Oczyszczanie twarzy musi być nie tylko regularne, ale też skuteczne i bezpieczne. Niewłaściwa metoda, częstotliwość, czy źle dobrane kosmetyki, mogą naruszyć barierę hydrolipidową i przyczynić się do powstawania niedoskonałości oraz problemów skórnych. Sprawdź, która metoda najlepiej sprawdzi się u ciebie - dwuetapowe oczyszczanie twarzy, soniczne urządzenie do oczyszczania, czy klasyczny żel lub pianka do mycia twarzy.

Reklama

Spis treści:

  1. Podstawowe produkty do oczyszczania twarzy w domu
  2. O czym pamiętać podczas demakijażu i wieczornego oczyszczania twarzy?
  3. Dwuetapowe oczyszczanie twarzy
  4. Urządzenie do dokładnego oczyszczania twarzy
  5. Jak dobierać kosmetyki do prawidłowego oczyszczania i pielęgnacji twarzy?
  6. Żel czy pianka - który kosmetyk do oczyszczania skóry wybrać?
  7. Olej do codziennego oczyszczania twarzy dla cer suchych i tłustych
  8. Zabiegi oczyszczania twarzy w gabinecie kosmetycznym
  9. Jak oczyścić skórę z wągrów za pomocą peelingów?

Podstawowe produkty do oczyszczania twarzy w domu

Każdy dzień powinien się kończyć i zaczynać od starannego oczyszczenia twarzy odpowiednią dla danej cery metodą. Podstawowe czynności pielęgnacyjno-oczyszczające jesteś w stanie wykonać samodzielnie w domu. Nie musisz wykorzystywać do tego kilkunastu kosmetyków do twarzy, posiadających w składzie szereg różnych składników aktywnych.

W pierwszej kolejności należy postawić na kilka sprawdzonych i skutecznych produktów, które pomogą ci wykonać dokładny demakijaż oraz usuną martwy naskórek. Są to:

  • masełko lub olejek do demakijażu, który posłuży do rozpuszczenia pierwszej warstwy makijażu
  • żel, emulsja lub pianka do dokładnego zmycia rozpuszczonego przez olejek/masełko makijażu
  • delikatny płyn micelarny lub mleczko do demakijażu, które dokładnie oczyści okolice wokół oczu a także inne miejsca na twarzy, do których trudno dotrzeć na wcześniejszych etapach oczyszczania (tj. okolice żuchwy, obszar wokół nozdrzy, czy okolice linii włosów)
  • tonik, służący do przywracania odpowiedniego PH skórze
  • peeling enzymatyczny, który usunie warstwę rogową naskórka i zmniejszy widoczność porów

Zobacz także: Oczyszczanie twarzy - podstawowe zasady i błędy w pielęgnacji

Zobacz także

O czym pamiętać podczas demakijażu i wieczornego oczyszczania twarzy?

Podczas wykonywania demakijażu i oczyszczania twarzy powinnaś unikać jej nadmiernego pocierania. Stosowanie peelingów należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak często powinno wykonywać się peeling twarzy, ponieważ wiele zależy od stanu i typu cery, rodzaju używanych kosmetyków pielęgnacyjnych, czy nawet częstotliwości noszenia makijażu. W zdecydowanej większości przypadków, produktów pielęgnujących wystarczy używać raz w tygodniu.

Zbyt intensywnie wykonywany demakijaż oraz peeling skóry twarzy mogą skończyć się naruszeniem naturalnej bariery ochronnej. W efekcie na twojej cerze pojawią się widoczne podrażnienia oraz stany zapalne. Naruszenie bariery hydrolipidowej prowadzi również do nadprodukcji łoju przez gruczoły łojowe. Nadmiar sebum oznacza szybsze przetłuszczanie się cery, a co za tym idzie - zmniejszoną trwałość makijażu.

Getty Images @Maksym Belchenko

Oczyszczając twarz, warto sięgnąć po dwa, a nawet trzy kosmetyki oczyszczające - sam żel do twarzy może okazać się niewystarczający. Przy zbyt słabym oczyszczaniu mogą pojawiać się niedoskonałości w postaci widocznych stanów zapalnych, a także zaskórników otwartych i zamkniętych.

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy

Najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą w rutynie oczyszczająco-pielęgnacyjnej jest dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Aby je poprawnie wykonać, należy:

  1. W pierwszym kroku zastosować masełko lub olej do twarzy, który rozpuści makijaż i nagromadzone w trakcie dnia zabrudzenia, pyły i kurz.
  2. W drugim kroku zmyć rozpuszczony makijaż za pomocą żelu, emulsji lub pianki do mycia twarzy.
  3. W ostatnim (niekiedy opcjonalnym) kroku użyć płynu micelarnego (np. dwufazowego) i domyć twarz w miejscach, do których nie dotarliśmy w poprzednich etapach demakijażu.

W dwuetapowym oczyszczaniu dzielimy mycie twarzy na dwa równie ważne etapy. Najpierw rozpuszczamy, później zmywamy. Dzięki temu efekty będą o wiele lepsze, niż nawet gdybyśmy umyli twarz kilkukrotnie tym samym produktem.

dwuetapowe oczyszczanie twarzy

Urządzenie do dokładnego oczyszczania skóry twarzy

Aby wykonać prawidłowe oczyszczanie twarzy, z powodzeniem możemy sięgnąć także po urządzenia soniczne, które przystosowane są do użytku domowego. Szczoteczka do oczyszczania twarzy to tak naprawdę jedyne urządzenie, z którego możesz w pełni bezpiecznie korzystać w domu. Posiada ona zwykle kilka trybów, dzięki czemu stopień intensywności pulsowania da się dobrać zgodnie z indywidualnymi preferencjami i potrzebami skóry twarzy.

Getty Images @dragana991

Z urządzenia nie wolno jednak korzystać codziennie - w zupełności wystarczy sięgnąć po nią 2-3 razy w tygodniu (a w przypadku cery wrażliwej nawet raz w tygodniu). Zbyt częste używanie urządzeń sonicznych również może doprowadzić do naruszenia bariery hydrolipidowej, ponieważ ciągłe pocieranie i usuwanie martwego naskórna podrażnia cerę. Po skończonej pielęgnacji szczoteczkę należy dokładnie umyć i odpowiednio przechowywać, gdyż może ona stać się siedliskiem bakterii.

Zobacz także: Szczotki do oczyszczania twarzy. Top 5 hitów z KWC

Jak dobierać kosmetyki do prawidłowego oczyszczania i pielęgnacji twarzy?

Przy wyborze kosmetyków do demakijażu oraz codziennego oczyszczania cery powinnaś wziąć pod uwagę:

  • rodzaj skóry (np. sucha, normalna, tłusta, trądzikowa)
  • alergie na poszczególne składniki w kosmetykach
  • osobiste preferencje dotyczące konsystencji produktów
  • skład innych kosmetyków pielęgnacyjnych, jakich używasz podczas codziennej rutyny skin care

Czytanie drogeryjnych etykiet z szeregiem składników aktywnych w składzie może okazać się trudnym zadaniem. Warto więc kierować się wskazaniami producentów, którzy zwykle informują konsumentów o tym, do jakiego typu cery przeznaczony jest dany produkt pielęgnacyjny. W kosmetykach do oczyszczania twarzy najważniejsza jest ich skuteczność i jednoczesna delikatność dla bariery hydrolipidowej. Jeśli posiadasz już w swoich zbiorach sprawdzony produkt, to nie musisz zmieniać go na inny. W przypadku pielęgnacji skóry i oczyszczania twarzy metoda "mniej znaczy więcej" świetnie się sprawdza.

oczyszczanie twarzy pianką

Zobacz także: 8 najlepszych domowych sposobów na oczyszczanie porów

Żel czy pianka - który kosmetyk do oczyszczania skóry wybrać?

Żel do twarzy i pianka oczyszczająca do twarzy to produkty, które różnią się przede wszystkim konsystencją. Oba te kosmetyki są stosunkowo proste w użyciu i przeznaczone do stosowania rano i wieczorem. Aplikowanie ich wymaga użycia wody. Żele są zwykle nieco gęstsze, natomiast pianki posiadają lekką, delikatną formułę. Żelowe konsystencje cechują się najczęściej nieco lepszą wydajnością, jednak nie jest to reguła.

Getty Images @InnaVlasova

Wybór między tymi dwoma typami kosmetyków zależy przede wszystkim od typu cery i indywidualnych preferencji. Jeśli jesteś posiadaczką bardzo wrażliwej skóry, postaw na piankę. Wybierając żel oczyszczający, lepiej unikaj formuł z peelingującymi drobinkami - te stosowane każdego dnia będą zbyt mocno złuszczać. W pierwszej kolejności warto zwracać uwagę na skład kosmetyków, ponieważ to od nich zależy, czy dany produkt możemy uznać za delikatny.

Olej do codziennego oczyszczania twarzy dla cer suchych i tłustych

Kolejnym produktem, który świetnie sprawdzi się do codziennego rytuału oczyszczania skóry twarzy, jest olej. Wybór odpowiedniego kosmyku o oleistej bazie powinien być podejmowany z uwzględnieniem rodzaju cery. Inny olej będzie odpowiedni dla cery tłustej, a inny dla cery suchej. Posiadaczki skóry z tendencją do przetłuszczania powinny zwrócić uwagę na oleje niekomedogenne - na przykład olej jojoba. Z kolei dla cery suchej lepsze będą takie oleje jak olej arganowy, czy oliwa z oliwek. Świetnym olejkiem do niemal każdego typu cery jest olej migdałowy.

Do oczyszczania twarzy dobrze sprawdzają się także mieszanki olejów. Warto zwrócić też uwagę na to, czy dany kosmetyk olejowy emulguje z wodą (wytwarza białą piankę i łatwiej zmywa się z twarzy samą wodą). Emulgujący olej do oczyszczania twarzy polecany jest skórom tłustym, mieszanym i normalnym. W przypadku cer z tendencją do przesuszania oleje nieposiadające właściwości emulgujących również mogą okazać się dobrym rozwiązaniem, ponieważ zapewnią dodatkową warstwę odżywczą.

Zobacz także: Olejek do demakijażu – co zawiera i jak go używać? TOP 5 olejków z KWC [Ranking]

Zabiegi oczyszczania twarzy w gabinecie kosmetycznym

Jedną z możliwości dogłębnego oczyszczenia twarzy jest wizyta w salonie kosmetycznym. To doskonałe rozwiązanie dla pań, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją cery. Specjalista dobierze zabieg w sposób spersonalizowany, a więc dopasowany do indywidualnych wymagań skóry. Częstotliwość wykonywania oczyszczania twarzy w gabinecie zależna jest przede wszystkim od stanu skóry oraz specyfiki samego zabiegu.

U niektórych dogłębne oczyszczenie twarzy będzie wymagało peelingu kawitacyjnego, elementów manualnego oczyszczania, a także zakończenia całego rytuału oczyszczającą maską. U innych wystarczy wykonać sam peeling lub wodorowe oczyszczanie twarzy, które delikatnie złuszczy skórę, usunie martwy naskórek i oczyści pory z sebum, znajdującego się przy ujściu gruczołów łojowych.

Jak oczyścić skórę z wągrów za pomocą peelingów?

Wiele osób zastanawia się, jak oczyścić twarz z wągrów. Możemy to zrobić zarówno w domu, jak i w salonie. Jeśli jednak nie wprowadzimy do pielęgnacji odpowiedniego złuszczania, a także nie zapewnimy cerze dostatecznego poziomu nawilżenia, zaskórniki mogą powracać.

Oczyszczanie twarzy z wągrów warto rozpocząć od peelingu enzymatycznego, który jest stosunkowo delikatny dla skóry i nie narusza jej bariery hydrolipidowej. Obecnie coraz rzadziej korzysta się z peelingów mechanicznych, ponieważ ruch ścierania nie jest przyjazny dla cery i może podrażniać warstwę ochronną.

Jeśli stosowany 1-2 razy w tygodniu peeling nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto sięgnąć po peelingi kwasowe - np. z kwasem salicylowym lub glikolowym. Na wągry dobrze zadziała także zielona glinka, która skutecznie oczyszcza pory i zapobiega powstawaniu nowych zaskórników. Należy podkreślić, że używanie kwasów wiąże się z koniecznością regularnego stosowania SPF.

Getty Images @Kyryl Gorlov
Reklama

Dobrze oczyszczona skóra nie tylko rzadziej pokrywa się krostkami i zaskórnikami, ale też lepiej chłonie składniki aktywne kosmetyków i wolniej się starzeje. Dlatego wybór odpowiedniej metody oczyszczania twarzy i jej regularne stosowanie to najważniejsza rzecz, którą możesz zrobić dla zdrowia i urody swojej cery!

Reklama
Reklama
Reklama