Trądzik torbielowaty - przyczyny, objawy, sposoby
Trądzik torbielowaty, to jedna z najbardziej uciążliwych odmian trądziku. Objawia się bolesnymi podskórnymi wypryskami w okolicach żuchwy, a nieleczony może przenieś się na całą twarz. Sprawdź, jak się ich pozbyć i nie zrobić sobie przy okazji krzywdy!

- Katarzyna Dobrzyńska
Trądzik torbielowaty to jedna z najbardziej uciążliwych odmian trądziku (gorszy jest tylko ten różowaty). Wypełnione mieszaniną ropy i krwi torbiele znajdują się zwykle dość głęboko w skórze, z czasem robią się dość twarde i bywają bolesne. Zwykłe kosmetyki antytrądzikowe zwykle nie są w stanie im podołać, a ich wyciskanie może mieć dość dramatyczne efekty. W ekstremalnych sytuacjach wymagają interwencji chirurga, który usuwa zawartość torbieli, nacinając uprzednio skórę skalpelem.
Nie znaczy to jednak, że z łagodniejszymi postaciami trądziku torbielowatego nie można poradzić sobie w domu. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość i odpowiednie specyfiki.
Spis treści:

Czym jest trądzik torbielowy?
Trądzik torbielowy objawia się pod postacią guzków wyczuwalnych pod skórą. Zazwyczaj są bardzo twarde i bolesne. Guzki najczęściej pojawiają się na twarzy, pod pachami i na pośladkach. Niestety, często są bardzo uciążliwe w usuwaniu, a jeśli zrobimy to w nieodpowiedni sposób, pozostawiają po sobie widoczną bliznę. Trądzik torbielowy jest jedną z „najgorszych” odmian trądziku. Jest trudny w leczeniu, a jeśli pozostawimy go „samemu sobie”, może pokryć nawet całą twarz. Na początku zmiany są niewielkie i zazwyczaj występują pojedynczo, jednak z czasem łączą się w grupy i mogą osiągać nawet kilka centymetrów. Plus jest taki, ze tę odmianę trądziku trudno pomylić z żadną inną - torbiele i podskórne niedoskonałości są bardzo charakterystyczne - a wtedy już prosta droga do dermatologa i odpowiedniego leczenia.
Zobacz także: Trądzik na policzkach - co go powoduje i jak się go pozbyć? TOP 3 kosmetyki, które zwalczą pryszcze na policzkach
Trądzik torbielowy- przyczyny
Najczęstszą przyczyną powstawaniu trądziku torbielowego są hormony- androgeny. To męski hormon, dlatego na tę odmianę trądziku narażeni są najczęściej panowie w wieku dojrzewania. Kolejnymi z przyczyn może być nadmierna potliwość i praca gruczołów łojowych. Niestety, trądzik torbielowy może też zależeć od genów, dlatego jeśli w rodzinie były przypadki zachorowań to prawdopodobieństwo się zwiększa.
Zobacz także: Najlepsze kremy na blizny potrądzikowe z KWC - poznaj wybór Wizażanek
Jak radzić sobie z trądzikiem torbielowatym?
Zwykłe kosmetyki antytrądzikowe nie mogą sobie poradzić z torbielami, bo zawarte w nich substancje aktywne nie są w stanie pokonać warstwy skóry, która dzieli je od zmiany chorobowej. Za to wyciskanie torbieli jest bardzo ryzykowne. W najlepszym wypadku skończy się podrażnieniem skóry i popękaniem naczynek. Jest jednak spore ryzyko, że po wyciśniętej torbieli zostanie nam blizna.
Zobacz także: Nowy hit na trądzik! Bakuchiol zagrozi retinolowi. Znacie już ten składnik?
Jak zatem radzić sobie z trądzikiem torbielowatym? Zacznij od wizyty u lekarza.
Przy tej postaci trądziku torbielowatego możesz wypróbować również domowe sposoby, stosując płyn do mycia twarzy z działającym antybakteryjnie i zmniejszającym nawarstwianie martwych komórek naskórka kwasem salicylowym.