Reklama

Olej babassu to kolejna propozycja naturalnego produktu do pielęgnacji, która zyskuje coraz większą popularność. Nadaje się do wygładzania włosów, ujędrniania skóry, zmniejszania widoczności blizn, a nawet do masażu skóry - w walce z cellulitem.

Reklama

Spis treści:

  1. Olej babassu pochodzenie
  2. Właściwości oleju babassu
  3. Stosowanie oleju babassu na włosy
  4. Stosowanie oleju babassu na skórę
  5. Cena oleju babassu
  6. Gdzie kupić olej babassu?
  7. Komedogenność oleju babassu
  8. Opinie o oleju babassu

Olej babassu - pochodzenie

Olej babassu, podobnie jak olej kokosowy, pozyskiwany jest z owoców palmy atalia. Zielone orzechy, z których robi się olej nazywają się kokila i pochodzą z deszczowych lasów Brazylii. Palmy atalia można też spotkać na terenie Afryki. Olej babassu pozyskiwany z rzeczonych orzechów ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji i coraz częściej zastępuje właśnie olej kokosowy czy olejek z orzechów makadamia.

Właściwości oleju babassu

Olej babassu ma zwykle formę półstałego, białego "kremu", po rozpuszczeniu w wysokiej temperaturze robi się płynny i przejrzysty. Olej babassu charakteryzuje się działaniem nawilżającym oraz zmiękczającym i poprawia elastyczność skóry, redukując np. widoczność zmarszczek. Ma również właściwości zwalczające wolne rodniki (starzenie się skóry) oraz bakteriobójcze i zmniejszające stan zapalny, dlatego jest doskonałym wyborem w pielęgnacji skóry trądzikowej. Niedoskonałości skóry to w końcu nic innego jak stany zapalne skóry.

Olej babassu jest emolientem, co oznacza, że przeciwdziała utracie wilgoci we włosach i w skórze, chroniąc ich barierę hydrolipidową. Włosom daje efekt wygładzenia i blasku. Pomaga w przypadku włosów puszących się, szorstkich i suchych. Olej babassu ma również właściwości ujędrniające, dzięki czemu sprawdza się w walce z cellulitem oraz rozstępami czy utratą gęstości skóry, która ma miejsce wraz z postępującym wiekiem.

Stosowanie oleju babassu na włosy

Olej babassu może być stosowany bezpośrednio na włosy lub z połączeniu z innymi kosmetykami pielęgnującymi. Można nakładać go podczas zabiegu olejowania włosów, raz na dwa tygodnie, by zyskać gładkie i lśniące włosy bez odstających, suchych kosmyków. Można go również stosować do zabezpieczenia końcówek przed suszeniem lub stylizacją wysoką temperaturą.

Wystarczy niewielką ilość oleju babassu rozgrzać w dłoniach, żeby się rozpuścił i nałożyć na suche włosy od wysokości ucha do końcówek. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku włosów wysokoporowatych, czyli mocno puszących się i przesuszonych.

Olej babassu na skórę

Na ciało olej babassu można nakładać w formie codziennej pielęgnacji ciała po kąpieli np. zamiast balsamu. Można go też z nim połączyć i uzyskaną mieszanką nasmarować suchą skórę, która wymaga nawilżenia i ujędrnienia. Olej babassu sprawdzi się też punktowo, stosowany na blizny i rozstępy. Po kilku tygodniach wyraźnie zmniejszy ich widoczność.

Z kolei lekko podgrzany olej babassu będzie świetną pielęgnacją dla wysuszonych i popękanych dłoni. Wystarczy zamoczyć je na kilka minut w ciepłym oleju, wytrzeć nadmiar ręcznikiem papierowym i pozwolić jeszcze przez chwilę się wchłaniać. Następnie myjemy dłonie i nakładamy ulubiony krem do rąk.

Zobacz też: Olej kokosowy na twarz - czy można go nakładać?

Cena oleju babassu

Olej babassu kosztuje zazwyczaj od 5 do 30 zł. Wszystko zależy od jakości i formy, w jakiej go kupujemy, a także sprzedawcy. Pozyskiwany na zimo, nierafinowany olej jest droższy niż ten rafinowany. Więcej zapłacimy też za olej babassu w formie gotowego produktu kosmetycznego, np. wcierki do włosów, a nie produktu spożywczego, który dostaniemy np. w sklepach z żywnością ekologiczną.

Gdzie kupić olej babassu?

Olej babassu jest w Polsce dość powszechnie dostępny. W swojej ofercie ma go wiele marek z kosmetykami eko, sklepów internetowych i stacjonarnych z produktami beauty lub zdrową żywnością. Kupimy go m.in. w drogeriach internetowych jak Cocolita, Mintishop, Cosibella lub Ezebra.pl, a także w aptekach online. Oleju babassu można też szukać w małych sklepikach z produktami orientalnymi.

Komedogenność oleju babassu

Ważną kwestią jest też to, czy olej babassu jest komedogenny. Co to oznacza? Substancja komedogenna to taka, która blokuje ujścia gruczołów łojowych, powodując powstawanie zaskórników, stanów zapalnych i innych niedoskonałości. Nie jest więc wskazana dla cery trądzikowej, tłustej i ze skłonnością do zapychania porów.

Olej babassu jest lekko komedogenny, ale jedynie bez rozcieńczenia. W tym przypadku może powodować powstawanie zaskórników. Rozcieńczony, nie jest komedogenny i nie powoduje zapychania porów i wzmagania występowania niedoskonałości.

Opinie o oleju babassu

Olej babassu skradł serca fanek naturalnej pielęgnacji i staje się coraz popularniejszy. Użytkownicy doceniają zwłaszcza jego emolientowe właściwości zatrzymywania wody w wierzchnich warstwach naskórka. Z opinii na forach internetowych możemy zebrać najczęściej wymieniane zalety oleju babassu:

  • długotrwałe nawilżenie skóry
  • wygładzenie i odżywnienie suchych włosów
  • pomoc w poskromieniu suchych skórek wokół paznokci
  • ochrona bariery hydrolipidowej skóry, zwłaszcza zimą

Wizażanki również doceniają jego właściwości. Kosmetyki z olejem babassu dostają od nich wysokie oceny i dobre recenzje. Szczególnie chwalą sobie nierafinowany olej EcoSpa, olej babassu od Calaya czy krem przeciwzmarszczkowy od Starej Mydlarni. Większość z użytkowniczek docenia niską cenę oleju babassu, dobre wchłanianie się i jego działanie odżywcze na suchą skórę, szczególnie zimą. Wadą oleju babassu może być to, że dla skóry tłustej lub mieszanej może być nieco ciężki, jeśli będziemy stosować go zbyt często.

Reklama

Sprawdzał się świetnie do masażu guasha

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane