Reklama

Krosty wokół mogą przyjmować różne formy. Czasami jest to drobna, czerwona "kaszka", a czasami ropne wypryski. Niezależnie od tego, jak wyglądają, nikt z nas nie chce mieć ich na swojej twarzy. Dlatego od razu po pojawieniu się wyprysków w obrębie ust i brody warto zacząć działać i wprowadzić odpowiednią pielęgnację skóry, a w niektórych wypadkach udać się do lekarza. Których? O tym piszemy w tekście poniżej.

Reklama

Spis treści:

  1. Krosty wokół ust - co jest ich przyczyną i co oznaczają?
  2. Skąd się biorą krosty wokół ust u dziecka?
  3. Co na krosty wokół ust?
  4. Domowe sposoby na wypryski wokół ust i na brodzie
  5. Kosmetyki na krosty wokół ust

Krosty wokół ust - co jest ich przyczyną i co oznaczają?

Krosty wokół ust mogą mieć różne przyczyny. Jednym z częstych powodów jest opryszczka, spowodowana wirusem HSV-1 (herpes simplex virus). Opryszczka ustna objawia się pojawieniem się małych, bolesnych pęcherzyków wokół ust, które później pękają, tworząc strupki.

Inną możliwością są krosty spowodowane trądzikiem. Skóra wokół ust może być podatna na zanieczyszczenia, a stosowanie nieodpowiednich produktów kosmetycznych lub nawyk dotykania twarzy może przyczynić się do wystąpienia trądziku.

Inne przyczyny mogą obejmować alergie, drażniące substancje zawarte w produktach do pielęgnacji skóry lub makijażu, niedobory witamin, stres, czy nawet nieprawidłową higienę jamy ustnej. Ważne jest, aby zidentyfikować konkretne czynniki, które mogą powodować pojawianie się krostek i dostosować nawyki pielęgnacyjne, aby im zapobiegać.

Czasami przyczyną wyprysków w tych okolicach twarzy jest choroba skóry zwana dermatitis perioralis, czyli zapalenie okołoustne. Przybiera ona formę czerwonych krostek, zazwyczaj wokół ust, nosa i oczu. Te krostki mogą być drobne i wyglądać jak wysypka lub trądzik, dlatego często są z nimi mylone i niewłaściwie leczone. Choroba ta często występuje u młodych kobiet.

Objawy dermatitis perioralis obejmują:

  • Czerwone krostki: Pojawiają się zazwyczaj wokół ust, nosa i oczu.
  • Swędzenie lub pieczenie: Skóra może być podrażniona, co może prowadzić do uczucia swędzenia lub pieczenia.
  • Obrzęk: Obszar wokół ust może być lekko obrzmiały.
  • Suchość skóry: Skóra wokół zmian może być sucha i łuszcząca się.

Chociaż dokładna przyczyna dermatitis perioralis nie jest znana, istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do jej wystąpienia, takich jak stosowanie maści sterydowych, używanie silnych detergentów do mycia twarzy, obecność rogowacenia mieszkowego, czy nawet używanie antykoncepcji doustnej.

Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem dermatologiem, aby uzyskać dokładną diagnozę i odpowiednie leczenie. Czasami konieczne jest unikanie pewnych substancji, takich jak maści sterydowe, oraz stosowanie leków przeciwbakteryjnych lub przeciwgrzybiczych.

Jeśli krosty są uporczywe lub bardzo dokuczliwe, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który może dokładniej zdiagnozować problem i zalecić odpowiednie leczenie. Warto także zwrócić uwagę na higienę skóry, unikać dotykania twarzy brudnymi rękami i stosować odpowiednie produkty pielęgnacyjne.

Zobacz też: Domowe sposoby na opryszczkę - które warto wypróbować? Te triki kosztują gorsze, a pomogą pozbyć się zimna na ustach

Skąd się biorą krosty wokół ust u dziecka?

Krosty wokół ust u dziecka mogą mieć różne przyczyny. Jednym z częstych powodów jest infekcja wirusowa, szczególnie wirusem opryszczki. To może się zdarzyć, gdy dziecko miało kontakt z zarażoną osobą lub używało wspólnych przedmiotów, takich jak sztućce czy ręczniki. Opryszczka może objawiać się małymi krostkami wokół ust.

Innym możliwym powodem może być alergia, zwłaszcza na pokarmy. Niektóre dzieci reagują alergicznie na pewne składniki spożywcze, co może prowadzić do wystąpienia krostek wokół ust.

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby dokładnie zdiagnozować przyczynę i ustalić odpowiednie leczenie.

Co na krosty wokół ust?

Leczenie krostek w okolicach ust powinno przebiegać pod kontrolą lekarza dermatologa, zwłaszcza jeśli ich przyczyną jest jakieś schorzenie skóry. Czasami możemy jednak poradzić sobie z nimi domowymi sposobami lub kosmetykami z drogerii. Zwłaszcza w początkowych stadiach pojawiania się wyprysków wokół warg. Kiedy jednak problem robi się natężony i nie znika po zastosowaniu doraźnych sposobów, należy skierować się specjalisty i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Domowe sposoby na wypryski wokół ust i na brodzie

Czasami krost wokół ust i na brodzie udaje się pozbyć prostymi, domowymi sposobami. Zwłaszcza jeśli ich pojawienie się jest tylko epizodyczne, a nie stanowi objawu choroby skóry lub wirusa. Jeśli krostki są po prostu zwykłymi pryszczami, okład z lodu pomoże zahamować rozwój stanu zapalnego. Ponadto taki zimny kompres pomaga zmniejszyć zaczerwienienie oraz opuchliznę.

Warto też zastosować takie rozwiązanie jak np. maseczka z kurkumy, która zadziała na wypryski antybakteryjnie i złagodzi stan zapalny. Krosty na ustach i brodzie można też przecierać wacikiem nasączonym olejkiem z drzewa herbacianego. On również ma działanie antybakteryjne. W przysuszeniu pryszcza przy ustach pomoże też aspiryna. Wystarczy rozgnieść tabletkę i połączyć z kilkoma kroplami wody, a papkę nałożyć punktowo na wyprysk.

A jeśli wypryski są spowodowane opryszczką? Ten nieprzyjemny problem również mogą złagodzić naturalne sposoby. Kiedy tylko poczujemy nieprzyjemne napięcie na wardze, zwiastujące powstanie opryszczki, warto zastosować okłady z melisy. To zioło działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, dlatego świetnie poradzi sobie z wirusem wywołującym opryszczkę. Równie dobrze sprawdzi się olejek z melisy.

Miód podobnie jak melisa zadziała antybakteryjnie i wirusobójczo. Pomoże również nawilżyć usta i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się opryszczki na całych ustach. Miód możemy nakładać bezpośrednio na zmianę.

Kosmetyki na krosty wokół ust

Jeśli domowe sposoby nie są wystarczająco skuteczne, warto zastosować specjalistyczne kosmetyki i preparaty z apteki. Najczęściej są to maści, kremy i żele do twarzy, w których znajdziemy takie składniki jak cynk, kwasy (np. glikolowy czy azelainowy), pantenol i retinoidy. Mają działanie łagodzące stan zapalny skóry i złuszczające. Warto też zadbać o obecność naturalnych składników łagodzących, np. aloesu czy wyciągu lub oleju z ogórecznika.

Reklama

W przypadku krost na ustach i brodzie, które powstały w wyniku wirusa opryszczki, pomogą tylko profesjonalne produkty skierowane docelowo do tego właśnie problemu. Większość kremów i maści na "zimno" ma w składzie acyklowir, który jest lekiem przeciwwirusowym zapobiegającym zawrotom opryszczki. Jest to jednak wyrób medyczny i należy go stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem lub farmaceutom.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane