Łuszcząca się skóra na twarzy – przyczyny, leczenie, polecane kremy [Ranking]
Łuszcząca się skóra na twarzy to problem wynikający najczęściej z nieodpowiedniej pielęgnacji, przesuszenia i odwodnienia cery. Może być także symptomem poważniejszych chorób dermatologicznych. Nierzadko łuszczeniu towarzyszy zaczerwienienie, pieczenie, dokuczliwy świąd i uczucie ściągnięcia.

- Aneta Zygmuntowicz, Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Skóra może łuszczyć się na całej powierzchni twarzy bądź tylko na wybranych partiach – na czole, brodzie czy w okolicach nosa. Suche płatki nieestetycznie odstają, a ich ukrycie pod makijażem może sprawiać trudności. Łuszcząca się skóra na twarzy to najczęściej następstwo jej mocnego podrażnienia i wysuszenia. W jej pielęgnacji kluczowe jest odbudowanie ochronnej warstewki hydrolipidowej.
Spis treści:
- Łuszcząca się skóra na twarzy i czerwone plamy – jakie mogą być przyczyny?
- Co na łuszczącą się skórę na twarzy?
- Jaki krem na zaczerwienioną i łuszczącą się skórę na twarzy?
- Domowe sposoby na piekącą i łuszczącą się skórę na twarzy
- Sucha łuszcząca się skórą na twarzy niemowlaka
Łuszcząca się skóra na twarzy i czerwone plamy – jakie mogą być przyczyny?
To właśnie powłoczka hydrolipidowa zapewnia skórze osłonę przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, zimno, suche powietrze, promieniowanie UV. Kiedy dochodzi do jej naruszenia, np. w wyniku stosowania niewłaściwych kosmetyków, twarz narażona jest na powstawanie podrażnień. Warstwa hydrolipidowa odpowiada również za poziom nawilżenia skóry. Kiedy pojawiają się w niej ubytki, zwiększa się tzw. transepidermalna utrata wody (TEWL), czyli po prostu ze skóry „ucieka” wilgoć.
Problem może nasilać także zbyt częste stosowanie peelingów. Komórki naskórka ulegają naturalnemu procesowi odnowy co ok. 28 dni. Intensywne złuszczanie może zaburzyć ten mechanizm, czego efektem jest przyspieszenie go i powstawanie suchych skórek na twarzy. Łuszcząca się sucha skóra twarzy to nierzadko następstwo stosowania kosmetyków z alkoholem czy podrażnienia kwasami AHA i BHA.
Łuszczenie się skóry twarzy może być również symptomem chorób, zarówno dermatologicznych, jak i ogólnoustrojowych, a wtedy będzie wymagać odpowiedniego leczenia. Konsultacja u dermatologa jest konieczna w przypadku bardzo silnego łuszczenia się skóry, na które nie pomagają domowe metody i kremy nawilżające. Do lekarza wybierzcie się również wtedy, gdy łuszczeniu się towarzyszą czerwone suche plamy na skórze czy uciążliwy świąd. W taki sposób może objawiać się między innymi:
- łuszczyca,
- atopowe zapalenie skóry,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- infekcje grzybicze.
Co na łuszczącą się skórę na twarzy?
W pierwszej kolejności w przypadku łuszczenia się skóry na twarzy musicie wyeliminować wszelkie czynniki, które doprowadziły do tego stanu. Odstawcie kosmetyki z alkoholem, sztucznymi konserwantami, barwnikami, aromatami. Ich skład powinien być jak najbardziej naturalny. Nie dotykajcie twarzy dłońmi, mimo że odstające płatki skóry kuszą, żeby je odrywać. Takie postępowanie może doprowadzić do powstania ranek i blizn. Unikajcie opalania, solarium, a na dzień stosujcie krem z filtrem SPF.
Do oczyszczania i demakijażu twarzy stosujcie kosmetyki o delikatnym składzie, w których nie ma wysuszających składników, takich jak SLS. Świetnie sprawdzą się łagodne mleczka, olejki oczyszczające i nawilżające żele do twarzy.
Raz w tygodniu warto użyć kosmetyku złuszczającego, dzięki któremu pozbędziecie się martwego czy rolującego się naskórka oraz suchych skórek na twarzy. W tym przypadku nie powinno się jednak stosować silnie drażniących kosmetyków jak peelingi z dużym stężeniem kwasów AHA i BHA oraz peelingów mechanicznych. Dużo lepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne, które delikatnie rozpuszczają naskórek. Nie używajcie ich jednak częściej niż 1-2 razy w tygodniu!
Jaki krem na zaczerwienioną i łuszczącą się skórę na twarzy?
Łuszcząca się skóra na twarzy potrzebuje przede wszystkim systematycznego nawilżania i delikatnego natłuszczania. Dwa razy dziennie nakładajcie na skórę krem nawilżający – rano lekki krem lub żel, wieczorem bardziej odżywczy kosmetyk.
Pamiętajcie, że problem łuszczenia się może dotyczyć nie tylko cery suchej, lecz także tłustej i trądzikowej, które w równej mierze mogą być odwodnione i podatne na podrażnienia. Specjalnie dla was stworzyłyśmy zestawienie kremów do skóry suchej i atopowej, które pomogą uporać się z problemem łuszczenia naskórka.
Krem nawilżający i regenerujący La Roche-Posay Toleriane Dermallergo Creme
Krem La Roche-Posay Toleriane Dermallergo Creme to kosmetyk stworzony z myślą o skórze atopowej, suchej, skłonnej do alergii, łatwo ulegającej podrażnieniom. Dzięki zawartości masła shea, skwalanu oraz specjalnego ekstraktu z bakterii uzyskiwanego z wody termalnej (tzw. sphingobioma) krem świetnie nawilża, koi, regeneruje. Już po pierwszym użyciu zredukowane są zaczerwienienia, zmniejsza się uczucie pieczenia i nieprzyjemnego ściągnięcia skóry.

Krem jest cudem dla podrażnionej i zaczerwienionej skóry twarzy. Wielokrotnie borykałam się z podrażnieniami przy stosowaniu kremów nawilżających, a ten jednocześnie koi, nawilża wprost genialnie i redukuje zaczerwienienia, suchość i uczucie ściągnięcia skóry. Wrócę na pewno. Ideał!
– pisze ebo1997
Lipoaktywny krem nawilżający Cetaphil PS
Lipoaktywny krem nawilżający Cetaphil PS przeznaczony jest zarówno do codziennej pielęgnacji suchej, łuszczącej się skóry, jak i do regeneracji po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Kosmetyk działa kojąco, przeciwzapalnie, wygładza i zmiękcza naskórek, przyspiesza procesy gojenia. Jego kluczowe składniki to witamina E, gliceryna, olej migdałowy, emolient dicapryl. Nałożony na skórę krem tworzy film ochronny, który zapobiega utracie nawilżenia.

Jest to jeden z moich ulubionych kremów nawilżających. Mam skórę mieszaną ze skłonnością do przesuszania, a do tego trądzikową i co najważniejsze mnie nie zapycha. Jest lekki, wydajny, o neutralnym zapachu. Po zastosowaniu skóra jest nawilżona i przyjemna w dotyku (…)
Krem specjalny Emolium Intensive
Krem specjalny Emolium Intensive poprawia kondycję skóry suchej, skłonnej do alergii, wrażliwej. Z powodzeniem może być stosowany również u dzieci. Łagodzi wszelkie podrażnienia i zaczerwienienia, zmniejsza uczucie pieczenia, świądu i ogólnego dyskomfortu towarzyszącemu nadmiernemu przesuszeniu i łuszczeniu się skóry. Uzupełnia warstwę lipidową, chroniąc skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. W jego składzie znajdziecie m.in. masło shea, olejek makadamia, alanotinę, glicerynę.

Za mną już kolejne opakowanie i dalej działa świetnie. Posiadam problematyczną cerę z ŁZS. Krem specjalny działa kojąco na zmiany skórne, świetnie odżywia i regeneruje skórę
– pisze Wizażanka tokadi
Domowe sposoby na piekącą i łuszczącą się skórę na twarzy
O suchą skórę zadbają również proste domowe maseczki nawilżające. Nakładajcie je na oczyszczoną twarz nawet dwa razy w tygodniu, pozostawiając na ok. 15 minut. Po upływie tego czasu zmyjcie letnią wodą i wklepcie nawilżający krem.
Prawdziwą skarbnicą odżywczych i nawilżających składników jest domowa maseczka z siemienia lnianego. Siemię nie tylko zawiera mnóstwo witamin i minerałów, ale przede wszystkim ma w składzie substancje śluzowe, które świetnie powlekają skórę i łagodzą wszelkie podrażnienia. Łyżkę nasion lnu wsypcie do garnuszka, zalejcie szklanką wody i gotujcie na małym ogniu, aż powstanie kleisty „kisiel”. Odcedźcie nasiona. Do „kisielu” możecie dodać łyżeczkę naturalnego olejku roślinnego, np. jojoba, który spotęguje odżywcze i regenerujące działanie maseczki.
Równie dobrze sprawdzi się domowa maseczka z płatków owsianych i miodu. Płatki owsiane zadziałają odżywczo, łagodząco i nawilżająco, miód natomiast dodatkowo ukoi podrażnioną skórę. Dwie łyżki płatków owsianych zalejcie ciepłą wodą i odstawcie na kilka minut, aż zmiękną. Odsączcie płatki i dodajcie do nich łyżeczkę miodu. Składniki warto dodatkowo zmiksować, żeby uzyskać papkę o bardziej jednolitej konsystencji. Do takiej maseczki możecie też dołożyć zawartość kapsułki z witaminami A+E.
Sucha łuszcząca się skórą na twarzy niemowlaka
Skóra niemowlaka jest wyjątkowo delikatna i podatna na wszelkie podrażnienia. Łuszcząca się skóra u dziecka może być przejściowym problemem, związanym np. z suchym powietrzem w pomieszczeniu czy wahaniami hormonów po narodzinach. Jednak dość powszechnym problemem, który ujawnia się w dzieciństwie, jest atopowe zapalenie skóry. Dokładny sposób postępowania w przypadku dziecka powinien określić lekarz. Na pewno pomocne będą przeznaczone dla najmłodszych emolienty, czyli kosmetyki nawilżające i natłuszczające, uzupełniające warstwę hydrolipidową skóry.