Olej rycynowy wykorzystywany jest do produkcji mydeł, kremów, pomadek, często też wchodzi w skład gotowych olejowych mieszanek do włosów. Warto jednak stosować go również w czystej postaci, zwłaszcza że olej rycynowy kupicie w aptece już za kilka, kilkanaście złotych. Z jego pomocą wykonacie olejowanie włosów, oczyścicie twarz, wzmocnicie paznokcie, zagęścicie rzęsy i brwi.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest olej rycynowy?
  2. Skład i właściwości oleju rycynowego
  3. Olej rycynowy na twarz
  4. Olej rycynowy na brwi i rzęsy
  5. Olej rycynowy na włosy
  6. Olej rycynowy na paznokcie
  7. Olej rycynowy na skórę ciała
  8. Ile kosztuje i gdzie kupić olej rycynowy?
  9. Jak bezpiecznie stosować olej rycynowy?

Czym jest olej rycynowy?

Olej rycynowy pozyskiwany jest z nasion rącznika pospolitego, dlatego nazywany jest też olejem rącznikowym. Otrzymywany jest na drodze tłoczenia na zimno, a następnie jest wygotowywany z wodą, żeby pozbyć się toksycznej rycyny. Ma dość gęstą konsystencję i jasnożółty kolor, niemal nie rozpuszcza się w wodzie. Jako składnik kosmetyków kryje się pod nazwą Castor Oil lub Oleum Ricini.

Skład i właściwości oleju rycynowego

Głównym składnikiem oleju rycynowego jest gliceryd kwasu rycynolowego. Zawiera również glicerydy kwasu oleinowego, linolowego, palmitynowego i stearynowego, witaminą E oraz kwercetynę – flawonoid działający antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i antyoksydacyjnie. Taki skład sprawia, że olej rycynowy:

  • działa silnie nawilżająco i regenerująco;
  • wzmacnia naturalny płaszcz hydrolipidowy i zapobiega utracie wilgoci (TEWL);
  • pobudza syntezę kolagenu i elastyny;
  • zmniejsza stany zapalne, łagodzi podrażnienia;
  • pobudza cebulki włosów.
bdspn

Olej rycynowy na twarz

Naturalny olej rycynowy sprawdzi się w pielęgnacji skóry suchej lub odwodnionej, dojrzałej, ale też trądzikowej. Pomoże zredukować stany zapalne, ale też doda jędrności i wygładzi drobne zmarszczki.

Zobacz także

Może być nakładany miejscowo na zapalne krostki, ale z powodzeniem może być również aplikowany na całą twarz - wystarczy dodać kilka kropli olejku rycynowego do porcji kremu. Polecamy też stosowanie go do demakijażu i zabiegu oczyszczania skóry olejami, ponieważ doskonale radzi sobie z usunięciem sebum i wszelkich zanieczyszczeń. Jest to tzw. metoda OCM, w której myje się twarz przygotowaną mieszanką oleju rycynowego i drugiego oleju dobranego do rodzaju cery.

Olej rycynowy na twarz możecie stosować także w formie masażu. Wystarczy rozprowadzić 1-2 łyżki olejku na oczyszczonej skórze i wykonać masaż twarzy. Po zabiegu należy zmyć resztki olejku szmatką nasączoną letnią wodą, a następnie przetrzeć tonikiem.

Olej rycynowy na brwi i rzęsy

Już nasze babcie używały oleju rycynowego, żeby mieć piękniejsze rzęsy. Jest to z pewnością jedno z jego najbardziej znanych zastosowań. Dzięki niemu linia rzęs się wyraźnie zagęszcza, włoski zyskują też ciemniejszy odcień, co dodatkowo sprawia, że wydaje się ich być jeszcze więcej. Rzęsy stają się mocniejsze i mniej wypadają. Takie same efekty zyskacie, nakładając olej rycynowy na brwi.

Efekty stosowania oleju rycynowego na rzęsy i brwi zauważycie już po ok. 3-4 tygodniach codziennego nakładania. Dowodem są poniższe zdjęcia. Kuracja rozpoczęta została 2 kwietnia, a już 29 kwietnia rzęsy wyglądają na dłuższe i bardziej gęste.

Olej rycynowy najłatwiej aplikować przy pomocy szczoteczki do rzęs – kupicie ją w drogerii, ale możecie też po prostu dokładnie umyć szczoteczkę po zużytym tuszu. Do nakładania przyda się również zwykły patyczek kosmetyczny, jednak w jego przypadku nieco trudniejsze może być równomierne rozprowadzenie i nabranie odpowiedniej ilości olejku.

Olej rycynowy na włosy

Te same właściwości, dla których olej rycynowy polecany jest na brwi lub rzęsy, czynią z niego doskonałego sojusznika w walce z przesuszonymi, puszącymi się włosami. Nawilży je, wygładzi i doda blasku. Z kolei stosowany na skórę głowy pomoże uporać się z łupieżem, łojotokiem i podrażnieniami, zadziała też wzmacniająco przy wypadaniu włosów.

Olej rycynowy na włosy możecie aplikować jedynie na ich końcówki. Będzie wówczas pełni rolę ochronnego serum, które zapobiegnie rozdwajaniu. Jeśli z kolei chcecie wygładzić i nawilżyć pasma na całej długości, rozprowadźcie go równomiernie na włosach. Natomiast wzmacniająco i pobudzająco na porost zadziała, jeśli dodatkowo wmasujecie go w skórę głowy.

Najpopularniejszą formą zastosowania oleju rycynowego w pielęgnacji włosów jest w tym przypadku oczywiście olejowanie. Z uwagi na znaczną gęstość pamiętajcie o zmieszaniu go z innym wybranym olejem roślinnym dopasowanym do porowatości włosów. Nie zapomnijcie też o zemulgowaniu nałożonej mieszanki olejów za pomocą odżywki, zanim sięgniecie po szampon.

kazmulka

Zobacz także: Podkład pod olejowanie – jaki wybrać? Rodzaje podkładów pod olejowanie włosów

Olej rycynowy na paznokcie

Olej rycynowy warto wmasowywać w czystą płytkę paznokcia i otaczającą ją skórę. Dlaczego? Bo przede wszystkim wzmocni i natłuści paznokcie, zapobiegając ich łamaniu się i kruszeniu. Ułatwi też odsuwanie narastających na paznokcie skórek, nawilży je oraz przyspieszy gojenie się tzw. zadziorów.

Olej rycynowy na paznokcie stosujcie szczególnie po zdjęciu hybryd. Jeśli regularnie wykonujecie manicure hybrydowy, warto co jakiś czas robić kilkutygodniową przerwę i w tym czasie nawet codziennie wcierać w paznokcie olejek rycynowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby olej nałożyć również na skórę dłoni. Taki kompres wykonujcie na noc, warto też założyć bawełniane rękawiczki.

Zobacz także: Olejowanie dłoni – na czym polega i jakich efektów możecie się spodziewać?

Olej rycynowy na skórę ciała

Mniej popularne jest nakładanie oleju rycynowego na skórę ciała, ale również i takie zastosowanie warto mieć na uwadze, szczególnie jeśli zmagacie się z szorstkimi łokciami czy kolanami. Masaż z użyciem oleju rycynowego to też dobry sposób na spłycenie blizn i rozstępów.

Ile kosztuje i gdzie kupić olej rycynowy?

Olej rycynowy swoją popularność zawdzięcza nie tylko szerokiemu zastosowaniu kosmetycznemu, ale też niskiej cenie. Kupicie go w aptece, płacąc (w zależności od pojemności buteleczki) od kilku do kilkunastu złotych. Olej rycynowy dostępny jest też w sklepach internetowych z naturalnymi kosmetykami czy półproduktami kosmetycznymi. Zwróćcie jednak uwagę, żeby był to 100% olej rycynowy, tłoczony na zimno i nierafinowany.

Jak bezpiecznie stosować olej rycynowy?

Nawet w przypadku zewnętrznego stosowania oleju rycynowego warto pamiętać o pewnych jego wadach i możliwych działaniach niepożądanych. Zwłaszcza jeśli aplikujecie go na rzęsy, zachowajcie ostrożność i nie przesadzajcie z jego ilością. W przypadku gdy dostanie się do oczu, może je podrażnić.

Reklama

Przed pierwszym nałożeniem na skórę warto również sprawdzić, czy nie powoduje u was alergii. Niewielką ilość rozprowadźcie np. na przedramieniu i obserwujcie reakcję skóry. Jeśli planujecie stosować olej rycynowy na włosy, pamiętajcie, że ma on lekko przyciemniające działanie.

Reklama
Reklama
Reklama