Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku. Jak powinien wyglądać schemat pielęgnacji cery?
Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy krok po kroku? Codzienna pielęgnacja twarzy opiera się na kilku etapach: demakijażu, oczyszczaniu, złuszczanie, tonizowaniu, odżywianiu i nawilżaniu. Każdy z nich wpływa na stan naszej skóry, lecz znaczenie ma także dieta i styl życia. Należy zadbać o to, aby kosmetyki do skóry twarzy były dopasowane do typu cery.

- Aneta Zygmuntowicz, Sylwia Przygoda
Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku to coś, co często sprawia wiele kłopotów. Na jej wygląd cery ma wpływ wiele czynników - jej rodzaj, problemy skórne, a nawet pora roku. Mimo iż na stan naszej cery wpływ ma wiele kwestii, prawidłowa pielęgnacja jest podstawą. Pamiętajcie o codziennym demakijażu i nawilżaniu skóry, a także o stosowaniu toniku!
Spis treści:
- Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja twarzy?
- Pielęgnacja twarzy krok po kroku: etapy pielęgnacji twarzy
- Demakijaż to podstawa codziennej pielęgnacji twarzy
- Oczyszczanie twarzy to niezbędny krok pielęgnacyjny
- Złuszczanie martwego naskórka peelingiem w pielęgnacji skóry
- Tonik w pielęgnacji cery
- Nawilżenie skóry w porannej pielęgnacji twarzy
- Czy krem z filtrem to must have? Jak ważny jest SPF w pielęgnacji
- Odżywianie w wieczornej pielęgnacji twarzy
- Kosmetyki uzupełniające w zależności od typu cery
Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja twarzy?
Odpowiednie dbanie o skórę twarzy to nie tylko pielęgnacja, ale również styl życia. Wielkie znaczenie ma tutaj odpowiednia dieta, uzupełnianie braków witamin, aktywność fizyczna. Z kolei bardzo negatywny wpływ na naszą skórę mogą mieć różnego rodzaju używki.
Jeśli chodzi o pielęgnację twarzy, duże znaczenie ma regularność i sumienność. Nasza skóra nie odmieni się z dnia na dzień, czasami zmiany widoczne są dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach.
Przy wyborze odpowiednich kosmetyków musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim dobierajmy produkty odpowiednie do naszego typu cery. Ważna jest również odpowiednia analiza składów, gdyż często w produktach ukryte są składniki, które mogą szkodzić naszej skórze!
Pielęgnacja twarzy krok po kroku: etapy pielęgnacji twarzy
Codzienna pielęgnacja twarzy składa się z kilku kroków. Podstawą jest tutaj dokładne oczyszczenie skóry oraz jej nawilżenie. Istotnymi etapami są także tonizowanie skóry, usuwanie martwego naskórka i odżywianie. Rytuał pielęgnacyjny zawsze powinien odbywać się w określonej kolejności. Jak ona wygląda? Zaczynamy zawsze od oczyszczania skóry - to podstawa, która pozwala aktywnym składnikom jeszcze lepiej regenerować i pielęgnować skórę.
Kolejność nakładania kosmetyków
Kiedy już masz cerę dobrze oczyszczoną i przygotowaną do dalszych kroków, możemy poczuć lekkie skołowanie. Maseczki, toniki, esencje, serum, krem do twarzy, krem pod oczy... W jakiej kolejności stosować te wszystkie produkty? Zasada jest bardzo prosta. Po umyciu buzi zaczynamy od maseczki, jeśli chcemy jej użyć. W przypadku masek w płachcie nie musimy ich zmywać, jednak inaczej wygląda sprawa w przypadku nakładanych maseczek z opakowania, które rozsmarowujemy na skórze. Po maseczce wybieramy produkty w kolejności: od najlżejszej do gęstej konsystencji. W myśl tej zasady: jako pierwszy na skórę aplikujemy tonik, potem esencje, serum, a kolejny krok, ostatni, to wszelkiego rodzaju kremy - te do twarzy i pod oczy.
Zobacz także: Kolejność pielęgnacji twarzy. Instrukcja prawidłowego nakładania kosmetyków i dbania o cerę
Demakijaż to podstawa codziennej pielęgnacji twarzy
Demakijaż to podstawa pielęgnacji. Jeśli zapominamy o usunięciu resztek makijażu przed snem, bardzo szkodzimy skórze. Nawet, jeśli planujemy danego dnia odpuścić wieczorną pielęgnację, zawsze chociaż zmyjmy makijaż z buzi. Makijaż oraz nagromadzony przez cały dzień kurz, brud i sebum zatyka pory naszej skóry i nie pozwala jej oddychać.
Demakijaż możemy wykonać za pomocą różnych kosmetyków. Do cery suchej najlepiej sprawdzą się nawilżające mleczka lub olejki do demakijażu. Przy skórze tłustej i problematycznej lepszym wyborem będzie płyn micelarny.
Zobacz także: Olejek do demakijażu – co zawiera i jak go używać? TOP 5 olejków z KWC [Ranking]
Oczyszczanie twarzy to niezbędny krok pielęgnacyjny
Nawet bardzo dokładny demakijaż nie usunie wszystkich zanieczyszczeń z twarzy. Niezbędny będzie tutaj drugi etap oczyszczania. Należy pamiętać, że dokładne oczyszczenie skóry jest równie ważne, co nawilżenie.
Do drugiego etapu oczyszczania twarzy po demakijażu wybieramy kosmetyki na bazie wody. Świetnie sprawdzi się tutaj żel do oczyszczania twarzy lub pianka do twarzy. Dwuetapowe oczyszczanie zapewni nam czyściutką skórę i pozbędziecie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i sebum.

Złuszczanie martwego naskórka peelingiem w pielęgnacji skóry
Pozbycie się martwego naskórka i sebum z porów skóry jest obowiązkowym etapem pielęgnacji. Dzięki temu dokładnie oczyścimy skórę i zapobiegniemy powstawaniu wyprysków, zaskórników i prosaków. Możemy tutaj postawić na peeling mechaniczny, choć może on podrażnić delikatną skórę twarzy. Dużo lepiej sprawdzą się w tym przypadku peelingi enzymatyczne lub kosmetyki z kwasami.
Peeling do twarzy stosujemy raz w tygodniu, tak by oczyścić cerę, ale nie doprowadzić do nadmiernego złuszczania. Kosmetyki z kwasami możemy stosować częściej, lecz wszystko jest zależne od tego, jaki kwas wybierzemy i jakie będzie miał on stężenie.
Tonik w pielęgnacji cery
Tonizowanie twarzy to przywrócenie naturalnego pH skóry. To bardzo ważny element pielęgnacji, choć często pomijany. Po oczyszczaniu nasza skóra może zmienić pH, co prowadzi do uszkodzenia bariery hydrolipidowej, wysuszenia skóry i podatności na negatywne czynniki zewnętrzne. Nałożenie na skórę toniku przywróci naturalny, lekko kwaśny poziom pH i wzmocni warstwę ochronną skóry.
Tonik należy nakładać zawsze po myciu twarzy, czyli najczęściej dwa razy dziennie za pomocą wacika lub palców. Następnie przechodzimy do dalszych kroków rutyny pielęgnacyjnej.
Nawilżenie skóry w porannej pielęgnacji twarzy
Krem nawilżający to podstawa codziennej pielęgnacji. Zazwyczaj kremy na dzień skupiają się bardziej na tej funkcji, zwłaszcza te na bazie kwasu hialuronowego. Poranne kremy zazwyczaj mają lżejsze, szybciej wchłaniające się formuły, które fantastycznie sprawdzają się pod makijaż. Rzecz jasna krem na noc również często posiada właściwości nawilżające, jednak przywrócenie odpowiedniego nawodnienia produktem na dzień sprawia, że podkład wygląda na naszej skórze jeszcze lepiej. Niwelujemy suche skórki, zbieranie się podkładu w załamaniach, ale także sprawiamy, że cera wygląda świeżo i promiennie.
Czy krem z filtrem to must have? Jak ważny jest SPF w pielęgnacji
Krem z SPF, najlepiej SPF 50, to must have w kosmetyczce każdej z nas. Blokuje promienie słoneczne, które odpowiedzialne są za fotostarzenie skóry, dzięki czemu jego aplikowanie pozwala zachować nam młodzieńczy wygląd cery na długo. Krem z filtrem stosujemy przez cały rok - także jesienią i zimą. Chociaż słońce w chłodniejszym okresie jest słabsze, nie oznacza to, że nie wytwarza szkodliwego dla naszej skóry promieniowania. Jeśli chcesz zadbać o swoją skórę, koniecznie dodaj go do swojej codziennej rutyny.

Odżywianie w wieczornej pielęgnacji twarzy
Do codziennej pielęgnacji warto również wprowadzić kosmetyki o działaniu odżywczym, które odpowiedzą na konkretne problemy skórne. Taką funkcję spełniają między innymi bogate kremy na noc. Mają one konkretniejsze składy, które świetnie dopasujesz do swojego typu skóry. Warto poobserwować przez kilka dni swoją cerę, zobaczyć, jakie są jej największe bolączki - zaczerwienienia, zmarszczki, niedoskonałości, rozszerzone pory, a może przebarwienia? Następnie należy poszukać produktów, które odpowiadają na potrzeby twojej skóry. To bardzo ważny krok w pielęgnacji. Pamiętaj, że kremy na noc są treściwsze, co może oznaczać, że będą się wolniej wchłaniać, a na skórze pozostawią delikatny, ochronny film. Wieczorna pielęgnacja jest bardzo ważna - to właśnie podczas snu nasza skóra regeneruje się najbardziej, a odpowiednie produkty są w stanie wspierać ten proces. Kosmetyki odżywcze zawsze stosujemy podczas wieczornej pielęgnacji, gdyż wtedy skóra absorbuje najwięcej składników odżywczych. Możemy wybrać kosmetyki o działaniu przeciwzmarszczkowym, rozjaśniającym, dogłębnie odżywczym.
Kosmetyki uzupełniające w zależności od typu cery
Oczyszczanie skóry, tonizowanie i aplikowanie kremów na dzień, na noc i z SPF to totalne minimum pielęgnacyjne, jednak to nie wszystko, co możemy zrobić na co dzień dla swojej cery. Do odżywiania cery warto dodać produkty uzupełniające.
- Maseczki do twarzy. To świetny sposób na intensywną pielęgnację skóry, a ich mnogość na rynku sprawia, że każda z nas znajdzie idealnie dobraną dla siebie. Maseczki możemy aplikować nawet codziennie, ale w przypadku mniej wymagającej cery wystarczy raz lub dwa razy w tygodniu.
- Esencje. Są gęstsze od toników, ale wciąż dość płynne. Pełnią przede wszystkim funkcję regenerująco-nawilżającą, kojącą. Jeśli jesteś posiadaczką cery wrażliwej, to produkt dla ciebie!
- Serum. Ma mniejsze cząsteczki niż krem, a jego delikatna, lejąca się formuła jest w stanie znacznie głębiej wniknąć w skórę. Szybko się wchłania i działa precyzyjnie. Jest jak pielęgnacyjny shot dla skóry, który działa dokładnie tam, gdzie zechcesz. Zwłaszcza, że wybór takich produktów jest naprawdę ogromny.
- Kremy pod oczy. To kosmetyki, które dedykowane są zwłaszcza bardzo delikatnej skórze w okolicy oczu. Mają lekkie konsystencje, które nie obciążają skóry. Bardzo często mają właściwości minimalizujące opuchliznę, cienie pod oczami, a także niwelujące zmarszczki.
- Produkty do punktowego stosowania. Z nimi najlepiej zapoznane są z pewnością osoby borykające się z problemami skórnymi. To produkty, które aplikuje się jedynie na problematyczne miejsce.
A jakie produkty uzupełniają waszą codzienną pielęgnację?