Reklama

Jak pozbyć się pryszczy, w szczególności tych podskórnych lub nawracających w tych samych miejscach? Rozwiązaniem będzie odpowiednia pielęgnacja, przede wszystkim włączenie do niej takich składników jak kwas salicylowy, olejek z drzewa herbacianego czy kwas glikolowy. Pomocne będą także produkty z twojej kuchni - czosnek, miód i cynamon.

Reklama

Spis treści:

  1. Wyciskanie pryszczy
  2. Jak szybko pozbyć się pryszcza w domu
  3. Jak pozbyć się pryszczy z kosmetykami
  4. Kosmetyki na pryszcze podskórne

Wyciskanie pryszczy jako sposób na pozbycie się wyprysków

Wyciskanie pryszczy często wydaje się być najszybszym rozwiązaniem. Nie każda cera zniesie jednak tak intensywny nacisk - unaczyniona może popękać i uwydatnić czerwone pajączki. Nie redukuje to także przyczyny powstawania pryszczy. Poza tym istnieje spore ryzyko, że rozniesiecie bakterie z rany po całej twarzy, więc zmiany trądzikowe zaczną pojawiać się również w innych miejscach. Możecie również doprowadzić do powstania przebarwień potrądzikowych i blizn. Dlatego nie zalecamy wyciskania pryszczy, bo może to doprowadzić do zaostrzenia zmian zapalnych. Mechaniczne oczyszczanie twarzy zostawcie lepiej specjalistom. Zamiast tego wypróbujcie jedną z poniższych metod.

Jak szybko pozbyć się pryszcza w domu - domowe sposoby

Jak pozbyć się krost domowymi sposobami? To wcale nie jest takie trudne, szczególnie jeśli problem ten dotyka was sporadycznie, na przykład przed okresem. W leczeniu pryszcza domowymi sposobami pomogą produkty, które z pewnością macie już w domu lub kupicie je za dosłownie kilka złotych. Mowa tu o czosnku, cynamonie i olejku herbacianym na pozbycie się pryszcza.

Czosnek na pryszcze

Czosnek na pryszcze działa przeciwzapalnie i pozwala się pozbyć pryszcza w dosłownie kilka godzin. Zawiera cynk oraz siarkę, które działają antybakteryjnie oraz oczyszczająco. Wystarczy, że obierzecie jeden duży ząbek, przekroicie na pół i przyłożycie przekrojoną częścią do zmiany, a ten zredukuje stan zapalny. Musicie wytrzymać nieprzyjemny zapach oraz delikatne pieczenie przez około 15 minut. Następnie trzeba dokładnie umyć twarz. Jeśli kolejnego dnia nieprzyjaciel nadal będzie widniał na twarzy, powtórzcie rytuał, a problem pryszczy wkrótce zostanie zażegnany.

Pasta z cynamonu na pryszcze

Na uporczywe pryszcze działa pasta cynamonowa, a składniki na nią na pewno macie w kuchennej szafce. Wymieszajcie cynamon z miodem w takich proporcjach, aby powstała gęsta pasta. Niewielką ilość przyłóżcie na zmiany skórne i połóżcie się spać (możecie to robić również w ciągu dnia). Obudzicie się ze zmniejszonym nieprzyjacielem. Oba wymienione składniki mają działa antybakteryjne i dzięki nim pryszcz nie będzie się powiększał. Możecie powtórzyć próbę jeszcze raz, aby mieć pewność, że zaognione miejsce w ogóle zniknie.

Olejek z drzewa herbacianego na pryszcze

Domowe oczyszczanie skóry z wyprysków wspomoże olejek z drzewa herbacianego. Działa antyseptycznie, dezynfekująco, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Ma także właściwości bakteriobójcze - pozbywa się bakterii beztlenowych, które są odpowiedzialne za powstawanie trądziku. Bez obaw możecie go stosować punktowo, aplikując za pomocą patyczka do uszu lub wylewając odrobinę na wacik kosmetyczny. Możecie go również łączyć z ulubionym kremem na noc.

Jak pozbyć się pryszczy z kosmetykami

Czasami jednak oczyszczanie skóry domowymi sposobami nie wystarczy i konieczna jest zmiana codziennej pielęgnacji skóry. Zwalczanie trądziku najlepiej rozpocząć od zaopatrzenia się w żel do mycia twarzy, który z jednej strony oczyści twarz z nadmiaru sebum, a z drugiej nie spowoduje jej przesuszenia. Aby uniknąć wyciskania krost, warto ubezpieczyć się w punktowy żel, który przyspieszy gojenie pryszczy. Z kolei, żeby uniknąć powstawania podskórnych pryszczy, konieczne będzie zastosowanie serum lub toniku kwasowego, najlepiej z kwasem glikolowym i salicylowym. Trądzik to uciążliwa choroba skóry, która objawia się przetłuszczaniem w strefie T, licznymi zaskórnikami i pojedynczymi pryszczami, ale niezmiennie nie powinniśmy zapominać o nawilżaniu twarzy kremami o lekkiej konsystencji i niekomedogennym składzie. To również wspomoże gojenie pryszczy.

Jeśli mimo stosowania kosmetyków antybakteryjnych i anty-trądzikowych problem nie mija, należy poszukać przyczyn pryszczy podskórnych gdzie indziej. Kłopotem może wcale nie być pielęgnacja, ale na przykład problemy hormonalne lub zaburzony skład naszego sebum - jeśli po około 2 miesiącach regularnego oczyszczania skóry domowymi sposobami i dbania o nią kosmetykami nie zauważycie różnicy, udajcie się do dermatologa.

Kosmetyki na pryszcze podskórne

Wśród najbardziej dokuczliwych krost zdecydowanie są pryszcze podskórne. Bolą, gdy nawet nie widać ich zupełnie na powierzchni skóry. Jak się ich pozbyć? Najlepiej zastosować punktowe żele antybakteryjne, na przykład skoncentrowany żel przeciwtrądzikowy Foreo, który zawiera kwasy PHA i BHA. Zmniejsza podrażnienie i stan zapalny, a jednocześnie złuszcza i reguluje prace gruczołów łojowych.

mat. prasowe

W odblokowaniu mieszków włosowych pomocny może okazać się krem z kwasem salicylowym Bioderma, Sebium Kerato +, który możemy stosować na całą twarz. Zapobiegnie on powstawaniu nowych niedoskonałości i wspomoże leczenie pryszczy podskórnych, które już się zaczęły tworzyć.

mat. prasowe
Reklama

Mamy nadzieje, że dzięki tym domowym sposobom i skutecznym kosmetykom szybko pozbędziecie się z twarzy swojego nieprzyjaciela.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane