Reklama

Oparzenia po solarium zdarzają się szczególnie niedoświadczonym osobom z tego typu opalaniem. Najbardziej narażone na uszkodzenie skóry są osoby o jasnej karnacji, które na słońcu opalają się na czerwono. Oparzenie może jednak przydarzyć się także i tym z was, którzy regularnie korzystają z łóżek i kabin opalających - kilka minut dłużej niż zwykle może skończyć się bolesnym oparzeniem słonecznym.

Reklama

Spis treści:

  1. Czerwona skóra po solarium
  2. Oparzenia słoneczne a oparzenia po solarium
  3. Ile trwa regeneracja skóry po oparzeniu w solarium?
  4. Pielęgnacja skóry po oparzeniu w solarium
  5. Jak złagodzić ból poparzonej skóry po solarium?

Czerwona skóra po solarium

Czerwona skóra po solarium to objaw jej podrażnienia. Pojawia się zwykle już kilka godzin po kontakcie z lampami i dotyka w głównej mierze osoby nieprzyzwyczajone do tego typu opalania skóry. Dlatego osoba pracująca w solarium powinna na podstawie rodzaju naszej skóry i siły lamp UV odpowiednio doradzić czas opalania. Zaleca się, aby na pierwszy raz nie przekraczać 5 minut. Bywa jednak, że i tak krótki czas na łóżku opalającym kończy się zaczerwienieniem skóry. To dla nas znak, że nie powinniśmy wystawiać swojej skóry na działanie promieni, bo ta źle je toleruje. Wtedy lepiej sięgnąć po pianki samoopalające, bo genetyki nie zmienimy - jeśli mamy mało melaniny w skórze, nie ma możliwości, żebyśmy opalali się na brązowo.

Oparzenia słoneczne a oparzenia po solarium

Nawet jeśli opalamy się na brązowo, zarówno na słońcu, jak i w solarium, może przydarzyć nam się oparzenie słoneczne. Tak naprawdę efekt nadmiernego leżenia na słońcu nie różni się prawie wcale od zbyt długiego opalania w solarium. Jednak solarium niesie za sobą większe ryzyko oparzeń z tego względu, że nie używamy tam kremu z SPF, a wręcz przeciwnie - sięgamy po przyspieszacze opalania. Na plaży zwykle, żeby uniknąć oparzenia słonecznego, sięgamy po krem przeciwsłoneczny, a po prostu czasem może okazać się on zbyt słaby lub zapomnimy o jego reaplikacji. Dlatego ryzyko wystąpienia oparzeń w solarium jest wyższe, w szczególności jeśli dodatkowo nie posłuchamy zaleceń osoby pracującej w solarium (bądź ta źle nam doradzi) i będziemy zbyt długo opalać się pod lampami UV. Co więcej, oparzenia po solarium dotykają większego obszaru skóry, bo w przeciwieństwie do słońca, skóra jest tam opalana równomiernie. Zarówno jednak w przypadku poparzeń słonecznych, jak i poparzeń z solarium, postępowanie jest takie samo i polega na złagodzeniu podrażnień i schłodzeniu ciała.

Ile trwa regeneracja skóry po oparzeniu w solarium?

Wiele zależy od stopnia oparzenia, ale zwykle najbardziej uciążliwe objawy znikają już po 48 godzinach. Z reguły najtrudniejsza jest pierwsza noc, kiedy ból i uczucie pieczenia uniemożliwia zaśnięcie. Stopniowo dolegliwości te powinny maleć - jeśli wbrew przeciwnie, ból się nasila, a na skórze pojawiły się pęcherze, to jest to powód do konsultacji z lekarzem. Oznacza to, że na skórze wystąpiły oparzenia, które mogą wymagać specjalnego leczenia.

Po około 3-4 dniach skóra powinna zacząć się regenerować, a zaczerwienienie powinno maleć. Ciało lekko się zabrązowi, ale oparzenie słoneczne pozostawi bordowe zabarwienie, suchość i dyskomfort przy dotyku.

Getty Images

Już po około 7 dobach skóra w miejscu oparzenia zacznie się łuszczyć, a dolegliwości towarzyszące oparzeniom słonecznym powinny zupełnie ustąpić. Nie oznacza to jednak, że od razu powinniśmy wystawić ciało na działanie promieni - wręcz przeciwinie, przez kolejne tygodnie konieczne będzie zakrywanie ciała przed słońcem, aby uniknąć oparzenia skóry jeszcze raz. Oparzenia słoneczne zazwyczaj pojawiają się w miejscach, gdzie skóra już wcześniej została naruszona, dlatego lepiej unikać kąpieli słonecznych i na jakiś czas zrezygnować z solarium.

Pielęgnacja skóry po oparzeniu w solarium

Oparzenia słoneczne skóry i oparzenia po solarium należy traktować jednakowo i pamiętać o ukojeniu i stopniowym schłodzeniu skóry. Wiele zależy też od stopnia oparzenia słonecznego - z I i II powinniśmy poradzić sobie bez problemu w domowych warunkach, ale już III stopień, gdzie skóra odchodzi płatami i jest niewrażliwa na dotyk, wymaga pomocy medyka. Najczęściej dochodzi do oparzeń słonecznych drugiego stopnia - są one bolesne, ale z reguły niegroźne, dlatego należy skupić się na stosowaniu kremu, który złagodzi oparzenia słoneczne i i przyniesie ulgę podrażnionej skórze.

Zobacz także: Kremy po opalaniu, które nawilżą skórę i utrwalą opaleniznę - TOP 5 hitów z KWC

Warto wtedy sięgnąć po kremy po opalaniu z panthenolem, aloesem i mocznikiem. Mają one za zadanie zmiękczyć, nawilżyć i zregenerować naskórek. Domowym sposobem jest też nałożenie na oparzony obszar nabiału, na przykład jogurtu lub kefiru, który dzięki proteinom ukoi skórę, a za razem przyjemnie ją schłodzi. To stary babciny sposób, który świetnie działa również w przypadku oparzenia po solarium.

Jak złagodzić ból poparzonej skóry po solarium?

Po oparzeniu skóry utrzymuje się nieprzyjemny ból, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Dyskomfort może powodować dotyk ubrania lub zwykle oparcie się na krześle. Ulgę powinien przynieść chłodny prysznic lub zimne okłady - nie nalezy jednak agresywnie zchładzać poparzonego miejsca. Co więcej, te metody mogą być skuteczne, ale tylko na chwilę.

Reklama

Oparzeniom po solarium lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością minut spędzoną na łóżku z lampami, a najlepiej zrezygnuj z tego rodzaju opalania skóry - szacuje się, że osoby korzystające regularnie z solarium ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta nawet do 75 procent. Dlatego lepiej nie opalać się w solarium, a żeby uniknąć oparzenia słonecznego pamiętać o kremie przeciwsłonecznym.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane