Reklama

Drenaż limfatyczny twarzy to tzw. masaż uciskowy. Obejmuje twarz, szyję i okolicę obojczyków. Poza likwidowaniem obrzęku, niweluje cienie pod oczami, a także pomaga... oczyścić zatoki. Odpowiednio przeprowadzony jest w stanie wyrównać koloryt cery, a nawet spłycić zmarszczki. To też przede wszystkim to doskonały zabieg relaksacyjny, który przynosi ukojenie napiętym mięśniom twarzy.

Reklama

Spis treści:

  1. Na czym polega masaż limfatyczny twarzy?
  2. Jakie efekty daje drenaż limfatyczny twarzy?
  3. Jak wykonać drenaż limfatyczny twarzy szyi i dekoltu krok po kroku w domu?
  4. Jak często należy wykonywać drenaż limfatyczny twarzy?
  5. Cena drenażu limfatycznego w gabinecie
  6. Kto powinien wykonać drenaż limfatyczny twarzy?
  7. Przeciwwskazania do wykonania drenażu limfatycznego twarzy

Na czym polega masaż limfatyczny twarzy?

Poza układem krwionośnym przez nasze ciało przebiega układ limfatyczny. Limfa to wodnisty płyn pochodzący z krwi. Zawiera elektrolity i białka, a jej zadaniem jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Jednak zdarza się, że limfa zalega w warstwach podskórnych, tworząc tym samym obrzęk. Może on występować na całym ciele, ale głównie pojawia się w kończynach dolnych i górnych, a także na naszej twarzy. Drenaż polega na uciskaniu i pocieraniu skóry tak, aby pobudzić przepływ limfy i udrożnić układ limfatyczny. Możemy wykonać masaż limfatyczny nóg, rąk, a także twarzy.

Jakie efekty daje drenaż limfatyczny twarzy?

Jeśli zastanawiasz się, co daje drenaż limfatyczny twarzy, to już spieszymy z odpowiedzią! Niesie on mnóstwo korzyści dla cery. Są to przede wszystkim:

  • ujędrnienie skóry twarzy,
  • zmniejszenie widoczności zmarszczek,
  • zlikwidowanie obrzęków,
  • poprawa krążenia krwi oraz limfy,
  • ujednolicenie kolorytu skóry,
  • zlikwidowanie cieni pod oczami,
  • zmniejszenie problemów z zatokami,
  • usunięcie toksyn ze skóry.

Jak wykonać drenaż limfatyczny twarzy, szyi i dekoltu krok po kroku w domu?

Drenaż limfatyczny twarzy to specyficzny rodzaj masażu, w którym nie potrzeba używać siły. Ruchy powinny być delikatne, z początku przypominające głaskanie i lekkie ugniatanie wzdłuż naczyń limfatycznych. Masaż limfatyczny wykorzystuje powolne ruchy okrężne, obrotowe oraz pompujące. W ten sposób udrożnisz wszystkie ośrodki limfatyczne od obojczyków po czoło, usuwając opuchliznę z twarzy. I chociaż może brzmieć to skomplikowanie, wcale takie nie jest! Techniki masażu limfatycznego wcale nie są trudne do zastosowania, chociaż przed wykonaniem ich samodzielnie, warto chociaż raz udać się do specjalisty, aby poznać odczucia towarzyszące zabiegowi.

Zanim przejdziesz do samego masażu twarzy, pamiętaj:

  • zacznij od pielęgnacji, aby zapewnić skórze odpowiedni poślizg,
  • w trakcie ruchów nie odrywaj opuszków od skóry, wykonując całą sekwencję,
  • masaż limfatyczny twarzy wykonywany jest specjalnymi ruchami, każdy krok to 10 kółek wykonanych opuszkami palca wskazującego i środkowego,
  • kierunek ruchów to od środka na zewnątrz,
  • wybierz wygodną pozycję, która pomoże ci zrelaksować całe ciało.
VladimirFLoyd/iStock

Masaż limfatyczny twarzy krok po kroku:

  1. zacznij od masowania obojczyków. Wykonaj 10 kolistych ruchów tuż nad początkiem obojczyków, w zagłębieniu między nimi,
  2. przenieś palce po bokach szyi pod szczękę, na wysokość węzłów chłonnych, wykonaj w tym miejscu 10 kółek (po obu stronach),
  3. trzeci krok to boki twarzy, na wysokości bocznych kostek żuchwy,
  4. kolejnym miejscem do masażu są uszy. Obejmij je palcem wskazującym i środkowym. Masuj przed i za nimi okrężnymi ruchami,
  5. po uszach pora na masaż na wysokości skroni,
  6. kolejne 10 kółek wykonujemy pod oczami, na kości oczodołu,
  7. a na sam koniec wykonaj 10 ruchów gładzących boki szyi, wykonując tylko ruchy od góry do dołu. Ruch powinien zaczynać się za płatkiem ucha, a kończyć w zagłębieniu obojczyka.

To jest najprostszy drenaż twarzy, który uwzględnia układ limfatyczny. Manualny drenaż limfatyczny pierwsze efekty daje po pierwszym zabiegu, a należy do nich przede wszystkim zmniejszenie opuchlizny.

Zobacz także: Kobido – liftingujący japoński masaż twarzy zamiast skalpela

Jak często należy wykonywać drenaż limfatyczny twarzy?

Pierwsze efekty drenażu limfatycznego widoczne powinny być już po jednym zabiegu. Aby jednak uzyskać z niego więcej korzyści, przeprowadź serię od 10 do 20 zabiegów, wykonując je 2 lub 3 razy w tygodniu. Drenaż limfatyczny twarzy może być połączony z innymi technikami masażu i stanowić element codziennej rutyny. Możesz wykonywać również naprzemiennie masaż limfatyczny i klasyczny, np. masaż twarzy rollerem czy kulą do masażu twarzy.

Cena drenażu limfatycznego w gabinecie

Niektóre gabinety medycyny estetycznej oraz masażu oferują zabieg drenażu limfatycznego twarzy. Oddając się w ręce specjalistów masz pewność, że zostanie on przeprowadzony prawidłowo, z uwzględnieniem wszystkich punktów, które mogą mieć wpływ na odprowadzanie zgromadzonej limfy. Koszt jednego liftingującego masażu twarzy to około 100 zł. Dla porównania masaż limfatyczny nóg może kosztować od 150 do 200 zł za zabieg. W gabinecie może być wykonywany jest drenaż limfatyczny manualny lub z użyciem specjalnego przyrządu.

nensuria/iStock

Kto powinien wykonać drenaż limfatyczny twarzy?

Ten zabieg jest szczególnie polecany osobom, które ze względu na przyjmowane leki lub choroby mają problem z zatrzymywaniem wody i gromadzeniem się limfy w organizmie (obrzęk limfatyczny). Wykonywany jest również jako forma przygotowania skóry do zabiegu estetycznego, np. peelingu, mezoterapii czy ostrzykiwania kwasem hialuronowym. Drenaż zalecany jest po przeprowadzeniu zabiegów chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej, które powodują mocne opuchnięcia.

Ale masaż limfatyczny może stosować praktycznie każdy. To nieinwazyjny, krótki zabieg, który wpływa nie tylko na zmniejszenie opuchlizny, ale generalnie poprawia stan naszej skóry. Staje się ona dotleniona i odżywiona, a w trakcie drenażu odprowadzone zostają produkty przemiany materii.

Przeciwwskazania do wykonania drenażu limfatycznego twarzy

Mimo swoich dobroczynnych właściwości, masażu nie powinny wykonywać niektóre osoby. Do przeciwwskazań należą przede wszystkim zaburzenia działania układu krążenia, czyli np. zakrzepica, wszczepiony rozrusznik serca czy choroby serca, a także zapalenie naczyń i węzłów chłonnych. Przeciwwskazaniami są także:

  • niewydolność któregokolwiek narządu organizmu,
  • padaczka,
  • stany pooperacyjne,
  • wszelkiego rodzaju stany zapalne,
  • otwarte rany,
  • choroby skóry i wynikający z nich zły stan skóry.
Reklama

W przypadku chorób takich, jak przeziębienie lub grypa należy zrobić przerwę w zabiegach. Dotyczy to także okresu ciąży czy miesiączki.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane