Reklama

Olejek jaśminowy jest jednym z najdroższych olejków dostępnych na rynku. Fakt ten bierze się ze sposobu jego pozyskiwania. Na kilogram oleju potrzebna jest tona kwiatów jaśminu. Niemniej jednak jest często wykorzystywany w medycynie, aromaterapii i pielęgnacji ciała. Ma działanie wykrzytuśne, pomaga w kaszlu, ale i chrapaniu, gdzie udrażnia drogi oddechowe. Działa nasennie, uspokajająco i antyseptycznie, ale też reguluje gospodarkę hormonalną i wspomaga koncentrację. Jak działa na skórę i włosy?

Reklama

Olejek jaśminowy w pielęgnacji skóry

Olejek jaśminowy stosowany bezpośrednio na skórę przynosi ukojenie tej przesuszonej i odwodnionej. Nawilża i zapobiega łuszczeniu, ale też redukuje uczucie ściągnięcia. Efekt utrzymuje się dłużej i nie ustępuje po wchłonięciu olejku. Może wspomóc leczenie egzemy i atopowego zapalenia skóry.

Olejek posiada też działanie anti-aging, opóźniając procesy starzenia się skóry. Niweluje pierwsze zmarszczki, wygładza skórę i hamuje pojawianie się nowych. Produkt zabezpiecza też skórę i wpływa na zmniejszenie blizn - w tym tych powstałych na twarzy po trądziku. Radzi sobie również z rozstępami. Neutralizuje ich widoczność, wyrównując koloryt skóry.

Zobacz także: Olejek do ciała, który nawilża i odżywia suchą skórę [RANKING]

iStock

Olejek jaśminowy ma intensywny, słodki zapach, który długo się utrzymuje na skórze. Najczęściej ma formę dodatku do kremów, balsamów, czy mieszanek olejów do ciała, można go jednak kupić również w czystej formie. Warto pamiętać, że stosowany bezpośrednio na skórę może powodować podrażnienia.

Olejek jaśminowy z pielęgnacji włosów

Choć doskonale radzi sobie ze skórą, olejek jaśminowy może być z powodzeniem stosowany na włosy. Jego niewątpliwą zaletą jest ich nabłyszczanie. Olej dodaje im połysku, redukując matowe pasma. Dodatkowo wygładza je i dodaje miękkości, ograniczając puszenie się i elektryzowanie. Po aplikacji olejku lepiej się też rozczesują.

Co więcej, olejek jaśminowy przyczynia się do wzmocnienia włosów na całej ich długości. Wyraźnie je odżywia. To sprawia, że redukuje wypadanie włosów, a według niektórych przyczynia się też do ich wzrostu. Z pewnością dzięki niemu stają się jednak bardziej gęste.

Olejek jaśminowy nawilża również włosy. Jest więc dobrym sposobem na suche pasma. Można nim domykać łuski włosa, hamując utratę wilgoci. Produkt pielęgnuje też skalp. Skóra głowy jest dzięki niemu nawilżona, a jaśmin redukuje pojawiający się na niej łupież. Jeśli dotąd była skłonna do podrażnień, olejek delikatnie ją ukoi. Niewiele z nas wie, że potrafi on też wpłynąć na kolor włosów. Opóźnia ich siwienie i podkreśla naturalny odcień.

Jeśli lubicie utrzymujący się na włosach zapach kosmetyków, to olejek jaśminowy z pewnością będzie dla was idealny. Podobnie jak w przypadku działania na skórę, pozostawia on na długi czas słodki, przyjemny zapach.

Reklama

Uwaga: olejku jaśminowego nie powinny stosować kobiety w ciąży.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane