Dolina łez – co to jest, jak zapobiegać jej powstawaniu i jak ją zlikwidować
Dolina łez to zagłębienie, które rozciąga się od wewnętrznego kącika oka mniej więcej do połowy policzka. Jej głębokość i szybkość pojawienia się zależy od cech indywidualnych, ale głównym powodem powstawania doliny łez jest postępujące starzenie się tkanek i utrata jędrności skóry pod oczami. Sprawdźcie, jak się jej pozbyć i jak jej zapobiec.

- Paulina Brzozowska
Zmieniony wygląd okolic oczu to zwykle wynik zmniejszającej się z wiekiem elastyczności i sprężystości skóry, starzenia się mięśni twarzy oraz tkanki tłuszczowej. Z tych samych powodów pod oczami pojawiają się charakterystyczne zagłębienia, czyli tak zwane doliny łez. Chcąc się ich pozbyć, należy wypełniać ubytki odpowiednimi substancjami w roli wypełniacza, np. kwasem hialuronowym.
Spis treści:
- Co to jest dolina łez i jak powstaje?
- Jak zapobiec powstawaniu doliny łez?
- Jak pozbyć się doliny łez?
- Jak usunąć dolinę łez domowymi sposobami?
Co to jest dolina łez i jak powstaje?
Zastanawiacie się, czym jest defekt estetyczny znany jako dolina łez na twarzy? Jak łatwo się domyślić, jest to zmiana w okolicach, na których zazwyczaj pojawiają się łzy pod oczami. Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. My za to twierdzimy, że okolice oczu odzwierciedlają nasz wiek i mówią wiele o naszym stylu życia oraz faktycznym stanie naszej skóry. Cienie pod oczami, umiejscowione pod nimi worki czy opadające powieki to często efekt braku snu, zmęczonej skóry, nieodpowiedniej diety lub skutek uboczny choroby. Najczęściej jednak "zawdzięczamy" je upływowi czasu. Dolina łez to wyraźny rowek ciągnący się od wewnętrznego kącika oka do połowy policzka. Powstaje wraz z wiekiem na skutek m.in.:
- zaniku tkanki podskórnej,
- predyspozycji genetycznych,
- wiotczenia skóry,
- wiotczenia mięśni i powięzi znajdujących się w okolicy oczodołu i policzka.
Efektem tych zmian jest zapadanie twarzy pod okiem i powstanie bardzo wyraźnej zmarszczki. Krawędź powstałego zagłębienia jest zgodna z kierunkiem płynięcia łez – stąd nazwa "dolina łez". Zagłębienia pod oczami zaczynają powstawać w tym samym czasie, kiedy zaczynają zanikać włókna kolagenowe w naszej twarzy, czyli około 25. roku życia.
Ale naprawdę widoczność doliny łez staje się większa u osób po 40. roku życia. Tworzenie się doliny łez i zwiększenie jej widoczności może wywołać tak zwana przepuklina powieki dolnej, kiedy pod okiem pojawia się worek z tkanki tłuszczowej.

Jak zapobiegać powstawaniu doliny łez?
Usunięcie doliny łez nie jest łatwe, dlatego najlepiej jest opóźniać jej powstawanie i zmniejszać jej widoczność w odpowiedni sposób pielęgnując okolice oczu. Najlepiej jest regularnie i dość energicznie wklepywać w skórę pod oczami krem zawierający takie składniki jak:
- kwas hialuronowy, który nawilża skórę,
- witaminę C, która stymuluje produkcję kolagenu, zwiększając elastyczność skóry,
- witaminę E, która chroni skórę przed przyspieszającymi jej starzenie się wolnymi rodnikami,
- retinol, który intensyfikuje produkcję kolagenu i elastyny, zapewniających skórze elastyczność i sprężystość.
Uchronimy się przed powstaniem doliny łez regularnie masując okolice oczu oraz ćwicząc mięśnie twarzy w celu ich wzmocnienia.
Jak pozbyć się doliny łez?
Zagłębienie w skórze wokół oczu można spłycać lub usuwać poddając się mniej lub bardziej inwazyjnym zabiegom kosmetycznym, medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej oraz laserem w odpowiednich klinikach. Wypełnienie doliny łez sprawi, że stanie się mniej widoczna. popularne jest zastosowanie któryś z rewitalizujących zabiegów. Pomoże osocze bogatopłytkowe lub mezoterapia igłową. Jeśli jest jednak bardzo wyraźna i głęboka, najczęściej stosuje się wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym. Efekt tego zabiegu jest widoczny natychmiastowo (choć początkowo może pojawić się niewielki obrzęk) i utrzymuje się kilka miesięcy. Zabieg wypełniania doliny łez należy bowiem powtarzać i utrwalać.

Zobacz także: Krem pod oczy poprawi stan skóry pod oczami i opóźni jej starzenie się. Sprawdź, jak wybrać ten właściwy!
Jak usunąć dolinę łez domowymi sposobami?
Dolinę łez trudno jest usunąć domowymi sposobami, jednak nie jest to niemożliwe. Największe szanse powodzenia mamy wówczas, kiedy zaczęła się ona dopiero kształtować i jest wciąż płytka i mało widoczna. Wówczas pomoże nam odpowiednia pielęgnacja cery i dermokosmetyki oraz ujędrniający masaż twarzy. W kosmetykach warto by znalazły się takie składniki jak peptydy, kolagen, kofeina, kwas hialuronowy, skwalan, algi morskie i inne elementy wzmacniające cerę i napinające ją. Przy regularnym stosowaniu mogą pomóc usunąć płytką dolinę łez lub zapobiec jej dalszemu pogłębianiu się.