Rogowacenie okołomieszkowe - dlaczego powstaje i jak je leczyć?
Rogowacenie mieszkowe to choroba, którą można wyleczyć stosując odpowiednią dietę i kosmetyki. Czasem jednak konieczny jest zabieg w salonie kosmetycznym lub przyjmowanie środków przepisanych przez dermatologa.

Rogowacenie okołomieszkowe, czyli nadmierne gromadzenie się keratyny w mieszkach włosowych, to dość popularna choroba, do której skłonność jest dziedziczona. Jej bezpośrednią przyczyną są często niedobory witaminy A.
Spis treści:
- Co to jest rogowacenie okołomieszkowe skóry
- Jak wygląda rogowacenie okołomieszkowe
- Przyczyny rogowacenia okołomieszkowego
- Rogowacenie okołomieszkowe na ramionach
- Dieta na rogowacenie okołomieszkowe
- Kremy na rogowacenie okołomieszkowe
- Zabiegi na rogowacenie okołomieszkowe
Co to jest rogowacenie okołomieszkowe skóry
Rogowacenie okołomieszkowe występuje najczęściej u osób z naturalnie suchą skórą lub u takich, u których doszło do przesuszenia skóry na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji. Rogowacenie okołomieszkowe pojawia się także u osób z zaburzeniami endokrynologicznymi (np. niedoczynnością tarczycy). Przypominające gęsią skórkę czerwone grudki, leczymy w domu, salonie kosmetycznym lub z pomocą dermatologa. Po za estetycznym defektem, ta choroba skóry nie powinna powodować innych dolegliwości poza pieczeniem i swędzeniem.
W rogowaceniu okołomieszkowym upośledzony jest proces keratynizacji skóry - w efekcie pod skórą tworzą się keratynowe czopki, wyczuwalne przy dotyku.
Jak wygląda rogowacenie okołomieszkowe
Rogowacenie skóry bardzo łatwo rozpoznać - na ciele pojawiają się czerwone, nie wypukłe grudki, które z reguły nie powiększają się i nie są bolesne. Przypadłość ta dotyka szczególnie obszary ciała pokryte owłosieniem, w szczególności nogi i ramiona. Powierzchnia skóry jest chropowata, sucha, często także zaczerwieniona. Mogą pojawiać się też wrastające włoski.

W pierwszej fazie powstania rogowacenia okołomieszkowego zmian nie ma wiele i odczuwalne jest raczej przesuszenie skóry bądź jej zaczerwienienie. Z czasem na skórze pojawiają się grudki o charakterystycznym, lekko różowym zabarwieniu.
Przyczyny rogowacenia okołomieszkowego
Uważa się, że za rogowaceniem okołomieszkowym stoją predyspozycje genetyczne. Dolegliwości powiększają się w przypadku niektórych chorób współistniejących, które łączy się z rogowaceniem. Problem pojawia się lub powiększa w przypadku:
- niedoborów witaminy A i D
- atopowego zapalenia skóry
- chorób tarczycy
- zespołu Downa
- zespołu Cushinga
- przesuszeniu skóry i noszeniu nieprzepuszczającej powietrza odzieży
- narażenia na dym tytoniowy
- kontaktu z substancjami chemicznymi
Rogowacenie okołomieszkowe na ramionach
To właśnie na ramionach rogowacenie okołomieszkowe pojawia się najczęściej. Keratynowe czopki umiejscawiają się wtedy w tylnej części ręki. Rzadziej problem ten dotyczy przedramion lub pleców. Jeśli jednak zbagatelizujemy problem rogowacenia na ramionach, z czasem zmiany mogą pojawić się także na udach i łydkach.
Dieta na rogowacenie okołomieszkowe
Walkę ze szpecącymi ramiona czy uda czerwonymi grudkami warto rozpocząć od zmiany sposobu odżywiania i pielęgnacji skóry. Dobrze jest przyjmować suplementy diety z witaminą A i C oraz wprowadzić do swojego jadłospisu zawierające je warzywa i owoce (np. marchewkę, czerwoną paprykę, pomidory, czarną porzeczkę i truskawki). To właśnie głównie niedobory witaminy A uważa się za przyczynę rogowacenia okołomieszkowego, tuż obok genetycznych predyspozycji.
Doskonale na stan skóry wpływają także kwasy omega-3, których duże ilości znajdziemy w orzechach włoskich, siemieniu lnianym i morskich rybach.
Jak radzić sobie z rogowaceniem okołomieszkowym
Skóra z rogowaceniem okołomieszkowym wymaga też odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim warto ją regularnie złuszczać – można w tym celu korzystać z dostępnych w drogeriach scrubów do ciała lub samodzielnie przygotować sobie peeling kawowy.
Skórę pokrytą czerwonymi grudkami warto też:
- przecierać wacikiem nasączonym octem jabłkowym, który działa antybakteryjnie (zapobiega pojawieniu się krostek w miejscu nadmiernego rogowacenia) oraz delikatnie złuszcza naskórek,
- olejem kokosowym, który – dzięki dużej zawartości kwasu laurynowego – działa antybakteryjnie i przyspiesza regenerację skóry,
- szczotkować na sucho.
Kremy na rogowacenie okołomieszkowe
Po krem lub maść na rogowacenie okołomieszkowe najlepiej udać się do dermatologa, który oceni problem i dobierze odpowiedni preparat, który zmniejszy dolegliwości. Okresowo można jednak wspierać się dermokosmetykami, które zawierają:
- mocznik (najlepiej 20-procentowy), który nawilża skórę, złuszcza ją i działa antyseptycznie,
- pantenol, który nawilża, działa przeciwzapalnie i przyspiesza regenerację naskórka,
- alantoinę, która działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia, wspomaga regenerację naskórka i nawilża,
- kwas salicylowy (najlepiej 2-procentowy), który złuszcza zrogowaciały naskórek.
Zabiegi na rogowacenie okołomieszkowe
Z rogowaceniem okołomieszkowym możemy też radzić sobie z pomocą kosmetyczki. W salonie kosmetycznym możemy poddać się mikrodermabrazji, czyli usuwaniu zrogowaciałego naskórka diamentową głowicą lub za pomocą kryształków korundu. Niezłe efekty zapewnia też peeling chemiczny ze złuszczającym kwasem glikolowym.