klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
naczynka na twarzy
iStock
Pielęgnacja

Naczynka na twarzy - przyczyny, domowe sposoby, zabiegi

Naczynka na twarzy najczęściej pojawiają się przy cerze naczynkowej i u osób cierpiących na trądzik różowaty, to jednak nie jedyne przyczyny! Sprawdźcie, jak pozbyć się naczynek na twarzy domowymi sposobami i z pomocą zabiegów na naczynka.
Aneta Zygmuntowicz
styczeń 25, 2021

Naczynka na twarzy można usunąć za pomocą prawidłowej pielęgnacji i zabiegów zamykających naczynia krwionośne. Przede wszystkim należy unikać czynników, które pogarszają stan cery, drażniących kosmetyków i peelingów mechanicznych. Na popękane naczynka świetnie sprawdzą się zabiegi laserem lub elektrokoagulacja.

Nagroda Redaktor Naczelnej Wizaż.pl dla firm kosmetycznych, które wspierają kobiety - oto laureaci!

Naczynka na twarzy - przyczyny

Naczynka na twarzy mogą się pojawiać z kilku przyczyn. Najczęściej widoczne są one u osób z cerą naczynkową, w której naczynia krwionośne umiejscowione są dość płytko pod skórą i brak im odpowiedniej elastyczności. W tym przypadku naczynka się bardzo łatwo rozszerzają i pękają, na przykład na skutek opalania lub nieodpowiedniej pielęgnacji.

Naczynka na twarzy są jednym z objawów trądziku różowatego. Podłoża tej choroby to najczęściej problemy hormonalne, uwarunkowania genetyczne lub nieprawidłowości z krążeniem krwi.

Naczynka na twarzy mogą się również pojawiać przy:

  • długiej ekspozycji na słońce lub wysoką/niską temperaturę,
  • rumieniu,
  • stosowaniu maseczek peel-off w przypadku cery wrażliwej,
  • nieprawidłowym stosowaniu glinek do twarzy,
  • nadciśnieniu tętniczym,
  • nadużywaniu alkoholu,
  • przewlekłym stresie.

popękane naczynka na twarzy
iStock

Domowe sposoby na naczynka na twarzy

W przypadku cery ze skłonnością do występowania naczynek powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na prawidłową pielęgnację. Przede wszystkim unikajmy mocno wysuszających i drażniących kosmetyków z alkoholem, kwasami oraz peelingów mechanicznych, masek peel-off i oczyszczających glinek.

Niezwykle ważne jest odpowiednie nawilżanie skóry i używanie kosmetyków o działaniu łagodzącym. Świetnie sprawdzą się tutaj kremy na naczynka i produkty na bazie aloesu, panthenolu, kwasu hialuronowego.

Warto również stosować serum lub krem do twarzy z witaminą C, która obkurcza naczynia krwionośne. Warto również poszukiwać takich składników, jak arnika, escyna, trokserutyna, skrzyp polny i flawonoidy, które wzmacniają i uelastyczniają naczynia krwionośne.

Nie zapominajmy o tym, by unikać czynników, które pogarszają stan naszej cery. Szczególnie więc warto zwrócić uwagę na ochronę przeciwsłoneczną i wybrać krem do twarzy z SPF 50!

Zabiegi na popękane i rozszerzone naczynka na twarzy

Najpopularniejszym zabiegiem na naczynka na twarzy jest laserowe usuwanie naczynek. W tej metodzie stosowane są dwa rodzaje lasera o nieco odmiennym działaniu.

Laser IPL emituje energię świetlną o wybranej, konkretnej częstotliwości. Światło dociera do otwartego naczynka i doprowadza się do jego zamknięcia, poprzez absorpcję hemoglobiny. Dodatkowo emituje ciepło, które prowadzi do wysuszenia i zniknięcia naczynek. 

Laser VPL również emituje światło, które pochłaniane jest przez tkanki naszej skóry. Służy on do usuwania małych naczyń krwionośnych. Rozszerzone naczynia zamykane są poprzez emisję mikrobłysków.

Elektroagulacja  polega na zamknięciu naczyń krwionośnych przy pomocy prądu o odpowiednio wysokiej częstotliwości. W tym zabiegu elektrodą dotykamy poszczególnych naczynek. Prowadzi do ścięcia się białka i doprowadza do zamknięcia naczynek. 

Komentarze
pękające naczynka przyczyny usuwanie zabiegi
Pielęgnacja Pękające naczynka – przyczyny, zapobieganie, usuwanie
Pękające naczynka to najczęściej efekt wrodzonej nadwrażliwości na czynniki zewnętrzne. Ich usunięcie jest możliwie, najlepiej jednak zapobiegać ich powstawaniu.
Matylda Nowak
marzec 16, 2020

Pękające naczynka (teleangiektazje) to rozszerzone, drobne naczynia krwionośne, które znajdują się pod skórą. U niektórych są one wyjątkowo kruche i łatwo się rozszerzają, co czyni je widocznymi. Ale pękanie naczynek to nie tylko efekt wrodzonej skłonności, ale też skutek uboczny stosowania pewnych leków lub objaw różnych chorób (skóry lub ogólnoustrojowych). Fot.: iStock Pękające naczynka – przyczyny Pękające naczynka to trwałe rozszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowego, widoczne na skórze jako cieniutkie czerwone nitki. Gdy te "nitki" przylegają do siebie ściśle, na skórze widać prawie jednorodny i stale się utrzymujący rumień. Naczynka najczęściej pękają na twarzy (zwłaszcza w okolicach nosa i na policzkach) i nogach .  Najczęściej pękające naczynka to dolegliwość dotycząca kobiet , ponieważ estrogeny – damskie hormony płciowe – powodują rozluźnienie mięśni naczyń krwionośnych, co skutkuje ich poszerzeniem. Pękające naczynka pojawiają się zwykle u kobiet po 40. roku życia (wraz ze zbliżającą się menopauzą) oraz przy okazji gwałtownych zmian hormonalnych, do których może przyczynić się ciąża lub stosowanie antykoncepcji hormonalnej . Ale do pękania naczynek większą skłonność mają także osoby z cerą naczynkową , cierpiące na trądzik różowaty lub otyłe. Teleangiektazje występują też przy: nadciśnieniu tętniczym, przewlekłej niewydolności żylnej toczniu rumieniowatym, długotrwałym stosowaniu maści z kortykosteroidami. U osób z wrodzoną lub nabytą skłonnością pękające naczynka będą pojawiały się przy: dużych wahaniach temperatur, silnym wietrze, długotrwałej ekspozycji na słońce, korzystaniu z solarium. Pękające naczynka – usuwanie Usuwanie pękających naczynek jest kosztowne i niełatwe. Dlatego osoby, które mają wrodzoną lub nabytą skłonność do pękania...

Przeczytaj
pękające naczynka na nogach
Pielęgnacja Pękające naczynka na nogach – dlaczego powstają i jak je usunąć?
Pękające naczynka na nogach to rozszerzone naczynia krwionośne, które mogą powstawać na skutek uwarunkowań genetycznych, stylu życia lub chorób. Możemy zapobiec ich powstawaniu, dzięki zdrowej diecie, aktywności fizycznej oraz unikaniu czynników powodujących naczynka.
Aneta Zygmuntowicz
lipiec 31, 2020

Niestety nie istnieją skuteczne domowe sposoby na usunięcie pękających naczynek na nogach. Aby się ich pozbyć, musimy skorzystać za zabiegów w gabinetach estetycznych lub u lekarza. Istnieje kilka zabiegów, które w szybki sposób pozbędą się popękanych naczynek, są to: skleroterapia, laser oraz elektroagulacja. Należy pamiętać, że jeśli po zabiegach nie zadbamy o nasze żyły, problem będzie nawracał. Pękające naczynka na nogach - przyczyny Pękające naczynka to  rozszerzone naczynia włosowate , które są widoczne przez skórę. Na skórze powstają wtedy pajączki czerwonych nitek, mocno prześwitujące szczególnie przy jasnej karnacji. Najczęstsze przyczyny pękających naczynek : uwarunkowania genetyczne - płytko unaczyniona skórę, warunki atmosferyczne - bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury, choroby - nadciśnienie, cukrzyca, problemy hormonalne, ciąża, nadwaga i otyłość, ekspozycja na mocne słońce, brak ruchu i aktywności fizycznej, osłabienie żył ze względu na ich choroby lub podeszły wiek, praca fizyczna, stanie wiele godzin na nogach. Sposoby na pękające naczynka na nogach Popękane naczynka rzadko samoistnie wracają do poprzedniego stanu. Warto wprowadzić odpowiednie leczenie i pielęgnację, gdyż mogą one z czasem przerodzić się w  żylaki . Zamykanie pękających naczynek - skleroterapia Podczas zabiegu skleroterapii do skóry wstrzykiwane są preparaty powodujące zarastanie naczynek. Preparat wywołuje w obrębie naczynka proces zapalny, który prowadzi do obkurczenia i zrośnięcia się naczynka. Przy większych naczynkach zabieg należy powtarzać kilkukrotnie. Laserowe zamykanie naczynek Laser pulsujący wpływa na czerwony barwnik we krwi. Ściany naczynka są niszczone i wchłaniane przez sąsiadujące...

Przeczytaj
cera naczynkowa - krem do cery naczynkowej
iStock
Pielęgnacja Cera naczynkowa - czym jest, jak ją pielęgnować i jakie kosmetyki wybrać?
Cera naczynkowa to skóra pokryta przebarwieniami wynikającymi m.in. z pękania słabych ścian naczyń krwionośnych. Chwilowe zaczerwienienia, bez odpowiedniej pielęgnacji mogą zmienić się w rumień, który będzie towarzyszył nam na stałe.
Marta Średnicka
grudzień 28, 2020

Cera naczynkowa ma widoczne naczynia krwionośne , które przebijają się przez cienką i wrażliwą skórę. Jest cienka, wrażliwa na zmiany temperatur, ale też bardziej inwazyjne kosmetyki. Najczęściej dotyczy osób o jaśniejszej karnacji, jednak może być uwarunkowana genetycznie, czy powstać na skutek wysokiego poziomu estrogenów. Z czasem problem może się nasilać. Ważna jest więc świadomość jej posiadania, czynników nasilających zmiany podskórne, ale też odpowiedniej pielęgnacji. Czym jest cera naczynkowa?   Posiadaczki cery naczynkowej początkowo doznają uczucia pieczenia, czy ściągnięcia skóry twarzy. Cera staje się bardziej podatna na uszkodzenia i zaczyna silniej reagować na czynniki zewnętrzne i wszelkie zmiany temperatur. Czasami jest również bardziej podatna na przesuszanie i podrażnienia. W początkowej fazie najczęściej towarzyszy jej pojawiający się rumień . Cera naczynkowa charakteryzuje się pojawianiem się na skórze tzw. "pajączków", które najczęściej znajdują się w okolicach policzków, ale też nosa, czy brody. Ich powstawanie spowodowane jest pękaniem i rozszerzaniem mało elastycznych naczyń krwionośnych , umieszczonych płytko pod cienką i wrażliwą skórą. Zobacz także:   Kremy do cery naczynkowej [ranking] Jak pielęgnować cerę naczynkową? Cera naczynkowa wymaga pielęgnacji opartej na odpowiednim nawilżeniu skóry, ale też wzmocnieniu jej bariery ochronnej i odżywieniu. O każdej porze roku należy jednak zadbać o nią w odmienny sposób. Latem wymaga odpowiedniego nawodnienia , a więc stosowania produktów hamujących utratę wilgoci przez skórę, ale też kosmetyków z wysokim filtrem. Oprócz tego warto wprowadzić zmiany w postaci redukcji czasu spędzanego...

Przeczytaj
teleangiektazje
iStock
Pielęgnacja Teleangiektazje – skąd się biorą i jak im zapobiegać
Teleangiektazje to poszerzone naczynia krwionośne widoczne na skórze. Zwykle są one tylko problemem estetycznym, ale mogą także towarzyszyć poważniejszym schorzeniom.
Matylda Nowak
sierpień 24, 2020

Teleangiektazje, nazywane także pajączkami naczyniowymi, to siateczka różowo-fioletowych żyłek – a dokładnie naczyń krwionośnych włosowatych lub żylnych. Stanowią one problem głównie estetyczny, ale mogą też być objawem towarzyszącym poważnym chorobom – na przykład marskości wątroby lub twardziny układowej. Jak powstają teleangiektazje? Teleangiektazje powstają w efekcie rozszerzenia lub osłabienia drobnych naczyń krwionośnych , do których dochodzi w na skutek zastoju krwi lub wzrostu ciśnienia w żyłach. Do pajączków naczyniowych ma się zwykle wrodzoną skłonność i występują one zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. U tych ostatnich powstają one zwykle na skutek zmian hormonalnych (a zwłaszcza podwyższonego poziomu progesteronu), jakie zachodzą w organizmie w trakcie ciąży oraz podczas menopauzy.  Teleangiektazje powstają także w związku z trybym życia i działaniem czynników środowiskowych. Pajączki naczyniowe pojawiają się u osób z dużą nadwagą oraz takich, które wiele czasu spędzają siedząc lub stojąc. Teleangiektazje mogą też być skutkiem: gwałtownych zmian temperatur,  działania promieni UV, noszenia niewygodnego obuwia (butów na obcasie), długotrwałego stosowania glikokortykosteroidów. Ze względu na przyczyny powstawania i objawy wyróżnia się: teleangiektazje samoistne , które są umiejscowione płytko pod skórą, mają średnicę około 0,1 mm i szkarłatną barwę. Występują zazwyczaj u kobiet po 40 r.ż., a ich leczenie jest dość trudne. teleangiektazje izolowane , którym nie towarzyszą żylaki ani cechy niewydolności żylnej. Zazwyczaj są one zaopatrywane przez naczynie odżywcze i odchodzą pionowo w głąb...

Przeczytaj