Hyaluronic Acid - właściwości i zastosowanie

Kwas Hialuronowy

Hyaluronan

Kwas hialuronowy – jakie ma właściwości i w jakich kosmetykach go znajdziemy?

Kwas hialuronowy (INCI: Hyaluronic Acid) to substancja wytwarzana przez ludzki organizm. Jest składnikiem łez i skóry. Jest biozgodny z naszym organizmem. Dzięki temu nie działa alergizująco. Z powodzeniem można wykorzystywać go do nawilżania skóry, modelowania części ciała i zmniejszania widoczności zmarszczek. Znajduje się w wielu kosmetykach, głównie przeznaczonych do pielęgnacji cery suchej i potrzebującej nawilżenia.

Spis treści:

 • Właściwości kwasu hialuronowego
 • Zastosowanie kwasu hialuronowego
 • W jakich kosmetykach można znaleźć kwas hialuronowy
 • Czy kwas hialuronowy jest bezpiecznym składnikiem?
 • Z jakimi składnikami kosmetyków nie należy łączyć kwasu hialuronowego?
 • Czy kwas hialuronowy jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
 • Efekty uboczne
 • Wpływ kwasu hialuronowego na środowisko

Właściwości kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy jest biopolimerem, który w organizmie ludzkim występuje jako hialuronian sodu. Są trzy jego rodzaje:

 • małocząsteczkowy kwas hialuronowy – wnika w głębsze warstwy skóry, nawilżając ją. Korzystnie wpływa na odnowę naskórka, w szczególności po peelingach. Wykazuje działanie łagodzące, nawilżające, a także wygładzające i poprawiające jędrność skóry;
 • średniocząsteczkowy kwas hialuronowy – ma właściwości silnie nawilżające zewnętrzną warstwę naskórka. Zwiększa elastyczność skóry i poprawia jej strukturę;
 • wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy – zatrzymuje wodę w skórze, tworząc film, który chroni przed utratą wody. Uzupełnia ubytki w skórze, w tym zmarszczki, dzięki czemu stają się one mniej widoczne. Zmniejsza widoczność blizn.

Kwas hialuronowy jest uważany za higroskopijną cząsteczkę, która ma możliwość wiązania dużych ilości wody. Jego funkcje zależą od miejsca występowania w ludzkim organizmie. Najwięcej, bo aż 50%, znajduje się w skórze. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie nawilżonej skóry. Z wiekiem jego ilość w skórze maleje, przez co uwidaczniają się niedoskonałości, takie jak zmarszczki czy brak jędrności.

Właściwości kwasu hialuronowego w kosmetyce:

 • nawilżenie skóry;
 • poprawa jędrności i elastyczności;
 • zmniejszenie widoczności zmarszczek i blizn;
 • poprawa owalu twarzy;
 • lepszy transport składników aktywnych w skórze;
 • przyspieszenie gojenia się ran lub podrażnień.

Kwas hialuronowy o wysokiej masie cząsteczkowej wykazuje dodatkowo działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Na skórę

Głównym działaniem kwasu hialuronowego jest wiązanie cząsteczek wody. Dzięki temu odpowiada on za prawidłowy poziom nawilżenia. Wypełniając przestrzeń międzykomórkową skóry, tworzy powłokę, która chroni ją przed utratą wody i wnikaniem drobnoustrojów. Wiążąc wodę, uelastycznia skórę, nawilża ją, zmiękcza i napina. W efekcie wygląda ona młodziej, a zmarszczki stają się mniej widoczne. Kwas hialuronowy stosowany na skórę, w zależności od wielkości cząsteczek, ma właściwości nawilżające, regenerujące, łagodzące, ujędrniające, uelastyczniające oraz przyspieszające gojenie.

Na włosy

Kwas hialuronowy jest stosowany do nawilżenia włosów. Sprawdza się w szamponach i odżywkach przeznaczonych dla włosów delikatnych i zniszczonych. Wykazuje właściwości antystatyczne (włosy nie elektryzują się). Można go znaleźć w serach czy w sprayach pielęgnujących, nawilżających i zapobiegających przesuszeniu. Może być stosowany na skórę głowy. W efekcie będzie ona nawilżona, a wszelkie podrażnienia zostaną złagodzone. Kwas hialuronowy sprawdza się w przypadku każdego rodzaju włosów: niskoporowatych, średnioporowatych i wysokoporowatych. To, jak często należy stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym, zależy od rodzaju włosów.

W jakich kosmetykach można znaleźć kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy ma szerokie zastosowanie nie tylko w kosmetologii. Na rynku istnieje wiele kosmetyków, które mają tę substancję w składzie. Najczęściej jest ona spotykana w:

 • kosmetykach nawilżających i ujędrniających,
 • kremach do twarzy,
 • serach nawilżających,
 • balsamach do ciała,
 • tonikach,
 • płynach micelarnych,
 • szamponach do włosów,
 • płynach do higieny intymnej,
 • kremach pod oczy,
 • kremach do rąk.

Kwas hialuronowy w kosmetykach stosowanych w domu występuje najczęściej w stężeniu 1,5–5%. Jest on również wykorzystywany w zabiegach medycyny estetycznej, głównie do wypełniania ust, modelowania nosa, powiększania biustu i wolumetrii twarzy.

Czy kwas hialuronowy jest bezpiecznym składnikiem?

Kwas hialuronowy naturalnie znajduje się w ludzkim organizmie, dlatego jest uważany za bezpieczny składnik. Należy pamiętać, że już po 25 roku życia zaczyna spadać jego ilość. Po pięćdziesiątce w skórze znajduje się jedynie połowa pierwotnej ilości kwasu hialuronowego, a po 80 roku życia jego ilość spada do zera.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie należy łączyć kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy jest uznawany za bezpieczny składnik, który często jest łączony z innymi substancjami. Nie powinno się go jednak łączyć z olejami, ponieważ nie przeniknie przez tłustą warstwę. W takiej sytuacji należy najpierw zastosować kwas hialuronowy w swojej pielęgnacji, a następnie tłuste produkty.

Czy kwas hialuronowy jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Kwas hialuronowy można znaleźć w przyrodzie, ponieważ występuje on w każdym żywym organizmie. U człowieka stanowi składnik pępowiny, ciałka szklistego oka, stawów oraz ścian naczyń krwionośnych. Najwięcej jednak znajduje się go w skórze, a dokładnie w jej warstwie kolczystej. Dzięki rozwojowi biotechnologii można go również wytwarzać bez udziału zwierząt i może być wykorzystywany w kosmetykach dla wegan.

Efekty uboczne

Stosowanie preparatów kosmetycznych z omawianym składnikiem nie wywołuje efektów ubocznych, ponieważ jest on substancją biozgodną z organizmem człowieka. Jest wykorzystywany w kosmetykach do pielęgnacji cery suchej, wrażliwej, a także tłustej i trądzikowej. Nie działa komedogennie, dlatego osoby z niedoskonałościami mogą stosować go bez obaw o nasilenie trądziku.

Wpływ kwasu hialuronowego na środowisko

Kwas hialuronowy nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Nie zagraża również organizmom żywym.

Działanie w kosmetykach

Składnik nadaje roztworom wodnym żelową konsystencję, poprawia wchłanianie substancji aktywnych w głąb skóry, jednakże wbrew pogłoskom, w formie kosmetyku nie ma zdolności przenikania do skóry właściwej, dlatego jakiekolwiek pozytywne efekty, z kosmetycznego zastosowania HA wynikają z jego obecności na powierzchni skóry. Dużo lepiej wnikająca jest forma soli kwasu hialuronowego ze względu na mniejszą cząsteczkę. Kwas hialuronowy przede wszystkim wykorzystywany jest w kosmetyce do wypełnienia zmarszczek, wygładzania, nawilżania, ujędrniania, napinania i zmniejszania porów, regeneracji skóry czy poprawiania konturu twarzy. Stosuje się go w kremach do twarzy i ciała, nawilżających żelach i serum, koncentratach i maseczkach nawilżających, ujędrniających. Wykazuje także lekkie działanie gojące. Znajduje również zastosowanie w medycynie estetycznej, wprowadza się go metodą mezoterapii do skóry w formie krystalicznego, przejrzystego i plastycznego żelu, w miejsca powstawania zmian starczych lub w celu powiększenia np. ust przy pomocy cienkiej igły. Jego zadaniem jest związanie wody, a w efekcie wywołanie spęcznienia tkanki oraz jej napięcie. Przekłada się to na wygładzenie zmarszczek i poprawienie konturu twarzy. Ze względu na to, że kwas hialuronowy stopniowo wchłania się do organizmu, wypełnienie i implanty na bazie żeli hialuronowych są nietrwałe.

Typ składnika

Substancja syntetyczna, Substancja pochodzenia zwierzęcego, Substancja roślinna, Substancja różnego pochodzenia

Funkcja w kosmetyku

Humektant

Lepiszcze

Substancja konsystencjotwórcza

Nośnik substancji aktywnej, Promotor przejścia

Rozjaśniacz/Wybielacz

Substancja aktywna

Substancja antystatyczna

Substancja kojąca, łagodząca, substancja wzmacniająca naczynia krwionośne

Substancja nawilżająca

Substancja przeciwłojotokowa

Substancja przeciwzmarszczkowa

Substancja wygładzająca

Substancja żelująca

Komedogenny
1
słabsze działanie silne działanie
Alergenne
1
słabsze działanie silne działanie
Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Nie wiadomo

Tak

Nie

Produkty z tym składnikiem

Nie posiadamy podobnych produktów dla danej katergorii.