Reklama

Hydrolat do twarzy to naturalny kosmetyk, który pozbawiony jest innych dodatków. Zazwyczaj tworzony jest z jednej rośliny, dzięki czemu z łatwością każda z nas wybierze taki, który będzie odpowiadał na potrzeby cery. Dodatkowo hydrolat stanowi świetną bazę pod pielęgnację. Jego pH jest zbliżone do naszej skóry, zatem warto go stosować po oczyszczaniu, aby przywrócić naturalny odczyn. Podpowiemy wam, jak dokładnie stosować hydrolat i jak dobrać go do codziennej pielęgnacji skóry twarzy.

Reklama

Spis treści:

  1. Co to jest hydrolat do twarzy?
  2. Jak stosować hydrolat w pielęgnacji twarzy?
  3. Kiedy i jak stosować hydrolat do twarzy?
  4. Ogólnie właściwości hydrolatów do twarzy
  5. Jaki hydrolat wybrać do pielęgnacji cery dojrzałej?
  6. Hydrolat na niedoskonałości skóry twarzy
  7. Naturalny hydrolat do skóry wrażliwej
  8. Idealny hydrolat do cery tłustej i mieszanej

Co to jest hydrolat do twarzy?

Hydrolat jest roślinną esencją, którą tworzy się poprzez destylację roślin z parą wodną. Polega to na rozdzieleniu wywaru i skropleniu jego składników, aby wyizolować konkretne produkty. W całym procesie powstają:

Woda, w której znalazły się cząstki roślin i śladowa ilość olejku, to hydrolat. Dlatego właśnie możemy powiedzieć, że hydrolat podobny jest do olejku eterycznego, ale bardziej rozcieńczony i łagodniejszy w działaniu. Dzięki temu, że nie jest tak esencjonalny jak olejek, może być nakładany bezpośrednio na skórę.

Olga Peshkova/iStock

Jak stosować hydrolat w pielęgnacji twarzy?

W pielęgnacji twarzy zastępuje zapachowe mgiełki oraz toniki. Hydrolat do twarzy posiada właściwości przywracające skórze właściwe pH, a także łagodzące podrażnioną skórę. Tonizowanie skóry to bardzo ważny element świadomej pielęgnacji, który pomaga przywrócić cerze równowagę. Sprawdzi się idealnie jako etap w naturalnej pielęgnacji, ponieważ nie zawiera żadnych potencjalnie drażniących dodatków. Z tego względu może być stosowany do cery wrażliwej. Wody roślinne nadają się także do cery ze stanami zapalnymi skóry i jest przeznaczony do pielęgnacji cery suchej, cery tłustej, a także mieszanej. Niezależnie od typu cery każda z nas znajdzie wodę kwiatową idealną dla siebie!

Hydrolaty mają działanie odżywcze i pielęgnacyjne, a każdy z nich ma inne właściwości i jest przeznaczony do innego typu cery, dlatego warto zapoznać się z każdym z nich i dopasować je do potrzeb swojej skóry.

Zobacz także: pH skóry – co to jest i jakie ma znaczenie w pielęgnacji?

Kiedy i jak stosować hydrolat do twarzy?

Jak już wspomniałyśmy, hydrolaty to świetny element naturalnej pielęgnacji, który najczęściej stosowany jest do:

  • oczyszczania,
  • tonizowania,
  • nawilżania,
  • orzeźwienia.

Można je stosować na różne sposoby, a do najczęstszych należą:

  • wykorzystanie ich jako bazy do domowych maseczek do twarzy,
  • użycie ich w formie orzeźwiającej mgiełki, nawet w środku dnia,
  • zastąpienie toniku do przywrócenia naturalnego pH skóry po oczyszczaniu.

W tej ostatniej opcji nakładamy wodę roślinną po oczyszczaniu skóry, a następnie przechodzimy do kolejnych kroków, czyli serum i kremu. Jeśli tego dnia chcemy użyć maseczki, hydrolat nakładamy przed jej zaaplikowaniem. Pamiętaj, że kolejne kosmetyki nakładamy na wciąż wilgotną skórę twarzy. Hydrolat sprawi, że łatwiej będzie je rozprowadzić!

triocean/iStock

Ogólnie właściwości hydrolatów do twarzy

Hydrolaty mają silne działanie odżywcze i pielęgnacyjne. W przeciwieństwie do olejków eterycznych, nie mają mocno skoncentrowanej formuły i mogą być aplikowane bezpośrednio na skórę. Większość hydrolatów wykazuje właściwości nawilżające i orzeźwiające. Są bardzo delikatne, nie powodują podrażnień i nie zaburzają bariery hydrolipidowej, nawet te, które przeznaczone są do cery trądzikowej. Mają także bardzo subtelny zapach, który sprawia, że ich aplikacja jest przyjemnością, dlatego świetnie spisują się jako mgiełka do twarzy!

Zobacz także: Mgiełka do twarzy – co to jest i jak działa? Domowa mgiełka do twarzy

Jaki hydrolat wybrać do pielęgnacji cery dojrzałej?

Hydrolat różany pozyskiwany jest przede wszystkim z kwiatostanu róży damasceńskiej. Ten gatunek jest wyjątkowo bogaty w witaminę C, A , E i z grupy B, a także jest źródłem substancji antyoksydacyjnych, czyli flawonaidów. Dzięki temu ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji i jest dość uniwersalna w zastosowaniu. Woda różana polecana jest zwłaszcza w pielęgnacji skóry dojrzałej, ponieważ wykazuje działanie spowalniające procesy starzenia. To doskonały zamiennik toniku do twarzy!

Hydrolat do każdego typu cery

Hydrolat aloesowy to najbardziej uniwersalny rodzaj, przeznaczony do każdego rodzaju skóry. Ten hydrolat nawilża, dlatego świetnie sprawdza się jako zamiennik orzeźwiającej mgiełki. Nałożony na skórę wykazuje właściwości odświeżające i łagodzi podrażnienia. Jeśli chcesz wybrać hydrolat z działaniem nawilżającym do pielęgnacji skóry wrażliwej, to będzie idealny wybór. Nawilżający hydrolat z pewnością będzie doskonałym dodatkiem do pielęgnacji, który pomoże cerze wrócić do naturalnego odczynu skóry. Co więcej, może być stosowany także na skórę głowy.

Hydrolat na niedoskonałości skóry twarzy

Jeśli chcesz stosować naturalne toniki do cery mieszanej i problematycznej, polecamy hydrolat oczarowy. Spośród wszystkich wód roślinnych, to właśnie ta z oczaru posiada najmocniejsze działanie antyoksydacyjne. Ma silne działanie odmładzające, pomaga redukować zaczerwienienia i swędzenie. Pomaga łagodzić stany zapalne, co jest zwłaszcza cenne w przypadku skóry trądzikowej. Ze względu na śladowe ilości olejku eterycznego może być stosowany bezpośrednio na skórę.

Naturalny hydrolat do skóry wrażliwej

Naturalny hydrolat, który właściwości tonizujące łączy z poprawą kolorytu skóry, to hydrolat rumiankowy. Pomaga przywrócić skórze naczynkowej i podrażnionej równowagę, a jednocześnie pięknie poprawia koloryt skóry. Staje się ona wyrównana, rozjaśniona i bardziej promienna. Podobnie, jak poprzednie hydrolaty nawilżające, ten także poprawia stan nawodnienia cery i przywraca skórze prawidłowe pH.

Reklama
Olga_Kotsareva/iStock

Idealny hydrolat do cery tłustej i mieszanej

Hydrolat lawendowy należy do najdelikatniejszych hydrolatów. Łagodzi poparzenia słoneczne, wysypkę i obolałe miejsca. Naturalny hydrolat nawilża skórę, ale także nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej, ponieważ tonizuje i łagodzi podrażnienia, oczyszczając cerę z nadmiaru zebranego sebum. Jego właściwości pielęgnacyjne są nieocenione i może być stosowany także w pielęgnacji włosów, podobnie, jak reszta hydrolatów! To doskonały dodatek do olejowania włosów na mokro i może służyć jako podkład do zabiegu.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane