Reklama

Nadmierne pocenie głowy i twarzy to częsta przypadłość, z którą zmaga się wiele kobiet. Często jest ono spowodowane nadwagą lub przeżywaniem silnych emocji, jednak istnieje szereg innych przyczyn, o których wiele z nas nie ma pojęcia. Na szczęście istnieją sposoby, aby całkowicie wyeliminować lub znacznie ograniczyć ilość wydzielanego potu, a zaliczają do nich m.in. regularna higiena, ziołowe napary lub zastrzyki z toksyny botulinowej.

Reklama

Spis treści:

Jakie są przyczyny nadmiernego pocenia głowy?

Oprócz oczywistej przyczyny pocenia się, jaką jest wysoka temperatura lub możliwy wysiłek fizyczny, wśród najczęściej pojawiających się przyczyn nadmiernego pocenia głowy wymienia się m.in.:

  • infekcje i choroby wirusowe
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej
  • stres i krępujące sytuacje
  • otyłość lub nadwagę
  • cukrzycę
  • używki (alkohol i narkotyki)
  • zaburzenia pracy układu nerwowego
  • choroby serca
  • zmiany nowotworowe
  • spożywanie ostrych potraw
  • podłoże genetyczne

Niestety w niektórych przypadkach rozwiązanie problemu nadmiernej potliwości, czyli hiperhydrozy może okazać się trudne, a wręcz niemożliwe. Istnieją jednak metody, które mogą w znacznym stopniu ograniczyć wydzielanie potu w okolicach głowy lub całkowicie je zahamować.

Zobacz także: Nadmierna potliwość stóp – jak z tym walczyć?

Objawy nadmiernej potliwości okolic głowy

Do oczywistych i najbardziej wstydliwych objawów nadmiernego pocenia głowy zaliczamy oczywiście nieestetyczne i często wstydliwe kropelki potu, które pojawiają się na twarzy i skalpie przyspieszając przetłuszczenie włosów. Zbyt duża ilość wytwarzanego potu może także pogorszyć pracę mieszków włosowych, przez co kondycja włosów zostaje osłabiona.

Bardzo częstym objawem jest także pojawienie się ciężkiego do zwalczenia łupieżu. Ściekające kropelki potu mogą mieć także wpływ na kondycję skóry. W okolicach, gdzie pojawia się go najwięcej możemy mieć do czynienia z wypryskami, a nawet trądzikiem. Naszej sytuacji na pewno nie poprawi częste dotykanie twarzy w celu pozbycia się zawilgocenia.

Metody walki z nadmiernym poceniem głowy

Niezależnie od rejonów występowania zwiększonej potliwości, kluczowe w tym przypadku jest regularne dbanie o higienę. W przypadku pocenia głowy musimy pamiętać o regularnym stosowaniu szamponów leczniczych, np. tych, które zawierają substancje przeciwłupieżowe lub zmniejszające wydzielanie sebum. W ograniczeniu pocenia mogą także pomóc nam napary ziołowe, które oczyszczają i jednocześnie orzeźwiają organizm. Taki napar możecie przygotować z suszonych lub świeżych liści mięty i melisy.

Wśród metod walki z nadmierną potliwością okolic głowy najczęściej wyróżnia się zastosowanie specjalnych tabletek mających wpływ na pracę gruczołów łojowych. Należą do nich m.in leki cholinergiczne mające za zadanie zahamowanie potliwości organizmu oraz zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej lub lasera. W pierwszym przypadku wstrzykiwana substancja blokuje wydzielanie potu w konkretnych miejscach przez kilka miesięcy. Wykorzystanie lasera sprawia natomiast, że gruczoły potowe są trwale niszczone, przez co raz na zawsze możemy uporać się z nadmiernym poceniem głowy.

Reklama

Jeśli obawiacie się bolesnych zabiegów, być może odpowiednia będzie dla was jonoferaza. Polega na przepuszczaniu prądu w niewielkim stężeniu przez miejsca, które zmagają się ze zbyt dużym wydzielaniem potu i powoduje uszkodzenia gruczołów potowych znacznie zmniejszając jego wydzielanie.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane