Olejowanie dłoni – na czym polega i jakich efektów możecie się spodziewać?
Olejowanie dłoni pomoże, gdy skóra waszych rąk jest sucha, podrażniona, pozbawiona elastyczności. Już po pierwszym zabiegu zauważycie różnicę! Sprawdźcie, jak prawidłowo wykonać taką nawilżająco-regenerującą kurację.

Olejki roślinne od lat stosowane są przez wielbicielki naturalnej pielęgnacji włosów. Nieco mniej popularny jest zabieg olejowania dłoni. A szkoda! Jest on doskonałym rozwiązaniem w przypadku problemów ze skórą dłoni, z którymi być może i wy borykacie się na co dzień, takimi jak zaczerwienienia, łuszczący się naskórek czy nieprzyjemne uczucie pieczenia i swędzenia.
Spis treści:
- Dlaczego warto wykonywać olejowanie dłoni?
- Olejowanie dłoni – jakie oleje wybrać do zabiegu?
- Jak przeprowadzić olejowanie dłoni?
- Jak często wykonywać olejowanie dłoni?
Dlaczego warto wykonywać olejowanie dłoni?
Olejowanie dłoni jest zabiegiem uniwersalnym. Jeśli ich skóra jest gładka, miękka i elastyczna, regularne nakładanie pielęgnacyjnych olejków pomoże utrzymać ją w takiej kondycji. Za zabieg równie (a nawet bardziej!) wdzięczne będą też dłonie suche, szorstkie, zaczerwienione. Pojawiające się na nich podrażnienia, łuszczący się naskórek, a nawet drobne pęknięcia i ranki to znak, że w pokrywającej skórę powłoczce hydrolipidowej obecne są ubytki. Czym ona jest?
To właśnie cienka warstewka hydrolipidowa jest odpowiedzialna za utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia i za ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, mróz, wiatr, drażniące i wysuszające detergenty czy alkohol zawarty w preparat do dezynfekcji rąk. Negatywny wpływ na wygląd skóry dłoni ma również suche powietrze w pomieszczeniach. Zimą – gdy jest ono ogrzewane przez kaloryfery, a latem – gdy jest ono schładzane przez klimatyzację. Celem olejowania dłoni jest więc między innymi uzupełnienie wspomnianych ubytków w ochronnej powłoce na skórze. Warto przeprowadzać je o każdej porze roku, zwłaszcza jeśli na co dzień zapominacie o systematycznym nakładaniu odżywczego kremu do rąk.

Olejowanie dłoni – jakie oleje wybrać do zabiegu?
Olejki stosowane podczas olejowania dłoni swoje właściwości pielęgnacyjne zawdzięczają unikalnemu składowi. Wśród składników dominują nienasycone kwasy tłuszczowe (np. linolowy, oleinowy) oraz witaminy A i E. To właśnie dzięki nim olejki doskonale regenerują skórę, pomagając uporać się z wszelkimi podrażnieniami. Natłuszczają i zapobiegają ucieczce wilgoci z jej głębszych warstw, dzięki czemu jest elastyczna, gładka, przyjemna w dotyku. Likwidują uporczywe uczucie swędzenia i pieczenia. Obecność witamin A i E decyduje z kolei o antyoksydacyjnych właściwościach olejków. Co to oznacza w praktyce? Chronią one włókna kolagenu i elastyny przed uszkadzającym działaniem wolnych rodników. A to właśnie te włókna są odpowiedzialne za sprężystość i młody wygląd skóry.
Na olejowaniu dłoni skorzystają też paznokcie. Regularnie wykonywany zabieg sprawi, że płytka będzie wzmocniona, wygładzona, a znajdujące się u nasady skórki – nawilżone i zmiękczone. Sięgajcie więc po olejki nie tylko wtedy, gdy to skóra rąk stwarza problemy, ale również gdy paznokcie łamią się i rozdwajają.
Do olejowania dłoni wykorzystać można niemal każdy olejek roślinny. Może to być na przykład:
- oliwa z oliwek
- olejek arganowy
- olejek jojoba
- masło shea
- olejek ze słodkich migdałów
- olejek makadamia
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać dwa spośród nich, wymieszać w miseczce i użyć podczas tego samego zabiegu.
Jak przeprowadzić olejowanie dłoni?
Olejowanie dłoni warto poprzedzić peelingiem. Dlaczego? Peeling usunie martwy, zrogowaciały naskórek i pobudzi mikrokrążenie, dzięki czemu skóra lepiej skorzysta z pielęgnacyjnych właściwości nałożonego w następnej kolejności oleju. Z powodzeniem można samodzielnie sporządzić złuszczającą mieszankę. Wystarczy połączyć olej i cukier, a następnie taką miksturę delikatnie wmasować w skórę rąk. Na dłoniach widoczne są drobne przebarwienia? Do takiego domowego peelingu możecie wówczas dodać np. łyżeczkę soku wyciśniętego z cytryny. Ale uwaga – jeśli na skórze obecne są pęknięcia czy ranki, pomińcie peeling, aby nie utrudniać ich gojenia.
Olej, który wykorzystacie do olejowania dłoni, umieśćcie w miseczce i lekko podgrzejcie, np. w kąpieli wodnej. Pory skóry rozszerzą się pod wpływem ciepła, chłonąc z olejku dobroczynne składniki. Podgrzanie jest niezbędne w przypadku masła shea, które w temperaturze pokojowej ma stałą konsystencję. Zanurzcie dłonie na ok. 15 minut. Po ich wyjęciu jeszcze przez kilka minut wmasowujcie olej. Następnie możecie zetrzeć jego resztki papierowym ręcznikiem albo – założyć cienkie bawełniane rękawiczki i pozostawić olej na skórze na całą noc.
Jak często wykonywać olejowanie dłoni?
Częstotliwość wykonywania olejowania dłoni najlepiej dostosować do kondycji skóry. Być może wystarczy, że będziecie sięgać po olej raz w tygodniu, a być może konieczna jest bardziej intensywna kuracja i wtedy z powodzeniem zabieg można powtarzać np. dwa razy w tygodniu.