Reklama

Lwia zmarszczka to charakterystyczny układ bruzd między brwiami. Powstaje w wyniku nadmiernej mimiki twarzy - gdy nad czymś intensywnie myślimy, dziwimy się lub jesteśmy źli. Jest to więc zmarszczka mimiczna, wobec tego dotyczy także młodych osób. Jak się jej pozbyć? Botoks to nie jedyny sposób.

Reklama

Zobacz także: Dobry krem pod oczy, dzięki któremu nie będziesz się martwiła kurzymi łapkami

Dlaczego powstaje lwia zmarszczka

Lwiej zmarszczce można zapobiec kontrolując mimikę twarzy, nie jest to jednak łatwe - trudno w emocjonalnych momentach opanować grymas. Aby lwia zmarszczka powstała potrzeba kilka lat niekontrolowanego marszczenia brwi i czoła, ale za jej widoczność odpowiedzialny jest tak naprawdę mięsień procerus (niewielki mięsień idący od czoła, między brwiami, aż do 1/3 długości nosa), który kurcząc się, powoduje widoczny nadmiar skóry. Gdy mięsień ten jest ciągle w użyciu, nie ma chwili, aby porządnie się rozkurczyć, co pozostawia na naszej twarzy ślad w postaci bruzd między brwiami.

Jak się pozbyć lwiej zmarszczki

W przypadku zmarszczek mimicznym im wcześniej zaczniemy profilaktykę przeciwzmarszczową tym lepiej. Nie chodzi jednak wcale o zastosowanie kremów na zmarszczki - te pomogą na zmarszczki spowodowane wiekiem i utratą kolagenu oraz kwasu hialuronowego w skórze. Nie bez znaczenia jest jednak dobra kondycja skóry, im bardziej nawilżona i wypielęgnowana, tym lepiej - w końcu to na cerze bardzo suchej najszybciej widać zmarszczki, podczas gdy cera tłusta często nawet w dojrzałym wieku ma mniej bruzd. Bardzo ważna jest też ochrona przed słońcem, nie tylko stosowanie UV, ale noszenie okularów przeciwsłonecznych przez cały rok, gdy tylko zachodzi ryzyko, że możemy nieświadomie mrużyć oczy.

Ćwiczenia na lwią zmarszczkę

Ponieważ za lwią zmarszczkę odpowiedzialne są mięśnie, możemy je wyćwiczyć, tak jak wszystkie inne na naszym ciele. Pierwszy etap to jednak dokładny masaż tego obszaru - przyniesie ulgę i nie tylko rozluźni napięte czoło, ale nawet zmniejszy bóle głowy.

Na oczyszczoną skórę twarzy nakładamy ulubiony olej, serum olejowe lub gęstszy krem. Najpierw przesuwamy dwoma lub trzema palcami jednej dłoni po całej szerokości czoła robiąc zygzaki, od prawej do lewej. Następnie kładziemy całą dłoń na czole i lekko napieramy nią do tyłu. Próbujemy teraz unieść czoło, ale bez marszczenia go. To pomoże wzmocnić inne mięśnie, niż te które na co dzień używamy, gdy się marszczymy. Kolejno rozmasowujemy same bruzdy między brwiami - przykładamy kciuk jednej ręki i lekko napieramy, a po około minucie zaczynamy wykonywać okrężne ruchy, najpierw w prawo, a później w lewo. Taki masaż lwiej zmarszczki możemy wykonywać za każdym razem, gdy poczujemy napięcie w tym obszarze.

W przeciwdziałaniu lwiej zmarszczce pomocne mogą być także treningi z jogą twarzy.

Reklama

Botoks na lwią zmarszczkę

W przypadku silnych mięśni czoła lub bardzo postępujących bruzd pomocny może być zabieg z botoksem. Lekarz w gabinecie medycyny estetycznej wstrzykuje toksynę botulinową potocznie zwaną botoksem, który poraża mięśnie, przez co nie są one w stanie dłużej się kurczyć i rozkurczać, czoło więc przestaje się nadmiernie marszczyć. Delikatniejszym zabiegiem polecanym dla młodszych osób lub takich, którym zależy na zadziałaniu profilaktycznym jest tak zwany baby botoks. Cena botoksu na lwią zmarszczkę waha się od 350 do 500 zł i uzależniona jest od lokalizacji gabinetu, doświadczenia lekarza i ilości użytego preparatu. Botoks na bruzdy na czole to zabieg, który daje niemal natychmiastowe efekty bo już po około trzech dobach widoczne jest 'rozprasowanie' zmarszczek. Trzeba go jednak regularnie powtarzać - średnio raz do roku.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane