Reklama

Choroby paznokci mają różne objawy, które zazwyczaj są bardzo charakterystyczne dla danej choroby. Są to między innymi przebarwienia, deformacje, ból, opuchlizna, a niekiedy także wysięk ropny. Ważne jest to, aby jak najszybciej zgłosić się do dermatologa lub podologa, który zdiagnozuje problem i wprowadzi odpowiednie leczenie.

Reklama

Jak wygląda zdrowy paznokieć?

Zdrowy paznokieć bez zmian chorobowych jest gładki i ma naturalną barwę. Nie znajdziemy na nim zmian charakterystycznych dla chorób paznokci, takich jak:

  • bruzdy,
  • przebarwienia,
  • wgłębienia,
  • nierówności płytki,
  • tkliwość i bolesność,
  • sączenie się płynów,
  • krwiaki pod paznokciem,
  • kruchość.

Tak naprawdę każda niepojąca zmiana w obrębie płytki paznokcia i innych części paznokcia, może być objawem popularnych schorzeń. Jeśli wygląd naszego paznokcia się zmienia, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa, który zdiagnozuje problem i wprowadzi odpowiednie leczenie. Pamiętajcie, o tym, że szybka reakcja jest bardzo ważna, gdyż nieleczone choroby paznokci mogą doprowadzić nawet do odejścia płytki i bolesnej rekonwalescencji.

Choroby paznokci u rąk i nóg

Wszelkie zmiany chorobowe są niemal od razu widoczne na paznokciach. Pojawiają się na nich przebarwienia, bruzdy. Często dochodzi także do zniekształcenia płytki paznokcia, łamania się kruchości, a niekiedy paznokieć nawet zaczyna odchodzić!

Grzybica paznokci

Grzybica może się pojawić zarówno u rąk, jak i nóg, jednak u nóg pojawia się zdecydowanie częściej. Pierwszym objawem są żółte lub ciemne przebarwienia, które najczęściej pojawiają się najpierw na wolnym brzegu paznokcia. Długo nieleczona grzybica może zakazić łożysko, co objawia się kruszeniem płytki, wgłębieniami, nierównościami, a z czasem nawet może doprowadzić do zejścia paznokcia.

iStock

Grzybice leczy się maściami i kremami antygrzybiczymi, czyli jest to przede wszystkim leczenie miejscowe. W przypadku bardzo zaawansowanej grzybicy może być ono nieskuteczne, a niekiedy niezbędne jest nawet usunięcie paznokcia. Z naturalnych środków pomocny może być również olejek z drzewa herbacianego o silnych właściwościach przeciwgrzybiczych i odkażających.

Drożdżyca paznokci

Drożdżyca to odmiana grzybicy, której przyczyną są drożdżaki. Charakteryzuje się takimi objawami, jak:

  • mocny ból,
  • zaczerwienienie wałów paznokciowych,
  • opuchlizna wokół paznokcia.

Dodatkowo spod wałów paznokciowych sączy się ropa, która najczęściej pojawia się przy ucisku skóry lub płytki.

Leczenie drożdżycy wygląda tak samo, jak w przypadku grzybicy.

Onychylioza

Onychylioza to odklejanie się płytki paznokcia od łożyska, wynikające z uszkodzeń mechanicznych lub zakażeń czy innych chorób paznokci. Najczęściej do zachorowania dochodzi w gabinetach kosmetycznych podczas nieprawidłowego wykonywanego manicure lub poprzez używanie niewysterylizowanych narzędzi. Polega on na oddzielaniu się płytki od palca, poczynając od wolnego brzegu paznokcia i idąc w głąb. Oddzielona płytka ma na początku biały kolor, z czasem jednak przybiera zieloną lub żółtą barwę.

Na paznokieć z onychyliozą nakładamy specjalne lakiery lub maści o działaniu odkażającym oraz maksymalnie skracamy płytkę, aby uniknąć rozprzestrzeniania się zakażenia.

iStock

Zanokcica paznokci

Zanokcica to choroba, która wywołana jest zakażeniem bakteryjnym, na skutek przerwania skóry przez igłę, cążki lub inny, niewysterylizowany przedmiot. Jego charakterystyczne objawy to ból i zaczerwienienie wałów paznokciowych, a dodatkowo pojawia się ropa. Dolegliwości są bardzo podobne jak w przypadku drożdżycy, jednak zdecydowanie bardziej dotkliwe.

Najskuteczniejszym sposobem leczenie jest podanie antybiotyku, który zatrzyma zakażenie i szybko złagodzi ból.

Uszkodzenie macierzy paznokcia

Uszkodzenie macierzy paznokcia zazwyczaj ma podłoże urazowe, na przykład przytrzaśnięcie. Pojawiają się takie objawy, jak:

  • ból,
  • deformacje,
  • brak wzrostu paznokcia.

Czasami może pojawiać się także wysięk ropny. Jeśli uszkodzenie jest poważne, może doprowadzić do odejścia paznokcia.

Reklama

Do leczenia małego uszkodzenia stosuje się zazwyczaj preparaty odkażające, a niekiedy klamry na paznokcie. W cięższych przypadkach niezbędna będzie chirurgiczna rekonstrukcja paznokcia.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane