
Peeling enzymatyczny - jak działa i kto powinien go używać?
Jesteśmy wielkimi fankami peelingów kwasowych i dość regularnie sięgamy także po peelingi mechaniczne. Wiemy jednak, że niektórym oba te typy eksfoliantów bardziej zaszkodzą niż pomogą. I tym osobom, które od złuszczających kwasów czy drobinek muszą trzymać się z daleka, polecamy peelingi enzymatyczne – skuteczne w usuwaniu zrogowaciałego naskórka, ale znacznie delikatniejsze.

Fot.: iStock
Peeling enzymatyczny – działanie
Peelingi enzymatyczne są przez niektórych zaliczane w poczet peelingów chemicznych. Ich działanie opiera się na wchodzących w ich skład enzymach, które rozpuszczają keratynę – jeden z głównych budulców skóry. W ten sposób peeling enzymatyczny umożliwia usunięcie zrogowaciałych komórek naskórka. A dzięki temu, że działa tylko na najbardziej zewnętrzne warstwy skóry (wnika w nią na głębokość do 0,45 mm) i sięga zaledwie do warstwy kolczastej naskórka, nie powoduje podrażnień.
Enzymami, którym peelingi enzymatyczne zawdzięczają swoje złuszczające działanie są:
- papaina otrzymywana z mleczka owoców i liści melonowca właściwego nazywanego powszechnie papają,
- pozyskiwana z ananasa bromelaina, która oprócz właściwości złuszczających wykazuje także działanie przeciwzapalne,
- znajdująca się w miąższu owoców kiwi aktynidyna,
- działająca złuszczająco (rozjaśniająco) i przeciwbakteryjnie arbutyna otrzymywana z jagód mącznicy lekarskiej, borówki brusznicy oraz z liści gruszy pospolitej i bergenii.
Peeling enzymatyczny – dla kogo?
Peelingi enzymatyczne nadają się w zasadzie do pielęgnacji każdego typu cery – zarówno suchej, jak i tłustej, dojrzałej czy trądzikowej. Ale w związku z tym, że ich używaniu nie towarzyszy pocieranie skóry, jej rozgrzewanie czy głębsze uszkadzanie, polecana jest zwłaszcza osobom z aktywnym trądzikiem z ropnymi zmianami zapalnymi, cerą naczynkową lub wrażliwą.
Peeling enzymatyczny – jak wykonać?
Pierwsze użycie peelingu enzymatycznego dobrze jest poprzedzić próbą alergiczną. Jeżeli nasza skóra nie zareaguje na ten kosmetyk pieczeniem, zaczerwienieniem lub wysypką, możemy spokojnie nakładać peeling enzymatyczny na twarz.
Zanim jednak to zrobimy, należy dokładnie ją oczyścić. Po oczyszczeniu nakładamy peeling enzymatyczny na twarz tak jak maseczkę i zostawiamy go na niej na czas wskazany przez producenta (zwykle jest to 5-10 minut).
Działanie enzymów złuszczających intensyfikuje się pod wpływem ciepła i wilgoci. Dlatego dobrym pomysłem jest nałożenie tego kosmetyku na twarz przed wejściem pod prysznic. Peeling enzymatyczny zmywamy z twarzy wodą albo ściągamy go z niej mokrą gąbeczką kosmetyczną czy wilgotnym ręczniczkiem.
Po złuszczeniu naskórka dobrze jest przetrzeć twarz tonikiem lub spryskać ją hydrolatem (polecamy zwłaszcza hydrolat lawendowy), a następnie nałożyć na nią serum z kwasem hialuronowym i krem nawilżający.
Stosowany regularnie peeling enzymatyczny wygładza skórę, wyrównuje jej koloryt i zmniejsza widoczność porów. Dzięki niemu poszarzała cera odzyskuje blask, a nakładane na nią po złuszczeniu kosmetyki mają szansę lepiej zadziałać.
Zobacz także: Nie musisz zostawiać majątku w centrum odnowy biologicznej. Podpowiemy ci, jak zorganizować sobie domowe spa!
Zdjęcie główne: iStock