiednia ilość snu. Kluczowym aspektem jest również odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Do mycia głowy zaleca się używanie letniej wody. Skórę powinno się pielęgnować preparatami nawilżającymi i natłuszczającymi, najlepiej sprawdzą się te oparte o 5-10% mocznik.
W domowej pielęgnacji powinno się trzymać kilku ważnych zasad:
- nie myć włosów ciepłą, a tym bardziej gorącą wodą,
- nie myć włosów dłużej niż kilka minut,
- włosy należy suszyć delikatnie, najlepiej odcisnąć je w jednorazowym ręczniku,
- nie trzymać ręcznika czy turbanu na głowie,
- wszystkie czapki, poduszki i inne należy prać w środkach dla alergików,
- nie należy stosować perfumowanych, drażniących kosmetyków do skóry głowy,
- nawilżać skórę głowy po każdym myciu,
- nie powinno się stosować kosmetyków i preparatów na bazie alkoholu. np. wcierek.
Szampon na atopowe zapalenie skóry głowy
Przy AZS powinno się wybierać szampony delikatne bez SLS i SLES, które nie podrażnią dodatkowo delikatnej skóry głowy. Produkty używane do skóry głowy powinny mieć odpowiednie PH - około 5,5, należy również unikać substancji alergizujących. Świetnie sprawdzą się szampony przeznaczone do skóry atopowej. Jeśli nastąpi zaostrzenie objawów, świetnym wyborem będą szampony przeciwgrzybicze.
Leczenie atopowego zapalenia skóry głowy
Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza specjalisty. Po badaniu stanu skóry lekarz dobierze odpowiednie leki, niekiedy są to preparaty na receptę.