Bruzdy nosowo-wargowe: jak się ich pozbyć i jak powstają zmarszczki wokół ust?
Bruzdy nosowo-wargowe dodają lat i nadają naszej twarzy smutny wyraz. Zmarszczki wokół ust powstają w trakcie procesów starzenia się skóry. Gdy zareagujemy w porę, skutecznie zmniejszymy ich widoczność odpowiednią pielęgnacją i ćwiczeniami, a nawet możemy zapobiegać ich powstawaniu.

- Laura Grzelak
Bruzdy nosowo-wargowe to pionowe zmarszczki zlokalizowane wzdłuż policzka, tak jak wskazuje ich nazwa, od płatka nosa do kącika ust. Te bruzdy zwykle mają jedną genezę - pojawiają się wraz z wiekiem i ich pojawienie wiąże się z upływem czasu. Wpływ na ich powstawanie wpływ ma także stan skóry. Bywają także nazywane zmarszczkami śmiechowymi lub zmarszczkami marionetki, ponieważ należą do zmarszczek mimicznych. Nie bez znaczenia są także predyspozycje genetyczne. Od kształtu twarzy zależy, jak bardzo będą widoczne.
Spis treści:
- Jak powstają bruzdy nosowo-wargowe?
- Krem na bruzdy nosowo-wargowe
- Ćwiczenia na zmarszczki nosowo-wargowe
- Czy da się w pełni uniknąć powstawania głębokich bruzd od linii nosa?
Jak powstają bruzdy nosowo-wargowe?
Po 25. roku życia w naszej skórze spada ilość kwasu hialuronowego oraz kolagenu, co sprzyja powstawaniu widocznych zmarszczek. Przekłada się to na zmianę owalu twarzy i utratę elastyczności w skórze. Wiotka skóra oraz grawitacja powodują powstawanie i pogłębianie bruzd nosowo-wargowych. Widoczne będą one szczególnie u osób z dotychczas pełnymi policzkami, a także tych, którzy drastycznie schudli - i to niezależnie od wieku. Zmiana masy ciała sprawia, że znika tłuszcz, który wypełniał policzki. Nadmiar skóry będzie szybko widoczny w postaci obwisłych policzków i charakterystycznej bruzdy, która pojawia się w okolicy ust i nosa. Nadaje nam smutny wygląd.
Do przyczyn ich powstawania możemy zaliczyć:
- wiek,
- nieodpowiednia pielęgnacja,
- odwodnienie skóry,
- nagła utrata masy ciała,
- ekspresyjna mimika twarzy (to także zmarszczki mimiczne),
- rysy twarzy, które naturalnie mogą mieć takie zagłębienia już od okresu dojrzewania. W tym przypadku bruzdy wraz z wiekiem będą się pogłębiać.

Krem na bruzdy nosowo-wargowe
Zapobieganie brudom nosowo-wargowym nie jest wcale łatwe. Nie zatrzymamy przecież czasu ani nie zmienimy swojej genetyki. Możemy jednak skutecznie opóźnić pogłębianie się zmarszczek koło nosa i ust. Z pomocą przyjdą nam kosmetyki nawilżające, ale i złuszczające skórę. Na początek należy zadbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry twarzy. Bardzo ważne jest stosowanie kwasu hialuronowego, którego wraz z wiekiem nam ubywa, a także zadbanie, by w pielęgnacji pojawiły się takie składniki, które stymulują naskórek do produkcji kolagenu i elastyny. Jeśli mamy cerę suchą i bardzo suchą, dobrze jest sięgnąć po kremy z olejkami, ceramidami i kolagenem.
W zmniejszeniu widoczności bruzd nosowo-wargowych pomogą nam kwasy, na przykład migdałowy, salicylowy, azelainowy i główny składnik kremów przeciwstarzeniowych, czyli retinol lub jego mniej podrażniająca wersja - retinal. Złuszczą i zregenerują cerę, co w efekcie zmniejszy niechciane bruzdy.
Bardzo ważne w przypadku kremów na bruzdy nosowo-wargowe jest zaopatrzenie się w krem z filtrem UV. Zmarszczki powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, dlatego bardzo ważne jest zadbanie o ochronę cery przed promieniowaniem.
Równie ważne, co pielęgnacja przeciwstarzeniowe, jest dbanie o zdrowy styl życia - picie dużej ilości wody, suplementowanie witamin, unikanie używek (np. palenie papierosów wpływa na stan cery nie tylko przez to, jakie substancje zawarte w nich są, ale także pojawiają się "zmarszczki palacza") oraz zrezygnowanie z opalania skóry. Istotna jest także bogata w witaminy dieta. To odżywianie skóry od środka, dzięki czemu pielęgnacja będzie świetnym uzupełnieniem.
Zobacz także: Czysty retinol – jak stosować w pielęgnacji twarzy i gdzie kupić kosmetyki z retinolem
Ćwiczenia na zmarszczki nosowo-wargowe
Kilka prostych ćwiczeń wykonywanych każdego dnia pomoże skutecznie zapobiegać bruzdom nosowo-wargowych i opóźnić proces ich powstawania. Bardzo ważna jest jednak systematyczność. Na szczęście zajmie to nam dosłownie kilka minut każdego dnia.
Na początek warto wykonać rozluźniający masaż twarzy w tej okolicy. Możemy zrobić to opuszkami, kostkami palców lub rollerem do twarzy. W ten sposób usuniemy z mięśni napięcie, które może być jednym z powodów powstawania tego typu zmarszczek.
Dobrym sposobem jest także nabranie powietrza w policzki i przesuwanie go raz w prawo, raz z w lewo, dosłownie wypychając bruzdy od środka. Tym ćwiczeniem nieco rozprostujemy powstałe już zmarszczki. Takie ćwiczenie należy powtarzać codziennie, aby faktycznie było skuteczne i wpływało na wygładzenie bruzd.
Pomocny może okazać się także popularny ostatnio taping twarzy, który polega na przyklejaniu w odpowiednie miejsca na twarzy tejpów, które pozwalają rozluźnić mięśnie i wpłynąć na uelastycznienie cery.

Zobacz także: Masaż twarzy, jak go poprawnie wykonać, żeby widzieć efekty?
Czy da się w pełni uniknąć powstawania głębokich bruzd od linii nosa?
Skoro już wiesz, czym są bruzdy wargowo-nosowe, umiesz wybrać odpowiedni krem i znacz przyczyny powstawania tych charakterystycznych zmarszczek, z pewnością zauważyłaś, że całkowicie nie da się uniknąć ich powstania. W pewnym etapie życia z pewnością się pojawią, chociaż dzięki profilaktyce możesz dłużej cieszyć się gładką skórą i młodzieńczym wyglądem twarzy. Raz powstałe zmarszczki mogą ulec spłyceniu, ale całkowite uch usunięcie bez zabiegów może być niemożliwe.
Na powstawanie takich zmarszczek ma wpływ wszystko, a nawet są efektem działania grawitacji czy naturalnych procesów spowolnienia syntezy kolagenu. Dużo zależy od nas samych, od naszego podejścia do nawadniania organizmu oraz stosowania odpowiedniej pielęgnacji, w tym usuwania martwego naskórka.
Mimo to pojawienie się tych zmarszczek jest naturalnym procesem, a to, jaka będzie ich głębokość, w głównej mierze zależne będzie od naszej genetyki oraz od tego, jak traktujemy swoją cerę.