Reklama

Ocet jabłkowy na skórę stosowany był już w starożytności. Prawie 3 tys. lat temu Greczynki używały octu jabłkowego, aby odżywić i wygładzić skórę całego ciała. Z jego dobroczynnego działania korzystały także nasze babcie, dodając octu do regenerującej kąpieli i robiąc z niego okłady na chorą skórę.

Reklama

Właściwości octu jabłkowego

Ocet jabłkowy ma pH zbliżone do naturalnego odczynu ludzkiej skóry. Powstaje w procesie wtórnej fermentacji octowej. W jego składzie znajdują się organiczne kwasy, karotenoidy, kultury bakterii (w niepasteryzowanym occie), witaminy - E, C i A, a także minerały takie jak fosfor, wapń, krzem, magnez, potas.

Ocet jabłkowy zastosowany na skórę czy włosy delikatnie je zakwasza, co sprzyja odnowie i regeneracji tkanek. Dzięki obecności kwasów jabłkowego i octowego złuszcza naskórek, zmiękcza go i wyrównuje zarówno koloryt, jak i strukturę. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, dlatego polecany jest jako domowa metoda usuwania kaszaków i przy łupieżu, a także zmian skórnych spowodowanych przez pasożyty, na przykład nużeńca.

Wybierając ocet jabłkowy do pielęgnacji skóry warto wybrać ten 'żywy', w którym nadal zachodzą procesy produkcji bakterii - czyli ocet niefermentowany, o mętnej żółtej barwie. Taki ocet będzie miał zdecydowanie silniejsze prozdrowotne i upiększające skórę właściwości od octu klarownego.

Ocet jabłkowy na twarz

Ocet jabłkowy z powodzeniem możemy stosować na twarz. Szczególnie zadowolone będą z niego posiadaczki cery tłustej, mieszanej i problematycznej. Skórę wrażliwą lub suchą może nieco podrażniać. Nigdy nie powinniśmy stosować w pielęgnacji cery czystego octu - zawsze należy go odpowiednio rozcieńczyć (w stosunku 1:3 lub 1:4 z wodą) i dopiero nałożyć na twarz.

Ocet jabłkowy na twarz w krótkim czasie (po 4-6 zastosowaniach) zredukuje nadmierne wydzielanie sebum. Dostarczy cerze niezbędnych składników odżywczych, dzięki czemu będzie wyglądać zdrowo i promiennie. W przypadku trądziku, nowe zmiany będą się pojawiać rzadziej, a obecne na skórze wypryski wyraźnie się zredukują. Jednocześnie ocet nie zapcha cery i nie spowoduje nowych niespodzianek.

Ocet ma także działanie antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe. Stosowany regularnie pomaga rozprawić się zarówno z pierwszymi oznakami starzenia, jak i z plamami starczymi, które wyraźnie rozjaśnia. Aby uzyskać działanie przeciwzmarszczkowe warto stosować ocet jabłkowy na twarz w wyższym stężeniu - 1:1 z wodą, ale najpierw stopniowo przyzwyczaić do niego cerę.

Ocet jabłkowy na skórę głowy

Z octu jabłkowego warto skorzystać także wtedy, gdy borykamy się z łupieżem suchym lub tłustym, swędzeniem skóry głowy i jej przetłuszczaniem. Płukankę z octu jabłkowego i wody (1:2) warto stosować na skórę głowy raz w tygodniu, przed umyciem włosów. Ocet jabłkowy ureguluje pracę gruczołów łojowych i dostarczy niezbędne im mikroelementy. Przyjemny skutek uboczny to poprawa kondycji włosów - staną się lśniące i miękkie.

Ocet jabłkowy na swędzenie skóry

Ocet jabłkowy często polecany jest na swędzenie skóry całego ciała, niezależnie od jego przyczyny (także na świąd spowodowany suchością skóry). Ocet może okazać się bardzo pomocny w AZS i ŁZS. Wystarczy kilka kropel niepasteryzowanego octu rozpuścić w szklance wody, a następnie zanurzyć w niej wacik i przetrzeć problematyczną strefę. Wszelkie zaczerwienienia szybko znikną, a świąd przestanie dokuczać.

Tonik z octu jabłkowego

Tonik z octu jabłkowego możemy wykonać samodzielnie i stosować go na skórę całego ciała, gdy tylko tego potrzebujemy. Możemy nawet zastąpić nim swój drogeryjny tonik z kwasami i stosować go kilka razy w tygodniu po umyciu twarzy. Wystarczy, że przelejemy naturalny tonik do pojemnika z atomizerem i postawimy na półce w łazience obok ulubionych kosmetyków to twarzy.

Przepis na tonik z octu jabłkowego:

Ocet jabłkowy niepasteryzowany mieszamy w stosunku 1:4 z czystą wodą. Przelewamy do pojemniczka, gotową mieszankę i stosujemy maksymalnie trzy miesiące.

Reklama

Włączycie ocet jabłkowy do swojej codziennej pielęgnacji? To tanie i ekologiczne rozwiązanie na różne dolegliwości skóry.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane