Kwas jabłkowy na twarz i włosy – jak działa i jak go używać
Kwas jabłkowy kojarzy się nam z dodatkiem do żywności, ale ma zastosowanie także w kosmetyce. Rozjaśnia i wygładza skórę, zapobiega zaskórnikom, może nawet naturalnie rozjaśnić włosy. W dodatku kosztuje tylko kilka złotych.

Kwas jabłkowy należy do grupy alfa-hydroksykwasów, ale jest znacznie mniej znany, niż inne kwasy AHA. Występuje naturalnie w owocach, jabłkach i winogronach, a o jego skuteczności może świadczyć częste używanie go podczas zabiegów rozjaśniających w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Znajdziemy go w kremach, tonikach, peelingach i szamponach w stężeniach o 3-15%, gdzie zmiękcza i nawilża skórę oraz włosy.
- Właściwości i zastosowanie kwasu jabłkowego w kosmetyce
- Kwas jabłkowy na twarz
- Kwas jabłkowy na włosy
- Rozjaśnianie włosów kwasem jabłkowym
- Przepis na mieszankę do rozjaśniania włosów kwasem jabłkowym
- Gdzie kupić kwas jabłkowy i jaka jest jego cena?
Właściwości i zastosowanie kwasu jabłkowego w kosmetyce
W grupie kwasów AHA kojarzymy bez problemu kwas glikolowy, migdałowy lub mlekowy. Kwas jabłkowy, w składzie widniejący jako malic acid, nie jest tak popularny, jak jego bracia, ale jego działanie jest nie mniej imponujące. Jak w przypadku każdego kwasu, efekt po zastosowaniu zależy w znacznym stopniu od pH i stężenia:
- 3-5% kwasu jabłkowego nawilża, reguluje proces keratynizacji, rozjaśnia skórę,
- 10-15% kwasu jabłkowego działa silnie zmiękczająco, może np. usunąć zrogowaciałą skórę na stopach lub łokciach,
- 12-15% kwasu wykorzystuje się w peelingach o działaniu oczyszczającym i wygładzającym.
Kwas jabłkowy w wyższych stężeniach, nawet do 30%, lub w połączeniu z innymi kwasami stosowany jest w produktach do użytku profesjonalnego, w gabinetach i salonach kosmetycznych.
Kwas jabłkowy na twarz
Kwas jabłkowy uważany jest za łagodniejszy odpowiednik kwasu glikolowego, daje podobne efekty, ale działa delikatniej i powoduje mniej podrażnień. Kwasy stosowane w domu wymagają dokładnego odmierzania stężenia i precyzyjnego przestrzegania sposobu użycia. W gotowych produktach kwas jabłkowy najczęściej można spotkać w tonikach, kremach i scrubach i peelingach do twarzy, w których:
- rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt i wygładza,
- ma działanie zmiękczające i nawilżające,
- zapobiega nadmiernemu rogowaceniu naskórka,
- przeciwdziała powstawaniu zaskórników,
- regeneruje skórę,
- działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie,
- pomaga zapobiegać starzeniu się skóry.
Zobacz także: Kwasy na przebarwienia na twarzy - które są najlepsze i jak je stosować?
Kwas jabłkowy na włosy
Kwas jabłkowy jest skutecznym składnikiem aktywnym stosowanym w szamponach oczyszczających i peelingach trychologicznych. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, więc bez problemu równomiernie rozprowadza się na skórze głowy i włosach. Kwas jabłkowy:
- oczyszcza skórę skalpu i powierzchnię włosów,
- reguluje pracę gruczołów łojowych, pomagając opanować nadmierne przetłuszczanie się włosów,
- ułatwia wnikanie substancji odżywczych w głąb włosa,
- zmiękcza i wygładza,
- może służyć jako składnik domowej płukanki rozjaśniającej kolor włosów.
Rozjaśnianie włosów kwasem jabłkowym
Ta metoda jest popularna wśród miłośniczek naturalnej pielęgnacji i domowych przepisów na kosmetyki. Kwas rozpuszcza się w niedużej ilości wody i łączy z maseczką do włosów, a następnie nakłada na włosy na kilkadziesiąt minut. Opinie wśród dziewczyn, które wypróbowały te sposób rozjaśniania włosów są raczej pozytywne, ale – jak przy większości domowych kuracji – efekty nie są tak spektakularne, jak przy użyciu środków chemicznych. Przypominamy też, że każde użycie kwasu należy poprzedzić próbą uczuleniową, najlepiej na delikatnej skórze za uchem, by nie zrobić sobie krzywdy.

Przepis na mieszankę do rozjaśniania włosów kwasem jabłkowym:
- Łyżeczkę kwasu jabłkowego rozpuść w 1-2 łyżkach ciepłej wody.
- Wymieszaj z 3 łyżkami maski do włosów bez protein i silikonów, maski z tymi składnikami spowodują zważenie się mieszanki.
- Umyj głowę oczyszczającym szamponem i lekko osusz włosy ręcznikiem.
- Nałóż mieszankę rozjaśniającą, jak zwykłą maskę, dokładnie rozprowadzając ją równomiernie grzebieniem o szerokich zębach.
- Schowaj włosy pod czepek fryzjerski lub folię pod ręcznikiem, pozostaw maskę na włosach 30-40 minut.
- Dokładnie spłucz mieszankę i nałóż mocno regenerującą maskę na min. 10 minut.
Włosy rozjaśniane kwasem jabłkowym mogą mieć skłonność do przesuszania, będą więc wymagały między zabiegami szczególnej troski i nawilżająco-odżywczej pielęgnacji. Nie wykonuj zabiegu częściej, niż raz na 3 tygodnie, by nie uszkodzić struktury włosów kwasem.
Gdzie kupić kwas jabłkowy i jaka jest jego cena?
Kwas jabłkowy dostępny jest w ciągłej sprzedaży w drogeriach internetowych, sklepach online ze zdrową żywnością i wybranych aptekach. Występuje w opakowaniach o różnej pojemności, za saszetkę 30 gram zapłacimy kilka złotych, a opakowanie 200 gr to wydatek około 20 zł.
Macie doświadczenie z kwasem jabłkowym? Używacie go w domowych preparatach czy jako zabiegu profesjonalnego?