Bioderma Sebium
Wyniki testu
Bioderma Pigmentbio
Wyniki testu
Max Factor - kosmetyki do makijażu z efektem WOW
Chcę testować
beBIO, Baby Hair Complex
Wyniki testu
Kosmetyki Oillan
Chcę testować
Bioderma Hydrabio Hyalu+
Wyniki testu
NIVEA dwufazowy płyn do demakijażu
Wyniki testu
Zestaw kosmetyków Orientana
Chcę testować
Kosmetyki Kiehl’s
Chcę testować
La Roche-Posay Effaclar
Chcę testować
kosmetyki Clochee
Chcę testować
glov
Laureaci
Maybelline New York i NYX Professional
Laureaci
Garnie Pure Active
Laureaci
Kosmetyki Max Factor
Wyniki testu
Kosmetyki Garnier Vitamin C
Laureaci
Kosmetyki do ciała Mixa
Laureaci
Laureaci
Chcę testować
suche szampony Batiste
Wyniki testu
oczyszczanie twarzy
Pielęgnacja

Oczyszczanie twarzy - w domu czy w salonie? Najskuteczniejsze metody i kosmetyki 

Oczyszczanie twarzy to podstawa pielęgnacji. Nieoczyszczona cera nie wykorzystuje pielęgnacyjnych właściwości kosmetyków, pokrywa się krostkami i wągrami oraz szybciej się starzeje. Ważne jest, aby na co dzień w domu odpowiednio ją oczyszczać, ale raz na jakiś czas warto wspomóc się salonowymi metodami.

Oczyszczanie twarzy musi być nie tylko regularne, ale też skuteczne i bezpieczne. Niewłaściwa metoda, częstotliwość czy źle dobrane kosmetyki mogą bowiem wyrządzić więcej złego niż dobrego. Sprawdźcie, która metoda najlepiej sprawdzi się u was - dwuetapowe oczyszczanie twarzy, urządzenie do oczyszczaniu, a może klasyczny żel lub pianka do mycia twarzy.

Spis treści:

 1. Oczyszczanie twarzy w domu
 2. Dwuetapowe oczyszczanie twarzy
 3. Urządzenie do oczyszczania twarzy
 4. Szczoteczka do oczyszczania twarzy
 5. Kosmetyki do oczyszczania twarzy 
 6. Żel oczyszczający do twarzy 
 7. Pianka oczyszczająca do twarzy
 8. Olej do oczyszczania twarzy
 9. Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki
 10. Zabieg oczyszczania twarzy 
 11. Manualne oczyszczanie twarzy
 12. Wodorowe oczyszczanie twarzy 
 13. Cena oczyszczania twarzy
 14. Oczyszczanie twarzy z wągrów

Oczyszczanie twarzy w domu

Nie umniejszając kosmetologom i dermatologom, decydujące dla stanu twojej skóry rzeczy dzieją się nie w ich gabinetach czy salonach, tylko w twoim domu – a konkretnie w łazience. Każdy dzień powinien się kończyć i zaczynać od starannego oczyszczenia twarzy odpowiednią dla danej cery metodą i zastosować dobrane dla niej kosmetyki. Oczyszczanie twarzy w domu może być z jednej strony niewystarczające, a z drugiej zbyt agresywne. Powinniśmy unikać nadmiernego pocierania twarzy i zbyt częstego stosowania peelingów. Może się to skończyć naruszeniem bariery hydrolipidowej, co spowoduje na przykład nadmierne podrażnienie lub przetłuszczanie cery. Oczyszczając twarz, warto sięgnąć po dwa, a nawet trzy kosmetyki oczyszczające - sam żel do twarzy może okazać się niewystarczający. Przy zbyt słabym oczyszczaniu mogą pojawiać się niedoskonałości: wągry, wypryski i zmarszczki. 

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy

Ostatnio najpopularniejszą, i jak się okazuje najskuteczniejszą, metodą oczyszczania twarzy w domu, jest dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Polega na zastosowaniu w pierwszym kroku oleju do twarzy, który rozpuszcza makijaż i nagromadzone zabrudzenia. Następnie olej zmywamy za pomocą żelu lub pianki do mycia twarzy. Z powodzeniem możemy także zastępować olej dwufazowym płynem. W dwuetapowym oczyszczaniu chodzi o to, aby (tak jak wskazuje jego nazwa) podzielić mycie buzi na dwa etapy. Dzięki temu efekty będą o wiele lepsze, niż nawet gdybyśmy umyli twarz dwa razy tym samym produktem.

dwuetapowe oczyszczanie twarzy

Urządzenie do oczyszczania twarzy

Z powodzeniem możemy sięgnąć także po urządzenia do oczyszczania twarzy w domu. Aktualnie w zaciszu własnej łazienki możemy wykonać nawet salonowy zabieg, jakim jest peeling kawitacyjny. Takie urządzenia niosą jednak ze sobą pewne ryzyko - możemy zbyt mocno naruszyć barierę hydrolipidową skóry. Dlatego lepiej w tym temacie zaufać profesjonalistom i tylko pod okiem kosmetologa (w gabinecie lub po konsultacji także w domu) korzystać z bardziej inwazyjnych urządzeń do oczyszczania twarzy.

Szczoteczka do oczyszczania twarzy

Szczoteczka do oczyszczania twarzy to tak naprawdę jedyne urządzenie, które możemy w pełni bezpiecznie stosować w domu, ale również pod pewnymi warunkami. Z takiej szczoteczki nie wolno korzystać codziennie - w zupełności wystarczy sięgnąć po nią 2-3 razy w tygodniu (a w przypadku cery wrażliwej nawet raz w tygodniu). O wiele delikatniejsze dla skóry są szczoteczki soniczne, dlatego warto zwrócić na to uwagę przy wyborze domowego sprzętu. Taką szczoteczkę do oczyszczania twarzy trzeba także regularnie myć po skończonej pielęgnacji i odpowiednio przechowywać, bo może stać się ona siedliskiem bakterii. Co więcej, nadal korzystając z niej musimy stosować odpowiednie kosmetyki. 

Kosmetyki do oczyszczania twarzy 

Przy wyborze kosmetyków do oczyszczania twarzy powinniśmy kierować się rodzajem swojej skóry, osobistymi preferencjami, a także doświadczeniami. Jedni wolą stosować piankę do twarzy, która z reguły jest delikatniejsza dla cery, inni preferują konsystencję żelu. Ważne, aby brać pod uwagę wskazania na opakowaniu - na przykład nie wybierać żelu do twarzy dla cery mieszanej, jeśli mamy wrażliwą i suchą. Niektórym o wiele łatwiej będzie oczyszczać twarz z pomocą wacików i płynu micelarnego, niż olejami. Warto wziąć to pod uwagę i nie kierować się wyłącznie modą i popularnością danej metody, a wybrać kosmetyki dobrane pod nas, które będą nam jak najlepiej służyć. W kosmetykach do oczyszczania twarzy najważniejsza jest ich skuteczność i jednoczesna delikatność dla bariery hydrolipidowej. 

oczyszczanie twarzy pianką

Żel oczyszczający do twarzy

Żel do twarzy to często najbardziej podstawowy kosmetyk do oczyszczania skóry, jaki zwykle mamy w domu. Jest wydajny i łatwy w stosowaniu. Ważne, by do codziennego użytku wybierać żele oczyszczające bez peelingujących drobinek - te stosowane każdego dnia będą zbyt mocno złuszczać, a tym samym naruszać delikatną barierę hydrolipidową skóry. W efekcie cera może wydawać się lepiej oczyszczona, ale szybko może zacząć się przesuszać lub przetłuszczać.

Pianka oczyszczająca do twarzy

Pianka oczyszczająca do twarzy to delikatny kosmetyk do codziennego mycia twarzy. Delikatna pianka otula cerę i daje się łatwo zmyć z jej powierzchni przy pomocy wody. Często jednak jest na tyle delikatna, że nie wystarcza, aby odpowiednio oczyścić skórę. Świetnie sprawdzi się jednak jako drugi etap oczyszczania twarzy, tuż po demakijażu na przykład płynem micelarnym. Stosując piankę oczyszczającą do twarzy, warto umyć nią skórę dwukrotnie.

Olej do oczyszczania twarzy

Jaki olej do oczyszczania twarzy wybrać? Sporo zależy od rodzaju naszej cery - inny olej będzie odpowiedni dla cery tłustej, a inny do suchej. Posiadacze tej pierwszej powinni zwrócić uwagę na oleje niekomedogenne - na przykład olej jojoba. Z kolei dla cery suchej lepsze będą olej arganowy czy oliwa z oliwek. Do oczyszczania twarzy dobrze sprawdzają się także mieszanki olejów. Warto zwrócić też uwagę na to, czy dany kosmetyk olejowy emulguje z wodą (wytwarza białą piankę i łatwiej zmywa się z twarzy samą wodą). Emulgujący olej do oczyszczania twarzy polecamy skórom tłustym, mieszanym i normalnym. Z kolei cery suche i wrażliwe docenią delikatną warstewkę, jaką pozostawia olej, który nie emulguje. 

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki

W idealnym świecie każda z nas wybierałaby się na oczyszczanie twarzy do kosmetyczki raz w miesiącu. Niestety, rzadko kto ma na to czas i środki... Jeśli jednak uda ci się wygospodarować jedno i drugie, poddaj się któremuś z profesjonalnych zabiegów oczyszczających. Gwarantujemy, że po drugim lub trzecim zabiegu zauważycie znaczącą różnicę. Bo cera oczyszczona w salonie kosmetycznym mniej się zanieczyszcza i błyszczy, zyskuje równomierny koloryt i świeży wygląd.

Zabieg oczyszczania twarzy

Kiedy zgłosimy się na zabieg oczyszczania twarzy do kosmetyczki, u każdego będzie on wyglądał nieco inaczej. Dobry specjalista dobierze zabieg personalnie, będzie miał on różne etapy i różną ich ilość. U niektórych dogłębne oczyszczenie twarzy będzie wymagało peelingu kawitacyjnego, elementów manualnego oczyszczania, a także zakończenia całego rytuału oczyszczającą maską. U innych wystarczy wykonać sam peeling lub wodorowe oczyszczanie twarzy, które ostatnio bardzo polubiły Polki. 

Manualne oczyszczanie twarzy

Ta tradycyjna metoda oczyszczania twarzy polecana jest osobom z mocno zanieczyszczoną skórą i trądzikiem krostkowo-grudkowym. Polega ona na mechanicznym usunięciu zaskórników otwartych i zamkniętych, krostek i prosaków. Zmiany są wyciskane w sterylnych warunkach palcami lub tak zwaną łyżeczką pętelkową, czasami skóra jest też nacinana igłą w celu wydobycia prosaka. Zabieg poprzedza dokładny demakijaż, peeling enzymatyczny, drobnoziarnisty lub gommage oraz otwarcie porów skóry za pomocą sauny do twarzy (strumienia pary). Po oczyszczeniu, na skórę nakładana jest zwykle łagodząca lub antybakteryjna maseczka. 

Wodorowe oczyszczanie twarzy 

Wodorowe oczyszczanie twarzy polega na usunięciu zabrudzeń z powierzchni cery i z porów za pomocą atomów wodoru. To bardzo skuteczna metoda, która jednocześnie jest neutralna dla skóry - nie narusza jej mikrobiomu ani bariery lipidowej. Jest to także niemal bezbolesne oczyszczanie twarzy, a dodatkowym efektem jest dotlenienie skóry, złuszczenie naskórka i przebudowa włókien kolagenowych. Ten rodzaj oczyszczania twarzy u kosmetyczki poleca się szczególnie cerom dojrzałym, mieszanym i suchym. Nie ma przeciwskazań także, aby stosować wodorowe oczyszczanie u osób z trądzikiem i problemem nadreaktywności skóry. 

Cena oczyszczania twarzy

Cena oczyszczania twarzy różni się w zależności od wybranej metody - za sam peeling kawitacyjny zapłacimy zwykle od 100 zł w górę. Jeśli w grę wchodzi manualne oczyszczanie, to cena wzrasta do około 150-200 zł. Za wodorowe oczyszczanie zapłacimy średnio 250 zł. Na cenę wpływ ma także lokalizacja salonu, jego renoma, sprzęt, z jakiego korzysta osoba wykonująca zabieg, a także sam stan naszej skóry. Jeśli jest mocno zanieczyszczona, trzeba będzie poświęcić więcej czasu na to, aby ją oczyścić, a to może równać się ze wzrostem ceny. 

Oczyszczanie twarzy z wągrów

Wiele osób zastanawia się, jak oczyścić twarz z wągrów. Możemy to zrobić zarówno w domu, jak i w salonie. Jeśli jednak nie wprowadzimy do pielęgnacji odpowiedniego złuszczania, wągry mogą powracać, szczególnie na nosie. 

Oczyszczanie twarzy z wągrów warto rozpocząć od peelingu, najlepiej enzymatycznego. Jeśli to nie da dobrych rezultatów, zalecamy sięgnąć po peelingi kwasowe - na przykład z kwasem salicylowym lub glikolowym. Na wągry dobrze zadziała także zielona glinka - skutecznie oczyści pory i zapobiegnie powstawaniu nowych zaskórników. Jeśli jednak będziecie regularnie i dokładnie oczyszczać twarz w domu i w salonie, wągry przestaną się pojawiać. 

Dobrze oczyszczona skóra nie tylko rzadziej pokrywa się krostkami i zaskórnikami, ale też lepiej chłonie składniki aktywne kosmetyków i wolniej się starzeje. Dlatego wybór odpowiedniej metody oczyszczania twarzy i jej regularne stosowanie to najważniejsza rzecz, którą możesz zrobić dla zdrowia i urody swojej cery.

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
Amazon beauty kurier
Styl życia
Beauty Kurier: 10 produktów idealnych na Dzień Kobiet, które zamówisz na Amazon.pl
Współpraca reklamowa
CCC SPORT ICONS - kampania SS2024
Moda
Ikony sportowego stylu marek adidas, Champion, Puma, Reebok, Sprandi i Vans! 
Współpraca reklamowa
Jak się pozbyć trądziku? Nie tylko oczyszczanie jest ważne! Poznaj 4 kroki do pięknej skóry
Pielęgnacja
Jak się pozbyć trądziku? Nie tylko oczyszczanie jest ważne! Poznaj 4 kroki do pięknej skóry
Współpraca reklamowa
EISENBERG Paris i FOREO
Pielęgnacja
Symbioza Piękna: EISENBERG Paris i FOREO Sweden łączą siły w wyjątkowej kolaboracji
Współpraca reklamowa
shehand
Pielęgnacja
Ta seria z ceramidami kompleksowo zadba o skóry dłoni! 
Współpraca reklamowa
Rzęsy bondingowe nanolash
Makijaż
Rzęsy bondingowe Nanolash - szybki sposób na zachwycające spojrzenie
Współpraca reklamowa
Rossmann
Styl życia
Nowa misja Rossmanna: Inspirujemy, wspieramy, pomagamy innym kochać siebie na co dzień
Współpraca reklamowa
Avene
Pielęgnacja
Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2024
Manicure
Modne paznokcie 2024. TOP 9 trendów, które będą hitem tego roku 
Aneta Zygmuntowicz Iga Pejas
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Diety
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost