Reklama

Wśród domowych sposobów na siniaki możemy wyróżnić zimny kompres, a także ciepłe okłady z kapusty i octu. Aby szybciej pozbyć się stłuczeń, warto również sprawdzić własną apteczkę i zobaczyć, czy nie znajduje się w niej maść arnikowa lub maść heparynowa. Oba te naturalne produkty mają działanie przeciwzapalne, a w dodatku kosztują od kilku do kilkunastu złotych.

Reklama

Spis treści:

  1. Powstawanie siniaków a kruchość naczyń krwionośnych
  2. Domowe sposoby na siniaki: zimny kompres czy ciepłe okłady?
  3. Jak długo goją się siniaki?
  4. Domowe sposoby na siniaki z użyciem maści arnikowej lub heparynowej
  5. Sprawdzone sposoby na siniaki na twarzy: okłady z octu i kapusty
  6. Gojenie siniaków od wewnątrz: dieta i suplementacja

Powstawanie siniaków a kruchość naczyń krwionośnych

Siniaki powstają w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych, co prowadzi do wycieku krwi i gromadzenia się jej pod skórą. Gdy dochodzi do urazu, naczynia mogą ulec rozerwaniu lub uszkodzeniu, w wyniku czego krew zbiera się w otaczających tkankach. Gromadzi się pod skórą, tworząc charakterystyczne, zasiniałe punkty.

Siniaki są częstą przypadłością u osób, które mają problemy z kruchością naczyń krwionośnych. Taki stan może być spowodowany również innymi czynnikami natury zdrowotnej, takimi jak:

  • zaburzenia krzepliwości lub krążenia krwi,
  • niedobory witaminy C i K,
  • niedobory minerałów (np. żelaza, czy magnezu),
  • nadciśnienie tętnicze,
  • anemia.

Co ciekawe, wzmożone powstawanie siniaków jest pospolitym zjawiskiem u kobiet podczas miesiączki. W tym czasie naczynia krwionośne są znacznie osłabione, a to z kolei zmniejsza odporność organizmu na ewentualne stłuczenia.

Domowe sposoby na siniaki: zimny kompres czy ciepłe okłady?

Wśród domowych sposobów na stłuczenia i siniaki możemy wyróżnić zarówno zimny kompres, jak i ciepłe okłady. Obie te metody bywają niezwykle pomocne, jednak głównym czynnikiem, warunkującym ich skuteczność, jest czas powstania siniaka. Wybór między zimnym kompresem a ciepłymi okładami zależny jest więc od fazy gojenia się zasinienia.

Zimny kompres stosowany jest zazwyczaj w początkowej fazie powstawania siniaka, gdy naczynia krwionośne są jeszcze poszerzone lub istnieje prawdopodobieństwo, że nadal krwawią. Schłodzony okład, zaaplikowany bezpośrednio na miejsce stłuczenia, minimalizuje ryzyko nadmiernego wylewu krwi pod skórą. Zwęża i uszczelnia naczynia krwionośne, co dodatkowo zmniejsza obrzęk powstały podczas urazu. Stosowanie zimnego kompresu przez około 15-20 minut co kilka godzin może przyspieszyć gojenie się siniaka, zmniejszając tym samym jego rozmiar oraz nasilenie.

Getty Images @AndreyPopov

Ciepłe okłady powinny być stosowane zdecydowanie później, kiedy przepływ krwi jest ustabilizowany, a miejsce stłuczenia nie jest już mocno spuchnięte. Aplikacja ciepłego kompresu rozszerza naczynia krwionośne, co z kolei pomaga w resorpcji krwiaków i przyspiesza proces gojenia.

Zobacz także: Opuchlizna pod oczami – przyczyny powstawania i sposoby leczenia

Jak długo goją się siniaki?

W większości przypadków siniaki znikają samoistnie w ciągu kilku dni do dwóch tygodni, przy czym większość objawów, takich jak ból i obrzęk, zazwyczaj ustępuje w ciągu pierwszych kilku dni. Okres rekonwalescencji po stłuczeniu, czy uszkodzeniu naczyń krwionośnych, jest jednak kwestią indywidualną i zależną przede wszystkim od:

  • stopnia rozlewu krwi w tkance podskórnej - im większy uraz, tym dłuższy proces gojenia się rany i zasinienia
  • lokalizacji siniaka - np. siniaki w okolicach stawów, takich jak łokcie czy kolana, mogą goić się wolniej ze względu na większą ruchomość tych obszarów oraz zwiększone ryzyko podrażnień i nawrotów urazów
  • stanu zdrowia jednostki - organizm osoby posiadającej przewlekłe problemy zdrowotne z krzepliwością krwi lub borykającej się z niedoborem witamin i minerałów będzie wykazywał mniejszą zdolność do wchłaniania siniaków
  • zastosowanych metod leczenia - stosowanie domowych sposobów i sprawdzonych maści może znacząco zmniejszyć czas wchłaniania siniaków
  • wieku - np. osoby starsze mogą borykać się ze zwyrodnieniami włókien kolagenu i elastyny, które mają ogromny wpływ na kondycję skóry i stabilność ścian krwionośnych
  • fazą cyklu w przypadku kobiet - w trakcie menstruacji naczynia krwionośne kobiet są osłabione, co spowalnia procesy regeneracyjne
Getty Images @Photoboyko

Zobacz także: Domowe sposoby na strupki na głowie. Skąd biorą się strupki i jak się ich pozbyć?

Domowe sposoby na siniaki z użyciem maści arnikowej lub heparynowej

W domowej apteczce możesz znaleźć wiele naturalnych maści, które pomogą w szybkim zlikwidowaniu siniaka. Wielofunkcyjnym preparatem, zmniejszającym zasinienia, jest np. maść arnikowa. Zawiera ona ekstrakty z rośliny arniki, które mają działanie przeciwzapalne i antyseptycznie. Stosowanie maści arnikowej na siniaki może pomóc w zminimalizowaniu obrzęku. Dodatkowo preparat zadziała jak maści przeciwbólowe i ukoi stłuczony lub uszkodzony obszar.

Getty Images @Polina Strelkova

Heparynowe maści to kolejny typ produktu, którym można smarować siniaki. Stosowanie heparyny w postaci żelu to jeden ze skuteczniejszych sposobów łagodzenia dyskomfortu i przyspieszania procesu gojenia. Substancja ta ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Regularne smarowanie miejsca, w którym doszło do wylewu krwi, może pomóc zmniejszyć stan zapalny i opuchliznę.

Getty Images @Emilija Manevska

Sprawdzone sposoby na siniaki na twarzy: okłady z octu i kapusty

Kolejnymi, domowymi sposobami na siniaki w okolicach twarzy są okłady z kapusty oraz octu. Obie te metody przyśpieszają proces gojenia i wpływają na redukcję zasinienia.

Jeśli decydujesz się na kompresy z użyciem octu, pamiętaj o tym, że jego charakterystyczna woń może okazać się zbyt drażniąca dla wrażliwej skóry pod oczami. Jest to więc sposób, do którego należy podchodzić z rozwagą. Aby zastosować okłady z octu, wystarczy namoczyć gazę lub chusteczkę w rozcieńczonym z wodą occie (zwykle w proporcji 1 łyżka octu do 2-3 łyżek wody), a następnie delikatnie przyłożyć gazę do siniaka na twarzy na około 15-20 minut. Ocet zwiększy krążenie krwi, a tym samym pobudzi naczynia krwionośne do procesów regeneracyjnych.

Getty Images @kokouu

W podobny sposób działa okład z liści kapusty. Jeśli chcesz szybko pozbyć się siniaka, sparz je wrzątkiem, a następnie delikatnie roztłucz tłuczkiem. Rozgnieciony liść kapusty przyłóż do miejsca zasinienia na twarzy i pozostaw na około 15-20 minut. Ta metoda jest zdecydowanie mniej inwazyjna dla skóry, a więc świetnie sprawdzi się u posiadaczek wrażliwej cery.

Zobacz także: Okłady na oczy - TOP 5 sposobów na zmęczone, opuchnięte oczy

Gojenie siniaków od wewnątrz: dieta i suplementacja

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zewnętrznie aplikowane preparaty zmniejszające obrzęk powinny być stosowane wraz z suplementacją od wewnątrz. Jedną z częstych przyczyn powstawania zasinień są niedobory witamin E i C, a także cynku i żelaza. Wszystkie te składniki mają istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, a co za tym idzie - szybsze gojenie siniaków.

Reklama

Specjaliści bardzo często zalecają suplementację witamin z grupy C, ponieważ są to silne antyoksydanty, które odgrywają kluczową rolę w produkcji kolagenu, czyli białka niezbędnego do prawidłowego gojenia się skóry. Niezależnie od tego, czy źródłem powstania siniaków są zabiegi natury medycyny estetycznej, czy poważniejsze urazy, warto zadbać o przyśpieszenie procesów regeneracyjnych!

Getty Images @m-gucci
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane