Haluksy - co to jest i jak to leczyć
Haluksy to deformacja stopy, której towarzyszy zwykle ból i stan zapalny. Nieleczone haluksy nie tylko oszpecają stopy, ale mogą uniemożliwić normalne poruszanie się. W walce z nimi stosuje specjalne aparaty korygujące, fizjoterapię i zastrzyki. Często jednak jedynym rozwiązaniem jest operacja.

Haluksy to dość charakterystyczna dolegliwość, kojarzona zazwyczaj ze starszymi paniami, które w młodości miały wielką słabość do butów na obcasie. Tymczasem na taką deformację stóp można sobie zapracować nie tylko chodząc w szpilkach. Do haluksów można mieć dziedziczną skłonność i nabawić się ich przy okazji reumatyzmu lub w związku z otyłością. Takie odchylenie dużego palca u stopy w kierunku pozostałych palców to nie tylko problem estetyczny, ale też bolesna dolegliwość, której łatwiej zapobiegać niż ją leczyć.

Czym są haluksy?
Haluks to choroba zwyrodnieniowa dotycząca nie tylko dużych palców u stóp. Wykoślawieniu dużego palca u stopy towarzyszy także poszerzenie i zniekształcenie stawu śródstopno-paliczkowego. Z czasem, w zniekształconym stawie pojawia się stan zapalny. Stopa jest nie tylko zdeformowana, ale też rozgrzana, czerwona i bolesna.Najczęstszą przyczyną powstawania haluksów jest noszenie niewygodnego obuwia, które powoduje nadmierne obciążenie przedniej części stopy. Ale może się okazać, że samo tylko unikanie szpilek czy butów z wąskimi czubkami, wcale nie uchroni nas przed haluksami.Do robienia się haluksów można bowiem mieć naturalną skłonność odziedziczoną po mamie i babci lub wynikającą ze specyficznej budowy naszych stóp (dużego palca dłuższego od palca drugiego, czyli tak zwanej stopy egipskiej). Haluksy pojawiają się także w związku z:
- reumatyzmem,
- płaskostopiem,
- urazem,
- nadwagą,
- przykurczem ścięgna Achillesa.
Haluksy - objawy
Haluks powstaje stopniowo i pierwszym jego objawem jest zazwyczaj niewielkie wybrzuszenie od strony dużego palca. Z czasem jednak robi się ono coraz większe, a duży palec u stopy zaczyna się wykrzywiać w kierunku pozostałych palców. Następnie mogą pojawić się:
- ból przy poruszaniu się,
- zgrubienie naskórka,
- stan zapalny i towarzyszące mu ból oraz zaczerwienienie stopy,
- tak zwane podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego, czyli nachodzenie drugiego palca na pierwszy palec.
Haluksy - leczenie
Leczenie haluksów jest dość uciążliwe. Dlatego najlepiej jest zapobiegać ich powstawaniu, nosząc wygodne obuwie i ćwicząc stopy. Jeśli jednak zauważymy pojawiające się na stopie charakterystyczne wybrzuszenie, należy zaopatrzyć się w drogerii lub w aptece w specjalne separatory, kliny i wkładki, które będą przywracały dużym palcom ich właściwe ustawienie.
Na tym etapie dobrze jest też zgłosić się do fizjoterapeuty lub lekarza. Ten pierwszy doradzi odpowiednie ćwiczenia korekcyjne i wzmacniające, kinesiotaping, czyli łagodzące ból oklejanie stóp specjalnymi plastrami, oraz laseroterapię, krioterapię lub zabiegi z użyciem pola magnetycznego. Tymczasem lekarz wskaże odpowiednie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a w razie konieczności - przeprowadzi mniej lub bardziej inwazyjną operację.Zobacz także: Odciski na stopie – jak się ich pozbyć?Zdjęcie główne: iStock