Jęczmień na oku - ile trwa, leczenie, domowe sposoby
Jęczmień na oku to najczęściej wynik zatarcia oka brudnymi rękami lub nieodpowiedniej higieny czy demakijażu. Bolesna gulka jest dużym utrapieniem , a niestety stan ten może się utrzymywać nawet 10 dni!

- Aneta Zygmuntowicz
Jęczmień na oku zazwyczaj nie wymaga specjalnego leczenia. Istnieje jednak kilka domowych sposobów, które pomogą nam się go pozbyć. Szczególnie skuteczne będą tutaj okłady ziołowe lub pocieranie powieki złotem.
Skąd się bierze jęczmień?
Jęczmień na oku powstaje w wyniku bakteryjnego zakażenia gruczołów powiek. Spowodowany jest najczęściej gronkowcem złocistym lub innymi rodzajami gronkowca albo paciorkowcami. Najczęstszą przyczyną zakażenia jest zatarcie oka brudnymi rękami. Może on się pojawić także w wyniku:
- braku odpowiedniej higieny oczu,
- stosowania źle dobranych kosmetyków do oczu,
- niedokładnego demakijażu,
- noszenie soczewek kontaktowych,
- narażenia oczu na kontakt z dymem papierosów lub innymi szkodliwymi substancjami,
- obniżenia odporności,
- łojotokowego zapalenia skóry,
- trądziku różowatego,
- cukrzycy lub alergii,
- przewlekłego stresu.
Jęczmień na oku - ile trwa?
Na początku na powiece pojawia się obrzęk i tworzy guzek. Jednocześnie towarzyszą temu takie objawy, jak zaczerwienienie, swędzenie oka oraz ból. Ten etap trwa od 7 do 10 dni, a po tym czasie jęczmień pęka. Po pęknięciu przechodzimy do drugiego etapu, czyli gojenia, które może potrwać następny tydzień. Jeśli jęczmień utrzymuje się ponad dwa tygodnie, należy zgłosić się do lekarza.
Jęczmień na oku - leczenie
Zazwyczaj jęczmień na oku nie stanowi zagrożenia i nie trzeba stosować żadnego leczenia. W niektórych przypadkach jednak stan zapalny się rozrasta i może objąć całą powiekę. Niekiedy dochodzi także do powikłań. W takim przypadku należy się jak najszybciej udać do lekarza, który wprowadzi odpowiednie leczenie. Zazwyczaj niezbędne są wtedy antybiotyki oraz drobne zabiegi oczyszczające zakażone miejsce.
Jeżeli szukasz maści, która skutecznie usunie jęczmień z oka już teraz wejdź na tę stronę i wykorzystaj kod rabatowy Superpharm.
Domowe sposoby na jęczmień na oku
Istnieje kilka domowych sposobów na jęczmień, które mają doprowadzić do jego szybszego pęknięcia i rozpoczęcia gojenia. Trzeba pamiętać, że najbardziej istotną kwestią jest tutaj pocieranie i ogrzewanie zakażonego miejsca, dzięki czemu jęczmień wchłania się lub pęka.
Najpopularniejszą metodą jest pocieranie jęczmienia złotem. Złoto należy zdezynfekować, przyłożyć do powieki i delikatnie pocierać. Czynność powtarzamy 2-3 razy dziennie do usunięcia zmiany.
Okład z zielonej herbaty może być równie skuteczny, a dodatkowo zadziała przeciwzapalnie. Wystarczy ciepłą torebkę po zaparzeniu przyłożyć na minimum 5 minut do powieki. Do okładów oka możemy także użyć naparu z rumianku, nagietka lub świetlika.