Maseczka z siemienia lnianego na twarz daje gładką i zdrową skórę. Sprawdź, jak ją zrobić
Maseczka z siemienia lnianego to prosty sposób na dogłębną pielęgnację cery i lojalny sojusznik w walce o gładką i zdrową skórę. Małe ziarenka, które dostaniemy w większości sklepów spożywczych, są zaliczane do 'superfoods', czyli produktów bogatych w składniki odżywcze pozytywnie wpływające na organizm. Po zalaniu wodą, siemię lniane tworzy gęsty 'kisiel', który może posłużyć nam jako naturalna maska do twarzy. Sprawdź, jakie przynosi efekty i jak ją stosować.

Maseczka z siemienia lnianego została okrzyknięta przez użytkowniczki social mediów 'domowym botoksem'. Według nich, kosmetyk DIY z wykorzystaniem niepozornych ziarenek lnu ma napinać, wygładzać i rozświetlać cerę równie skutecznie, jak profesjonalny zabieg. Nie wiemy, czy to dobre porównanie. Jednak musimy przyznać, że ziarna lnu są skarbnicą substancji aktywnych o udowodnionym, dobroczynnym działaniu dla skóry. Jak zrobić samodzielnie maseczkę z siemienia lnianego na twarz? Czy naprawdę przynosi aż tak dobre efekty? Podpowiadamy.
Spis treści:
- Właściwości siemienia lnianego w pielęgnacji cery
- Jak działa maseczka z siemienia lnianego?
- Przepis na maseczkę z siemienia lnianego
- Maseczka z siemienia lnianego - efekty stosowania
Właściwości siemienia lnianego w pielęgnacji cery
Siemię lniane to nic innego, jak nasiona lnu pospolitego. Te malutkie i niepozorne ziarna są doceniane od setek lat. Najwcześniej odkryte zostały właściwości odżywcze siemienia lnianego. Dawniej nasiona były częstym dodatkiem do potraw, a kleik powstający po zalaniu ich wodą służył jako naturalne remedium na ból brzucha. W obecnych czasach ziarna lnu są powszechnie wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. Przede wszystkim dlatego, że są skarbnicą substancji odżywczych, które mogą wpłynąć na poprawę kondycji skóry i włosów.
Siemię lniane zawiera w sobie lignany, czyli substancje o silnym działaniu antyoksydacyjnym i przeciwstarzeniowym. Należą do fitoestrogenów - grupy składników, które pomagają uregulować damską gospodarkę hormonalną. W małych ziarenkach znajdziemy również witaminę E, nazywaną potocznie 'witaminą młodości'. Nie braknie w nich także dobroczynnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz minerałów, takich jak wapń, cynk i magnez.
Właściwości siemienia lnianego to:
- zmniejszanie stanów zapalnych,
- ochrona skóry przed stresem oksydacyjnym,
- opóźnianie procesów starzenia się skóry,
- łagodzenie objawów alergii skórnych,
- nawilżanie, regenerowanie i odżywianie skóry,
- redukowanie objawów trądziku,
- ochrona skóry przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
Jak widzimy, używanie siemienia lnianego może przynieść realne korzyści dla naszej skóry. Jak działa maseczka z tych dobroczynnych ziarenek? Jak ją przygotować? Czytaj dalej.

Zobacz także: Siemię lniane - właściwości i zastosowanie w codziennej pielęgnacji
Jak działa maseczka z siemienia lnianego?
Tak jak wcześniej wspomniałam, siemię lniane na twarz może przynieść wielopłaszczyznowe korzyści dla naszej skóry. W jaki sposób możemy wykorzystać ziarenka lnu w pielęgnacji? Najprostszym sposobem jest wykonanie z nich domowej maseczki, która powinna zostać zaaplikowana bezpośrednio na oczyszczoną skórę twarzy.
Po zalaniu ciepłą wodą, ziarna lnu zaczynają przekształcać się w tak zwany 'żel lniany', czyli substancję przypominającą konsystencją gęsty kisiel. To właśnie ona jest najczęściej wykorzystywana w kosmetyce. Po pierwsze, ze względu na zawartość wcześniej wspomnianych składników aktywnych. Po drugie, dzięki ciekawej konsystencji, która zasycha na skórze, powodując jej zagęszczenie oraz napięcie. To właśnie glutek lniany (bo tak potocznie nazywamy żel z ziarenek lnu i wody) jest stosowany jako wygładzająca maseczka do twarzy.
Jak używać maseczki z dobroczynnych ziaren lnu? Przepis krok po kroku i porady dotyczące stosowania kosmetyku znajdziesz w akapicie poniżej. Pamiętaj także, że spora liczba marek kosmetycznych ma w swojej ofercie preparaty do pielęgnacji, które zawierają w składzie ekstrakt z ziaren lnu. Jeśli nie masz czasu lub ochoty na robienie maseczek DIY, możesz zaopatrzyć się w gotowy produkt z drogerii.
Zobacz także: Siemię lniane na włosy - przepis, jak stosować, efekty, maseczka na włosy z siemienia lnianego
Przepis na maseczkę z siemienia lnianego
Jak zrobić maseczkę z siemienia lnianego? To nic trudnego. Postępuj zgodnie z naszą instrukcją krok po kroku:
- Przygotuj pół szklanki siemienia lnianego i dwie szklanki wody.
- Delikatnie podgrzej wodę w garnku, ale uważaj, żeby nie zaczęła się gotować. Wyłącz ogień i dodaj do garnka wcześniej przygotowane siemię lniane.
- Całość dokładnie wymieszaj i przelej do czystego, szklanego pojemnika.
- Odstaw miksturę do lodówki i co jakiś czas sprawdzaj, czy zaczęła już zmieniać konsystencję.
- Kiedy maska zacznie przypominać konsystencją gęsty kisiel nałóż ją na oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy.
- Maseczkę pozostaw na skórze do całkowitego zaschnięcia, a jeśli nie sprawia ci dyskomfortu, nie zmywaj jej przez kolejne 30 minut.
- Zmyj żel lniany z twarzy za pomocą ciepłej, ale nie gorącej wody. Następnie nałóż na skórę swój ulubiony krem nawilżający.
Maseczka z siemienia lnianego - efekty stosowania
Według użytkowniczek Tik Toka, maseczka z siemienia lnianego jest w stanie zastąpić nam zabieg toksyną botulinową. W tym momencie musimy od razu was ostrzec - 'botox' to procedura medyczna, o silnym i długotrwałym działaniu. Nawet najlepsze kosmetyki domowe nie będą w stanie przynieść identycznych efektów. Nie oznacza to jednak, że maseczka odżywcza z ziaren lnu nie poprawi stanu naszej cery (i to w widoczny sposób).
Jakie efekty przynosi siemię lniane na twarz, aplikowane w postaci maseczki? Kosmetyk na pewno jest w stanie nawilżyć i odżywić skórę, a także poprawić stan jej naturalnej bariery hydrolipidowej. Glutek lniany zasycha na twarzy, dzięki czemu napina ją, powodując optyczny efekt liftingujący. Niestety nie utrzyma on się zbyt długo - prawdopodobnie skóra zacznie wracać do stanu wyjściowego zaraz po zmyciu maseczki z twarzy. Jest to jednak świetna opcja 'przedimprezowa', kiedy potrzebujemy szybkiego wygładzenia i rozświetlenia cery.
Regularne stosowanie siemienia lnianego na twarz przyniesie jeszcze więcej korzyści. Dzięki zawartości NNKT, minerałów i witamin, maseczka z ziaren lnu nawilży, zregeneruje i uelastyczni skórę. Może pomóc wygładzić jej strukturę i realnie wpłynąć na zmniejszenie drobnych linii i zmarszczek. Warto wspomnieć także o dobroczynnym oleju lnianym, który jest polecany osobom z cerą wrażliwą, suchą, przesuszoną i z nierównym kolorytem.
Co ważne, obie naturalne substancje z ziaren lnu (olej i glutek) mogą być stosowane zamiennie, aby zmaksymalizować efekt dogłębnego odżywienia, wygładzenia i nawilżenia skóry. Jedno jest pewne - siemię lniane warto wprowadzić do naszej rutyny pielęgnacyjnej, w formie, która najbardziej nam odpowiada.