Hiperpigmentacja skóry - czym jest i jak ją leczyć?
Hiperpigmentacja jest wynikiem nagromadzenia się zbyt dużej ilości barwnika w skórze. Prowadzi to do powstawania plam o różnym zabarwienia. Najczęściej jest to wynik problemów hormonalnych, chorób skóry lub zbyt dużej ekspozycji na promieniowanie. Sprawdźcie, jakie rodzaje pigmentacji rozróżniamy i jak je leczyć.

- Aneta Zygmuntowicz
Najczęstsze rodzaje hiperpigmentacji to pigmentacja pozapalna i hormonalna. Przede wszystkim musimy zadziałać na przyczynę problemu, aby zapobiec nagromadzaniu się melanocytów w skórze. Jeśli chcemy usunąć hiperpigmentację skóry, powinniśmy wprowadzić pielęgnację rozjaśniającą i złuszczającą.
Spis treści:
- Co to jest hiperpigmentacja skóry?
- Przyczyny hiperpigmentacji
- Hiperpigmentacja pozapalna
- Hiperpigmentacja hormonalna
- Jak leczyć hiperpigmentację skóry?
Co to jest hiperpigmentacja skóry?
Hiperpigmentacja to mocne przebarwienia skóry, które jest skutkiem nadmiernego nagromadzenia się melaniny. Melanina to naturalny barwnik występującego w skórze, we włosach i oczach. Plamy pigmentacyjne w zależności od ilości melaniny mogą przyjąć barwy od jasnobrązowej do czarnej. Zazwyczaj mają one nieregularne kształty. Najczęściej pojawiają się na dłoniach i twarzy oraz na szyi i przedramionach.
Przyczyny hiperpigmentacji
Rozróżniamy wiele przyczyn hiperpigmentacji. Na jej pojawienie się mają zazwyczaj wpływ czynniki zewnętrzne, ale może to być również skutek chorób wewnętrznych, nieprawidłowości hormonalnych lub chorób skóry. Najczęstszymi przyczynami hiperpigmentacji są:
- Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne bez wysokiej ochrony SPF.
- Zmiany hormonalne (ciąża, menopauza, przyjmowanie antykoncepcji, problemy hormonalne).
- Stany zapalne skóry lub uszkodzenia skóry.
- Pojawienie się plam starczych. Z wiekem w skórze występuje mniej pigmentu, jednak jest on bardziej skumulowany i aktywny.
- Przyjmowanie niektórych leków lub ziół.
- Zaburzenia funkcjonowania wątroby.
- Uwarunkowania genetyczne.
Hiperpigmentacja pozapalna
Hiperpigmentacja pozapalna jest skutkiem stanu zapalnego lub uszkodzenia skóry. Przebarwienia pozapalne bardzo często pojawiają się na przykład po aktywnym trądziku. Podczas gdy w skórze pojawia się stan zapalny, wydziela się więcej melaniny, a jej nadmiar wywołuje hiperpigmentację. W tym przypadku mogą się pojawić plamy o różnych zabarwieniach, zarówno czerwone, jak i brązowej. W tym przypadku warto unikać promieniowanie słonecznego, które może zaostrzyć przebarwienia.
Hiperpigmentacja hormonalna
Częstym rodzajem hiperpigmentacji hormonalnej jest ostuda, zwana inaczej melasma lub chlomasma. Może się ona pojawiać zarówno podczas okresu dojrzewania, jak i w ciąży, czasie cyklu menstruacyjnego, kiedy skóra traci hormony. Mogę się wtedy pojawiać przebarwienia w kolorze jasnym lub brązowym o nieregularnym kształcie. Okazuje się, że ostuda może być związana nie tylko z hormonami, ale także z wieloletnią ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe.
Jak leczyć hiperpigmentację skóry?
W leczeniu hiperpigmentacji skóry musimy przede wszystkim skupić się na przyczynie jej powstawania. W przypadku chorób wewnętrznych, chorób skóry i problemów z hormonami niezbędne będzie konsultacja z lekarzem i wprowadzenie odpowiedniego leczenia.
Aby pozbyć się pigmentacji skóry i przebarwień, powinniśmy postawić na pielęgnację rozjaśniająco złuszczającą. Postawą będą tutaj różnego rodzaju peelingi i kosmetyki złuszczające. Świetnym wyborem będą kwasy w wyższych stężeniach, peeling enzymatyczne, a w przypadku przebarwień na ciele peelingi mechaniczne. Dodatkowo warto stosować serum i krem o działaniu rozjaśniającym i wyrównującym koloryt cery, z takimi składnikami jak:
- witamina C,
- wąkrotka azjatycka,
- niacynamid,
- glinka czerwona,
- ekstrakty cytrusowe,
- kurkuma i kurkumina,
- wyciąg z oczaru,
- morwa biała.
Warto również uzupełnić codzienną pielęgnację zabiegami na przebarwienia. Rewelacyjnie sprawdzą się tutaj peelingi kwasowe, szczególnie że mamy tutaj wyższe stężenie kwasów niż w domowych kosmetykach. Świetnie sprawdzi się również mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny oraz inne zabiegi o działaniu złuszczającym. W niektórych przypadkach możemy również użyć lasera lub światła LED, które są bardzo skuteczne w usuwaniu nadmiernej pigmentacji.