Reklama

Olej sojowy, podobnie jak olej słonecznikowy, jest z dużym powodzeniem wykorzystywany zarówno przez przemysł spożywczy, jak i kosmetyczny. Warto mieć w domu butelkę tego wytłaczanego na zimno z ziaren soi oleju, sprawdzi się on jako składnik domowych kosmetyków.

Reklama

Spis treści:

  1. Olej sojowy – skład i właściwości
  2. Olej sojowy w kosmetykach
  3. Czy olej sojowy jest szkodliwy?
  4. Olej sojowy w pielęgnacji włosów
  5. Olej sojowy - cena

Olej sojowy – skład i właściwości

Olej sojowy jest jednak dość nietrwały i traci swoje zalety na skutek zmiany temperatury. Dlatego, chcąc skorzystać z jego właściwości pielęgnacyjnych czy wykorzystać jego działanie prozdrowotne, należy zaopatrzyć się w olej sojowy nierafinowany i tłoczony na zimno oraz po otwarciu przechowywać go w lodówce.

Olej sojowy jest źródłem cennych witamin, kwasów tłuszczowych i minerałów. W jego skład wchodzą:

  • niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT),
  • witamina E,
  • witamina K,
  • lecytyna,
  • cynk.

Olej sojowy w kosmetykach

Olej sojowy znajdziemy w składzie kremów, mleczek i olejków do twarzy lub ciała. Jest on dobrze wchłaniany przez skórę, którą chroni przed utratą wilgoci. Olej sojowy jest nie tylko doskonałym emolientem, ale też naturalnym kosmetykiem przeciwzapalnym i przeciwstarzeniowym.

Zawarta w nim witamina E chroni skórę przed wolnymi rodnikami, przyspiesza jej regenerację i zapewnia odpowiednie nawilżenie. Za to wchodzące w skład oleju sojowego kwasy tłuszczowe wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry, która zapobiega jej wysychaniu oraz chroni ją przed bakteriami i wirusami.

Swoje działanie nawilżające i przywracające jędrność i elastyczność zawdzięcza wysokiej zawartości kwasu linolowego. Dlatego najchętniej jest wykorzystywany w kosmetykach do skóry dojrzałej. Pozwala on nie tylko zapobiegać powstawaniu zmarszczek, ale także pozytywnie wpływa na niwelowanie tych, które już znajdują się na naszej skórze. Poprzez ujędrnienie i odpowiednie nawilżenie skóry spłyca istniejące bruzdy.

Zobacz także: Olejek do twarzy - top 10 produktów i stosowanie

number1411/iStock

Olej sojowy działa łagodząco na stany zapalne skóry. To dzięki temu jest chętnie wykorzystywany przy produkcji kosmetyków dedykowanych chorym na AZS (Atopowe Zapalenie Skóry), łuszczycę lub egzemę. Olej ten nie tylko łagodzi stany zapalne, ale przeciwdziała ich powstawaniu. Przyspiesza on procesy regeneracyjne, a co za tym idzie: podrażnienia i rany goją się szybciej.

Olej sojowy stanowi bazę w różnych kosmetykach, spotkać go możemy między innymi w:

  • olejkach,
  • balsamach,
  • kremach,
  • mleczkach do ciała.

Poza cerą suchą, z jego właściwości mogą korzystać również osoby z tłustą cerą. Olej sojowy ma właściwości regulujące nadmierne wydzielanie się łoju, bardzo szybko się wchłania, a dzięki odpowiednim kompozycjom składników w produktach zawierających go nie zostawia tłustego filmu.

Czy olej sojowy jest szkodliwy?

Olej sojowy może jednak być komedogenny, dlatego lepiej nie nakładać go na skórę w czystej postaci. Najbezpieczniej wymieszać go z innymi olejami (na przykład olejem arganowym lub olejem jojoba) lub dodać do ulubionego kremu do twarzy.

Zobacz także: Olej do twarzy – jak go używać i jaki wybrać

Olej sojowy w pielęgnacji włosów

Olej sojowy znajdziemy również w składach produktów przeznaczonych do pielęgnacji łamliwych i przesuszonych włosów. Dodawany jest do odżywek, masek, a także szamponów. Wygładza włosy, nawilża je i pomaga domknąć łuski. Ochrania pasma, wzmacnia je, dzięki czemu mniej się wykruszają i wypadają. Jako antyutleniacz chroni skórę głowy i włosy przed procesami utleniania. Może być także stosowany jako produkt do olejowania pasm.

Regularne stosowanie oleju sojowego wyraźnie wpływa na kondycję włosów. Dzięki niemu można uzyskać efekt tafli: pasma stają się wygładzone i nabierają blasku.

Reklama

Olej sojowy - cena

Olej sojowy, podobnie, jak inne oleje, nie należy do najdroższych produktów. Dostępny jest w różnych pojemnościach, a przeciętnie za jedno średniej wielkości opakowanie zapłacimy około 15 zł. Jeśli kupujemy go w mieszankach lub gotowych produktach do pielęgnacji, cena będzie różna w zależności od kosmetyku, jego przeznaczenia oraz marki.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane