Dermaplaning na trądzik, przebarwienia i zmarszczki. Na czym polega?
Dermaplaning polega na skrobaniu twarzy skalepem, które usuwa z niej nie tylko zbędne owłosienie, ale również suchą skórę, przebarwienia i zaskórniki. Dzięki temu przywraca cerze młody wygląd i sprawia, że makijaż prezentuje się jeszcze lepiej. Jednak nie jest to zabieg dla każdego. Zobacz, kto powinien go unikać!

Dermaplaning jest zabiegiem kosmetycznym, który może wyglądać groźnie, ale jest bezbolesny, a efekty są praktycznie natychmiastowe. Chociaż pierwszy zabieg polecamy zrobić u specjalisty, to z powodzeniem możesz go powtórzyć w zaciszu swojego domu. I chociaż brzmi to krwawo, nic bardziej mylnego. W trakcie dermaplaningu nie dochodzi do przerwania ciągłości tkanki! Pomaga on walczyć z niedoskonałościami cery, a także poprawia skuteczność innych zabiegów pielęgnacyjnych.
Spis treści:
- Na czym polega dermaplaning?
- Zalecenia do wykonania dermaplaningu
- Przeciwwskazania do wykonania dermaplaningu
- Efekty dermaplaningu
- Zalecenia po dermabrazji manualnej
- Cena dermaplaningu
- Dermaplaning w domu
Na czym polega dermaplaning?
Dermaplaning w salonach kosmetycznych i klinikach występuje czasem pod nazwą dermabrazji manualnej lub epiderma med-planing. Wszystkie te zabiegi polegają na skrobaniu suchej skóry skalpelem. Ostrze ustawia się pod włos, pod kątem 45 stopni. W tej pozycji ostrze przesuwane jest po całej powierzchni twarzy. Zabieg oczyszczania twarzy trwa od 45 do 60 minut, a w jego trakcie usuwane są włoski, zanieczyszczenia i martwy naskórek.
Zalecenia do wykonania dermaplaningu
Dermaplaning powinny wykonać osoby z poszarzałą skórą, przebarwieniami na twarzy od słońca lub potrądzikowymi, trądzikiem (uwaga, na skórze nie może być aktywnych zmian zapalnych) i łojotokiem. Zabieg oczyszczania twarzy polecany jest przed innymi zabiegami pielęgnacyjnymi - usunięcie martwego naskórka, zanieczyszczeń i włosków sprawia, że cera lepiej absorbuje składniki odżywcze.
Przeciwwskazania do wykonania dermaplaningu
Dermabrazja manualna nie jest dla każdego! Istnieje krótka lista przeciwwskazań. Jeśli spełniasz któryś z warunków, powstrzymaj się przed wykonaniem zabiegu. Możesz zaszkodzić swojej skórze, zamiast jej pomóc! Dlatego jeśli:
- jesteś uczulona na nikiel (może on znajdować się w stopie, z którego wykonany jest skalpel),
- masz wirusową lub bakteryjną chorobę skóry (np. opryszczka),
- masz aktywny trądzik ze zmianami ropnymi,
- masz cukrzycę (skóra u cukrzyków goi się o wiele trudniej i jest wrażliwsza),
powstrzymaj się od wykonania zabiegu dermaplaningu!
Zobacz także: Mikrodermabrazja - co to jest? Efekty, rodzaje, skutki uboczne
Efekty dermaplaningu
Dermaplaning daje efekt rozjaśnionej cery o jednolitym kolorycie. To jeden z najlepszych zabiegów na przebarwienia. Wykonanie dermaplaningu pomaga spłycić zmarszczki. Skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna, a wydzielanie sebum zostaje uregulowane, dzięki czemu skóra się nie przetłuszcza i nie zanieczyszcza.
Zalecenia po dermabrazji manualnej
Zabieg powinno się wykonywać nie częściej niż co dwa tygodnie. Około dwie godziny po zabiegu skóra może być mocno zaczerwieniona, dlatego tuż po dermaplaningu warto wykonać maskę regenerująco-kojącą (np. z kwasem hialuronowym czy kolagenem).
Zobacz także: Kwas hialuronowy na twarz - jak działa i jak stosować? TOP 3 kosmetyków z kwasem hialuronowym
Cena dermaplaningu
Cena za jeden zabieg, który trwa około 45-60 minut, wynosi od 120 do 150 zł i uzależniona jest od miejsca wykonywania, a także kwalifikacji osoby wykonującej go.
Dermaplaning w domu
Jak wspomniałyśmy wcześniej, dermaplaning można wykonać także samodzielnie. Chociaż pierwszy zabieg warto wykonać u specjalisty, aby zapoznać się z dokładną procedurą. Domowy dermaplaning jest o wiele bardziej elastyczny - możesz wykonać go na wybranym obszarze, np. w celu pozbycia się suchych skórek i zatkanych porów na nosie.
Zobacz także: 8 najlepszych domowych sposobów na oczyszczanie porów
W przeciwieństwie do wykonywania dermaplaningu w gabinecie kosmetycznym, w domu używamy bezpieczniejszej alternatywy dla skalpela, czyli składanego ostrza do wyrównywania brwi. Pozwala to zachować większą kontrolę. Jednak jeśli nie masz wprawy w stosowaniu takiego ostrza, najlepiej zachować ostrożność. Jeśli zdecydujesz się przeprowadzić dermaplaning samodzielnie, nie zapomnij o higienie! Zdezynfekuj ostrze i skórę, a także załóż na dłonie rękawiczki.